Jelentős hozammal számolhatnak az ingatlanba fektetők

A befektetési célú ingatlanvásárlások esetében mind a bérleti díjból, mind pedig az eladáskor szerzett nyereségen nőtt a hozam mértéke az elmúlt években – derül ki az MBH Indexből, az MBH Jelzálogbank által végzett ingatlanpiaci elemzésből. Az elmúlt években az utóbbi elem jelentős hasznot biztosított a befektetők számára, 2020 első és 2023 első negyedéve között a lakásárak 46 százalékkal emelkedtek, amely évenkénti 14 százalékos hozamot jelentett. A KSH adatai alapján a 2020 decemberi mélyponthoz képest országosan 52 százalékkal, míg Budapesten 54 százalékkal lettek magasabbak a bérleti díjak 2023 augusztusára. A teljes ingatlanpiacot és a jelzáloghitelek piacát tekintve a hitelkamatok csökkenése jelentős fordulatot hozhat 2024-ben, különösen a 6 százalék alatti kamatok elérése esetén várható fellendülés.

Jelentős hozammal számolhatnak az ingatlanba fektetők

Bár az elmúlt évben a növekedés üteme lassult, az éves bérleti díj változás így is körülbelül 12,5 százalékos volt Budapesten és országosan – állapították meg az MBH Jelzálogbank elemzői az ingatlan bérleti díjak változását vizsgáló kutatásukban. A 2020 decemberi mélyponthoz képest viszont már több mint 50 százalékkal alakultak magasabban 2023 augusztusában. A fővároson belül a legnagyobb emelkedés – a koronavírus-járvány okozta visszaesés mélypontjához képest – a pesti belső kerületeket jellemezte, ahol a növekedés értéke megközelítette a 60 százalékot. Második helyen a budai hegyvidéki kerületek álltak, amit szorosan a pesti átmeneti kerületek követtek, körülbelül 53 százalékos bérletidíj-növekedéssel. A legkisebb mértékben a bérleti díjak a pesti külső kerületekben nőttek, mindössze 42 százalékkal.

Hozamok a lakásárak növekedésével összefüggésben

A befektetési célú ingatlanvásárlások esetén számolt hozam két elemből áll, egyrészt a bérleti díjból, másrészt a lakásárak növekedéséből realizált nyereségből az eladást követően. Az elmúlt években az utóbbi elem nagyon jelentős hozamot biztosított a befektetők számára, hiszen 2020 első és 2023 első negyedéve között, a lakásárak 46 százalékkal emelkedtek. Ez éves szinten 14 százalékos hozamot jelentett, 2023 első negyedévéig 15 százalékos évesített hozamot biztosíthatott a lakásvásárlás, 10 éves időtávon pedig évente szintén 14 százalékot.

„Bár az elmúlt egy évben a lakáspiac lassulása miatt az évesített hozam csökkent az előző évekhez képest, a befektetés célú ingatlanvásárlás hosszú távon is jövedelmezőnek bizonyulhat, a lakásárak elmúlt 20 évét vizsgálva az évesített hozam 7 százalékon alakult. A befektetőknek azonban továbbra is körültekintően kell eljárniuk, vagyis a magasabb hozam realizálásához érdemes lehet egy lejtmenet esetén kivárni, és az ismételt felívelés időszakában továbbadni az adott ingatlanon.

Szintén fontos felhívni a figyelmet arra, hogy az ingatlan nem számít kockázatmentes befektetésnek, egyrészt a bérbeadás során felmerülő különböző kockázatok miatt, másrészt a lakáspiac ingadozásához kapcsolódóan a hozamok erőteljes eltérést mutathatnak az egyes időszakokban. Az ingatlan pénzzé tétele időt vesz igénybe, különösen a piac gyengélkedése idején, ha pedig a befektető nem tudja kivárni a jobb piaci körülményeket, akkor a lakásárakból származó hozam alacsony, adott esetben negatív is lehet” – ismertette Dr. Nagy Gyula, az MBH Jelzálogbank vezérigazgatója.

Milyen hozamra számíthatnak a befektetők?

Bár a bérleti díjak jelentős emelkedésen vannak túl az elmúlt években, ez részben a 2020-as erőteljes visszaesés korrekciója volt, és a 2020 elejéhez képest mért növekedés elmaradt az ingatlanárak esetében mért áremelkedéstől, ami rontott a korábbi évek bérleti díjból származó hozamelem szintjén. Szintén rontja a részben hitelből megvalósított lakásbefektetések eredményességét, hogy jelenleg hitelek csak magas kamatszintek mellett érhetőek el. 

Az MBH Index elemzői a jelenlegi piaci információk alapján megvizsgálták, hogy közelítőleg milyen átlagos teljes hozamokra lehet számítani a befektetési célú lakásvásárlások esetén. Az MBH kalkulációja szerint a mostani fővárosi használt lakáspiacon, 3,4-5,8 százalék közötti hozamokra lehet számítani. A legmagasabb az elérhető nyereség a fővárosi belvárosban, ahol 5 és 5,8 százalékos hozam volt mérhető, vidéken pedig 3,1 és 6,6 százalék között mozgott a számított sajáttőke-arányos nyereség. Az új lakások esetében ugyanakkor az előbbieknél jóval szerényebb hozamok voltak jellemzőek, amely elsősorban a több és magasabb kamatozású hitelfelvételhez kapcsolódott. A fővárosi új lakások esetében 1,7-3,4 százalék közötti hozamszint volt mérhető a korábban említett kalkulációs paraméterek esetén. Az előbbi hozamszintek így jelentős, több százalékpontos csökkenést jelentettek a 2021-es nyereségekhez képest.

„Ugyanakkor, ha a befektetési célú lakásvásárlás a mostani magas kamatkörnyezethez igazodva pusztán saját erőből történik, akkor az előbbieknél jóval magasabb sajáttőkearányos nyereséget eredményezhet. Használt lakások esetén Budapesten 5,7-7 százalék, új lakások esetén pedig 4,7-5,7 százalék közötti hozamokat számoltunk a vizsgált helyszíneken. Ha pedig nem az óvatos, 3 százalékos várható lakásár emelkedést tesszük a modellbe, hanem az elmúlt 20 éves lakásár emelkedésből származó 7 százalékos hozamrésszel számolunk, akkor a lakásbefektetésből származó nyereség ennél jelentősen magasabb lehet” – mondta a vezérigazgató.

Fellendülést hozhat 2024 az ingatlanpiacon

2024-ben élénkülhet a lakáshitelpiac, az MBH Bank elemzői mintegy 940 milliárd forint értékű új jelzáloghitelvolument prognosztizálnak. Az átlagos kamatszint a jelenlegi 7-8 százalékos szintről 6-7 százalék tartományba süllyedhet az elemzők szerint, azonban különösen a 6 százalék alatti kamatok elérése esetén várható jelentős változás a piacon. E tekintetben a 2024-es év a jelzáloghitelezés fellendülésének kezdő éve lehet.

A CSOK Plusz hitel 2024. januári bevezetése is lendületet adhat az új kihelyezéseknek, várhatóan a piac harmadát jelentő 300 milliárd forint realizálódhat ebben a hitelkörben. A konstrukció bevezetése keresleti oldalon új ügyfélszegmensek megjelenését eredményezheti, az elemzők 12 ezres nagyságrendűre becsülik az idei évben várható szerződések számát. Emellett az állami támogatású otthonfelújítási program várható elindulása, illetve a lakáshitel igénybevételi feltételek javulása szintén élénkítheti a piacot. 

Továbbá a kirajzolódó ingatlanpiaci körkép alapján az elemzők úgy látják, abban az esetben éri meg megfontolni a befektetéseket, ha valaki hosszú távon képzeli el a lakások vásárlását és bérbeadását. A jövedelmezőség érdekében – megfelelő körültekintés mellett – elsősorban új építésű energiahatékony, vagy felújított lakást érdemes vásárolni.

Trumphoz köthető kriptós cég banki engedélyt kér az USA-ban – saját hatáskörbe vonnák a USD1 stabilcoint

Kezd beindulni a politikailag is fűtött stabilcoin-verseny: a World Liberty Financial, amely közismerten kapcsolatban áll a Trump családdal, komoly lépésre szánta el magát: amerikai nemzeti banki engedélyért folyamodott annak érdekében, hogy saját USD1 nevű stabilcoinját teljes mértékben házon belül kezelhesse. Az engedély birtokában a cég maga bocsáthatná ki, őrizhetné és válthatná vissza az USD1-et, kizárva a külső szolgáltatókat, mint például a BitGo.
2026. 01. 08. 15:30
Megosztás:

Belgium megszünteti a házastársi adókedvezmény inflációkövető kiigazítását

A belga szövetségi kormány azt tervezi, hogy a 2026-os adóévtől véglegesen megszünteti a házastársi adókedvezmény indexálását - derül ki a reformtervezetből, amelyet a L’Echo című belga napilap ismertetett csütörtökön, és amelyet Jan Jambon pénzügyminiszter hivatala is megerősített.
2026. 01. 08. 15:00
Megosztás:

Tovább növekedett az online platformokon foglalt vendégéjszakák száma az EU-ban

2025 nyári hónapjaiban, az előző év azonos időszakához képest folytatódott az uniós tagországok rövid távra kiadott szálláshelyein eltöltött vendégéjszakák számának növekedése - közölte az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön.
2026. 01. 08. 14:30
Megosztás:

A MoonPay is távozik a magyar piacról – újabb kriptós szereplő vonul vissza

Újabb szereplő hagyja el a magyarországi kriptovaluta piacot: a MoonPay bejelentette, hogy megszüntette szolgáltatásait hazánkban, így a magyar felhasználók számára már nem elérhetőek a korábban megszokott tranzakciós lehetőségek - számolt be a revb.hu portál.
2026. 01. 08. 14:00
Megosztás:

Vitalik Buterin új irányt mutat: Az Ethereum jövője nem a gyorsaságban, hanem a rétegzett kapacitásban rejlik

Kezdődik az új korszak az Ethereum számára: Vitalik Buterin, az Ethereum társalapítója ismét forradalmi gondolatokkal állt elő a blokklánc jövőjéről. Ahelyett, hogy tovább küzdene a tranzakciók gyorsaságának növeléséért, most új stratégiai irányt vázol fel: a hálózat adatkezelési kapacitásának fejlesztését tűzi zászlajára.
2026. 01. 08. 13:30
Megosztás:

Jobban aggódunk az állásvesztéstől, mint egy évvel ezelőtt

Jelentősen pesszimistábban ítélik meg a magyar munkavállalók a jelenlegi hazai munkaerőpiac mobilitási lehetőségeit az előző évhez képest, mivel emelkedett azok aránya, akik úgy vélik, hogy egy esetleges állásvesztés esetén nehezen, illetve nagyon nehezen találnának a képzettségüknek megfelelő új állást. Emellett az is kiderült a BNP Paribas Cardif Biztosító és a Medián legfrissebb közös kutatásából, hogy kis mértékben csökkent azok aránya is, akik a jelenlegi pozíciójukat biztosnak érzik az adott cégen belül.
2026. 01. 08. 13:00
Megosztás:

Duna House: 2025 végére átrendeződött a lakáskereslet Budapesten

A vásárlói fókusz ideiglenes eltolódása miatt 2025 végére átrendeződött a lakáskereslet Budapesten, így a II. kerület lett a legkeresettebb fővárosi kerület 2025 decemberében, míg korábban az egész évben a XIII. kerület állt az élen - közölte saját adatai alapján a Duna House csütörtökön az MTI-vel.
2026. 01. 08. 12:30
Megosztás:

A 6 legfontosabb fizetési trend 2026-ban

A fizetések a mindennapi élet szinte minden pontján jelen vannak – a reggeli kávé kifizetésétől a családtagok közötti pénzküldésen át a vállalkozások működéséig. A Mastercard előrejelzése szerint 2026-ban a fizetések intelligensebbé, személyesebbé és szorosabban összekapcsolttá válnak: AI-alapú megoldások jelennek meg a tranzakciók kezelésében, új együttműködések formálják a digitális pénzmozgást, a felhasználók pedig nagyobb kontrollt kapnak pénzügyeik felett.
2026. 01. 08. 12:00
Megosztás:

Erdélyben forgalomkorlátozásokat vezettek be, iskolákat zártak be

Erdélyben több megyében forgalomkorlátozásokat vezettek be egyes útszakaszokon a csütörtökre lehullt nagy mennyiségű hó miatt. A nem megfelelő útviszonyok vagy hiányos infrastruktúra miatt több településen iskolákat zártak be.
2026. 01. 08. 11:30
Megosztás:

Magyarország hitelt vett fel: sikeres 3 milliárd eurós devizakötvény-kibocsátás

Töretlen a bizalom Magyarország iránt, hazánk – az Államadósság Kezelő Központ 2026-os finanszírozási tervével összhangban – a mai napon ismét kiemelkedő kereslet mellett hajtott végre sikeres eurókötvény-kibocsátást, összesen 3 milliárd euró értékben.
2026. 01. 08. 11:00
Megosztás:

Novemberben is kirobbanó formát mutatott a hazai turizmus – 8%-kal több vendég érkezett hazánkba

Magyarország népszerűsége a hazai és a nemzetközi utazók körében is töretlenül növekszik. 2025 novemberében mintegy 1,4 millió vendég kapcsolódott ki hazánkban, közel 8%-kal több mint 2024 azonos időszakában. A vendégek összesen 3 millió vendégéjszakát töltöttek a szálláshelyeken, ami közel 6%-os növekedést jelentett a megelőző évhez képest.
2026. 01. 08. 10:30
Megosztás:

K&H fenntarthatósági index: a jó szándék megmaradt, de eltűnőben a mérhetőség

A magyar vállalatok továbbra is elkötelezettek a fenntarthatósági célok mellett, de egyre kevesebben tudják pontosan mérni és számszerűsíteni, mit is érnek el ezen a téren – derül ki a K&H fenntarthatósági index legfrissebb, 2025 második félévére vonatkozó eredményeiből. A mérés és auditálás alindex 10 pontra csökkent, ami a kutatás indulása óta a legalacsonyabb érték. Ez arra utal, hogy miközben a cégek fenntarthatósági törekvései tovább élnek, az eredmények nyomon követése és hitelesítése egyre inkább háttérbe szorul.
2026. 01. 08. 10:00
Megosztás:

A foglalkoztatottak száma éves szinten a kereskedelemben és a közigazgatás területén nőtt

Éves szinten a foglalkoztatottak száma - 20-30 ezerrel - a kereskedelem a közigazgatás az egészségügy és a mezőgazdaság területén nőtt, míg a feldolgozóipar és az építőipar gyengélkedett - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglakoztatáspolitikáért felelős államtitkára csütörtökön az M1 aktuális csatornán.
2026. 01. 08. 09:30
Megosztás:

Vegyesen mozgott a forint reggel

Vegyesen mozgott a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 01. 08. 09:00
Megosztás:

Azonnali hatállyal megszünteti magyarországi kereskedési szolgáltatásait a Strike

Sokkoló értesítés fogadta csütörtök reggel a hazai Strike-felhasználókat: a Bitcoin-alapú pénzügyi alkalmazás a megváltozott magyar szabályozási feltételekre hivatkozva gyakorlatilag kivonul az országból. A kereskedési funkciók 2026. január 9-től már nem lesznek elérhetők Magyarországon - számolt be a revb.hu portál.
2026. 01. 08. 08:30
Megosztás:

Az Egyesült Államok kilép több tucat nemzetközi szervezetből

Az Egyesült Államok kilép több tucat nemzetközi szervezetből, köztük az ENSZ legtöbb szakosított szervezetéből, bizottságából, testületéből. Erről Donald Trump amerikai elnök írt alá rendeletet szerdán.
2026. 01. 08. 08:00
Megosztás:

Közel 45%-kal nőtt az elektromos autók iránti érdeklődés - stabil kínálat mellett élénkült a használtautó-piac 2025-ben

2025-ben kedvező számokat mutatott a hazai használtautó-piac: a Használtautó.hu adatai szerint a teljes éves érdeklődések száma több mint 130 ezerrel, közel 3%-kal nőtt az előző évhez képest, miközben a kínálat volumene stabil maradt. Az átlagos vételár emelkedése mellett javult a kínálat minősége is: csökkent a meghirdetett autók átlagéletkora és futásteljesítménye. A keresleti növekedést döntően az elektromos és hibrid modellek, valamint a városi terepjárók iránti élénkülő érdeklődés hajtotta, ami a piac folyamatos modernizációját jelzi.
2026. 01. 08. 07:00
Megosztás:

Az OTP ukrajnai lízingbankjának nyújtott hitellel támogatja az ukrán magánszektort az EBRD

Az OTP-csoport ukrajnai lízingbankjának nyújtott hitellel támogatja az ukrán magánszektort az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD).
2026. 01. 08. 06:00
Megosztás:

2028 elejére elkészülhet az új biztonsági kerítés Izrael és Jordánia között

2028 elejére elkészülhet az új biztonsági kerítés Izrael és Jordánia között a The Jerusalem Post című angol nyelvű izraeli újság értesülése szerint, amelyről szerdán számolt be a lap.
2026. 01. 08. 05:30
Megosztás:

A brit haditengerészet és a légierő is részt vett az orosz zászló alatt közlekedő tartályhajó lefoglalásában

A brit haditengerészet és a légierő is részt vett az orosz zászló alatt közlekedő tartályhajó szerdai lefoglalásában - közölte a londoni védelmi minisztérium.
2026. 01. 08. 05:00
Megosztás: