Kiterjesztették a kamat-stoppot - újabb hiteleseket is mentenek

Kamatstoppal menti az ötéves kamatperiódusú jelzáloghiteleseket is a kormány az új rendelete szerint. Ebben hivatalossá tette a kamatstop meghosszabbítását jövő június végéig - írja a Bank360.hu. 

Kiterjesztették a kamat-stoppot - újabb hiteleseket is mentenek

A péntek este közzétett rendeletében a kormány egyrészt a korábbi bejelentését foglalja jogszabályban. Azt ugyanis már szeptember közepén közölték, hogy a jelzáloghitelekre legutóbb 2022. december 31-ig meghosszabbított kamatstopot 2023. június 30-ig kitolják. 

Ez alapján a referenciakamathoz kötötten változó kamatozású lakáshitelek kamatát csak a 2021. október 27-i referenciakamat mértékének megfelelően lehet emelni.

Ez azokat a jelzáloghiteleket érinti, amelyek kamatperiódusa egyéves vagy annál rövidebb, és a BUBOR a referenciakamata. Az ilyen hitelt törlesztőknél a kamatfordulókor csak a tavaly október végi referenciakamatokat alkalmazhatják, így a törlesztőrészlet csak kisebb mértékben emelkedhet.
  
A rendeletnek ez a része nem tartalmaz újdonságot, a korábbi bejelentésnek megfelelően rögzíti a kamatstop hosszabbítását.

Az új jogszabály másik passzusa azonban ki is terjeszti az eddigi kamatstopot olyan hitelekre, amelyekre eddig nem vonatkozott.

A rendelet ugyanis kimondja, hogy a kamatstop szabályait a  lakáscélú állami támogatásnak minősülő, fogyasztóknak nyújtott kamattámogatott jelzáloghitel-szerződésekre, a lakáscélú pénzügyi lízingszerződésekre, valamint 2022. november 1-től a legfeljebb 5 éves kamatperiódusokban rögzített hitelkamattal nyújtott nem kamattámogatott jelzáloghitelszerződésekre is alkalmazni kell - derül ki a Bank360.hu ismertetéséből.

Az eredeti kamatstop ugyanis ezekre a jelzáloghitelekre, illetve lízingszerződésekre azért nem vonatkozott, mert ezeknek a változó kamatát nem a referenciakamathoz, hanem valamelyik kamatváltoztatási mutatóhoz kötötték.

A kamatstop kihirdetésekor ez nem tűnt lényeges dolognak, hiszen csak fél évre, 2022. június végéig tervezték azt.

Az azóta végrehajtott újabb féléves, majd a mostani további féléves hosszabbítással viszont egyre több ilyen jelzáloghitelnek is erre az időszakra esik a kamatfordulója. A mostani módosítás nélkül az ilyen, például ötéves kamatperiódusú lakáshiteleknél beállna a magas kamat, miközben a referenciakamatos, rövidebb kamatperiódusú adósok továbbra is élveznék a védelmet.

A mostani változtatással lényegében az összes olyan jelzáloghitelesre kiterjesztik a kamatstop védelmét, akinek ezután lesz a kamatfordulója 2023. június 30-ig - írja a Bank360.hu.  

A BUBOR értékének változását ITT tudod megnézni.

Európai lakáshitel körkép: 14 millió forinttal fizetünk többet egy átlag hitelért az euró hiányában

A magyar piaci lakáshitelkamat ma közel 3 százalékponttal magasabb a régiós átlagnál. Egy 30 millió forintos, 25 évre felvett hitelnél ez 14 millió forinttal több visszafizetést jelent a teljes futamidő alatt. A különbség nem véletlen: a régiós országok többsége euróban hitelez. Ha Magyarország hitelesen elindul az euró bevezetése felé, a példák azt mutatják, hogy már a tényleges csatlakozás előtt 2-3 évvel érzékelhetően csökkennek a kamatok – így reális cél, hogy 2029 környékére 4,5% körül legyen a magyar piaci lakáshitelkamat.
2026. 04. 23. 20:00
Megosztás:

Szigorította a külföldi munkaerő toborzását a román kormány

A román kormány az Európai Unión kívülről érkező külföldi munkaerő toborzását szigorító sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön, amely egy internetes platform létrehozásával egyszerűsíti és átláthatóvá teszi az érdekelt vállalkozások hozzáférését a külföldi munkaerőhöz, gyorsítja az eljárásokat és az érintett hatóságok közötti kommunikációt - közölte a kormányszóvivő.
2026. 04. 23. 19:30
Megosztás:

Cardano új korszak küszöbén: felezett költségvetés, ambiciózus skálázás és Bitcoin DeFi nyitás

Jelentős stratégiai váltás körvonalazódik a Cardano ökoszisztémában: a vezető fejlesztőcég kevesebb forrást kér, miközben technológiai fronton nagyobb ugrásra készül. Vajon ez a decentralizáció erősödésének jele, vagy kockázatos kísérlet?
2026. 04. 23. 19:00
Megosztás:

Nem talált versenykorlátozást a napraforgó-étolaj piacán a GVH

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) gyorsított ágazati vizsgálata nem tárt föl versenykorlátozást a napraforgó-étolaj piacán, az árakat több tényező együttesen alakította - közölte a GVH csütörtökön az MTI-vel.
2026. 04. 23. 18:30
Megosztás:

Agrometeorológia: nagy szükség van az esőre

Nagy szüksége van a mezőgazdaságnak az esőre, a kapásnövények magjai a száraz talajban nem tudnak kikelni, miközben már az őszi vetéseket is egyre nagyobb aszály sújtja - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2026. 04. 23. 18:00
Megosztás:

Erősödik a forint – árat csökkent az ALDI

Az utóbbi napokban tapasztalható forinterősödés következtében számos termék beszerzési ára csökkent, ezért az ALDI – mindenkori gyakorlatának megfelelően – az elért árelőnyt továbbadja vásárlóinak. A diszkontlánc a mai naptól több mint 100 termék – köztük pékáruk, hús- és haltermékek, tisztítószerek – árát mérsékli jelentősen, akár 40%-os mértékben.
2026. 04. 23. 17:00
Megosztás:

Újabb vezető márka az AutoWallis-nál: a Geely Ausztriában debütál a magyar csoporttal

Újabb vezető márkával erősít az AutoWallis Csoport, miután Ausztriában kizárólagos forgalmazói megállapodást írt alá a kínai Zhejiang Geely Holding Grouppal. A megállapodás ezúttal a Geely márka osztrák értékesítési jogaira vonatkozik. A lépéssel az AutoWallis tovább bővíti képviselt márkáinak számát és fejleszti együttműködését a világ nyolcadik legnagyobb járműgyártójával, egyúttal tovább diverzifikálja közép-kelet-európai pozícióját. A Geely innovációinak fókuszában az elektromos és hibrid hajtással, valamint az intelligens vezetési rendszerekkel kapcsolatos technológiák állnak. A kínai vállalatnak jelentős növekedési tervei vannak Európában.
2026. 04. 23. 16:30
Megosztás:

Pi Network újra reflektorfényben? – A Protocol 22 hozhat fordulatot a PI árfolyamában

A Pi Network ismét mozgolódik: technológiai frissítések, közelgő határidők és rangos konferenciaszereplés is napirenden van. De vajon mindez elég lesz ahhoz, hogy a PI token visszanyerje a befektetők figyelmét?
2026. 04. 23. 16:00
Megosztás:

Több új lakás, magasabb áron - így alakult át az új építésű lakások piaca

A budapesti új építésű lakások átlagos négyzetméterára 2026 első negyedévében meghaladta az 1,8 millió forintot, miközben a kínálat több mint felével bővült. A Duna House és az ELTINGA Ingatlanpiaci Kutatóközpont közös elemzése alapján a piac kettős képet mutat: a 2025-ös meredek drágulást követően az árak megtorpantak, a tavaly év végi vásárlási hullám után pedig a forgalom alacsonyabb szinten stabilizálódott.
2026. 04. 23. 15:30
Megosztás:

ESG: a kkv-k fellélegezhetnek, a nagyvállalatoknak viszont lépniük kell

A kis- és középvállalatok számára egyszerűsítést jelent a vállalati fenntarthatósági átvilágításról szóló uniós irányelv, a CS3D aktuális módosítása. Az irányelv által továbbra is érintett nagyvállalatoknak érdemes feltérképezniük, hogy megfelelőek-e az ellátási láncukról rendelkezésre álló információk ahhoz, hogy teljesítsék a jogi kötelezettségeiket – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda.
2026. 04. 23. 15:00
Megosztás:

8 legjobb kriptós befektetés a mai negatív hangulatban is

Az elmúlt 24 óra ismét emlékeztette a befektetőket arra, hogy a kriptovaluta-piac nem csupán számok és grafikonok világa, hanem érzelmekkel, várakozásokkal és hirtelen fordulatokkal teli történet.
2026. 04. 23. 14:30
Megosztás:

Csökkent az euróövezet áprilisi gazdasági teljesítménye

Az euróövezetben csökkent a gazdasági aktivitás áprilisban az előző hónaphoz képest, mert bár a feldolgozóipar teljesítménynövekedése gyorsult, a szolgáltatóipar teljesítménye azonban jelentősen csökkent a londoni S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet és a Hamburg Commercial Bank AG közös beszerzésimenedzser-indexének (BMI) csütörtökön közzétett előzetes értékei alapján.
2026. 04. 23. 14:00
Megosztás:

700 millió dolláros kriptoalap jöhet: újabb nagy dobásra készül a Blockchain Capital

A kriptovaluta-piac körüli bizonytalanság ellenére továbbra sem lankad az intézményi befektetők érdeklődése. A legfrissebb értesülések szerint a veterán kriptós kockázati tőkealap, a Blockchain Capital, két új alap létrehozásával akár 700 millió dollár bevonását tervezi – ami komoly bizalmi szavazat lehet az iparág jövője mellett.
2026. 04. 23. 13:30
Megosztás:

Napszemüvegek a hatóság fókuszában – országos ellenőrzést indít az NKFH

A tavaszi-nyári időszak közeledtével egyre többen vásárolnak napszemüveget. A fogyasztók egészségének és biztonságának védelme érdekében a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a szakmai irányítása alatt álló kormányhivatalokkal együttműködve országos piacfelügyeleti vizsgálatot indított az egyéni védőeszközök körében, különös tekintettel a napszemüvegekre. Az ellenőrzések célja annak biztosítása, hogy a forgalomba hozott termékek megfeleljenek az európai uniós és hazai jogszabályi előírásoknak, és ne jelentsenek kockázatot a felhasználók egészségére.
2026. 04. 23. 13:00
Megosztás:

A magyar oktatás megújításához valódi párbeszéd és gyors sikerek kellenek

Az oktatási tárca vezetőjének személye mindig vitákat generál. A kérdés azonban nem az, hogy az új miniszter pedagógus-e vagy sem – sokkal fontosabb, hogy képes legyen konszenzust építeni egy évtizedek óta konfliktusokkal terhelt rendszerben.
2026. 04. 23. 12:30
Megosztás:

Fúziós ügyben bírságolt a GVH

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) Versenytanácsa bejelentés és engedély nélkül végrehajtott fúzió miatt 672 ezer forint bírságot szabott ki - közölte a GVH csütörtökön az MTI-vel.
2026. 04. 23. 12:00
Megosztás:

Az ALTEO átadta hatodik villamosenergia-tárolóját

Üzembe helyezték az ALTEO hatodik, 20 MWh kapacitású villamosenergia-tárolóját Győrben, amely a Társaság már meglévő gázmotorparkjával közösen csatlakozik a villamosenergia hálózathoz, így a beruházással a meglévő hálózatcsatlakozási kapacitás kihasználtsága is növekszik.
2026. 04. 23. 11:00
Megosztás:

Nem változtak számottevően a fejlett piaci kötvényhozamok szerdán, erősödött a dollár az euróval szemben, a régiós devizák gyengültek

A nyersolaj ára tovább emelkedett szerdán, a WTI és a Brent egyaránt 3% körüli mértékben drágult, a Brent hordónként 100 dollár fölé szökött.
2026. 04. 23. 10:30
Megosztás:

Emelkedtek szerdán az amerikai tőzsdék, miközben Donald Trump meghosszabbította a tűzszünetet

Emelkedéssel zártak szerdán az amerikai részvénypiacok, miután Donald Trump amerikai elnök meghosszabbította az Iránnal kötött tűzszünetet, miközben a vártnál kedvezőbb vállalati gyorsjelentések is támogatták a befektetői hangulatot.
2026. 04. 23. 10:00
Megosztás:

Estek tegnap az európai indexek

Gyengültek tegnap az európai részvénypiacok, miközben a befektetők az iráni tűzszünet meghosszabbításával kapcsolatos fejleményeket mérlegelték.
2026. 04. 23. 09:30
Megosztás: