Kormánydöntés! Óriási fizetés emelés jön 2025-ben 2 alkalommal is!

Kétlépcsős béremelésről döntött a kormány 2025-re.

Kormánydöntés! Óriási fizetés emelés jön 2025-ben 2 alkalommal is!

Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a legutóbbi kormányinfón jelentette be: a kormány döntése értelmében két ütemben növekszik a tízezer fő alatti településeken dolgozó önkormányzati hivatalnokok bére.

Az első emelésre 2025. július 1-jén, a másodikra pedig 2026. január 1-jén kerül sor. A kormány 15–15 százalékos emelést hajt végre, így összesen 30 százalékkal nőnek a juttatások.

A miniszter hangsúlyozta, hogy a kis lélekszámú falvakban – ellentétben a nagyobb városokkal – jóval korlátozottabb a lehetőség a bérek önálló emelésére. Ráadásul épp ezekben a hivatalokban keresnek a legkevesebbet a dolgozók, miközben gyakran egy emberre rendkívül sokféle feladat hárul.

További intézkedések a kistelepülések támogatására

Gulyás Gergely arról is beszámolt, hogy a nemzetgazdasági miniszter felhatalmazást kapott: az állam megvásárolhatja a használaton kívüli, egykor takarékszövetkezeti célokat szolgáló ingatlanokat, melyeket később az önkormányzatok tulajdonába adnak át. Emellett a falugondnoki szolgálatot kiterjesztik az 1500 lakos alatti településekre is. Továbbá a Mohut arra ösztönzik, hogy minden kistelepülésre kerüljön italos palackok visszaváltására alkalmas automata.

2025: a bérek emelésének éve

Az idei év a széles körű béremelések időszaka a magyar gazdaságban. A vállalkozói és az állami szféra munkavállalóinak keresete egyaránt emelkedik 2025-ben. A bérpolitika egyik legfontosabb eleme továbbra is a minimálbér és a garantált bérminimum növelése, amely közvetlenül egymillió munkavállalót, de a bérarányok miatt valójában mintegy kétmillió embert érint.

A tavaly megkötött hároméves bérmegállapodás értelmében a minimálbér 2024-ben 9 százalékkal nőtt, míg 2026-ban 13, 2027-ben pedig 14 százalékos emelés várható, amennyiben a gazdasági környezet ezt lehetővé teszi.

Ennek alapján 2025. január 1-jétől a minimálbér bruttó összege 290 800 forintra nőtt, a garantált bérminimum pedig 348 800 forint lett, ami 7 százalékos emelésnek felel meg. Az előbbi nettó értéke 193 400, az utóbbié 232 000 forint.

A minimálbér-emelés a teljes bérszerkezetre kihat. Bár a hírek szerint kisebb, 8–9 százalékos emelésekkel lehetett számolni, 2025 januárjában a bérek növekedési üteme meghaladta a 10 százalékot. Jelenleg a teljes munkaidőben dolgozók bruttó átlagbére 668 100 forint, míg az adókedvezményekkel számított nettó átlagkereset 459 ezer forint. Ez is azt mutatja, hogy a bérkiáramlás továbbra is élénk ütemben zajlik.

Folytatódik a pedagógusok bérfelzárkóztatása

A jelenlegi kormányzati ciklus legjelentősebb bérfejlesztési programja az oktatásban dolgozókat érinti. A kormány célja, hogy rendezze a pedagógusok hosszú ideje halogatott bérrendezését, amely 2024 januárjában indult el.

Az idei évben a hároméves program második szakasza valósul meg: 2025. január 1-jétől a pedagógusok átlagosan 21,2 százalékos béremelésben részesültek, így fizetésük elérte a diplomás átlagbér 80 százalékát. A tanárok átlagbére így bruttó 844 ezer forintra emelkedett.

A béremelések ezzel még nem érnek véget: 2026-ban újabb emelés várható, és a kormány vállalta, hogy egészen 2031 végéig évente garantálja, hogy a pedagógusi fizetések legalább a diplomás átlagbér 80 százalékát elérjék, megelőzve az értékvesztést.

Emelkednek a vízügyesek, bírák és ügyészek bérei is

Orbán Viktor miniszterelnök már a tavaly szeptemberi dunai árvíz idején jelezte, hogy napirendre kerül a vízügyi dolgozók bérhelyzetének rendezése. A 2025-ös költségvetés céltartaléka biztosítja ehhez a szükséges forrást. A hároméves bérfejlesztés első lépcsője 2025-ben 30 százalékos növekedést hoz, amit 2026-ban egy 10–11 százalékos, végül 2027-re összesen 60 százalékos emelés követ.

A kormány a bíróságokon és ügyészségeken dolgozók bérét is három lépésben rendezi. Erre 2025-ben 130 milliárd forintot különítettek el. Ennek eredményeként a bírói és ügyészi illetményalap a korábbi 566 660 forintról 651 660 forintra emelkedett, amely éves szinten 15 százalékos béremelést jelent.

Szabadság 2025 - éves szabadnapok 2025-ben

Táppénz 2025 szabályok

Erősödött kedden a forint

Erősödött a forint kedden estére a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 11. 25. 19:00
Megosztás:

Erős zárás az európai tőzsdéken

Egy százalék közeli indexemelkedéssel fejezték be a keddi kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.
2025. 11. 25. 18:30
Megosztás:

A kormány évi egymilliós otthontámogatást ad a közszolgálatban dolgozóknak

A kormány évi egymillió forint összegű otthontámogatást vezet be a közszolgálatban dolgozók részére - erről beszélt a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára MTI-hez kedden eljutatott videójában.
2025. 11. 25. 18:00
Megosztás:

Romániában alkotmányellenesnek minősítették a magánnyugdíj-megtakarítások felvételének új szabályozását

Elutasította a román alkotmánybíróság a magánnyugdíj-megtakarítások felvételének korlátozására vonatkozó törvénykezdeményezés ellen emelt óvások legtöbb kifogását, de alkotmánysértőnek minősítette a jogszabály azon cikkét, amely lehetővé tette volna, hogy a rákbetegségben szenvedő nyugdíjasok egy összegben vegyék fel megtakarításukat.
2025. 11. 25. 17:30
Megosztás:

Elkezdődött az új üzemegységek építése a Dreher kőbányai gyáránál

A Dreher kőbányai gyáránál elkezdődött az új üzemegységek, a fermentációs üzem és az új energiaközpont földfelszíni építése. Az önerőből finanszírozott, 30 milliárd forint értékű beruházás várhatóan 2026 végén zárul le, a termelés a a munkálatok ideje alatt sem áll le - közölte a Dreher Sörgyárak Zrt. kedden az MTI-vel.
2025. 11. 25. 17:00
Megosztás:

Nem csökken az Otthon Start program lendülete

Nem csökken a szeptember 1-jén indult Otthon Start program lendülete, november közepéig 22 ezer fix 3 százalékos hiteligénylési kérelmet nyújtottak be csaknem 800 milliárd forint összegben, és több mint 8500 igénylőnek már folyósítottak is csaknem 300 milliárd forint hitelt - mondta a Miniszterelnökség (ME) parlamenti és stratégiai államtitkára a program eredményeiről tartott keddi sajtótájékoztatóján.
2025. 11. 25. 16:30
Megosztás:

Hollandia akár 3 milliárd eurót is befektethet a drónok elleni védelembe

A holland védelmi minisztérium bejelentette, hogy 1,25 és 3 milliárd euró közötti összeget tervez befektetni a drónok elleni védelmi képességek megerősítésére - közölte az NL Times című angol nyelvű holland hírportál kedden.
2025. 11. 25. 16:00
Megosztás:

Nőtt a német GDP a harmadik negyedévben

Németország hazai összterméke az idei harmadik negyedévben stagnált a második negyedévvel összevetve, éves szinten pedig nőtt - közölte a szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden.
2025. 11. 25. 15:30
Megosztás:

75 millió forint bírság OPUS részvények bennfentes kereskedése miatt

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) összesen 74,75 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki 4 magánszeméllyel szemben és feljelentéseket tett a bennfentes kereskedelmet és bennfentes információ jogosulatlan közzétételét tiltó jogszabályok megsértése miatt, amely az OPUS GLOBAL Nyrt. részvényeihez köthető - közölte a jegybank kedden az MTI-vel.
2025. 11. 25. 15:00
Megosztás:

Jóval az átlag alatt van az idei almatermés

A tavaszi fagyok, a hűvös május, az aszály és az extrém hőingadozásokkal tarkított nyár miatt minden idők leggyengébb termésmennyiségét takaríthatták be az almatermelők - derült ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) közös körképéből.
2025. 11. 25. 14:30
Megosztás:

Az EU-ban 5,8 százalékkal nőtt az új autók eladása októberben

Az Európai Unióban 5,8 százalékkal, 916 ezer 609-re nőtt az új autók eladása októberben az előző év azonos hónapjához képest - áll az európai autógyártók szakmai képviseleti szervezete, az ACEA honlapjára kedden fölkerült jelentésben.
2025. 11. 25. 14:00
Megosztás:

Több tízezer extra ingatlannal bővülhet az otthon startos kínálat

A kormány fontolóra vette, hogy a külterületi lakóingatlanokra is kiterjeszti az Otthon Start Programot, így a tanyák és birtokközpontok mellett egyéb külterületen lévő lakóingatlanokra is igényelhető lenne a 3 százalékos hitel. Országosan több mint 150 ezer külterületi lakóingatlan szerepel az ingatlannyilvántartásban, amiből 29 ezer zártkerti besorolású. A legtöbb külterületi lakóingatlan Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád, Pest és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyékben található. Az újonnan tervezett intézkedés valószínűleg ezeknek a régióknak az ingatlanpiacát pörgetné jobban.
2025. 11. 25. 13:30
Megosztás:

A házépítéshez még mindig beton kell, nem wifi

A világ digitalizálódik. Ami ma még kézzel fogható, az holnap már egy alkalmazásban érhető el. De van egy határ: házat nem lehet letölteni, burkolatot nem lehet a negyedikre streamelni, fürdőszobát nem burkol a mesterséges intelligencia. A jó szakember továbbra is a jövő építőiparának legfontosabb erőforrása és fogytán van.
2025. 11. 25. 13:00
Megosztás:

Japán új védelmi vonalat húz a kriptotőzsdék köré – Kötelező tartalékot vezetnek be a hackek és csődök ellen

Japán ismét példát mutat a kriptovaluta-szabályozásban: a világ egyik legszigorúbban ellenőrzött digitális eszközpiacán új törvényjavaslat készül, amely kötelezővé tenné a kriptotőzsdék számára, hogy külön tartalékokat képezzenek az ügyfélveszteségek fedezésére. A cél világos: fokozott védelem a hackertámadásokkal, üzemzavarokkal és csődhelyzetekkel szemben, miközben a szektor egyre inkább hasonlít a hagyományos pénzügyi piacok működésére.
2025. 11. 25. 12:30
Megosztás:

Egyre nagyobb igény lesz a munkásszállások iránt, de van-e elég kínálat?

A magyarországi munkaerőpiac jelentős átalakuláson megy keresztül, különösen a kékgalléros munkakörök esetében. Az elmúlt években a munkavállalók mobilitása csökkenő tendenciát mutatott, azonban ez a trend idén megfordulni látszik „A közelmúltban megnyíló új ipari beruházások komoly munkaerő-vándorlást indítanak el az érintett régiókba. A jelenlegi munkaerő-állomány mobilizálása válasz lehet a növekvő igények kielégítésére, ehhez azonban minőségi munkásszállók biztosítására is szükség van a piacon. A szállásoltatás továbbra is jelentős szerepet tölt be a munkaerőhiány enyhítésében, különösen a vidéki és ipari térségekben” - tájékoztat Kiss Éva, a Wellby House Kft. közvetítő cég értékesítési vezetője.
2025. 11. 25. 12:00
Megosztás:

A 20-40 évesek már az ingatlanpiac több mint felét adják

Az Otthon Start Program hatására 2025 végére látványosan átalakult a hazai ingatlanpiac életkori szerkezete: mind országosan, mind Budapesten a fiatalabb vevők kerültek meghatározó pozícióba. A Duna House adatai szerint a 20-30 és 30-40 év közötti korosztály minden korábbinál aktívabban van jelen a tranzakciókban, miközben vásárlási jellemzőik és költési hajlandóságuk is jelentősen átformálta a keresleti oldalt.
2025. 11. 25. 11:30
Megosztás:

Óriási vízmennyiség tűnik el az elavult megoldások miatt

Bár Magyarországon a közüzemi vízellátás szinte a teljes lakosság számára elérhető, az elöregedett hálózatok és a modern technológiák hiánya rengeteg kockázatot rejt, óriási a vízveszteség, és sok helyen rohamosan romlik a vízminőség. A hazai vízvezetékrendszer felújítási ciklusa átlagosan 271 év, de akad olyan szakasz, amelynek teljes cseréje a jelenlegi ütemben 25 ezer évig tartana, miközben a vezetékek átlagos élettartama alig 60-100 év! Számítások szerint évente mintegy 19-21,5 milliárd forintnyi közpénz tűnik el az elfolyó vagy el nem számlázható víz miatt.
2025. 11. 25. 11:00
Megosztás:

Stabilcoinok mentik meg az amerikai államadósságot? – 109 milliárd dolláros kényszeres vásárlás az új törvény nyomán

2025 második felében robbanásszerű növekedésen ment keresztül a stabilcoin-piac, ami nemcsak a kriptoszektor, hanem az amerikai államadósság finanszírozása szempontjából is történelmi fordulatot hozott. Az újonnan elfogadott GENIUS-törvény értelmében ugyanis a stabilcoin-kibocsátók kötelezően amerikai állampapírokba fektetik a fedezetet – így július és november között már 109 milliárd dollárnyi államkötvényt vásároltak. A kripto és a közpénzügyek világának összefonódása új korszakot jelez, amely globális hatással lehet a pénzügyi rendszerekre.
2025. 11. 25. 10:30
Megosztás:

Markus Hilken az SAP Emarsys Hungary élén

Az SAP Hungary régiós és globális szinten is kiemelkedő fejlesztőközpontját vezető Markus Hilkent nevezték ki az SAP Emarsys Technologies Hungary ügyvezető igazgatójává. A kinevezés az SAP és a vállalat által korábban felvásárolt Emarsys összeolvadásának egy új mérföldköve, mely megerősíti Magyarország vezető szerepét az SAP ügyfélélmény- (Customer Experience) és marketing-automatizációs fejlesztéseinek globális portfóliójában.
2025. 11. 25. 10:00
Megosztás:

Az USA-ban erősödtek a kamatcsökkentési várakozások, a kötvényhozamok pár bázisponttal lejjebb araszoltak

Két nap alatt a második olyan üzenet érkezett a Fed döntéshozóitól, ami alapján csökkenhet a kamat decemberben, így az USA-ban erősödtek a kamatcsökkentési várakozások. A hozamok ismét lejjebb araszoltak pár bázisponttal, a tízéves közelíti a lélektani szempontból is fontos 4%- os szintet, ami igen közel van a járvány utáni kereskedési sáv aljához. Az európai kötvényhozamok is kissé csökkentek, a tízéves német hozam 2,7% alá süllyedt. Az EUR/USD 1,15 felett maradt.
2025. 11. 25. 09:30
Megosztás: