Kiszámíthatatlanság a hazai ásványvíz piacon

A pandémia, a szomszédunkban zajló háború és annak következményei miatt, a Mizse gyártója, a Magyarvíz Kft. azzal számol, hogy hazai ásványvíz piac idei évét elsősorban a kiszámíthatatlanság fogja jellemezni. A kedvezőtlen gazdasági fejlemények hatásai felmérhetetlenek az értékesítés alakulása, de még inkább az alapanyag árak, valamint az energia-és szállítási költségek változásait illetően. A szakértőik egyelőre abból sem vonnak le messze menő következtetéseket, hogy az első negyedév enyhe, 4 százalékos növekedést hozott a piacon, ami főleg a turizmus fellendülésével függ össze.

Kiszámíthatatlanság a hazai ásványvíz piacon

A számok magukért beszélnek. A csomagoló anyagok ára egy év alatt megduplázódott, az áramszámlák ennek sokszorosával emelkedtek, és az üzemanyag árak, mint ahogy az köztudott, 50 százalékkal nőttek. Miután a költségek döntően külső okok miatt változnak ilyen drasztikusan, a Magyarvíz Kft. a gyártási folyamatai, az energiaszükségletei optimalizálásával, illetve a költségvetésének akár havi szintű újratervezésével próbálja kivédeni a negatív gazdasági tendenciákat. Az idén 20 éves vállalat vezetése ugyanakkor kizárólag azt tartja szem előtt, hogy minden körülmények közt eljuttassa a vásárlókhoz a Mizse ásványvizek teljes portfolióját. Törekednek arra is, hogy a dolgozók fizetése ne érezzen meg semmit a gazdasági körülményekből. Ennek részeként például januárban egyszeri béremelést hajtottak végre a gyártósoron dolgozók körében.
A Magyarvíz Kft.  szerencsés helyzetben van köszönhetően annak, hogy az anyavállalatuk több mint 70 éves műszaki és technológiai tudással rendelkezik, amit teljes mértékben a közel 100 főt foglalkoztató magyar csapat rendelkezésére bocsát. Viszont Magyarországon működő leányvállalatként ki vannak téve a hazai piac hektikusságának. Az elszálló, sokszor előre kiszámíthatatlan árak alapvetően alakították át a cég beszerzéseit. A korábbi, éves tervezést követő gyakorlattal szemben jelenleg, szinte havonta kötik le a gyártáshoz szükséges alapanyagokokat, ezzel is megelőzve a felesleges kiadásokat. Másrészt folytatják a lajosmizsei gyár fejlesztését, és folyamatosan dolgoznak termékinnovációkon.

A Magyar Ásványvíz Kft. az elmúlt két évtizedben nagyságrendileg 10 milliárd forintos beruházással épített fel négy palackozósort, külön ráfordítással pedig kiszolgáló csarnokokat, raktárakat. Magyarország egyik legmodernebb ásványvízpalackozó üzemét hozták létre Lajosmizsén, ahol éves szinten közel 300 millió palack MIZSE, Primavera és Zafír márkájú ásványvizet palackoznak.  Az idén új telephellyel is bővültek, miután megvásárolták a gyár melletti 30.000 m2-es ipari területet, ahol raktárakat és irodákat hoznak létre. Ezeknek köszönhetően egyrészt a nagyobb termékkiszállítási igények kiszolgálását gyorsítják fel, másrészt tovább bővíthették a vevőszolgálati erőforrásaikat.

A fejlesztések, a fenntarthatósági szempontokat kiemelten kezelve, a termékekre is kiterjedtek. A palackok súlyát, és ezzel együtt a felhasznált műanyag mennyiségét jelentősen csökkentették, a jelenlegi 25 – 27 grammra. Ez az érték már önmagában jelentős eredmény, de a MIZSE még tovább ment.  Az egy literes MIZSE ECOGREENbevezetésével elérhető a boltokban a legkönnyebb ásványvizes palack, ami mindössze 14,5 grammot nyom. További előnye, hogy felerészt újrahasznosított műanyagból készült. A kupakja is sokkal kevesebb műanyagot tartalmaz, mint a versenytársaké és karbonsemleges a teljes életciklusa alatt.

A Magyarvíz Kft. 2022-év végére újabb, átlagosan 1 grammos súlycsökkentést valósít meg szinte minden palack esetében. Ezzel is folytatva a stratégiájukban megfogalmazott célokat, amelyek a fenntarthatóságra, a környezet megóvására, a karbonkibocsátás csökkentésére irányulnak. Arra törekednek, hogy az üres PET palackok ne váljanak környezetszennyező hulladékká, hanem értékes alapanyagként újra és újra felhasználhatóak legyenek. Legutóbb az Ultrabalaton szervezőjével valósítottak meg egy figyelemfelhívó megmozdulást. A tókerülő versenyen a váltópontokon kihelyezett préselők segítségével a kiürült palackokat összepréselték, és visszahozatták a vállalathoz. Ahány darabot leadtak a szervezők, annyi újra megtöltött palackot adott nekik a Magyarvíz Kft. ajándékba az újabb versenyekhez.

Napszemüvegek a hatóság fókuszában – országos ellenőrzést indít az NKFH

A tavaszi-nyári időszak közeledtével egyre többen vásárolnak napszemüveget. A fogyasztók egészségének és biztonságának védelme érdekében a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a szakmai irányítása alatt álló kormányhivatalokkal együttműködve országos piacfelügyeleti vizsgálatot indított az egyéni védőeszközök körében, különös tekintettel a napszemüvegekre. Az ellenőrzések célja annak biztosítása, hogy a forgalomba hozott termékek megfeleljenek az európai uniós és hazai jogszabályi előírásoknak, és ne jelentsenek kockázatot a felhasználók egészségére.
2026. 04. 23. 13:00
Megosztás:

A magyar oktatás megújításához valódi párbeszéd és gyors sikerek kellenek

Az oktatási tárca vezetőjének személye mindig vitákat generál. A kérdés azonban nem az, hogy az új miniszter pedagógus-e vagy sem – sokkal fontosabb, hogy képes legyen konszenzust építeni egy évtizedek óta konfliktusokkal terhelt rendszerben.
2026. 04. 23. 12:30
Megosztás:

Fúziós ügyben bírságolt a GVH

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) Versenytanácsa bejelentés és engedély nélkül végrehajtott fúzió miatt 672 ezer forint bírságot szabott ki - közölte a GVH csütörtökön az MTI-vel.
2026. 04. 23. 12:00
Megosztás:

Az ALTEO átadta hatodik villamosenergia-tárolóját

Üzembe helyezték az ALTEO hatodik, 20 MWh kapacitású villamosenergia-tárolóját Győrben, amely a Társaság már meglévő gázmotorparkjával közösen csatlakozik a villamosenergia hálózathoz, így a beruházással a meglévő hálózatcsatlakozási kapacitás kihasználtsága is növekszik.
2026. 04. 23. 11:00
Megosztás:

Nem változtak számottevően a fejlett piaci kötvényhozamok szerdán, erősödött a dollár az euróval szemben, a régiós devizák gyengültek

A nyersolaj ára tovább emelkedett szerdán, a WTI és a Brent egyaránt 3% körüli mértékben drágult, a Brent hordónként 100 dollár fölé szökött.
2026. 04. 23. 10:30
Megosztás:

Emelkedtek szerdán az amerikai tőzsdék, miközben Donald Trump meghosszabbította a tűzszünetet

Emelkedéssel zártak szerdán az amerikai részvénypiacok, miután Donald Trump amerikai elnök meghosszabbította az Iránnal kötött tűzszünetet, miközben a vártnál kedvezőbb vállalati gyorsjelentések is támogatták a befektetői hangulatot.
2026. 04. 23. 10:00
Megosztás:

Estek tegnap az európai indexek

Gyengültek tegnap az európai részvénypiacok, miközben a befektetők az iráni tűzszünet meghosszabbításával kapcsolatos fejleményeket mérlegelték.
2026. 04. 23. 09:30
Megosztás:

Romániában is az AutoWallis vezeti be az XPENG márkát

Magyarország, Horvátország és Szlovénia után Romániában is az AutoWallis nyerte el az XPENG importőri jogait portugál partnerével, a Salvador Caetano Csoporttal közösen. Az innovatív kínai elektromos járműgyártó bevezetése várhatóan 2026 nyár elején indul az újabb, immáron negyedik országban.
2026. 04. 23. 09:00
Megosztás:

Rezidensi-kutatói programot indít a Semmelwis Egyetem

Hibrid rezidensi-kutatói program indításáról írt alá együttműködési megállapodást a Semmelweis Egyetem és a Markusovszky Egyetemi Oktatókórház – közölte honlapján kedden a szombathelyi kórház.
2026. 04. 23. 08:30
Megosztás:

Szijjártó Péter: a választási eredmény egyértelmű

Végső soron mindent a választási eredmény minősít, az pedig egyértelmű, azt tiszteletben kell tartani - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Telex YouTube-csatornáján szerda este élőben közzétett interjúban.
2026. 04. 23. 08:00
Megosztás:

Nőttek az új autóeladások Európában márciusban az elektromos autóknak köszönhetően

Erőteljesen nőttek az új autóeladások Európában márciusban, elsősorban az elektromos járművek iránti kereslet bővülésének köszönhetően, miközben a hagyományos, belső égésű motoros modellek iránti kereslet tovább csökkent az európai autógyártók szövetsége (ACEA) csütörtökön publikált jelentése alapján.
2026. 04. 23. 07:30
Megosztás:

