Kisebb pánik! Van ok a félelemre a tőzsdéken?
Néhány nappal ezelőtt meg még arról cikkeztek, hogy miért tartott ilyen sokáig a Dow Jones indexnek elérni a 40.000 pontot, amit a valóságban nem is ért el. (sic) Az érzelmek hullámvasútját élik meg manapság az amerikai, s nagy valószínűséggel a német befektetők is. (Értjük ezalatt az adott piacokon befektetőket.)
A korábbi korrekciókhoz képest most annyi a különbség, hogy a jó kilátások miatt pl. az USA-ban egyre inkább csökken a piac hite a kamatcsökkentésekben. Míg korábban többet vártak a Fed által beharangozott háromszor 25 bázispontnál, addig mostanra ez már inkább kettőhöz közelít a piaci árazások alapján.
Mindeközben a Fed döntéshozók nyilatkozataiból továbbra is a háromra lehet következtetni. A nagyobb probléma, hogy a jobb növekedési kilátások miatt is, a 10 éves hozam újra emelkedő pályára állt. Így a december végi 3,8 százalékos mélypont óta mostanra szépen fokozatosan 4,38 százalékra emelkedett. Mint korábban sokszor írtuk, ez nem tesz jót a piacok értékelésének.
Szerencse a „szerencsétlenségben”, hogy miközben a 10 éves hozam 58 bázispontot emelkedett, addig a kockázati prémium (Damodaran) az év eleji 4,6 százalékról 4,13 százalékra csökkent április elsejére. Vagyis az 58 bázispontos emelkedést majdnem kiütötte a 47 bázispontos részvénykockázati prémium (ERP) csökkenés. Viszont azért érezzük, hogy az ERP-nek már nincs nagyon hova csökkennie. Gyakorlatilag történelmi mélységekben jár. Ha pedig a 10 éves hozam innen tovább emelkedik, akkor az könnyen hozhat olyan „reccs” hatást, mint amit tavaly augusztus és november eleje között láthattunk. Egy rendes korrekciót.
Ugyanakkor még nem történt semmi vészes. Mármint olyan értelemben, hogy az indexek (S&P500, Dow Jones és Nasdaq) a 20 napos mozgóátlagra estek vissza. A DAX esetében még erről sem beszélhetünk. Akkor kellene elkezdnünk aggódni, ha az indexek becsúsznának a 20-30 napos mozgóátlagok alá. Egyelőre erről máig szó sincs, de azért érdemes nyitva tartani a szemünket. Az elkövetkező napokban eldőlhet ez is.
Viszont egy biztos. Túl vagyunk egy cirka 30 százalékos emelkedésen. Gyakorlatilag minden pozitív várakozás beárazódott a piacba. Innen azért nehéz lehet tovább emelkedni. Szóval továbbra is úgy tűnik, hogy közel lehetünk egy korrekció kezdetéhez, azaz nem árt óvatosnak lenni - vélik az ERSTE elemzői.