Kihirdették a tartósan vízhiányos időszakot

Az energiaügyi miniszter március 1-jei kezdettel az ország teljes területére kihirdette a tartósan vízhiányos időszakot a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (MAGOSZ) kezdeményezését követően - jelentette be az MTI-nek hétfőn megküldött közös közleményben a két agrárszövetség.

Kihirdették a tartósan vízhiányos időszakot

A tartósan vízhiányos időszakban vízjogi engedély nélkül is lehetőség nyílik az értékmentő öntözési célú vízhasználatra 30 napig, ehhez csupán a gazdálkodó bejelentésére van szükség. A vízkészletjárulékot sem kell fizetni. Az intézkedés hozzájárul ahhoz, hogy a megfelelő vízgazdálkodással mérsékelhetők legyenek az idén is várhatóan száraz tavaszi időszak hatásai - tették hozzá.

Mint közölték a NAK és a MAGOSZ a hidrometeorológiai viszonyok és az előrejelzések alapján kezdeményezte az Energiaügyi Minisztériumnál a tartósan vízhiányos időszak kihirdetését.

Kifejtették, a kontinens időjárását jelenleg hatalmas kiterjedésű anticiklon határozza meg, amelynek hatására egész Európában, de különösen Kelet-Közép-Európa legnagyobb részén a szokásosnál jóval szárazabb az idő. Az erősen aszályos 2022-es év februárjához képest is nagyobb mértékű az aszályhelyzet.

Az Adria teljes térségét aszály sújtja, és a legtöbb csapadék innen szokott érkezni Magyarországra, ahol az októbertől márciusig tartó téli vízellátási időszak jóval szárazabb volt az átlagnál. A sokévi átlaghoz képest decemberben csaknem 50, januárban mintegy 35, februárban 50 százalékkal kevesebb csapadék hullott. Bár a napokban lehullott csapadékmennyiség kielégítő volt, a vízgyűjtőn lévő jelentős vízhiányt egy heti csapadék nem képes pótolni.

Kiemelték: a Kárpát-medence 20 százalékkal gyorsabban melegszik, mint Európa más térségei, a hőségnapok száma radikálisan megemelkedett az elmúlt években, így óriásiak a párolgási veszteségek.

A felszíni vízhozamok csökkennek, különösen igaz ez az Alföldre, ahol a Tisza vízhozamának 30 százaléka hiányzik, és az utánpótlás is elmarad, hiszen a Duna vízgyűjtőjén nagyon kevés hó van, a Tisza vízgyűjtőjén pedig gyakorlatilag nincs. A MAGOSZ és a NAK mindezek miatt a korábban megszokottnál is hamarabb kezdeményezte a vízhiányos időszak kihirdetését.

A kihirdetett tartósan vízhiányos időszakban a vízhasználó bejelentése alapján, vízjogi engedély nélkül, 30 napig, rendkívüli öntözési célú vízhasználat lehetséges. Rendkívüli öntözési célú vízhasználatnak minősül a közvetlenül felszíni vízből, ideiglenes szivattyúállással, legfeljebb hektáronként 1200 köbméter vízmennyiség 100 hektár nagyságot meg nem haladó területre öntözési célból, legfeljebb megszakítás nélkül egy hónap időtartamig történő kijuttatása - ismertette a NAK és a MAGOSZ.

Kilenc új járatot indít a napokban Marosvásárhelyről a Wizz Air légitársaság

Kilenc új Wizz Air-járat indul március 29. és 31. között Marosvásárhelyről - közölte hétfőn a Transilvania Nemzetközi Repülőteret működtető Maros megyei önkormányzat.
2026. 03. 30. 19:30
Megosztás:

Kilenc új járatot indít a napokban Marosvásárhelyről a Wizz Air légitársaság

Kilenc új Wizz Air-járat indul március 29. és 31. között Marosvásárhelyről - közölte hétfőn a Transilvania Nemzetközi Repülőteret működtető Maros megyei önkormányzat.
2026. 03. 30. 19:30
Megosztás:

A Tolnatej Zrt. tízmilliárd forintos beruházása tovább erősíti a vállalat versenyképességét

A Tolnatej Zrt. tízmilliárd forintos beruházása tovább erősíti a vállalat nemzetközi versenyképességét, s számos magyar termelőnek nyújt majd kiszámítható keresletet - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a tárca tájékoztatása szerint hétfőn Szekszárdon.
2026. 03. 30. 19:00
Megosztás:

