Magyarország online játék szokásainak változása az évek során
Ma már a kaszinózás is óriási fejlődésen ment keresztül. A szerencsejátékosok többsége szereti kihasználni a legmodernebb funkciókat, ezért a magyaronlinekaszino.net oldalán található platformokhoz hasonlókat keresnek leginkább. Maga a szerencsejátékozás szintén beletartozik a hazai online szórakozási formákba, és nagyjából ugyanolyan hatással van az emberekre, mint bármely más játék.
- Az online játékok története
- Az MMORPG és a közösségi játékok
- A mobiljátékok elterjedése
- Az eSportok megjelenése
- A technológiai fejlődés hatása
- A közösségi média és a streaming platformok
Az online játékok története
Az 1990-es évek végén és a 2000-es évek elején az emberek egyre több családban és háztartásban engedhették meg maguknak az internetet. Ebben az időszakban az online játékok nagyon egyszerűek voltak, főként böngésző alapú játékokból álltak, habár már akkor is voltak többszereplős játékok, például a Quake és a Counter-Strike. Ezeket a játékokat sokan internet kávézókban játszották, amelyek a hazai fiatal körében népszerű közösségi helyszínként szolgáltak.
Az internet akkoriban korlátozott sebességgel és elérhetőséggel működött, emiatt az online játék még nem igazán volt elterjedt. Ennek ellenére igen erős közösség alakult ki, amelyek tagjai elsősorban fiatal férfiak és tinédzserek voltak.
Az MMORPG és a közösségi játékok
A 2000-es évek közepén megjelentek az MMORPG játékok, mint például a World of Warcraft, és a közösségi játékok az olyan platformokon, mint a Facebook. Ezek a játékok már új szintet képviseltek, hiszen komplexebbek voltak és jobb kommunikációs funkciókkal voltak ellátva.
A World of Warcraft elég nagy jelenséggé vált, a magyar játékosok csoportokat alkottak és nagyszabású küldetéseken vettek részt. A játék szociális oldala nagyon vonzó volt a fiatalok számára, tekintve, hogy lehetővé tette a játékosoknak, hogy barátságokat és közösségeket alakítsanak ki a virtuális világban. Hasonlóképpen, az olyan közösségi játékok, mint a Farmville a Facebookon, egy más közönséget vonzott, beleértve az idősebb felnőtteket és a nőket is.
Az internet hozzáférhetőségével egyre terjedtek a számítógépes játékok. Ez többek között annak volt köszönhető, hogy az online játékok már nem korlátozódtak csupán az internet kávézókra, hanem olyan tevékenységgé vált, amit bárki élvezhet.
A mobiljátékok elterjedése
A 2000-es évek végén és a 2010-es évek elején a mobiljátékok terjedése kezdődött el. Megjelentek az okostelefonok és a tabletek, ezzel pedig a játék világ is teljes mértékben átalakult. Megjelent például az Angry Birds, a Candy Crush Saga és a Clash of Clans, amelyekkel világszerte játékosok milliói játszott, így ez alól Magyarország sem volt kivétel.
A mobiljátékok kényelmesebbek és a legkülönfélébb helyeken élők is hozzáférhetnek. Az emberek most már útközben vagy szabadidejükben nagyon egyszerűen játszhatnak a telefonjukon. Nem szabad elfelejteni, hogy a mobiljátékok elterjedése a játékok típusait is megváltoztatta. Az alkalmi, könnyen kezelhető játékok sokkal népszerűbbé váltak, így szélesebb közönséget szólítottak meg.
Ebben az időszakban jelentek meg az alkalmazásokon belüli vásárlásokkal ellátott, ingyenesen játszható játékok is, ami egy külön üzleti modell, és azóta is sokan használják a mobiljáték-iparban.
Az eSportok megjelenése
Az elmúlt években az eSport szintén megjelent, mint trend Magyarországon. A versenyzésen alapuló játékok egyre népszerűbbek, és óriási közönséget vonzanak az olyan játékok, mint a League of Legends, Dota 2 és a Counter-Strike: Global offensive. A nemzetközi versenyeken magyar játékosok és csapatok is részt vesznek azóta, ráadásul a helyi eSport-rendezvények is egyre gyakoribbá váltak.
Az eSport elterjedésével megjelentek a professzionális csapatok, szponzorok és az eSport helyszínek is, amelyek lehetőséget biztosítanak a tehetséges játékosok számára, hogy karriert fussanak be a játékokkal. Ma már a versenyzők és híresebb játékosok egyszerűbben kapcsolatba léphetnek a közönségeikkel a különböző streaming platformokon keresztül, például ilyen a Twitch.
A technológiai fejlődés hatása
A hazai online játékokban történő változásokat elsősorban a technikai fejlődés idézte elő. Az internet hálózat fejlődése, beleértve a gyorsabb szélessávú sebességet és a megbízhatóságot, sokat javított a játékok minőségén. A felhőalapú játékszolgáltatások, mint a Google Stadia megjelenése szintén elkezdte éreztetni a hatását, ugyanis lehetővé teszik a drága hardver nélküli streameléseket.
Emellett a grafika és a feldolgozási teljesítmény fejlődése még jobb játékok kifejlesztéséhez vezetett. A virtuális- és kiterjesztett valósággal ellátott technológiák szintén elterjedtek, és új, izgalmas lehetőségeket kínálnak a játékokkal való szórakozásra.
A közösségi média és a streaming platformok
Mindenki ismeri a közösségi média és a streaming platformokat, például YouTube, Twitch és Facebook Gaming. Ezeken az oldalakon keresztül a játékosok megoszthatják tapasztalataikat, kapcsolatot teremthetnek másokkal és akár közösségeket is kiépíthetnek.
A streaming ma már nagyon népszerűvé vált, sok játékos közvetít, és még többen nézik ezeket. A streaming közvetítések által a játékosok adományok, szponzorációk és reklámbevételek révén pénzzé tehetik a hobbijukat.
Következtetés
Az eSportok növekvő népszerűsége és a játékok, mint a szórakozás és a versenyzés legális és elfogadott formái valószínűleg egyre nagyobb befolyással lesznek a világ játékszokásaira. A technológia fejlődésével már ígyis jóval több lehetőségünk van, mint régebben, és amit a jelenlegi tendencia mutat az az, hogy minden alkalommal újabb és izgalmasabb platformokat, játékokat, funkciókat és appokat használhatunk.