Kiemelkedő sikereket ért el az illegális dohánypiac visszaszorításában tavaly a NAV

Az elnökhelyettes jelentős előrelépésnek nevezte, hogy a korábbi évi egy-két illegális cigarettagyár-felszámolás után 2024-ben három ilyen létesítményt tártak és számoltak fel közösen a bűnügyi főigazgatóság és a bevetési igazgatóság munkatársai.
A gyárak mellett tavaly több raktárat, illetve raktárhálózatot is sikerült felderíteniük, amelyekben hazai viszonylatban rekordmennyiségű illegális dohányáru volt - mondta.
A felderített cigarettagyárakban, illetve depókban csaknem 75 millió szál cigarettát és 95 tonna dohányt foglaltak le a pénzügyőrök
- tette hozzá.
A NAV hatékony fellépését nemcsak a statisztika, hanem a piaci visszajelzések is igazolják, miszerint csökkent az illegális cigaretta mennyisége Magyarországon - hangsúlyozta Demeter Tamás.
Magyarországon a dohánytermő területek 80-90 százaléka Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar vármegyében található. Az ott élő elkövetők pedig pontosan tudják, hogy mikor van a dohánylevelek betakarításának ideje, és a dohányföldekről eltulajdonított levelekből beindul a fogyasztási dohány kereskedelmi célú otthoni gyártása is. Ekkor a szállított termékek mellett házi dohányaprítógépeket, mérlegeket és csomagolóberendezéseket is foglal a NAV - ismertette az elnökhelyettes.
A magyarországi előállítás mellett a cigarettacsempészet is hatalmas üzlet, a csempészmódszerekről szólva az elnökhelyettes kiemelte: más trükkökkel próbálkoznak a jogsértők közúton, mint például a zöldhatáron.
Közúton számtalan rejtési technika ismert már a pénzügyőrök előtt, de a csempészek leleményessége is határtalan.
Az egyik leggyakoribb módszer, hogy az autó gyári üregeit, például az alvázat, ajtó- és tetőkárpit alatti részt, az ülések háttámláját, műszerfalat, pótkereket használják rejtekhelynek
- mondta.
Sokszor a szállított áru közé rejtik el a különféle dohánytermékeket. Ilyen eset volt például, amikor zártszelvény darabok belsejét töltötték meg több mint 26 ezer doboz cigarettával. Előfordult, hogy bolgár kecskesajtos konzervdobozok rejtették a csempészárut. Közúton számtalanszor akad fenn az ellenőrzéseken olyan jármű, amelyet célzottan csempészetre alakítottak át, dupla alváz vagy hátfal létrehozásával - tette hozzá.
Az ukrán határszakaszon egészen új technológiákat is alkalmaznak a csempészek: több alkalommal fogtak már el a NAV munkatársai például merevszárnyú drónokat. Ezek az embernagyságú, repülőmaketthez hasonló szerkezetek akár 300 doboz cigarettával is képesek felszállni, majd magyar oldalon GPS-koordináták alapján ledobni az ukrán csempészcigarettát.
De előfordul, hogy a Tiszán úsztatják át a csempészholmit, akár csónakon, akár tutajon - sorolta a példákat az elnökhelyettes.
Az illegális termékek előállításának körülményei össze sem hasonlíthatók a legális dohánygyárak szigorú sztenderdjeivel, ellenőrzött gyártási folyamataival. Aki a feketepiacról vásárol, saját egészségét kockáztatja, nem beszélve arról, hogy az illegális termékek profitja a szervezett bűnözői csoportokat támogatja - hangsúlyozta Demeter Tamás.