Versenyelőnyt adhatna, mégis kevés cég él vele: hosszútávú ösztönzőprogramok a munkaerőpiacon

Miközben a vállalatok számára komoly kihívást jelenthet a tehetségek bevonzása és megtartása, a hosszútávú ösztönzőprogramok Magyarországon továbbra sem elterjedtek széles körben. A részvény- vagy teljesítményalapú, illetve halasztott juttatási konstrukciók nemcsak erősíthetik a munkavállalói lojalitást és csökkenthetik a fluktuációt, hanem megfelelő kialakítás mellett adózási szempontból is versenyképes alternatívát jelenthetnek a hagyományos bérelemek mellett. A Deloitte szakértői szerint ugyanakkor az előnyök csak körültekintő tervezéssel, megfelelő adókezeléssel és a HR-stratégiába illesztett megközelítéssel érvényesíthetők.
2026. 04. 23. 07:00
Megosztás:

Pénteken szünetel az ügyfélfogadás a rendőrkapitányságokon

Pénteken szünetel az ügyfélfogadás a rendőrkapitányságokon a rendőrség napja alkalmából - közölte az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) Kommunikációs Szolgálata szerdán a police.hu oldalon.
2026. 04. 23. 06:30
Megosztás:

Romániában is az AutoWallis vezeti be az XPENG márkát

Magyarország, Horvátország és Szlovénia után Romániában is az AutoWallis nyerte el az XPENG importőri jogait portugál partnerével, a Salvador Caetano Csoporttal közösen. Az innovatív kínai elektromos járműgyártó bevezetése várhatóan 2026 nyár elején indul az újabb, immáron negyedik országban.
2026. 04. 23. 06:00
Megosztás:

Több mint 100 milliárd dollárt fektetnek be az AWS-be

Az Amazon és az Anthropic új szintre emeli stratégiai partnerségét a mesterséges intelligencia területén. Április 20-án minden eddiginél nagyobb volumenű együttműködést jelentettek be. Az Anthropic vállalta, hogy a következő tíz évben több mint 100 milliárd dollárt fordít az Amazon Web Services (AWS) technológiáira. A megállapodás részeként az Anthropic akár 5 gigawatt számítási kapacitáshoz jut, amelyet fejlett AI-modelljei – köztük a Claude – betanítására és működtetésére használhat. A kapacitás jelentős részét az idén induló Trainium3 infrastruktúra biztosítja. Az együttműködés kiterjed az ázsiai és európai inferencia-rendszerek bővítésére is, hogy lépést tartsanak a Claude globálisan növekvő keresletével.
2026. 04. 23. 05:00
Megosztás:

Fehér Ház: az Egyesült Államok egyértelmű választ vár Irántól a békejavaslatra

Az Egyesült Államok egyértelmű választ vár Irántól a békejavaslatot illetően, és a kikötői blokád addig fennmarad – jelentette ki Karoline Leavitt, a washingtoni Fehér Ház szóvivője szerdán.
2026. 04. 23. 04:30
Megosztás:

8 szakértői tipp az üzemanyagköltségek csökkentésére

Sokaknál napi használatban van az autó, így nem meglepő, ha jelentős összeget költenek havonta üzemanyagra. Az emberek gyakran többet költenek üzemanyagra, mint lakhatásra vagy ételre, és a soha nem látott magasságokba szökő üzemanyagárakkal a helyzet kezd elszabadulni. Matas Buzelis autóipari szakértő a járműelőtörténet-ellenőrzési platformot kínáló carVertical munkatársa, és most néhány egyszerű szokást és megoldást ajánl a figyelmünkbe, amelyekkel drasztikusan csökkenthetők a benzinkúti számlák.
2026. 04. 23. 04:00
Megosztás:

Szijjártó Péter: a választási eredmény egyértelmű

Végső soron mindent a választási eredmény minősít, az pedig egyértelmű, azt tiszteletben kell tartani - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Telex YouTube-csatornáján szerda este élőben közzétett interjúban.
2026. 04. 23. 03:30
Megosztás:

Orbán Viktor Amerikába megy hosszabb időre - De miért?

Új fejezet kezdődhet Orbán Viktor életében: a leköszönő miniszterelnök a hírek szerint hosszabb időre az Egyesült Államokba készül.
2026. 04. 23. 03:00
Megosztás:

Szijjártó Péter: a választási eredmény egyértelmű

Végső soron mindent a választási eredmény minősít, az pedig egyértelmű, azt tiszteletben kell tartani - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Telex YouTube-csatornáján szerda este élőben közzétett interjúban.
2026. 04. 23. 02:30
Megosztás: