Magyar ipar: gyenge kezdés után erős visszaesés

Havi szinten jelentősen, 1,3 százalékkal visszaesett az ipari kibocsátás a szezonálisan és munkanaptényezővel igazított adat szerint. A tényadat lényegesen rosszabb lett mint, amit vártunk. Az ipari termelés az év első két hónapjában 6,4%-kal kisebb volt, mint 2024 azonos időszakában. Az első havi, mérsékelt javulás után bekövetkezett jelentős februári csökkenés kedvezőtlen képet fest az első negyedéves GDP adatra.
Az adat részleteit jövő héten ismerteti a KSH. A hivatal rövid kommentárja szerint: „A feldolgozóipari alágak mindegyikében csökkent a termelés volumene az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A legnagyobb súlyú alágak közül a járműgyártásban, valamint a villamos berendezés gyártásában jelentős visszaesés következett be, míg a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása és az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása kevésbé csökkent”.
A kilátások vegyesek, összességében borúsnak nevezhetők: a német gazdaság ciklikus pozíciójának év eleje óta tartó javulása, valamint hosszú távon az előirányzott gazdaságélénkítés kedvezően hathat az üzleti hangulatra. Ugyanakkor a héten bejelentett, masszív amerikai vámok rövidtávon a kibocsátás csökkenését, majd a beruházások visszafogását és a tőke visszavonulását eredményezhetik.
Az európai szintű elektromobilitás még nem vett újabb lendületet és így ez az ehhez kapcsolódó hazai beruházások kivitelezésének elhúzódását eredményezheti. A kapacitásbővítések pozitív növekedési kihatása jelen állás szerint főként 2026-tól jelentkezhet, azonban a vámháború kitörésének küszöbén ezzel kapcsolatosan is érdemben nőtt a bizonytalanság. (Nagy János, makrogazdasági elemző, ERSTE)