Le kell cserélni a magyar lakásokban a gázkazánokat az IEA döntése értelmében!

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) korábbi javaslata alapján 2025-től be kellene tiltani a fosszilis tüzelőanyaggal működő új kazánok értékesítését. Ehhez képest hazánkban az otthonokat leggyakrabban valamilyen földgáztüzelésű berendezéssel fűtik, ami azért kedvezőtlen, mert ez – mivel fosszilis energiahordozó felhasználásáról van szó – hozzájárul a CO2-kibocsátás növekedéséhez és ezzel a globális felmelegedéshez. Ma már van olyan alternatíva, ami környezeti és költségszempontból is kedvező választást jelent.

Le kell cserélni  a magyar lakásokban a gázkazánokat az IEA döntése értelmében!

Földgázzal fűtenek sokan Magyarországon (is)

Magyarországon az otthonokat leggyakrabban valamilyen földgáztüzelésű berendezéssel fűtik: ezt mutatják a hivatalos adatok (1) és ezt erősítették meg az LG Magyarország megrendelésére elvégzett országos, reprezentatív kutatás, az LG EcoLogic (2) eredményei is. Utóbbi szerint a megkérdezettek több mint fele él olyan lakásban, ahol gázfűtés szolgáltatja a meleget.

Melyik fűtési mód a leggazdaságosabb? Fa, gáz, villany, brikett? ITT írtunk róla részletesen.

A földgázfűtés nem is olyan rég még a legkorszerűbb megoldásnak számított, mára azonban alaposan megváltozott a helyzet. Az utóbbi években egyre nagyobb hangsúlyt kapott ugyanis az a tény, hogy ez a fűtési mód – mivel fosszilis energiahordozó felhasználásáról van szó – hozzájárul a CO2-kibocsátás növekedéséhez és ezzel a globális felmelegedéshez.

Azt, hogy ebben a lakások fűtésének mekkora a szerepe, jól jelzi, hogy hazánk teljes CO2-kibocsátásának harmada a háztartásokhoz köthető (3), a háztartások egy főre jutó fűtése által generált szén-dioxid-emisszió alapján pedig Magyarország az európai középmezőny elején helyezkedik el (4).

A jó hír az, hogy a kutatás eredményei szerint sok honfitársunk igyekszik tudatosan használni a fűtést, ezzel egyszerre csökkentve a környezetterhelést és a rezsit is. A megkérdezettek fele lekapcsolja a fűtést, ha nincs otthon senki, elutazás előtt 35% százalék tesz így, 42% pedig alacsonyabb fokozatra veszi vissza.

Mennyi most a gáz lakossági ára Magyarországon? Gázár-kalkulátor 2023 ITT

„Éjszakára, az egészséges és minőségi alvás érdekében tanácsos 2 Celsius fokkal lejjebb venni a lakásunk hőmérsékletét, illetve ugyanígy 2-3 fokkal tekerhetjük lejjebb a termosztátot, ha munkába indulunk.

Amennyiben fűtési szezonban hosszabb időre elutazunk, akkor is tartsunk fent temperáló fűtést, mert azzal hatékonyan védekezhetünk a nemkívánatos páralecsapódások és az esetleges elfagyások ellen” – tanácsolja Nagy Sándor József, az LG Electronics Magyar Kft. légkondicionáló üzletágának kereskedelmi vezetője.

A háztartások túlzott CO2-kibocsátásán ugyanakkor ennél is hatékonyabban lehetne javítani, mégpedig a lakások hőveszteségének csökkentésével, valamint a fűtési rendszerek korszerűsítésével. Bár a megkérdezettek harmada úgy véli, hogy korszerű, energiatakarékos fűtési rendszert használ, a valóságban minden bizonnyal kisebb ez az arány.

Azt, hogy bőven ráférne a fűtési rendszerek korszerűsítése a hazai lakásállományra, az is mutatja, hogy a Magyar Energiahatékonysági Intézet (MEHI) szerint a hazai gázkészülék állomány átlagéletkora meghaladta a 20 évet 2018-ban. Magyarország Nemzeti Energia- és Klímatervéből is világosan kiderül, hogy nagy szükség van a korszerűsítésre, amiben jelentős CO2-megtakarítási potenciál is rejlik.

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) javaslata (5) szerint ráadásul a klímacélok, pontosabban a nettó zéró kibocsátás 2050-ig történő elérése érdekében – számos más intézkedés mellett – 2025-től a világon sehol sem lenne szabad fosszilis tüzelőanyaggal működő új kazánokat értékesíteni.

A szakértők egyetértenek abban, hogy a gáztüzelésű fűtőberendezéseket hatékonyabb és környezetkímélőbb alternatívákkal kellene kiváltani. A már említett Nemzeti Energia- és Klímaterv ennek kapcsán egyebek közt megállapítja, hogy „nagy potenciál rejlik a biomassza hatékony hasznosításában (…), valamint a környezeti hőnek a hőszivattyúkon keresztül történő használati lehetőségeiben" (6).

Amennyiben akár a régi készülék javíthatatlansága, akár környezetvédelmi okokból úgy döntünk, hogy lecseréljük a hagyományos gázcirkót és abszolút tiszta – vagyis lokális károsanyagkibocsátás-mentes – megoldásra váltanánk, az elektromos megoldások jöhetnek számításba.

Viszonylag alacsony kiépítési költsége miatt népszerű alternatívának számítanak az infrapanelek, fűtőpanelek, ám az üzemeltetésük igen költséges lehet, hiszen míg 1 kWh energiát egy hagyományos kéményes gázkazán kb. 16-17, egy kondenzációs modern gázkazán pedig 14 forintból állít elő, addig az elektromos fűtés e formájánál ez a költség 40 forintra nő.

Mennyi most 1 kwH áram ára Magyarországon? Áram árak 2023 kalkulátor ITT

hőszivattyú

Szintén elektromos áramot használnak az energia- és klímaterv által is emlegetett hőszivattyús rendszerek, ám itt az 1 kWh energia előállításának költsége mindössze 12-13 forint, ami kedvezményes tarifa esetén akár 7-8 forintra is mérséklődhet (7). 

„A tervezéstől és a beépítéstől kezdve egészen az üzemeltetésig és az energiaszámláig bezárólag verhetetlen megoldást jelentenek költséghatékonysági szempontból az olyan hőszivattyús rendszerek, mint amilyenek például az LG Therma V megoldásai is. Egyrészt így egyetlen rendszerrel megoldható a lakás vagy ház hűtése, fűtése és a használati meleg víz előállítása. Másrészt mindehhez nem kell a kazánt, vezérlő berendezéseket, füstgáz-elvezetést, fűtéscsöveket és fűtőtesteket tartalmazó külön fűtési rendszert és külön hűtőrendszer(eke)t megtervezni, beépíteni.

Nincs továbbá szükség gázterv-engedélyre és a gázfűtéshez szükséges adminisztrációs folyamatra sem, és persze a kéményépítés, felújítás esetén pedig a kéménybélelés költsége is megspórolható, hiszen nincs lokális károsanyag-kibocsátás.

Ezek a költségelőnyök az üzemeltetés során is jelentkeznek, hiszen csak egyetlen — ráadásul okos öndiagnosztikai megoldásokkal ellátott — rendszert kell karbantartani, és az időszakos kéményellenőrzés díja is elfelejthető, a kéményseprőkről pedig innentől kezdve legfeljebb a jószerencse juthat eszünkbe” — mondta az LG szakértője.

Nagy Sándor József hozzátette: gyakran felmerül ellenérvként, hogy egy ilyen rendszer áramszünet esetén nem képes ellátni a feladatát. Ez jogos, ám ugyanez érvényes a gázfűtéses rendszerekre is, hiszen ott is szükség van áramra a keringető szivattyú és a vezérlés működtetéséhez”.

Melyik fűtési mód a leggazdaságosabb? Fa, gáz, villany, brikett vagy valami más? ITT írtunk róla részletesen.

Hivatkozások, források:

(1) https://ec.europa.eu/energy/sites/default/files/documents/hu_building_renov_2017_hu_updated_2018.pdf

(2) A MicraMR az LG Magyarország megbízásából végzett online kutatást azért, hogy felmérje a magyar felnőttek attitűdjét az energiatakarékos elektronikai eszközökhöz, illetve az elektronikai eszközök energiatakarékos használatához. A kutatás reprezentatív a 18-69 éves rendszeresen internetezőkre nem, kor, iskolai végzettség, és településtípus alapján.

(3)  https://www.ksh.hu/stadat_files/kor/hu/kor0018.html

(4) https://www.mnb.hu/fogyasztovedelem/csaladi-zold-penzugyek/zold-gazdalkodas-otthon/haztartas/mirol-arulkodnak-az-energetikai-tanusitvanyok

(5) https://www.iea.org/reports/net-zero-by-205

(6) https://ec.europa.eu/energy/sites/ener/files/documents/hu_final_necp_main_hu.pdf

(7) https://mehi.hu/hir/egy-futesi-rendszer-korszerusitesenek-keresztosszefuggesei

Akadálymentes, befogadó játszóteret épített a Szerencsejáték Zrt.

Befogadó játszóteret épített a Szerencsejáték Zrt. Csongrádon, az új közösségi tér lehetőséget teremt arra, hogy a fogyatékossággal élő és az ép gyermekek együtt, akadályok nélkül élhessék át a közös játék örömét - tájékoztatta a vállalat kedden az MTI-t.
2026. 04. 01. 03:30
Megosztás:

Elkészült a debreceni Szoboszlói úti közúti csomópont

Befejeződött a debreceni Szoboszlói úti közúti csomópont átalakítása, a beruházással a vállalt határidő előtt 77 nappal végzett a kivitelező - jelentette be az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) út-és vasútépítésért felelős helyettes államtitkára kedden a helyszínen sajtótájáékoztatón.
2026. 04. 01. 03:00
Megosztás:

Újabb magyar rendőri kontingens segíti a nyugat-balkáni államok határvédelmét

Újabb magyar rendőri egységek indultak Szerbiába és Bulgáriába, hogy támogassák a nyugat-balkáni államok határvédelmi tevékenységét - közölte az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) kommunikációs szolgálata a police.hu oldalon kedden.
2026. 04. 01. 02:30
Megosztás:

Kiemelt veszély – allergének és biotermékek a raktárakban

Az élelmiszer-raktárak speciális területek, ahol a frissesség fenntartása és a minőség megőrzése, valamint a pazarlás elkerülése szigorú szabályok szerinti működést igényel. Két árutípus azonban még ezeken túl is különleges elbánásban részesül.
2026. 04. 01. 02:00
Megosztás:

Miért kerül ennyibe a tojás? Itt az érthető magyarázat

Mérsékelt marad a tojás drágulása – húsvétkor és a következő években is. A magyar tojásfogyasztó nemzet, többet eszünk a világátlagnál, a hazai termelés azonban lépést tud tartani az igényekkel.
2026. 04. 01. 01:00
Megosztás:

Itt az új nyugdíj-ötlet! Kriptovalutát vegyünk a nyugdíjasok pénzéből

Komoly fordulat körvonalazódik a nyugdíjpiacon: a Munkaügyi Minisztérium új szabálytervezete megnyithatja a 401(k) nyugdíjszámlákat a kriptovaluták és más alternatív eszközök előtt.
2026. 04. 01. 00:30
Megosztás:

Több mint 19 ezer levélszavazatot adtak le a külképviseleteken

Az első nap több mint 19 ezer levélszavazatot adtak le a külképviseleteken a magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgárok az országgyűlési választásra - derül ki a Nemzeti Választási Iroda (NVI) internetes tájékoztató oldala, a www.valasztas.hu kedd délutáni adataiból.
2026. 03. 31. 23:30
Megosztás:

Stabilak a magyar torma piacai

Továbbra is stabilak a magyar torma piacai, kiemelkedő minősége miatt külföldön is népszerű – közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) kedden az MTI-vel.
2026. 03. 31. 23:00
Megosztás:

A kampány végéhez értünk, már csak éjfélig lehet cselekedni

Végéhez ért az idei lakásbiztosítási kampány, amely egy teljes hónapon keresztül lehetőséget biztosított az ügyfelek számára, hogy meglévő szerződésük évfordulójától függetlenül felmondják biztosításukat és kedvezőbb ajánlatra váltsanak. Aki váltana, de még nem tette meg a felmondást, annak ma éjfélig van ideje ezt tudatni a biztosítójával - írja a Bank360.
2026. 03. 31. 22:30
Megosztás:

Bankkártya-terminál üzemeltető cégek a GVH célkeresztjében

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárást indított a Fizetési Pont Terminál Üzemeltető Kft.-vel (Fizetési Pont) és az O.F.SZ. Országos Fizetési Szolgáltató Zrt.-vel (O.F.SZ.) szemben. Az elmúlt időszakban jelentős számú panasz érkezett a versenyhatósághoz, melyek alapján a vállalkozások vélhetően megtévesztik üzletfeleiket egyes díjtételek és szerződéses feltételek tekintetében, valamint számottevően korlátozhatják üzletfeleik döntési szabadságát. A Fizetési Pont és az O.F.SZ. már nem először kerültek a GVH látókörébe.
2026. 03. 31. 22:00
Megosztás:

BKK: szerdától sűrűbben indul a 100E Repülőtéri Expressz

Sűrűbben indítja a 100E repülőtéri járatokat szerdától a Budapesti Közlekedési Központ (BKK), a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér és a belváros között éjjel-nappal közlekedő autóbuszok az utasforgalom várható növekedése miatt járnak majd gyakrabban - közölte a társaság kedden az MTI-vel.
2026. 03. 31. 21:30
Megosztás:

Csehországnak át kellene értékelnie kapcsolatait Magyarországgal

Csehországnak át kellene értékelnie kapcsolatait Magyarországgal, beleértve azt, hogy Prága milyen információkat oszt meg Budapesttel - jelentette ki Petr Pavel cseh államfő kedden a közszolgálati Cseh Hírtelevízióban (CT24).
2026. 03. 31. 21:00
Megosztás:

Trump azt ajánlotta a Hormuzi-szorost használó országoknak, hogy vegyék át az ellenőrzést az útvonal felett

Donald Trump azt ajánlotta a Hormuzi-szorost használó országoknak, hogy vegyék át az ellenőrzést az energiaszállítási útvonal felett, vagy szerezzék be az Egyesült Államoktól az energiahordozót.
2026. 03. 31. 20:30
Megosztás:

XRPL-validátor: a SWIFT nem használ XRP-t – és lehet, hogy nincs is rá szükség

A nemzetközi fizetések piaca fordulóponthoz érkezett: a sebesség, az átláthatóság és a költséghatékonyság ma már nem extra előny, hanem alapelvárás. Ebben az átalakuló környezetben egyre többen állítják, hogy az XRP jövője egyáltalán nem attól függ, integrálja-e valaha a SWIFT a technológiát. Egy XRPL-validátor szerint a blokkláncalapú pénzügyek következő szakasza épp arról szólhat, hogy a piac egyszerűen továbblép a régi infrastruktúrán.
2026. 03. 31. 20:00
Megosztás:

A magyarok több mint harmada kölcsönből fizeti a váratlan kiadásokat

A magyarok közel kétharmadát érte komolyabb, akár több százezer forintos váratlan kiadás az elmúlt egy évben, amit több mint harmaduk kölcsönből fizet - állapította meg a Cofidis az NRC közös reprezentatív kutatásában, amelynek eredményéről közleményben tájékoztatták az MTI-t kedden.
2026. 03. 31. 19:30
Megosztás:

Tűzgyújtási tilalom - FRISS!

Megszűnik a tűzgyújtási tilalom minden vármegyében szerdán - olvasható a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) honlapján kedden közzétett tájékoztatásban.
2026. 03. 31. 19:00
Megosztás:

Nem kell mélyebben a zsebünkbe nyúlni a hagyományosan húsvéti ételekért

Az Országos Kereskedelmi Szövetség szerint a hagyományosan húsvéti ételek, a sonka, a tojás, vagy a torma javarészt a tavalyi áron, vagy annál is olcsóbban kaphatók a nagy kereskedelmi láncok üzleteiben.
2026. 03. 31. 18:30
Megosztás:

Egyiptom turizmusa lehet az iráni konfliktus nyertese

Jelentősen nőtt az érdeklődés Egyiptom iránt, miközben a Közel-Keleten járattörlések és bizonytalanság jellemzi az utazási piacot. Az Öböl-menti térség helyett egyre több európai, köztük magyar turista választja a stabilabbnak tartott észak-afrikai országot, különösen a Vörös-tenger térségét. A légitársaságok bővítették kapacitásaikat, új járatok indultak, hogy kiszolgálják a megnövekedett keresletet. Az egyiptomi font gyengülése miatt az árak is kedvezőbbek, ami tovább növeli az ország versenyképességét. A kiszámítható működés és a biztonságérzet is egyre több nyaraló számára jelent vonz erőt.
2026. 03. 31. 18:00
Megosztás:

Miért érezzük lassúnak az irodai netet, és mit érdemes ilyenkor átgondolni?

Egy tipikus irodai helyzetben online meeting közben szétesik a hang, a prezentáció lassan tölt be, közben valaki épp nagy fájlokat küld fel a felhőbe, más pedig nem éri el rendesen a vállalati rendszert. Ilyenkor könnyű rávágni, hogy „rossz a net”, pedig a háttérben sokszor több kisebb ok dolgozik egyszerre.
2026. 03. 31. 17:30
Megosztás:

Elutazik tervezett amerikai állami látogatására a brit uralkodó

Elutazik tervezett amerikai állami látogatására a brit uralkodó.
2026. 03. 31. 17:00
Megosztás: