Kimagasló pénzügyi évet zárt az MKB Csoport
Az MKB Csoport a Magyar Bankholding keretében zajló intenzív átalakulási folyamat, illetve a fokozódó piaci turbulenciák ellenére rendkívül sikeres évet zárt, és 77,7 milliárd forint korrigált adózott eredményt ért el 2021-ben. A kimagasló eredményt többek között az erős üzleti teljesítmény, a kedvező pénzpiaci hatások és a továbbra is szigorú költségkontroll alapozta meg.
A csoport negyedik negyedéves bruttó üzleti eredménye elérte a 132,3 milliárd forintot. A kimagasló eredményszintet az ügyfélhitel-állomány növekedése és a kamatkörnyezet emelkedésével járó magasabb üzleti kamateredmény indokolta. Jelentős többletbevétel keletkezett az MKB-nál rendelkezésre álló likviditási többleten, amely pénzügyi eszközökön és értékpapírokon, valamint azok fedezeti pozícióin keresztül a kamatbevételre, valamint az átértékelési eredményre gyakorolt jelentős hatást.
Az MKB Csoport szigorú költség és beruházás gazdálkodás mellett elérte, hogy a működési költségei moderált növekedést mutattak annak ellenére, hogy az MKB üzleti modellje – a korábbi nemzetközi szabályozói előírások következtében – a tárgyév során tudott először növekedési pályára állni. Továbbá fontos azt is figyelembe venni, hogy a bankcsoport részese az integrációs és transzformációs projektnek, aminek keretében az MKB Bank, a Budapest Bank és a Takarék Csoport digitális átalakítása és egyesülése megtörténik.
Az MKB Csoport mérlegfőösszege 2021 végére 19,1%-kal bővült, ami több mint 530 milliárd forint növekedés mellettelérte a 3 314 milliárd forintot. Ez elsődlegesen az MKB Csoport ügyfélbetét állomány bővülésének köszönhető, amely tavaly 2 200 milliárd forint fölé gyarapodott. Az ügyfélbetétek növekedése mind a vállalati, mind a háztartási szegmensek megtakarításaiban jelentkezett, amit a törlesztési moratórium, valamint a COVID-19 negatív hatásának mérséklése érdekében bevezetett gazdaságélénkítő intézkedések egyaránt elősegítettek.
Kedvező gazdasági hatások az üzleti állományok alakulására
A bank az év során lakossági és vállalati betétek vonatkozásában meglévő piaci pozícióját kis mértékben növelte. A bank vállalati hitelezésben tovább tudta növelni piacrészét az utolsó negyedévben, míg a lízing piaci részesedéseit sikeresen meg tudta tartani. A beruházási hitelek iránti kereslet a vállalati hitelek további növekedését eredményezte.
Az MKB Csoport emellett több gazdaságélénkítő programban is aktívan részt vett: a júliusban kivezetett Növekedési Hitelprogram Hajrá! (NHP) mellett a Széchenyi GO! és a Széchenyi Lízing GO! termékek kihelyezésében egyaránt az élen járt. A bank nem pénzügyi vállalkozásoknak nyújtott hiteleinek állománya összesen 601,3 milliárd forint volt 2021. év végén, amely jelentős részben a Növekedési Hitelprogram, az EXIM és a Széchenyi termékek növekvő folyósításának, illetve a saját forrású forgóeszköz és beruházási hitelek növekedésének volt köszönhető. Az MKB Csoport tavaly 5,3%-os piaci részesedést ért el a Széchenyi Program keretében a szerződött összegek tekintetében.
Üzletági eredmények
Az MKB Csoport egyes üzletágai kimagasló teljesítményt nyújtottak a negyedik negyedévben.
A lakossági ügyfelek hitelállománya az előző évihez képest 23,2 milliárd forinttal (+9,2%), 274,1 milliárd forintra nőtt, ezen belül 28,7%-kal több személyi és egyéb fedezetlen kölcsönt és 3,7%-kal több jelzáloghitelt helyeztek ki. Emellett a lakossági betétek 18,8%-kal emelkedtek.
Az MKB Csoport vállalati ügyfelei 2021-ben is több hitelt vettek fel: a teljes nem pénzügyi vállalati bruttó hitelállomány 26%-kal 601,3 milliárd forintra, míg a betétállomány 21,2%-kal 1 143,6 milliárd forintra bővült.
Az MKB Euroleasing ugyancsak kiváló évet zárt: a lízingállomány 2021. végére elérte a 201,2 milliárd forintot – a kedvezőtlen környezet ellenére jelentős, 10,7 milliárd forintos növekedést realizálva az elmúlt egy évben. 2022. január 1-jétől az MKB-Euroleasing, a Budapest Lízing, a Takarék Lízing, valamint a Budapest Bank Autófinanszírozási üzletág integrációja megtörtént, amelynek következtében az üzletág piacvezető pozícióba került és továbbra is Euroleasing név alatt folytatja működését.
„Az MKB Bank rendkívül erős, rekord számokat produkáló 2021-es évet tudhat a magáénak. A legfrissebb pénzügyi és üzleti eredmények egyúttal olyan stabil hátteret és tőkeerőt biztosítanak a Budapest Bankkal történő összeolvadás előtt, amely a magyar tulajdonú nagybank további növekedését is megalapozza. Ez egyben ahhoz is hozzájárul, hogy a Magyar Bankholding stratégiai célkitűzései a szomszédunkban meglévő geopolitikai konfliktus, illetve ennek a világgazdaságra gyakorolt negatív hatásai mellett is megvalósíthatóak legyenek. Meggyőződésünk, hogy a Budapest Bank és az MKB Bank március 31-i egyesüléséből, illetve a Takarék Csoport 2023-as csatlakozásából az ügyfelek csak profitálni fognak” – mondta Martzy Antal, a Magyar Bankholding és egyben az MKB Bank pénzügyekért felelős vezérigazgató-helyettese.