Jelentősen csökkent az innovációra felkészült vállalatok aránya 2022 óta
Az amerikai központú globális stratégiai tanácsadó cég szerint a friss felmérés jelentős ellentmondásokat tárt fel.
Miközben a megkérdett ezer felsővezető 83 százaléka sorolta az innovációt vállalata három legfontosabb prioritása közé, csak 3 százalék minősült a BCG tanácsadó szempontjai alapján "innovációra késznek" szemben a 2022-es 20 százalékkal.
A 17 százalékpontos visszaesés oka, hogy a világjárvány és a gazdasági kilengések miatt a felsővezetők a rövid távú agilitásra és a költségek kezelésére helyezték a hangsúlyt - idézte a közlemény Juhász Lászlót, a BCG budapesti irodájának ügyvezető igazgatóját és szenior partnerét.
A felmérés szerint az innovációért felelős vállalati egységek előtt álló legnagyobb kihívásként (52 százalék) a nem egyértelmű, vagy túl széleskörű stratégiát jelölték meg. Az innovációért felelős vezetők 47 százaléka a magasabb kamatokat, 44 százaléka pedig a munkaerőhöz való hozzáférést nevezte meg kihívásként.
A tanulmány szerint a válaszadók mindössze 30 százaléka tervezi átalakítani innovációs stratégiáját, míg 70 százalékuk a folyamatok optimalizálására törekszik.
A 2022-es felméréshez képest 37 százalékról 10 százalékra csökkent azoknak a vezetőknek az aránya, akik szerint vállalatuk hatásosan alkalmazza a mesterséges intelligenciát, ez az arány azonban az innovációra felkészült vállalatok körében jóval magasabb.