Kiváló harmadik negyedévről számolt be az ALTEO - lássuk!
Az eredményjavulás elsősorban a Hő- és villamosenergia termelés szegmens eredményének köszönhető, amely 3,6 milliárd forint EBITDA-t ért el a tavalyi 2,2 milliárddal szemben. Ez elsősorban a szabályozási piaci lehetőségek kihasználásnak köszönhető. Ugyanis jelentős volatilitás volt látható az árampiacon, napon belül is, amit a cég – nagy valószínűséggel – a komplex energetikai portfóliója és energiatárolói segítségével eredményre tudta konvertálni. A jelentős volatilitás jelenleg is fennáll, ami ebben a negyedévben is lehetőséget nyújthat a jó teljesítményre. Ugyanakkor nem szabad elfeledkezni a termelés menedzsment menetrendezés hatékonyságának javulásáról sem.
A Megújuló üzletág EBITDA-ja is jelentősen, közel 74 százalékkal javult és 1,07 milliárd forint lett, a naperőművi kapacitás augusztusi duplázódása és a KÁT rendszerbeli átvételi áraknak köszönhetően, illetve a szeles erőművek is jól termeltek.
Meg kell említeni a Hulladékgazdálkodást, amely több mint duplázta eredményét az FE-Group eredményjavulásának, a beinduló MOHU együttműködésnek köszönhetően. Idén július elejétől indult el élesben és teljeskörűen az új körforgásos gazdasági modell az országban.
A cég számottevő akvizíciókat és beruházásokat hajtott végre, amelyek növelik az eredményét. A fent említett tereskei 20 MW kapacitású naperőműpark mellett a megújuló portfólió 24 MW szélerőműparkkal is bővül még az év vége előtt (MOV-R akvizíció). Ezekkel a megújuló termelési kapacitás 110 MW-ra bővül. A Hő- és villamosenergia termelés üzletágat erősíti az október elején átadott 8 MW / 16 MWh villamosenergiatároló Győrben. 2026-tól pedig a 70 MW-os kapacitású, állami támogatással megvalósuló villamosenergiatároló fog majd hozzájárulni az eredménytermeléshez.
Erős eredményt láthatunk, ami elsősorban a szabályozói központ eredménybővülésének köszönhető, amely a cég szabályozói rugalmasságával magyarázható. Ugyanakkor kisebb mértékben, de méretükhöz képest hatalmas javulást láthatunk a Megújuló és a Hulladékkezelési üzletágban is. Mindeközben a cég 13,1 milliárd forint készpénzzel és 25,6 százalékos eladósodottsággal (nettó adóság / (nettó adósság plusz tőke)) rendelkezik a korábban megszokott 70 százalékhoz képest. Ez pedig 70 milliárd forint körüli további beruházási lehetőséget jelent akár rövid távon is, a fent említett szélerőmű vásárlást és akkumulátor beruházást is beleértve. Vagyis további 40-50 milliárdnyi beruházási, akvizíciós mozgástér továbbra is fennál - áll az ERSTE Investment elemzői kommentárjában.