Kétharmaddal nőtt az új finanszírozás volumene az Erste Banknál
A romló gazdasági környezetben is stabil működési bevételt tudott felmutatni az idei első negyedévben az Erste Bank. A pénzintézet működési bevételei – a nemzetközi könyvviteli szabványok szerint (IFRS) készített kimutatás alapján – lényegében megegyeztek az egy évvel korábbival. Ezen belül a nettó kamatbevételek 41,6 százalékkal nőttek, a díj- és jutalékbevételek pedig 12,6 százalékkal emelkedtek, míg a kereskedési és konverziós bevételek 79,9 százalékkal visszaestek. A működési bevételt ugyanakkor 10 milliárd forinttal csökkentette egyes hitelek átértékelésén keletkezett veszteség.
A működéssel kapcsolatos kiadások jelentős mértékben, 50,9 százalékkal nőttek egy év alatt, így a pénzintézet működési eredménye 43,8 százalékkal 14,2 milliárd forintra csökkent. A kiadások közül a legnagyobb mértékben az Országos Betétbiztosítási Alapnak (OBA) teljesítendő befizetések nőttek. Az Erste az első negyedévben 9,4 milliárd forinttal fizetett be többet az OBA-nak, mint egy évvel korábban, ebből 7,9 milliárd forintot tett ki a Sberbank végelszámolása miatt elrendelt extra befizetés. A fentiek miatt a költség/bevétel arány is romlott: március végére 69,2 százalékra nőtt az egy évvel korábbi 45,5 százalékról. Az adózás utáni veszteség 0,9 milliárd forint lett – mondta el Jelasity Radován, az Erste Bank elnök-vezérigazgatója a pénzintézet idei első háromhavi eredményeit bemutató sajtótájékoztatón.
Az ügyfélhitelek és kötvények állománya 2022 március végén 9 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál. Az új finanszírozás volumene pedig kiugró mértékben, 63 százalékkal nőtt 2021 első negyedévének teljesítményéhez képest. Az NPL-ráta 3,9 százalékra nőtt az egy évvel korábbi 2,9 százalékról.
A teljes lakossági hitelállomány 8 százalékkal nőtt egy év alatt, az új kihelyezések értéke ugyanakkor az idei első három hónapban 1,9 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól – ismertette Harmati László, a pénzintézet lakossági területért felelős vezérigazgató-helyettese. A lakáspiac bővülésének köszönhetően a lakáshitelek folyósítása 15 százalékkal nőtt 2021 első negyedévének eredményéhez képest. A személyi kölcsönök esetében a kihelyezés 33,9 százalékkal ugrott meg éves összevetésben. A Babaváró hitel iránt 21,9 százalékkal csökkent a kereslet 2021 azonos időszakához viszonyítva. A kisvállalkozók esetében az új kihelyezés 7 százalékkal nőtt egy év alatt.
A magyarországi Erste-csoport által kezelt lakossági ügyfélvagyon – befektetés és betét – 2022 március végén 4471 milliárd forint volt, amely 20 százalékos növekedést jelent egy év alatt. A megtakarításokon belül a befektetések aránya 57 százalék volt, a lakossági ügyfélbetétek állománya 21,1 százalékkal nőtt.
A március végén kezelt 816 milliárd forintos vagyon alapján a második legnagyobb hazai privátbanki üzletágat működtető Erste tapasztalatai szerint az elmúlt két évben jelentősen nőtt az érdeklődés a kockázatos eszközök iránt, egy év alatt pedig lényegében duplájára emelkedett a direkt részvénytípusú befektetések aránya. Idén a magasabb infláció és a volatilis mozgások miatt még többen fordulhatnak a nagyobb hozammal kecsegtető részvénypiacok felé. Az Erste a versenytársakénál nagyobb, az eszközosztályok-, valamint kezelési startégiák közötti diverzifikációnak köszönhetően meg tudta védeni az ügyfelek megtakarításait a háború okozta tőkepiaci visszaesésektől. Az Erste Befektetési Zrt.-nél a befektetett és kezelt vagyon 19,3 százalékkal gyarapodott 2021 március végéhez képest – mondta el Cselovszki Róbert, a társaság elnök-vezérigazgatója.
A vállalati üzletág 2022 első negyedévében több mint 500 új ügyfélnek nyitott számlát, 3,5-szer annyinak, mint az egy évvel korábbi azonos időszakban, közel annyi ügyfélnek, mint 2021-ben egész évben. A korábban sberbankos ügyfelek közül is sokan jöttek át az Erstéhez. A publikusan elérhető információk alapján márciusban azon kis- és középvállalati (kkv) ügyfelek több mint negyede az Erstét választotta, melyek korábban a Sberbanknál intézték pénzügyeiket, és a bank működési engedélyének visszavonása után másik pénzintézetnél nyitottak számlát.
A vállalati üzletágban a kötvény- és a hitelállomány együttesen 7,5 százalékkal nőtt egy év alatt. A kis- és középvállalkozásoknál (kkv) a hitel- és kötvényállomány 11 százalékkal, a kereskedelmi célú ingatlanoknál 14 százalékkal gyarapodott tavaly márciushoz képest, míg a nagyvállalatok és önkormányzatok esetében a hitel- és kötvényállomány 2 százalékkal csökkent – tette hozzá Szabados Richárd, a bank vállalati üzletágának vezetője.