Lakáshitelt gyorsabban: így tehetünk meg mindent, hogy nyáron is gördülékeny legyen az ügyintézés

Az elhúzódó ügyintézés ugyanakkor komoly kockázatokat hordozhat magában, különösen adásvételi szerződéshez kötött határidők esetén – késedelmi kamat fizetése vagy akár a foglaló elvesztése sem kizárt. A money.hu szakértői tippeket adnak a folyamat gyorsításához.
“Nyáron a banki folyamatok, különösen az ügyintézést igénylő tranzakciók hajlamosak lassulni a szabadságok miatt. Nem csupán a banki ügyintéző, de az értékbecslő, a bíráló kolléga a bankon belül, sőt, maga a hiteligénylő is szabadságon lehet. Bár a jobban szervezett bankok törekednek arra, hogy ilyenkor is legyen helyettesítés és egymás ügyeit vigyék a kollégák, az összkép akkor is az, hogy az átfutási idők jellemzően meghosszabbodhatnak a nyári időszakban” - hangsúlyozta Korponai Levente, a money.hu vezetője.
A hitelfolyamat gyorsítása ugyanakkor nem elérhetetlen cél, mi magunk is tehetünk érte – a money.hu szakértői összegyűjtötték azokat a lépéseket, amelyekkel érdemben rövidíthető az átfutási idő:
- Alapos dokumentum-előkészítés: A leggyakoribb csúszási ok a hiányzó vagy hibás dokumentáció. Személyes okmányok, munkáltatói igazolás, bankszámlakivonatok, adásvételi szerződés, tulajdoni lap – ezek mind kulcsfontosságúak. A munkáltatói igazolás esetében különösen gyakori a hiányos kitöltés, ami akár egyhetes késedelmet is eredményezhet, függően az új igazolás beszerzésétől. Célszerű hitelszakértő szakemberrel ellenőriztetni az igazolást beadás előtt. Érdemes az okmányaink érvényességi idejét is előre megnézni.
- Előzetes hitelbírálat és értékbecslés: Ma már egyetlen online űrlap kitöltésével három meghatározó nagybank pár napon belül választ ad arra, hogy megkaphatjuk-e a hitelt. Megéri tehát élni a lehetőséggel és akár már az ingatlankeresés szakaszában időt nyerni a finanszírozási lehetőségek pontos feltérképezésével. Ugyanakkor ha megvan a kiszemelt ingatlan és az értékbecslés már a hitelkérelem benyújtásakor rendelkezésre áll, azzal szintén napokat spórolhatunk.
- Megfelelő bankválasztás: Nemcsak az ár, hanem a gyorsaság is számít. Egy tapasztalt, független hitelszakértő például időt nyerhet nekünk azzal, hogy ismeri az egyes bankok aktuális átfutási idejét, ügyintézési szokásait, sőt, személyes kapcsolataival is gyorsíthatja a folyamatot.
- Elérhetőség és együttműködés: Az ügyintézés során rendkívül fontos, hogy az ügyfél gyorsan reagáljon a banki megkeresésekre, és azonnal pótolja az esetlegesen hiányzó adatokat vagy dokumentumokat.
- Ingatlan jogviszonyának tisztázása: Ha az ingatlannak több tulajdonosa van, fontos, hogy mindenki legyen tisztában az adásvétel/hitelfelvétel folyamatával, és legyen elérhető az aláírásokhoz, egyeztetésekhez.
Az ingatlanpiaci trendek is erősítik az ügyintézés gyorsaságának jelentőségét. 2025 első negyedévében Budapesten tízéves rekordot döntött a lakások értékesítési ideje – vagyis gyorsul a piac, ezzel párhuzamosan pedig nő a nyomás az ügyintézőkön. Az adásvételi láncban egymásra épülő ügyletek – az úgynevezett dominóügyletek – esetében létfontosságú a pontos időzítés. Egy elhúzódó hitelbírálat az egész láncolatot felboríthatja, és több ügylet is meghiúsulhat.
"Fontos hangsúlyozni, hogy a lakáshitel-igénylés átfutási ideje nem minden esetben zajlik a standard forgatókönyv szerint. Vannak olyan speciális élethelyzetek vagy ingatlanok, amelyek eleve bonyolultabbá teszik a folyamatot, és alapvetően befolyásolják, milyen gyorsan juthatunk el a hitelszerződés aláírásáig, vagy éppen a folyósításig.
Ilyen például az építési hitel, amely egyedi dokumentációt igényel, a pótfedezet bevonása, ami újabb értékbecslést tesz szükségessé vagy az adóstárs bevonása is, akinek teljes pénzügyi vizsgálatát is el kell végeznie a banknak. Ugyanakkor a a támogatott hitelek igénylése, a vállalkozói vagy külföldi jövedelem igazolása, de a tulajdoni lap valóságtól való eltérése is jelentősen megnövelheti az átfutási időt .” – emelte ki Korponai Levente, a money.hu vezetője.