Jól alakult a nyári szezonbanan az osztrák turisztikai ágazat forgalma

Nőtt az osztrák turisztikai ágazat forgalma és bevétele az idei nyári szezonban az előző évihez képest az előzetes adatok alapján, az őszi és a következő téli szezon kilátásait viszont beárnyékolja a járványvédelmi intézkedések életbe léptetésének valószínűsége a Wifo gazdaságkutató intézet kedden publikált jelentése alapján.

Jól alakult a nyári szezonbanan az osztrák turisztikai ágazat forgalma

Májustól szeptemberig - vagyis az októberig tartó nyári turisztikai szezon lezárása előtt egy hónappal - 21,0 százalékkal haladta meg a vendég-bejelentkezések száma az egy évvel korábbit, a vendégéjszakák száma pedig 17,9 százalékkal. A turisztikai ágazat bevétele nominálisan 22,0 százalékkal 10,2 milliárd euróra emelkedett, reálértéken 17,2 százalékkal nőtt.
    
A teljes nyári szezon vendégéjszakáinak száma a Wifo becslése alapján 22 százalékkal haladhatja meg a 2020-as szezonét, és ezzel közel 19 százalékkal maradhat el a 2019-es szezontól. A teljes naptári évre viszont a turisztikai szempontból nagyobb súllyal latba eső január-áprilisi téli szezonban bekövetkezett nagymértékű visszaesés miatt 16,8 százalékos csökkenés várható a 2020-as, és 46,7 százalékos visszaesés a 2019-es bázishoz képest.
    
Az idei nyári előszezonban, május-júniusban a vendégéjszakák száma nagyjából a fele volt a 2019-esnek. A 2020 május-júniusi adat viszont alig 30 százaléka volt a 2019-esnek. Az idei nyári főszezon is jobban teljesített a tavalyinál a krízis előtti bázishoz képest: az idén 4,8 százalékos, tavaly 13,7 százalékos volt az elmaradás a 2019-es nyári főszezonhoz képest. Ezen belül pedig az augusztus-szeptemberi vendégéjszakák száma az idén 2,8 százalékkal múlta felül a 2019-est, tavaly pedig 1,8 százalékkal. Az augusztus-szeptemberi hónapok magas forgalma elsősorban a belföldi turizmusnak volt köszönhető, ami az idén 15,2 százalékkal, tavaly pedig 15,0 százalékkal nőtt a 2019-eshez képest. Ezekben a hónapokban a külföldi utazók vendégéjszakái az idén 1,7 százalékkal, 2020-ban pedig 3,9 százalékkal maradtak el a 2019-estől.
    

Az idei nyári szezon május-szeptemberi szakasza az előzetes adatok alapján 58,3 millió vendégéjszakát hozott az ágazatnak 16,2 millió bejelentkezéssel. Ez a vendégéjszakák esetében 17,2 százalékos, a bejelentkezéseknél 28,0 százalékos elmaradás a válság előtti bázistól. 2020 azonos periódusával összevetve a vendégéjszakák száma 17,9 százalékkal, a bejelentkezéseké 21,0 százalékkal nőtt.
    
A nyári szezonban a tavalyihoz képest elért növekedés a külföldi utazók visszatérésének tulajdonítható. A külföldiek idei vendégéjszakái 25,8 százalékkal, bejelentkezései 33,1 százalékkal haladták meg a 2020-as bázist. Tavaly ugyanez 40,5 százalékos visszaesés volt a 2019-es bázishoz képest a vendégéjszakák és 53,4 százalékos esés a bejelentkezések esetében.
    
A belföldi turizmus a nyári szezonban kevésbé bővült a tavalyihoz képest mint a külföldi. A vendégéjszakák 6,0 százalékkal haladták meg a 2020-as bázist, a bejelentkezések pedig 7,3 százalékkal. A belföldi turizmus 2020-as bázisa azonban magasabb volt mint a külföldieké, hiszen tavaly a vendégéjszakák száma mindössze 3,5 százalékkal csökkent a 2019-eshez képest, a bejelentkezések száma pedig 13,3 százalékkal volt alacsonyabb.
    
Az ausztriai turisztikai ágazat nominális bevétele a május-szeptemberi időszakban a Wifo első becslése alapján 10,19 milliárd eurót tett ki, beleértve a napi kirándulások, valamint a rokonok és ismerősök meglátogatásával járó bevételeket is. Ez nominálisan 22,0 százalékos növekedés a 2020-as bázishoz képest, de 18,2 százalékos elmaradás a 2019-estől. Reálértékben a növekedés a 2020-ashoz 17,2 százalék, az elmaradás a 2019-estől 23,0 százalék.
    
A Wifo becslése szerint a május-októberi periódusban, vagyis a teljes nyári szezonban 65,7 millió lehet a vendégéjszakák száma, ami 22 százalékos növekedés a 2020-as bázishoz képest, de 17 százalékkal marad el a 2019-estől. Ezen belül a nemzetközi utasok vendégéjszakáinak a száma 41,8 millió lehet, ami egyharmaddal haladja meg az előző évit és negyedével marad el a krízis előtti bázistól. A belföldi turisták vendégéjszakáinak az idei teljes szezonra becsült 23,9 milliós száma a tavalyit 7,5 százalékkal, a 2019-est pedig 2,5 százalékkal haladhatja meg.
    
Az őszi, valamint a turisztikai szempontból fontos téli szezonra a Wifo a nem bocsátkozott számszerű előrejelzésbe, aggodalmának adott hangot viszont a mind Ausztriában, mind más európai országokban növekvő fertőzésszám miatt, ami korlátozó intézkedésekre adhat okot és így hátrányosan befolyásolhatja az ágazat forgalmát.

Kihirdették a Magyar Természettudományi Múzeum gyűjteményi központjára kiírt építészeti tervpályázat nyerteseit

Kihirdették a Magyar Természettudományi Múzeum új debreceni gyűjteményi központjára kiírt nemzetközi építészeti tervpályázat eredményét: a tervpályázat nyertese a Sordo Madaleno Ltd., az Építész Stúdió Kft. és a Buro Happold Ltd. konzorciuma lett, "amelynek terve egyetlen, tömör, határozott téglalap alakú tömegként jelenik meg, racionális belső térszervezéssel és rétegzett, masszív homlokzattal, amely reflektál a régió geológiai adottságaira - jelentették be a város és a múzeum vezetői sajtótájékoztatón pénteken Debrecenben.
2026. 02. 01. 07:00
Megosztás:

A fogyasztók új értéket keresnek: átalakul az autóipar jövője

A globális autóipar történetének egyik legátfogóbb átalakulásán megy keresztül, amelyet a fogyasztói elvárások gyökeres változása vezérel. A Deloitte legfrissebb, 2026-os globális gépjárműfogyasztói tanulmányában (Global Automotive Consumer Study) a szakértők rávilágítanak, hogy a vásárlók egyre inkább az értéket, a hozzáférést és az élményt helyezik előtérbe, miközben az elektromos járművek (EV) iránti kereslet és a márkahűség is új utakat tör.
2026. 02. 01. 06:00
Megosztás:

Horvát kormányfő: az EU nem hagyhatja magára Délkelet-Európát

Délkelet-Európa olyan térség, amelyet az Európai Uniónak nem szabad elhanyagolnia, és nem maradhat kitéve más globális szereplők befolyásának - írta Andrej Plenkovic horvát miniszterelnök az X-en, miután szombaton Zágrábban megbeszélést folytatott Friedrich Merz német kancellárral az Európai Unió bővítésének jövőjéről és a térség európai perspektívájáról.
2026. 02. 01. 05:00
Megosztás:

Újabb bankoknál drágulnak a vállalkozói számlák

A Raiffeisen Bankot követően újabb három pénzintézet jelentette be, hogy április elsejétől megemeli a vállalkozói bankszámlák költségét. A lakossági ügyfelek biztonságban vannak, de úgy tűnik csak átmenetileg.
2026. 02. 01. 04:00
Megosztás:

5 csodálatos gyógyhatás, amit a szódabikarbónáról nem is tudtál!