Alulteljesítő volt Európában a budapesti tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 947,3 pontos, 0,78 százalékos csökkenéssel, 120 770,78 ponton zárt hétfőn.
2026. 03. 30. 18:30
Megosztás:

Ennyit költenek húsvéti ajándékra a magyar családok

A játékpiacon a húsvét a tavaszi vásárlási időszak egyik első fontos fordulópontja; a REGIO Játék friss kutatása szerint a szülők többsége 5 és 10 ezer forint között vásárol ajándékot, jellemzően az ünnep előtti héten - közölte a társaság hétfőn az MTI-vel.
2026. 03. 30. 18:00
Megosztás:

Majdnem 300 ezer kalkulációnál tart a lakásbiztosítási kampány

A határidő előtt egy nappal már majdnem 300 ezer kalkulációnál tart a Netrisknél a lakásbiztosítási kampány, az új szerződések 70 százalékát biztosítóváltással kötötték meg - közölte a biztosításközvetítő az MTI-vel hétfőn.
2026. 03. 30. 17:30
Megosztás:

A Ripple új szintre emelné a privát tokenmozgásokat az XRP Ledger-en

A blokklánc-technológia egyik legnagyobb ellentmondása, hogy miközben átláthatóságot ígér, a valódi pénzügyi felhasználás sok esetben éppen nagyobb diszkréciót igényelne. A Ripple most egy olyan új technikai javaslattal állt elő, amely ezt a problémát próbálja feloldani az XRP Ledgeren. Az új megközelítés célja, hogy a tokenátutalások nagyobb adatvédelmet kapjanak, miközben a rendszer továbbra is megfelelhet az intézményi és szabályozói elvárásoknak. Ha a koncepció beválik, az XRPL komoly előnyre tehet szert a vállalati és pénzügyi felhasználásban.
2026. 03. 30. 17:00
Megosztás:

Látványosan nőtt a lakások energiahatékonysága az elmúlt években

Az elmúlt évek épületenergetikai fejlesztéseinek és korszerűsítéseinek köszönhetően látványosan nőtt a lakások energiahatékonysága, a fajlagos szén-dioxid-kibocsátásuk felére esett, miközben emelkedett a megújuló energia részaránya az új építésű ingatlanoknál - közölte az Otthon Centrum (OC) hétfőn az MTI-vel.
2026. 03. 30. 16:30
Megosztás:

Ismét útra kelnek a középkorúak: nő a külföldi utazást tervezők aránya

A 30–59 éves magyarok 56 százaléka tervez idén belföldi hosszú hétvégét, 34 százalék pedig hasonlót, csak külföldön – miközben a hosszabb külföldi nyaralást is már 27 százalék fontolgatja. A K&H biztos jövő kutatása szerint a középkorúak utazási kedve a 2023-as visszaesés után az elmúlt három évben fokozatos élénkülést mutat, és az utak többségét továbbra is a nyári időszakra tervezik.
2026. 03. 30. 16:00
Megosztás:

160 filippínó hegesztő érkezhet Magyarországra

A szakképzett hegesztők hiánya a hazai ipar kulcságazatainak egyik legégetőbb problémája, ami jelentősen lassítja a beruházások ütemét és veszélyezteti a magyar vállalatok versenyképességét. Ezt igyekszik enyhíteni hazánk vezető felnőttképző szervezete, a DEKRA Expert Kft. és a harmadik országbeli munkaerő kölcsönzésében nagy tapasztalattal rendelkező Menton Jobs Kft. együttműködése. Az általuk életre hívott, új modellben többlépcsős folyamatot követően első körben 160 fülöp-szigeteki dolgozó szerezhet minősített hegesztői végzettséget és állhat munkába itthoni cégeknél.
2026. 03. 30. 15:30
Megosztás:

Az Ethereum Alapítvány nagyot lépett: 46 millió dollárnyi ETH került stakingbe

Új szintre kapcsolta treasury-stratégiáját az Ethereum Alapítvány (Ethereum Foundation): a szervezet több mint 46 millió dollár értékű ETH-t helyezett stakingbe egyetlen nap alatt. A lépés nemcsak a hálózat biztonsága szempontjából jelentős, hanem jól mutatja azt is, hogy az alapítvány egyre aktívabban kezeli saját tartalékait.
2026. 03. 30. 15:00
Megosztás:

Ethereum rollup: fogalma, jelentése és értelmezése az Ethereum skálázásának tudományos és gyakorlati megközelítésében

Az Ethereum rollup az egyik legfontosabb fogalom a modern kriptovilágban, mégis sokak számára elsőre bonyolultnak tűnik. Pedig a mögötte álló alapötlet viszonylag egyszerű: hogyan lehet egy népszerű blokkláncot gyorsabbá és olcsóbbá tenni úgy, hogy közben megmaradjon a biztonsága. Ez a cikk részletesen, közérthetően és lépésről lépésre mutatja be, mit jelent az Ethereum rollup, miért volt rá szükség, hogyan működik, milyen típusai vannak, milyen előnyei és kockázatai lehetnek, és miért lett kulcsszereplője az Ethereum jövőjének.
2026. 03. 30. 14:30
Megosztás:

Két új pályázatot indított a Koraszülöttekért Országos Egyesület

A Koraszülöttekért Országos Egyesület (KORE) idén tavasszal két új pályázati programot indított el 14 millió forintos keretösszeggel; a kezdeményezések célja, hogy komplex módon támogassák a koraszülöttségben érintett gyermekek fejlődését, és érdemi segítséget nyújtsanak a családokra nehezedő anyagi terhek csökkentésében.
2026. 03. 30. 14:00
Megosztás:

A múlt hét során növekedtek a kamatemelési várakozások és a kötvényhozamok

A múlt héten is a közel-keleti feszültségek uralták a piacokat, magas maradt a volatilitás a fejlett gazdaságok kötvény- és devizapiacain. Bár a hét elején enyhülést hoztak Donald Trump szavai – miszerint tárgyalásokat folytat Iránnal –, a hír nem bizonyult megalapozottnak.
2026. 03. 30. 13:30
Megosztás:

Ethereum új korszak előtt? Egy radikális terv forgathatja fel az egész ökoszisztémát

Az Ethereum hosszú évek óta a kriptoszektor egyik legfontosabb technológiai gerince, de a gyors növekedés ára egyre látványosabban jelentkezik. A skálázásra létrehozott második rétegű megoldások, vagyis a rollupok ugyan rengeteget javítottak a hálózat teljesítményén, közben viszont széttördelték az ökoszisztémát.
2026. 03. 30. 13:00
Megosztás:

Óriási ugrást hozott a támogatott lakáshiteleknél az Otthon Start

Egyetlen negyedév alatt több mint 40 százalékkal ugrott meg a támogatott lakáshitelek állománya, és 2025. végén megközelítette az 1 860 milliárd forintot – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Ezzel a lakáshitel-portfólió több mint negyedéhez kapcsolódik már valamilyen állami támogatás, és az idén tovább emelkedhet ez az arány.
2026. 03. 30. 12:30
Megosztás:

ALDI-ba mennél húsvétkor? Íme a nyitvatartási idő minden napra

Az ALDI minden üzlete nyitva lesz nagyszombaton: az ALDI idén is felkészülten várja a húsvétot, megnövelt készletekkel és széles választékkal biztosítva a zavartalan vásárlást az ünnepet megelőző napokban. Az áruházak nagyszombaton a megszokott szombati nyitvatartás szerint várják a vásárlókat, az ünnep többi napján zárva lesznek.
2026. 03. 30. 12:00
Megosztás:

Erős mínuszban zárta a hetet a Wall Street

Az amerikai befektetők nem voltak olyan optimisták, mint európai partnereik, a tengerentúli részvények tovább estek pénteken, miközben a Wall Street egymás után az ötödik veszteséges hetét zárta, ami közel négy éve a leghosszabb ilyen sorozat.
2026. 03. 30. 11:30
Megosztás:

A kételyekkel teli hét egészét végül pluszban tudta zárni az európai részvénypiac

Az európai részvények pénteken estek, de a hét során így is mérsékelt nyereséget értek el, ami jól mutatja a befektetők küzdelmét az ellentmondásos közel-keleti fejleményekkel. A páneurópai STOXX 600 index 0,9%-ot esett a nap folyamán, miközben a legtöbb szektor mínuszban zárt.
2026. 03. 30. 11:00
Megosztás:

SEO Vibes: az eseménysorozat, amely inspirálja az iparágat

Az elmúlt években a SEO események több száz résztvevőt vonzottak a világ különböző pontjairól. A keresőmotorok folyamatos változása és az AI gyors fejlődése mellett minden eddiginél nagyobb az igény a naprakész és megbízható tudásra. Pontosan ezért hozta létre a WhitePress® szakértői csapata a SEO Vibes eseménysorozatot, amely rövid idő alatt nemzetközi elismerést szerzett a SEO szakemberek és marketingesek körében.
2026. 03. 30. 10:30
Megosztás: