Markolták a magyar háztartások a magyar részvényeket - aztán az OTP jól beszakadt
Ez nagyot változott az elmúlt években. A 2020-as évek elejére a külföldiek kezén lévő állomány 60 százalék környékére csökkent, miközben a lakosság megduplázta részesedését a piacon.
S ez igaz volt a befektetési alapokra is. Viszont ami az elmúlt egy évben történt, azt hüledezve nézzük, s reméljük, hogy nem valami statisztikai módszertan változás, vagy éppen hiba eredménye.
A külföldiek állománya idén júniusra történelmi minimumra, 43 százalékra csökkent, miközben a háztartások állománya történelmi maximumra, 14 százalékra emelkedett. A befektetési alapok is történelmi csúcs közelében, 15 százalékon állnak. Ráadásul a nagy átfordulás tavaly november-decemberben kezdődött, habár a külföldiek már októberben is erős eladók voltak, amit még egy eladási hullámmal megfejeltek januárban.
A háztartások márciusban vásároltak igazán, míg az alapok inkább december, január és április folyamán voltak aktív vásárlók a piacon. Mindeközben elég komoly piaci csökkenést láthattunk, ami elsősorban az OTP-ben következett be. Szerintünk bizonyos értelemben érdemtelenül.
Egy szó, mint száz kezdenek kiegyenlítődni az erőviszonyok, hiszen az alapokban és a háztartások kezében levő részvénymennyiség egyre inkább közelíti a külföldiek kezén levő állományt. Igaz, az alapok esetében egyre több külföldi alapkezelő is megjelenhet a belföldi statisztikában, ami kissé torzíthatja a képet. (forrás: ERSTE)