Magyar infláció: kisebb pozitív meglepetés júniusban

Havi szinten az élelmiszerárak 0,1 százalékkal nőttek, ez kissé kedvezőbb volt az általunk vártnál, döntően innen érkezett a hajszálnyi pozitív meglepetés. Árnyalja a képet azonban, hogy a szolgáltatások inflációja továbbra is magas: ebben főcsoportban havi szinten 0,6 százalékkal nőttek a fogyasztói árak, amiben meghatározó szerepe volt az üdülési szolgáltatások 3,7, a sport, múzeumi belépők 2,3 és a helyi tömegközlekedés 1,1 százalékos havi drágulásának.
A járműüzemanyagárak alakulása a várttal összhangban havi szinten 0,5 százalékos volt. A statisztikára kedvezőtlenül hatott a vezetékes gáz drágulása, ahol újabb technikai áremelkedést (1,4 százalék hó/hó) számolt el a KSH. A forintárfolyam stabilitása mellett meglepő a tartós fogyasztási cikkek 0,4 százalékos havi áremelkedése.
Az inflációs kép összességében vegyes. Az elkövetkező hónapokban a forint stabilitása, a munkapiac feszességének oldódása és a várhatóan lassuló bérkiáramlás támogatja a dezinflációt. Ez utóbbinak a piaci szolgáltatások mérséklődő inflációjában kellene leginkább megjelennie. Azonban az idei kedvezőtlen időjárás folyamatos felfelé irányuló kockázatot jelent az élelmiszerek áralakulására nézve, dacára a kormányzati árkorlátozó intézkedéseknek.
Ez utóbbi kivezetésének időpontjával kapcsolatos bizonytalanság úgy tűnik, még egy jó időre velünk marad, nehezítve az előrejelzéseket. A fentiek mellett az év második felének folyamatait a kedvezőtlen bázishatás is befolyásolja, így az év végéig döntően a 4-5 százalékos sávban, trend nélkül ingadozik majd várhatóan az éves inflációs index. A mostani adat közlése után továbbra is fenntartjuk a 4,7 százalékos éves átlagra vonatkozó inflációs előrejelzésünket. (Nyeste Orsolya, vezető makrogazdasági elemző)