Kétszeresére nőtt a kifizetetlen számlák aránya a magyar gazdaságban

Kifizetetlen maradt a vállalatközi (B2B) számlák 5 százaléka tavaly Magyarországon. Ez 2021-ben alig volt több, mint 2 százalék. Egyebek mellett ez áll az Atradius hitelbiztosító fizetési szokásokról szóló elemzésében. A magyar vállalatok ezért is pesszimistábbak a régiós átlagnál az idei évvel kapcsolatban. A válaszadók 49 százaléka attól tart, hogy az idén lassabban fizetik ki a számláikat a vevőik, mint tavaly. Ez egy százalékkal meghaladja a közép-európai átlagot. A késedelmes fizetés oka jellemzően a vevők likviditási helyzete. A felmérés 200 magyar vállalat megkérdezésével készült.

Kétszeresére nőtt a kifizetetlen számlák aránya a magyar gazdaságban

Nincs ok a bizakodásra

Az Atradius válaszadói szerint drámaian ronthatja a hazai gazdaság teljesítményét a világgazdaság lassulása, az energiaválság, a magas hazai infláció és az orosz-ukrán háború együttes hatása. A 200 hazai vállalat 40 százaléka azt tapasztalta, hogy nőtt a B2B számlák forgási sebessége (DSO), vagyis a vevőik később fizettek, mint egy évvel korábban. 2021-ben ez az arány 33 százalék volt.  – Ugyanez a tendencia figyelhető meg a bedőlt követeléseknél is, ráadásul itt a növekedés kiugró. Amíg két évvel ezelőtt a számlák 2,3 százalékát kellett leírni, ez tavaly 5 százalékra nőtt. Ez alapján sajnos indokolt a magyar vállalatok pesszimizmusa – mondta Vanek Balázs, az Atradius országigazgatója.

Nőtt a hitelre történő eladás 

Az agrár- és élelmiszeriparban a válaszadók 60 százaléka azt nyilatkozta, hogy több vevőnek nyújtott hitelt a vásárláshoz, mint 2021-ben. Akkor az ügyletek 42 százaléka történt hitelre, az idén pedig 47 százalék. A szállítók ezt azzal indokolták, hogy így új ügyfeleket tudtak szerezni, illetve meg tudták őrizni a régi klienseket a versenytársak nyomása ellenére.  Több vállalat a fizetési határidő meghosszabbítását is vállalta. Tavaly 43 nap volt a fizetési határidő a két ágazatban, ez öt nappal több a 2021-es adatnál. 

A hitelre történő eladás előre tört a tartós fogyasztási cikkek esetében is (53-ról 61 százalékra.) Az ágazatban az átlag fizetési határidő 51-ről 49 napra csökkent. 

Az acéliparban a vállalatok több mint fele (54 százalék) nem változtatott a hitelezési politikáján, 10 százalék viszont rövidebb időt adott az ügyfeleinek a számlák kifizetésére, mint 2021-ben. A fizetési határidő átlagosan 39 nap volt 2022-ben, szemben a 2021-es 35 nappal. Ezzel párhuzamosan a számlák forgási sebessége is nőtt az ágazatban, 47-ről 53 napra. 

Likviditási problémák, cash flow-hatás, továbbtartozás

Az élelmiszeriparban a számlák 35 százalékát késve fizették ki a vevők 2022-ben, 6 százalékát pedig egyáltalán nem. A tartós fogyasztási cikkek esetében a késve fizetés aránya 33 százalék, a bedőlt követeléseké 5 százalék. Az acéliparban a vevők 31 százaléka fizette ki késve a szállítót, 4 százalék pedig egyáltalán nem fizetett. 

A késedelmes fizetést főképp a vevők likviditási problémái okozták, de az Atradius országigazgatója figyelmeztet arra, hogy a valóság rosszabb lehet, mint amit az adatok mutatnak.  – Itt azt kell látni, hogy a válaszok között lehetséges volt megadni az adminisztratív okot és a kifizetés tudatos késleltetését is. Valószínű, hogy sok vállalat adminisztratív csúszása vagy tudatos késlekedése mögött valójában a likviditás kérdése áll. – mondta Vanek Balázs, az Atradius országigazgatója.

Az országigazgató hozzátette: a DSO növekedése (az élelmiszeriparban pl. 80 nap) aggasztja a gazdaság összes szereplőjét. Egyes válaszadók úgy próbálták erősíteni a saját készpénzforgalmukat, hogy kedvezményt adtak a vevőiknek korai kifizetés esetén. Jellemző technika volt az is, hogy a vállalatok a korábbinál több időt és pénzt áldoztak a számlák behajtására. A vizsgált szektorok mindegyikére igaz, hogy a cégek gyakran kénytelenek voltak késleltetni a saját beszállítóik kifizetését. A cash flow problémájának menedzselésére a felmérésben részt vevő vállalatok egyharmada hitelbiztosítást vett igénybe. 

Mit várnak a magyar vállalatok 2023-tól? 

Az Atradius felmérése szerint a 200 magyar válaszadó 46 százaléka arra számít, hogy az idén csökken majd a vállalata teljesítménye.  49 százalék úgy véli, hogy tovább nő a számlák forgási sebessége, mert nem javul majd a vevőik likviditása. A válaszadók közül azok csak a cégek nem tartanak a DSO romlásától, amelyeknek van hitelbiztosításuk. 

Trump rendelettel csökkenti a vényköteles gyógyszerek árát az Egyesült Államokban

Donald Trump hétfőn rendeletet ír alá a vényköteles gyógyszerek árának a csökkentéséről, a "legkedvezőbb elbánás" politikájának a bevezetéséről a gyógyszerárak szabályozásában - jelentette be az amerikai elnök a Truth Social online hírcsatornáján.
2025. 05. 12. 16:30
Megosztás:

Donald Trump csökkentené a gyógyszerek árát

Az amerikai elnök bejelentette, hogy hétfő reggel aláírja az új árképzési modell bevezetéséről szóló rendeletet, amelynek célja a vényköteles gyógyszerek költségeinek csökkentése az USA-ban.
2025. 05. 12. 15:30
Megosztás:

Egyezségre jutott az USA és Kína

Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter vasárnap arról beszélt, hogy a hétvégén Genfben folytatott amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalások eredményesek voltak. Konkrétumokat akkor még nem árult el, de jelezte, hogy hétfő reggel beszámolnak a részletekről.
2025. 05. 12. 15:00
Megosztás:

A stabilcoinok és CBDC-k jövője a geopolitikai viharok közepette - Stabilitás vagy szabályozás?

2025 májusában a globális pénzügyi piacok újra fókuszba kerültek, ahogy az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi megállapodás híre pozitív hatást gyakorolt a kriptovaluta szektorra. A stablecoinok és a központi banki digitális valuták (CBDC-k) szerepe egyre jelentősebbé válik ebben a dinamikusan változó környezetben.
2025. 05. 12. 14:30
Megosztás:

A rejtett befektető: A tőkeáramlás nyomon követése a nagy tétekkel járó iparágakból a startupokba

A startup-finanszírozás örvénylő hullámaiban, ahol egyszarvúak születnek és buborékok pukkannak, a befektetők egy sajátos fajtája mozog csendesen, de erőteljesen: a szerencsejátékos. Nem a rulettkeréknél ülő ember, hanem a rulettkerék mögött álló vezető - aki a nyereséget nem pusztán a ház fenntartására, hanem az innováció következő generációjának finanszírozására fordítja.
2025. 05. 12. 14:00
Megosztás:

Az építkezés legnagyobb buktatói: mire figyelj oda?

Egy saját ház megépítése az egyik legfontosabb döntés, amit az életünk során hozunk. Gyakran keressük azokat a megoldásokat, amelyekkel csökkenteni tudjuk a költségeket. 
2025. 05. 12. 13:30
Megosztás:

Érdemes átnézni az adóbevallási tervezetet

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az idén is több mint 5,6 millió adózónak készített szja-bevallási tervezetet, amit érdemes átnézni, mert lehet vele teendő: akinek például visszaigényelhető adója van, május 20-ig meg kell adnia a kiutalási adatokat, továbbá akinek a bevallási adataiban valamilyen pontatlanság vagy hiba van, azt javítani szükséges - hívta fel a figyelmet a hivatal hétfőn.
2025. 05. 12. 13:00
Megosztás:

Új lakások, régi árak - befektetők fékezhetik az albérletdrágulás tempóját - 0,9 százalékos bérleti díj emelkedés áprilisban

Enyhe drágulás jellemzi mind az országos, mind a budapesti albérletpiacot a KSH-ingatlan.com lakbérindexe szerint. A legfrissebb adatok szerint áprilisban országosan 0,9 százalékos, a fővárosban pedig 1,3 százalékos emelkedés történt az előző hónaphoz képest. Éves összevetésben országosan 7,6, Budapesten pedig 8,6 százalékos drágulás következett be. Az ország különböző régióit nézve kiderül, hogy a Dél-Alföldön majdnem 12 százalékos, Pest vármegyében és Észak-Magyarországon pedig közel 10 százalékos volt az éves drágulás. Ezzel szemben a Nyugat-Dunántúlon 5,6, a közép-dunántúli térségben pedig alig több mint 3 százalékkal emelkedtek a bérleti díjak tavaly áprilishoz képest.
2025. 05. 12. 12:30
Megosztás:

Mire számíthatnak a Richter részvényesek május 13-án?

A Richter május 13-án fogja közzétenni első negyedéves eredményét. Az Erste elemzőjének várakozása szerint az árbevétel 10%-kal 224 milliárd forintra bővülhetett, azonban az adózott eredmény 2%-kal 66,8 milliárd forintra eshetett vissza.
2025. 05. 12. 12:00
Megosztás:

Mire számíthatnak a befektetők?

Emelkedett hétfő reggel az ázsiai részvények többsége, köszönhetően mind az enyhülő kereskedelmi feszültségeknek, mind a deeszkalálódó India-Pakisztán konfliktusnak.
2025. 05. 12. 11:30
Megosztás:

Enyhülő feszültségek mentén emelkedtek a hozamok az Atlanti-óceán mindkét partján

A múlt hét elején a Fed-re, illetve a vámháború fejleményeire figyelt a piac. A hét elején még kissé csökkentek a hozamok, szerdán pedig a Fed a vártnak megfelelően idén harmadszor sem változtatott az alapkamat 4,25% és 4,50% közötti célsávján, miután Trump elnök vámpolitikája emeli az amúgy is magas inflációt, lassítja a gazdasági növekedést és magasabb munkanélküliséghez vezet.
2025. 05. 12. 10:30
Megosztás:

Bhután nagy dobása: zöldenergia, Bitcoin és a boldogság gazdasága

A Himalája szívében megbúvó Bhután nemcsak a bruttó nemzeti boldogságról híres, hanem most már arról is, hogy kis mérete ellenére merész gazdasági stratégiába kezdett. A világ egyik legkisebb szuverén vagyonalapja zöldenergiával és kriptovalutával igyekszik belépni a globális gazdasági versenybe.
2025. 05. 12. 10:00
Megosztás:

Miért újítják meg az olyan online játékterek, mint a Spinit, az online szórakoztatás világát?

Az online szórakoztatás piaca folyamatosan változik és fejlődik, ahogy új platformok és innovatív megoldások jelennek meg. Az elmúlt években különösen érdekesek voltak azok az átalakulások, amelyeket az online kaszinók hoztak a digitális kikapcsolódás világába.
2025. 05. 12. 09:58
Megosztás:

Vámokkal kapcsolatos hírek mozgatták múlt héten a tengerentúli piacokat

A hetet ismét a vámokkal kapcsolatos hírek uralták: hétfőn Trump a filmiparral kapcsolatos vámokkal lepte meg a piacot, majd bejelentette hogy érkezik a gyógyszergyártókra vonatkozó vámszabály, csütörtökön viszont sikeresen megegyezett az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság, mely optimizmust váltott ki az elemzőkből az USA további vámügyi tárgyalásai kapcsán Kínával és más országokkal.
2025. 05. 12. 09:30
Megosztás:

Növekedéssel zárták a múlt hetet az európai indexek

Az európai indexek a turbulens hét utolsó napját is emelkedéssel zárták: a pán-európai Stoxx 600 0,4%-kal, a DAX és a CAC40 0,6%-kal, a FTSE 100 pedig 0,3%-kal növekedett; a német index így rekordszintre emelkedett.
2025. 05. 12. 09:00
Megosztás:

Így alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a hét végén a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 05. 12. 08:00
Megosztás:

Nem kíméli a külföldi bűnözőket a brit kormány

Felgyorsítja és megkönnyíti a külföldi bűnelkövetők kitoloncolását a brit kormány.
2025. 05. 12. 07:00
Megosztás:

Új tartalom, új módszerek – Megújult a hazai szakképzési rendszer

A szakképzési rendszer az elmúlt években nemcsak szerkezetében, hanem tartalmában és módszertanában is jelentősen megújult - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára a XVIII. Szakma Sztár Fesztivál záróeseményén szombaton a Budapest Kongresszusi Központban.
2025. 05. 12. 06:00
Megosztás:

Legyél Te is űrhajós, a Föld nagykövete!

5 éves a SpaceBuzz Hungary Oktatási Program: már több mint 10 000 gyerek teljesítette a küldetéseket.
2025. 05. 12. 06:00
Megosztás:

Mi hajtja felfelé a Bitcoin árfolyamát? Egy döntő ok, ami miatt az árfolyam tovább szárnyalhat 2025-ben

A Bitcoin újabb lendületet vett: 2025 első hónapjaiban már több mint 25%-ot erősödött, és sok elemző szerint a rali még messze nem ért véget. De mi az az egyetlen, megkerülhetetlen tényező, ami most igazán hajtja az árfolyamot? A válasz: az emberi psziché és a befektetői érzelem. Nézzük meg, miért lehet ez kulcsfontosságú!
2025. 05. 12. 05:00
Megosztás: