Lassított az MNB, 50 bázispont emelt a kamaton
Az MNB folyamatosan figyelemmel követi a pénzpiaci kockázatok alakulását is, és szükség esetén az eszköztár minden elemével kész rugalmasan beavatkozni. A tartós negatív kínálati hatások miatt emelkedő másodkörös inflációs kockázatok kezelése érdekében a szigorúbb monetáris kondíciók hosszabb ideig történő fenntartása indokolt. A Monetáris Tanács a kamatemelési ciklust addig folytatja, ameddig az inflációs kilátások fenntartható módon a jegybanki célon stabilizálódnak, és az inflációs kockázatok a monetáris politika időhorizontján újra kiegyensúlyozottá válnak.
30 bázisponttal fog emelkedni az egyhetes betéti kamatszint. A kamatdöntést követő háttérbeszélgetésen Virág Barnabás, az MNB alelnöke elmondta, hogy az egyhetes betéti kamatszintet csütörtökön 30 bázisponttal fogják emelni, mely így 6,75 százalékos lesz.
Szeptember végére érhet össze a két kamatszint? Amennyiben az alapkamat emelése havi 50 bázispontos, az egyhetes betéti kamatszint emelése havi 30 bázispontos ütemben folytatódik, várakozásunk szerint a két kamatszint 7,9 százalékon, szeptember végén tetőzhet.
Tovább emelkedik az infláció. Az áremelkedés üteme áprilisban megközelítette a 10 százalékos szintet, erre utoljára 21 éve volt példa. Várhatóan a következő hónapokban átlépheti a 10 százalékot is, az év egészében 9 százalékos átlagos inflációra számítunk. A kínálati oldali problémák – globális ellátási láncok zavara, jelentősen emelkedő nyersanyag- és energiaárak – mellett keresleti oldali infláció is érzékelhető, a folyamatot segítették az év elején kifizetett kormányzati transzferek, emellett a forintgyengülés is hozzájárult az infláció növekedéséhez. A bevezetett árstopoknak viszont jelentős fékező hatásuk van, az inflációs folyamatok szempontjából különösen fontos, hogy meddig és milyen formában fenntarthatóak. A bázishatásnak csak október-novembertől lesz némi fékező hatása.
Forrás: Magyar Nemzeti Bank
Két hét múlva folytatódik az amerikai kamatemelési ciklus. A Federal Reserve június 15-én tartja következő ülését, ahol várakozásunk szerint újabb 50 bázispontos szigorítást jelentenek be. Az idei évben további 3 kamatemelést várunk, ezzel a semleges kamatszint fölé, 3 százalékra emelkedhet az alapkamat az Egyesült Államokban. Több jegybankár jelezte, hogy restriktív monetáris politikára van szükség az infláció visszafogása érdekében. A jegybanki mérleg leépítése holnap kezdődik, az első három hónapban havonta 47,5 milliárd dollárral, majd havi 95 milliárd dollárral csökken a jelenlegi tervek szerint a 9 000 milliárd dollárosra duzzasztott állomány.
Júliusban kamatot emelhet az Európai Központi Bank. A következő kamatdöntő ülést június 9-én tartják Frankfurtban, amikor konkrét részleteket várhatunk a döntéshozóktól, emellett megjelenik a friss makrogazdasági prognózis is. Várakozásunk szerint az eszközvásárlási program leállítását is bejelenthetik, és a következő, július 21-én esedékes kamatdöntő ülésen megtörténhet az első 25 bázispontos kamatemelés. A jelenlegi piaci árazások az év végéig 100 bázispontos emelést mutatnak a jelenlegi szinthez képest, mely túlzó lehet, ugyanakkor két kamatemelésre mindenképpen számítunk idén, melyet jövőre további 50 bázispontos szigorítás követhet. Meglehetősen nehéz helyzetben van a jegybank, hiszen a magas infláció és a lassuló ütemű növekedés között kell egyensúlyozni, reális esély van stagfláció kialakulására.
Kritikus szint közelében az euró-forint árfolyama. A múlt héten a 389-es szint fölé került a jegyzés, mely a továbbiakban támaszként funkcionál, és közel kerültünk a 400-nál található, kritikus lélektani és technikai szinthez. Amíg a neonzöld, felfelé szélesedő alakzatban mozog az árfolyam, nem számíthatunk érdemi korrekcióra.
Forrás: Equilor Trader, Equilor Elemzés