Sokan csak sütéshez vagy takarításhoz ismerik, pedig a szódabikarbóna (nátrium-hidrogén-karbonát) bizonyos helyzetekben kifejezetten „orvosi logikával” működik: savakat semlegesít, pH-t emel, és ezzel érdemi élettani hatásokat válthat ki.
2026. 02. 01. 02:00
Megosztás:

A nyugdíjak számításakor az 1998-as év a nagy vízválasztó! Önnek jól számoltak?

1998 valódi vízválasztó a nyugdíjszámításban: a felsőfokú tanulmányok nem növelik automatikusan a szolgálati időt.
2026. 02. 01. 01:00
Megosztás:

Az országgyűlési képviselők benyújtották vagyonnyilatkozataikat

A 2026. január 31-i határidőig az országgyűlési képviselők, a nemzetiségi képviselő és a nemzetiségi szószólók eleget tettek - a 2025. december 31-én fennálló vagyoni állapotra vonatkozó - vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségüknek - közölte Hargitai János, az Országgyűlés Mentelmi Bizottságának elnöke szombaton az MTI-vel.
2026. 01. 31. 23:00
Megosztás:

120 000 tárca választotta a Digitap ($TAP) tokent a 0,609 dolláros Aster helyett – Ez lehet a legjobb kriptovaluta, amit most érdemes megvásárolni

Ahogy a kriptopiac egyre mélyebbre lép 2026-ban, a befektetők már nem az alapján értékelik a tokeneket, hogy mit képviseltek a múltban, hanem hogy mire használják őket aktívan a jelenben. Ez az elmozdulás egyre nyilvánvalóbb, különösen, ha összehasonlítjuk az Aster (ASTER) és a Digitap ($TAP) helyzetét.
2026. 01. 31. 22:00
Megosztás:

A HONOR gyorsuló növekedése Kelet-Közép-Európában

A HONOR, mint globális technológiai márka, amely az okos mobileszközök fejlesztésére és innovációjára fókuszál, továbbra is dinamikus növekedést mutat a nemzetközi piacokon.
2026. 01. 31. 21:00
Megosztás:

A Digitap ($TAP) 263%-ot emelkedett és lekörözi a 120 dolláros SOL-t: Miért nyerők a kriptó előértékesítések januárban?

A <a href="https://presale.digitap.app?&utm_campaign=jan&utm_content=com&utm_medium=pr&utm_source=prof-pr&utm_term=3170a" target="_blank">Digitap ($TAP)</a> nagyjából 263%-os emelkedést ért el korai árképzési szakaszához képest, miközben a SOL 120 dollár körül forog, de nem tud hasonló lendületet felmutatni. Ez az ellentét megváltoztatja a befektetők piaci szemléletét.
2026. 01. 31. 20:00
Megosztás:

Újraválasztották a VOSZ főtitkárát

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének Elnöksége 2026. január 28-i ülésén Perlusz Lászlót további 5 évre a VOSZ főtitkárává választotta.
2026. 01. 31. 19:00
Megosztás:

XIV. Leó sem költözik be a pápai lakosztályba

Elődjéhez, Ferenc pápához hasonlóan XIV. Leó is úgy döntött, hogy nem költözik be a vatikáni paloták pápai lakosztályába, hanem egyszerűbb, személyre szabott otthont alakít ki magának.
2026. 01. 31. 18:00
Megosztás:

MVM: a rezsistop révén egyszeri, 30 százalékos kedvezmény biztosított a lakosságnak

Az MVM a januári rezsistopra vonatkozó kormánydöntést végrehajtva egyszeri, 30 százalékos mennyiségi kedvezményben részesíti a lakossági áram- és gázfelhasználókat - közölte a szolgáltató szombaton az MTI-vel.
2026. 01. 31. 17:00
Megosztás:

Pozitívra javította az olasz államadós-osztályzat kilátását az S&P

Felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította az eddigi stabilról Olaszország államadós-osztályzatának kilátását a Standard & Poor&#39;s pénzügyi szolgáltató csoport globális hitelminősítő részlege (S&P Global Ratings). A cég egyebek mellett azzal az előrejelzésével indokolta a lépést, hogy az olasz magánszektor a nemzetközi kereskedelmet terhelő folyamatos bizonytalanság ellenére továbbra is képes lesz folyómérleg-többletek elérésére, és ez kedvező az olasz gazdaság nettó külső hitelezői pozíciója szempontjából.
2026. 01. 31. 16:00
Megosztás:

Az Ethereum újraaktivál 100 millió dollárt a 2016-os DAO-hackből – biztonsági alap jön létre

Miért érdemes most figyelni az Ethereumra? Az Ethereum fejlesztői egy több mint tízéves sebet varrtak most be: újraaktiváltak 100 millió dollárnyi, régóta érintetlenül álló ETH-t, amely a hírhedt 2016-os DAO-hackhez köthető. A lépés nem spekulációt gerjeszt, hanem a hálózat érettségét és hosszú távú gondolkodását jelzi. Vajon ez egy új korszak kezdete az Ethereum történetében?
2026. 01. 31. 15:00
Megosztás:

Vitalik Buterin megszorításokat jelentett be az Ethereum Alapítványnál – piacreakció és stratégiai fordulat

2026. január 30-án Vitalik Buterin váratlan bejelentést tett az Ethereum jövőjével kapcsolatban: az Alapítvány „enyhe megszorítási időszakba” lép. A cél kettős – egyszerre biztosítani a merész technológiai fejlesztési terv végrehajtását, miközben hosszú távon fenntartható marad az Ethereum működése. A kriptoközösség nem maradt közömbös: a bejelentés után az ETH árfolyama több mint 6%-ot esett. Vajon mit jelent ez az új irány?
2026. 01. 31. 14:00
Megosztás:

Miért nem garantálja a Proof of Reserves a kriptotőzsdék megbízhatóságát?

Átláthatóság ≠ bizalom – A PoR-jelentések valódi értelmezése: a kriptotőzsdék egyre gyakrabban tesznek közzé Proof of Reserves (PoR) jelentéseket, azt sugallva, hogy ezzel bizonyítják a felhasználói eszközök biztos kezekben vannak. De vajon ez valóban elég a bizalomhoz? A válasz korántsem egyszerű.
2026. 01. 31. 13:00
Megosztás:

Belgium súlyos bűncselekményeknél megvonhatja az állampolgárságot

A belga szövetségi kormány és a képviselőház pénteken jóváhagyta azt a törvényjavaslatot, amely lehetővé teszi a belga állampolgárság megvonását azok esetében, akiket súlyos bűncselekmények - például emberölés, szexuális erőszak vagy szervezett bűnözés - miatt ítélnek el.
2026. 01. 31. 12:00
Megosztás:

Hiába duplázódik holnaptól az ingyenes készpénzfelvétel, sokan mégis elbukhatják!

Holnapról akár 340 000 forint készpénzt is fel lehet venni ingyen a magyarországi bankszámlákról, köszönhetően egy hatályba lépő jogszabályi változásnak. Mégis sokan fizetnek a készpénzfelvételért, aminek a BiztosDöntés.hu szakértői szerint számos oka lehet. Mindeközben a bankok maguk is számos kedvezményt kínálnak, ezek egy része ráadásul nem csak idehaza, hanem akár külföldön is ingyenes pénzfelvételt biztosít.
2026. 01. 31. 10:00
Megosztás:

Elhunyt Fenyő Miklós

Életének 79. évében elhunyt Fenyő Miklós énekes, dalszerző - közölték szombaton a zenész hivatalos Facebook-oldalán.
2026. 01. 31. 09:00
Megosztás: