Magyarország jelentős lépést tett, hogy a gázár ingadozását kivédje
Ugyanis egy nem közölt, de 175 euró per MWh óra alatti limitár fölötti részt csak az elkövetkező három évben, egyenlő részletben fogunk kifizetni a Gazpromnak.
A részletekből az lehet sejteni, hogy ez a limitár 130 euró körül lehet, s ha pl. 175 euró lenne az átlagár, akkor egyelőre 1 milliárd euró, ha pedig 300 euró fölött lenne az ár, akkor valamivel több, mint 4 milliárd euró kifizetésétől mentesülnénk átmenetileg.
Mindeközben a gáz ára pont 130 euró közelébe esett, azaz ha itt maradna, vagy ez alá esne, akkor ez a megállapodás tényleg csak egy fel nem használt opció lenne. Mindenesetre az estelegesen elszálló árak esetén sem kellene attól félnünk, hogy több száz millió euróval romlik a kereskedelmi mérlegünk, ami különben elég gyengére sikeredett júliusban.
A párnagáz kérdést is teoretikus dolognak tarjuk. Ugyanis előbb a mobil gázt kell kitermelni a hajdúszoboszlói gáztárolóból, aminek 1,6 milliárd köbméter a kapacitása, s csak utána jöhet a 800 millió köbméteres párnagáz lebányászása, amivel különben tönkre is tennénk a tárolót.
Ez a magyar tárolói kapacitások mintegy negyede! Szóval ha lesz megállapodás az EU-val, s netán a gáz ár addigra újra 80 euró környékére esik, akkor nagy valószínűséggel nem fogunk élni ezzel a lehetőséggel. Mindenesetre ezek a lépések tegnapelőttig még mintegy 2,5 milliárd euró kiadás eltolását jelentették az elkövetkező három évre egyenlő részletben. Ez hat hónapos átlagban havi szinten mintegy 400 millió euróval javította volna vagy javíthatja ’ceteris paribus’ a külker mérleget.