Magyar bankok minősítéseit és kilátását módosította a Moody's

Magyar bankok minősítéseit és kilátását módosította csütörtökön a Moody's Ratings.

Magyar bankok minősítéseit és kilátását módosította a Moody's

A nemzetközi hitelminősítő Londonban bejelentett intézkedései a Raiffeisen Bank Zrt.-t, K&H Bankot, az Erste Bank Hungary Zrt.-t és az MFB-t érintik.

A Raiffeisen esetében a Moody's az eddigi "ba1"-ről "baa3"-ra javította a bank alapszintű adósminőség-értékelését (Baseline Credit Assessment, BCA).

A hitelminősítő indoklása szerint a döntés tükrözi a magyar Raiffeisen-érdekeltség pénzügyi teljesítményének tartós javulását, robusztus nyereségességi kilátását, erőteljes tőkehelyzetét és jelentős likviditási tartalékait.

A bank stabil betétállománya a versenytársakénál hatékonyabban finanszírozza a hitelkihelyezéseket, és hozzájárul a rendszerint volatilisabb vállalati betétállomány viszonylag magas arányából eredő kockázat enyhítéséhez - áll a Moody's elemzésében.

Mindemellett folytatódik a magyar Raiffeisen bank problémás követelésállományának csökkenése, amely ellentételezi a magyar vállalati szektor koncentráltságból eredő kockázatokat a kulcsfontosságú kereskedelmi partnergazdaságok, köztük Németország növekedésének lassulása és potenciális szerkezeti kihívásai közepette is - fogalmaz elemzésében a hitelminősítő.

A Moody's megerősítette a magyar Raiffeisen-leánybank "A3" szintű betéti besorolását és a hosszú futamú, előresorolt, nem fedezett kötelezettségek "Baa3" szintű osztályzatát.

A Moody's megerősítette K&H Bank "ba1" szintű BCA-értékelését is. Indoklásában a hitelminősítő kiemeli, hogy a pénzintézet a harmadik legnagyobb magyarországi bankcsoportként szilárd helyzetben van, és ez jó nyereségességet eredményez, bár a jövedelmezőség várhatóan gyengül a jegybanki kamatcsökkentések nyomán.

A megerősítés tükrözi a K&H robusztus eszközminőségét és jó tartalékfedezeti helyzetét, valamint a betétállomány által alátámasztott erőteljes finanszírozási profilját és dús készpénzlikviditási helyzetét is - áll a Moody's elemzésében.

A hitelminősítő megerősítette a K&H "A3" szintű hosszú távú betéti besorolását is, arra a várakozására alapozva a döntést, hogy a belga tulajdonos, a KBC Bank jelentős támogatásban részesítené szükség esetén a magyar leánybankot.

A magyar Erste-érdekeltség "ba1" szintű BCA-értékelésének megerősítése a Moody's indoklása szerint a bank erős jövedelmezőségi kapacitását tükrözi, amelyet ugyanakkor kormányzati intézkedések korlátoznak, és várhatóan a jelentős pénzügypolitikai enyhítés is csökkenti a nyereségességet.

A Moody's ugyancsak megerősítette a magyar Erste-érdekeltség "A3" szintű hosszú távú betéti osztályzatát, azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy az osztrák anyavállalat nagy valószínűséggel támogatást nyújtana a magyar leánybanknak.

A hitelminősítő az MFB esetében az előresorolt, nem fedezett devizaalapú kötelezettségek és a betétek "Baa2" szintű osztályzatát erősítette meg, azzal az indokkal, hogy továbbra is valószínűsíti a magyar kormány támogatását, tekintettel az MFB teljes magyar állami tulajdonosi hátterére, valamint a bank kötvényeire vállalt állami garanciára és az MFB által a magyar gazdaságpolitikában betöltött szerepre.

A Moody's szerint éppen ezért az MFB betéti és adósosztályzatai a magyar szuverén besoroláshoz igazodnak.

Az Erste, a K&H és a Raiffeisen magyar érdekeltségeinek "A3" szintű hosszú távú betéti besorolásaira, valamint az MFB osztályzatára a Moody's negatív kilátást állapított meg, annak alapján, hogy a cég a továbbra is befektetési ajánlású, "Baa2" szintű magyar államadósbesorolásra is a minap negatív kilátást adott.

A Moody's közölte, hogy az Erste, a K&H és a Raiffeisen betéti besorolásainak felső határa magyar szuverén leminősítés esetén is a magyar államadós-besorolásnál két fokkal magasabban lenne.

A helyi kollégák látják legpontosabban, hol van szükség valódi segítségre

Mi történik azokkal az ügyekkel, amelyek nem férnek bele egy országos kampány kereteibe, mégis emberek és intézmények mindennapjait határozzák meg? Ki figyel a kisebb, kevésbé szem előtt lévő problémákra, amelyek megoldásához sokszor egyetlen apró segítség is elegendő lenne? A TARR Kft. évtizedek óta ezekre a sokszor háttérben maradó helyi kezdeményezésekre fordít figyelmet, és nem látványos gesztusokkal, hanem emberközeli, folyamatos jelenléttel igyekszik ott segíteni, ahol a támogatás kézzelfogható változást jelent.
2025. 12. 30. 08:00
Megosztás:

Ez vár jövőre a halasztott fizetésre: a BNPL-t is utoléri az EU-s szigor

Jövő novembertől a halasztott fizetési (BNPL) megoldások egy részére a fogyasztói hitelnekre vonatkozó szabályok lépnek életbe, így szigorúbb tájékoztatási és hitelképesség-vizsgálati előírások vonatkoznak majd rájuk – áll a Fogyasztóknak nyújtott hitelről szóló törvény friss módosításában. Az -instacash és a milpay - a magyar BNPL-piac meghatározó szereplői - szerint a módosítás nem veszélyezteti a konstrukció jövőjét. A két vállalat már a kezdetektől fogva úgy fejlesztették ki a rendszerüket, hogy az lehetővé tegye az Fhtv. előírásainak való megfelelést – közölte Bruzsa Géza vezérigazgató.
2025. 12. 30. 07:00
Megosztás:

Rekordévet zár a magyar alapítású digitális fizetési szolgáltató Festipay az idén

Rekordévet zárt az idén a magyar alapítású digitális fizetési szolgáltató Festipay: a vállalat közel 39 milliárd forint értékben bonyolított tranzakciót, ami 15 százalékos növekedés 2024-hez képest, a tranzakciók száma pedig 7 százalékkal nőtt - tájékoztatta a társaság hétfőn az MTI-t.
2025. 12. 30. 06:00
Megosztás:

A WLFI stratégiai lépése: az USD1 stabilcoin növekedését támogatná a kincstári forrásból

A World Liberty Financial (WLFI) új javaslata új irányt jelölhet ki a DeFi ökoszisztémák kincstári vagyonának felhasználásában. A projekt kevesebb mint 5%-át tervezné allokálni az USD1 stabilcoin támogatására – célzott ösztönző programokon keresztül, amelyek a felhasználás növelésére irányulnak a DeFi, kereskedelmi fizetések és gaming szektorokban. Miközben a közösségi szavazás már zajlik, az USD1 piaci kapitalizációja elérte a 3 milliárd dollárt, ami még nagyobb figyelmet irányít a javaslatra és annak potenciális hatásaira.
2025. 12. 30. 05:00
Megosztás:

Cég a fa alatt? Miért év végén döntenek sokan az eladásról vagy átadásról

Az év vége sok vállalkozó számára nemcsak az üzleti zárásról, hanem komoly stratégiai döntésekről is szól. A tapasztalatok szerint ilyenkor érezhetően megnő az érdeklődés a cégeladások és a generációváltási folyamatok felgyorsítása iránt – az időnyomás azonban könnyen adózási és jogi hibákhoz vezethet, amelyek jelentősen rontják az ügylet értékét-Niveus összefoglaló.
2025. 12. 30. 04:00
Megosztás:

Sky Protocol 96 millió dolláros tokenvisszavásárlása új szintre emeli a SKY ökoszisztémát

A decentralizált pénzügyek világában ritkán látni ekkora horderejű, stratégiai pénzügyi manővert. A Sky Protocol – korábban MakerDAO néven ismert – összesen 96 millió dollárt költött el saját natív tokenje, a SKY visszavásárlására, mindössze egy év alatt. A legutóbbi akció keretében 29,3 millió token került vissza a protokollhoz, csupán hét nap leforgása alatt. A lépés nem csupán árfolyamhatás szempontjából jelentős, hanem azt is bizonyítja, hogy a protokoll komolyan gondolja a tokenomics következő szintre emelését.
2025. 12. 30. 03:00
Megosztás:

2026-tól mintegy 60 alkalmazottal kevesebbet foglalkoztat a Salrom Parajdon

2026-tól mintegy 60 alkalmazottal kevesebbet foglalkoztat Parajdon a román Országos Sóipari Társaság (Salrom), az állami vállalat tavaszig fizet csökkentett bért az elárasztott sóbánya kényszerszabadságra küldött bányászainak - közölte Constantin Dan Dobrea, az állami vállalt igazgatója a Hargita Népe napilappal.
2025. 12. 30. 02:00
Megosztás:

Pénzügyi változások jönnek januártól – sok millió háztartást érintenek

Az új évvel egyszerre több olyan jogszabályi és pénzügyi változás lép életbe, amelyek érdemben befolyásolhatják a lakásvásárlást, a hitelfelvételt, a családi adózást, a jövedelmek alakulását és a mindennapi bankolás költségeit. A money.hu szakértői szerint 2026 eleje több, egymással is összefüggő módosítást hoz, amelyek együttes hatása akár százezres vagy milliós különbségeket is eredményezhet egy-egy háztartás pénzügyeiben. Éppen ezért nemcsak az egyes intézkedések ismerete, hanem azok időzítése és kombinálása is kulcsfontosságúvá válik.
2025. 12. 30. 01:00
Megosztás:

Érdemes magyar virslit vásárolni szilveszterkor is

Érdemes magyar virslit vásárolni szilveszterkor is, mert a belföldi gyártók termékei ellenőrizhetők - közölte az MTI-vel hétfőn a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).
2025. 12. 30. 00:05
Megosztás:

Kína új korszakot nyit a digitális jüannal: kamatot fizetnek rá 2026-tól

Lu Lei, a Kínai Népi Bank (PBOC) alelnöke december végén jelentette be: 2026. január 1-től a digitális jüan (e-CNY) után a kereskedelmi bankok kamatot fizetnek. A döntés értelmében az e-CNY többé nem csupán „digitális készpénznek” számít, hanem egyfajta digitális betéti valutává alakul.
2025. 12. 29. 23:00
Megosztás:

2021 a DeFi éve volt, 2026 a bankolásé lesz – ezért a Digitap ($TAP) a legjobb kriptó, amit 2026-ra érdemes megvenni

2021 a decentralizált pénzügyeké (DeFi) volt. A hozamfarmok, irányítási tokenek és összetett protokollok egy új pénzügyi rendszert ígértek. Ám a legtöbbjük sosem lépett ki a kriptóbuborékból. Négy év elteltével a piac levonta a tanulságokat. 2026-ban azok a kriptoprojektek kerülnek előtérbe, amelyek a bankolásra fókuszálnak.
2025. 12. 29. 22:00
Megosztás:

TRON ($0,27) vs. Digitap ($TAP): Miért a KYC-mentes bankolás a nyertes narratíva

A kriptopiac ritkán mozdul meg pusztán az árfolyamok miatt. A változást minden alkalommal az érzelmek és a narratívák átrendeződése idézi elő. Az elmúlt hónapokban a fókusz eltolódott a puszta tranzakciós sebességtől és az alacsony díjaktól a pénzügyi hozzáférés felé.
2025. 12. 29. 20:00
Megosztás:

Fordulóponthoz érkezett a digitális átállás - 2025-ben rekordot döntött az elektronikus aláírásra áttérő cégek száma

Soha nem látott ütemben terjedt Magyarországon az üzleti célú elektronikus aláírás 2025-ben. Ma már több mint 60 000 cégvezető, ügyvéd, könyvelő, mérnök használja, számítógépén vagy okostelefonján a Microsec e-Szignó minősített elektronikus aláíró megoldásait.
2025. 12. 29. 19:00
Megosztás:

A valaha bejelentett legtöbb viharkár – és 2025 további biztosítási rekordjai

A Groupama Biztosító idén is összegyűjtötte az év meglepő és megdöbbentő biztosítási számait. A 2025-ös rekordok között kiemelkednek az elmúlt 25 év legnagyobb viharához kapcsolódó adatok – a Lászlók és a Máriák, a Kossuth utcaiak és a fehér gépjárművel autózók pedig stabilan tartják dobogós helyüket.
2025. 12. 29. 18:00
Megosztás:

Segít a két Kisfaludy – milliós támogatás a turisztikai hitel mellé

A kormány vissza nem térítendő támogatással is ösztönzi a Kisfaludy Turisztikai Hitelközpontnál (KTH) 2,5%-os kamattal elérhető KTH Start kölcsönök felvételét. A 2=3 elnevezésű akcióban az 1-2 millió Ft közötti KTH-hitelhez akár 1 millió Ft vissza nem térítendő állami támogatás is igényelhető a Kisfaludy2030 Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt.-től. A lehetőséget szakmai szervezetek kezdeményezésére dolgozta ki a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ), az akcióval a legkisebb turisztikai szolgáltatóknak kívánnak kedvezni. A részletekről Egresitsné Firtl Katalint, az MTÜ és Láving Gusztávot, a KTH vezérigazgatóját kérdeztük.
2025. 12. 29. 17:00
Megosztás:

Tűzijáték szilveszterkor: a szakértők szerint a szigorítások a feketekereskedelmet erősíthetik

Szilveszterkor nem tiltják be a tűzijátékokat, de az idei évben sokkal szigorúbb feltételek mellett lehet majd használni őket. A bírságok elkerülése, valamint a biztonságos ünneplés érdekében a Magyar Pirotechnikai Társaság (MAPIT), a Pirotechnikusok Érdekvédelmi Szövetsége (PÉSZ), továbbá az augusztus 20-i tűzijáték kivitelezéséért felelős Nuvu Kft. közös sajtótájékoztatón számolt be az új budapesti szabályozásról, annak várható hatásairól, továbbá a biztonságos pirotechnikai eszközhasználatról.
2025. 12. 29. 16:00
Megosztás:

Friss MNB adat: megduplázódott a késedelemben lévő munkáshitelek értéke

Június és szeptember között több mint kétszeresére duzzadt a késedelemben lévő munkáshitel-állomány, és a harmadik negyedév végén meghaladta az 1,7 milliárd forintot – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. A késedelmes munkáshitel-állomány aránya ezzel együtt még mindig alacsony, ám ha a mostani tendencia folytatódik, gyorsan romolhat a helyzet.
2025. 12. 29. 15:00
Megosztás:

Magyarország gazdasága 2025-ben: kilábalás a lassulásból, gyengébb forint és a vállalati stratégiai döntések növekvő jelentősége 2026 az ellenálló képesség próbája lesz

A 2025-ös év megerősítette, hogy a magyar gazdaság fokozatosan kilábal a mély lassulás időszakából, amelyet rekordmagas infláció, szigorú monetáris politika és gyengébb európai gazdasági környezet okozott. A 2023-as stagnálást és a 2024-ben tapasztalt mérsékelt növekedést követően a GDP-dinamika 2025-ben körülbelül 2%-ra gyorsult, ami összhangban van a nemzetközi intézmények és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) aktuális előrejelzéseivel.
2025. 12. 29. 14:00
Megosztás:

Kézzelfogható segítség a kkv-knak: meghaladja az ezer milliárd forintot a Demján Sándor Program segítségével indított beruházások értéke

Több tízezer vállalkozás jutott forráshoz, az elindított beruházásaik összértéke meghaladja az ezer milliárd forintot, és érdemben erősödött a magyar kkv-k versenyképessége – 2025-ben ezek a legfontosabb eredményei a Demján Sándor Programnak.
2025. 12. 29. 12:00
Megosztás:

Streaming, net, appok – apró havidíjak, nagy végösszeg - digitális rezsi

A digitális rezsi egyre komolyabb tétel a családi kasszában: néhány kattintás, és máris több tízezer forintnál jár a havi számla. A videós tartalmak, zenék, játékok, mobilnet és egyéb digitális szolgáltatások összeadódó költségei ma már a családi költségvetés új, „alaprezsije” lett, különösen a fiataloknál.
2025. 12. 29. 11:00
Megosztás: