Jogszabály nélkül is last minute akciókkal hajráztatják az ügyfeleket a napelemes cégek

Hiába nincs még mindig jogszabály a napelemek által termelt áram betáplálási lehetőségének megszűnéséről, a cégek a Kormányinfón hallottak alapján már akcióztatják az ügyfeleket a gyors jelentkezésre, hogy még megérkezzen az igénylésük október 31-ig az áramszolgáltatójukhoz - írja a Bank360.hu.

Jogszabály nélkül is last minute akciókkal hajráztatják az ügyfeleket a napelemes cégek

A Kormányinfón elhangzottak ugyan még nem számítanak jogforrásnak, de az áramszolgáltatók, napelemes cégek és napelemes fejlesztést tervezők az elmúlt két hétben kénytelenek voltak arra hagyatkozni, amit ott bejelentettek eddig a napelemes rendszerek által termelt áram betáplálási lehetőségének megszűnéséről. Nem babra megy pedig a játék, egy lakossági napelem-telepítésnél is milliók forognak kockán, most pedig egy olyan új előíráshoz és határidőhöz igyekszik mindenki lóhalálában alkalmazkodni, amiről még nincs is jogszabály. A cégek már úgy akcióznak, mintha lenne, pedig a bűvös napot, október 31-ét egyelőre csak Gulyás Gergely minisztertől lehetett hallani - emlékeztet a Bank360.hu.

A Miniszterelnökséget vezető miniszter jelentette be azt is az október 13-i Kormányinfón, hogy megszűnik a napelemes rendszerek által termelt, és fel nem használt áram hálózatba táplálási lehetősége. Akkor az hangzott el, hogy az áramszolgáltatókhoz már benyújtott igénybejelentéseknél még megmarad a betáplálási lehetőség, de a további napelem-telepítéseknél mindaddig nem adnak erre módot, amíg a hálózatot nem teszik alkalmassá nagyobb igények befogadására. Ennél többet akkor nem közöltek a Kormányinfón, így azóta, lassan két hete minden érintett a részleteket várja, de mindeddig nem jelent meg jogszabály erről.

Az október 22-i, szombati Kormányinfón annyit mondott még Gulyás Gergely, hogy a jogszabály hamarosan megjelenik, és október 31-ig lesz lehetőség a betáplálási igénybejelentésre.

Erre reagálva a napelem-telepítéssel foglalkozó cégek már ezzel a határidővel hirdetik a last minute akcióikat, nekik elég volt a miniszter bejelentése. A helyzet furcsaságát jól mutatja, hogy például az E.ON egyszerre tudja és nem tudja a betáplálási igénybejelentés határidejét.

Honlapján ugyanis ez olvasható:
“Kedves Érdeklődő! A 2022. október 13-án tartott Kormányinfó sajtótájékoztatón a napelemes rendszerek hálózati csatlakozási szabályainak megváltoztatása került bejelentésre. A vonatkozó jogszabályt még nem hirdették ki, így a részletek nem állnak rendelkezésünkre. Jelenleg még nem tudunk tájékoztatást adni a jövőbeli eljárásról. A szabályozás megjelenéséig megértését és türelmét kérjük!”

Mindeközben az ügyfeleknek küldött akciós mailjében az E.ON cége már azt írja:

Kedves Partnerünk! Régóta fontolgatja a napelemes rendszer telepítését, de még nem hozta meg a végső döntést? Az elmúlt hetekben a Kormányinfó sajtótájékoztatókon elhangzott, hogy módosítás várható a napelemes rendszerek engedélyezési folyamatában. Ez alapján a hálózatra csatlakozás és a visszatáplálás feltételei kedvezőtlen irányba változhatnak. Október 31-ig még beküldheti engedélyeztetési igényét, amivel lehetőséget biztosíthat, hogy a hálózatra csatlakozzon.”

Ebben az esetben egyébként az E.ON cége a saját napelem-telepítési szolgáltatásának igénybevételére buzdít az utolsó napokban, nem a más fejlesztővel dolgozó ügyfeleket sürgeti áramszolgáltatóként a betáplálási igény mielőbbi benyújtására hozzá. Utóbbi furcsa is lenne, hiszen a betáplálási lehetőség megszüntetését éppen azzal indokolta a kormány, hogy további tömeges igényt már nem bírna el a jelenlegi villamosenergia-rendszer.

Az E.ON Solar nincs egyedül az ajánlatával, több napelemes cég is kampányol az október 31-i dátummal, azt ígérve a rezsijüket csökkenteni így akaróknak, hogy segít néhány nap alatt benyújtani az igényt a betáplálásra a területi áramszolgáltatóhoz még a kapuzárás előtt. Ez a dátum ráadásul a hosszú hétvégére esik, így valójában még kevesebb az idő, még ha az ajánlat összeállítása, elfogadása, és az igénybejelentés online lebonyolítható is - figyelmeztet a Bank360.hu.

Attól mindenesetre már nem kell tartani, hogy az ingyenmilliókkal kecsegtető napelem pályázattal tovább növelnék a sorban állók számát. A novemberre beígért második pályázati fordulót ugyanis a betáplálási stop bejelentése után lefújták.

A Bitcoin mélypontját keresik a bikák, miközben a régi medvék győzelmi kört futnak

Ahogy a kriptopiac több hónapos lejtmenete a múlt héten már-már szabadesésbe fordult, a Bitcoin-hívők lázas igyekezettel próbáltak kapaszkodót találni. Egyesek technikai indikátorokban reménykedtek, mások egy újabb túlzottan eladósodott hedge fund összeomlásában látták a lehetséges végső mélypont előjelét. Van azonban egy kevésbé számszerűsíthető, ám annál beszédesebb jel: azok hangos ünneplése, akik másfél évtizede következetesen temetik a Bitcoint.
2026. 02. 09. 04:00
Megosztás:

Ellenőrzött szaporítóanyaggal a szőlő aranyszínű sárgaság terjedése ellen

A szőlő aranyszínű sárgaság (FD) fitoplazma megfékezése érdekében fontos szerepük van az ellenőrzött szaporítóanyagoknak. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a termelők és vásárlók figyelmét, hogy a hatósági intézkedések betartásával kizárólag ellenőrzött, címkével ellátott szaporítóanyagot használjanak, ezzel is megakadályozva a betegség terjedését.
2026. 02. 09. 03:00
Megosztás:

Nemzetközi együttműködés az egészségtudományok fejlesztéséért

Stratégiai jelentőségű nemzetközi együttműködés született a napokban a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kara és a jordániai Applied Science Private University között, amely kiemelt fontosságú lépést jelent az egészség- és sporttudományok pozíciójának erősítésében.
2026. 02. 09. 02:00
Megosztás:

Tápszereket hívott vissza a Müller

Anyatej-kiegészítő tápszertermékek visszahívását kezdeményezte a forgalomból a Müller Drogéria Magyarország Bt. - közölte a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) szombaton az MTI-vel.
2026. 02. 09. 01:00
Megosztás:

Rekordáron keltek el a televíziós reklámhelyek az idei Super Bowlra

Rekordáron keltek el a televíziós reklámhelyek az idei Super Bowlra, a profi amerikaifutball-liga (NFL) vasárnapi nagydöntőjére – derül ki a legnézettebb amerikai sporteseményt megelőző összefoglalóból.
2026. 02. 09. 00:05
Megosztás:

Gyerekcsíny miatt vadászgépeket riasztottak Izraelben a Wizzair londoni járatához

Gyerekcsíny miatt vadászgépeket riasztottak Izraelben a Wizzair londoni járatához vasárnap – jelentette a repülőtéri hatóság Izraelben.
2026. 02. 08. 23:00
Megosztás:

Nincs megállapodás az Alibabával "Magyarország-pótdíjról" - a fogyasztók megtévesztése elfogadhatatlan

Nincs és nem is volt semmilyen megállapodás a magyar állam és az Alibaba között "Magyarország-pótdíj" felszámításáról, a fogyasztók félrevezetésére alkalmas gyakorlat pedig elfogadhatatlan - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szombaton az MTI-vel.
2026. 02. 08. 22:00
Megosztás:

MNB: a bizonytalan világgazdasági környezetben felértékelődött a tartalékok szerepe

A bizonytalan világgazdasági környezetben felértékelődnek a stabilitást erősítő tényezők, így a tartalékok szintje is, amely Magyarországon történelmi csúcson, 56 milliárd euró fölött van - jelentette ki Varga Mihály, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke, aki részt vett az AlUla Conference for Emerging Market Economies konferencián Szaúd-Arábiában.
2026. 02. 08. 21:00
Megosztás:

Lemondott a brit miniszterelnök kabinetfőnöke az Epstein-botrány miatt

Lemondott vasárnap Morgan McSweeney, a londoni miniszterelnöki hivatal kabinetfőnöke, az Epstein-botrányba keveredett és visszahívott volt washingtoni brit nagykövet, Peter Mandelson kinevezésének egykori fő szószólója.
2026. 02. 08. 19:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 6. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 02. 08. 18:00
Megosztás:

Az átlagosnál melegebb idő várható a jövő héten is

A jövő hét elején átmenetileg visszaesik a hőmérséklet, de szerdától visszatérnek a 10 Celsius-fok körüli maximum-hőmérsékletek, majd a hét végén ismét kissé csökken a nappali felmelegedés. Többször kell csapadékra számítani, ami a hét elején még lehet havazás is, majd egyre inkább az eső lesz a jellemző, a szél pedig szinte egész héten élénk, olykor erős lesz - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2026. 02. 08. 17:00
Megosztás:

Rekordszámú utas fordult meg Belgium repülőterein

Rekordszámú, közel 36,4 millió utast szolgáltak ki a belgiumi repülőterek tavaly, a szám 850 ezerrel haladja meg a 2019-es rekordot - tájékoztatott a La Libre Belgique című francia nyelvű belga napilap.
2026. 02. 08. 16:00
Megosztás:

Az agrártárca támogatja a fagykárt szenvedett ültetvények cseréjét

Az agrártárca kétmilliárd forint keretösszegű felhívással támogatja a fagykárt szenvedett ültetvények cseréjét - tájékoztatta az Agrárminisztérium (AM) vasárnap az MTI-t.
2026. 02. 08. 15:00
Megosztás:

Az áruhiteleket is kiütötték a személyi kölcsönök

A 2024-es csúcs után nagyjából a 2023-as szintre esett vissza tavaly az áruhitel-piac, ami a vártnál lassabban beinduló lakossági fogyasztás mellett a személyi kölcsönök térnyerésével is magyarázható lehet – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. A személyi kölcsönök dominanciája pedig tovább erősödhet a fogyasztási hitelek piacán, miután az utóbbi hetekben több bank is még lejjebb vitte a kamatokat.
2026. 02. 08. 14:00
Megosztás:

Kedvező trend: egyre kevesebb vállalkozást érintenek súlyosan az infláció hatásai

Tartós javulás figyelhető meg a hazai vállalatok inflációs terheltségében: 2024 eleje óta folyamatosan mérséklődik azoknak a cégeknek az aránya, amelyek jelentős negatív hatásként élik meg az inflációt. A K&H nagyvállalati növekedési index legfrissebb, 2025 negyedik negyedévére vonatkozó felmérése szerint az elmúlt három hónapban már minden harmadik vállalat képes volt áraiban érvényesíteni az inflációt.
2026. 02. 08. 12:00
Megosztás:

Elstartolt a Vendéglátás és Étkeztetés Jó Higiéniai Útmutató

Újabb mérföldkőhöz érkezett a hazai vendéglátás és közétkeztetés élelmiszer-biztonsága. Megkezdődött a hazai Vendéglátás és Étkeztetés Jó Higiéniai Útmutató, a GHP aktualizálása. A Közétkeztetők, Élelmezésvezetők Országos Szövetsége (KÖZSZÖV) koordinálásával felálló munkacsoport célja, hogy a jelenlegi kiadást az időközben megváltozott jogkörnyezethez, legmodernebb technológiákhoz, változásokhoz és a gyakorlathoz igazítsa.
2026. 02. 08. 11:00
Megosztás:

Az Egyesült Államok megszüntette az Indiára az orosz kőolaj importja miatt kivetett büntetővámot

Az Egyesült Államok szombattól megszüntette az Indiára az orosz kőolaj importja miatt korábban kivetett büntetővámot.
2026. 02. 08. 10:00
Megosztás:

Kivontad az autót a forgalomból? Sokan rosszul tudják: mikor kell mégis gépjárműadót fizetni?

Sokan élnek azzal a lehetőséggel, hogy ideiglenesen kivonják a gépjárművüket a forgalomból, például eladás, hosszabb javítás vagy egyszerű spórolás miatt. Ilyenkor az egyik leggyakoribb kérdés így hangzik: kell-e gépjárműadót fizetni egy forgalomból kivont autó után?
2026. 02. 08. 09:00
Megosztás:

Az EU 20. szankciócsomagja az orosz energiát, a pénzügyi szolgáltatásokat és a kereskedelmet érinti

Mivel Oroszország csak akkor fog őszinte szándékkal tárgyalóasztalhoz ülni, ha nyomást gyakorolnak rá, az Európai Bizottság új, immár a 20. szankciócsomagot készíti elő, amely az orosz energiát, a pénzügyi szolgáltatásokat és a kereskedelmet érinti - közölte Ursula von der Leyen pénteken.
2026. 02. 08. 08:00
Megosztás:

Kína tovább szigorítja a kriptotilalmat: célkeresztben a stablecoinok és az eszköztokenizáció

Kína pénzügyi felügyeleti hatóságai új szintre emelték az ország már eddig is szigorú kriptoszabályozását. A friss intézkedések immár nemcsak a kriptokereskedelmet és a bányászatot érintik, hanem kifejezetten a stablecoinok kibocsátását, valamint a valós eszközök tokenizációját is célba veszik. A lépés a 2021-es, történelmi jelentőségű kriptotilalom óta a legátfogóbb szigorításnak számít.
2026. 02. 08. 07:00
Megosztás: