Medence építés házilag lépésről lépésre
Bár lehet már készen kapott medencét vásárolni, sokkal tartósabb és kényelmesebb megoldás házilag építeni saját medencét.
Ebben a cikkben leírjuk, hogyan érdemes haladni.
Tervezzünk előre!
Sokan lebecsülik a medence építés és tervezés folyamatát, ami azért rossz megoldás, mert később nagy gondok lehetnek abból, ha valamit nem jól csinálunk az építés során. Először mindenképpen válasszuk ki a helyet, ami lehet árnyékos vagy napos, de sose egy fa tövében, hiszen így számolni kell majd az állandó levélhullással.
Ezt követően jelöljük ki a méretet és a formát. Utóbbi kapcsán választható szabálytalan, négyzetes, vagy akár kör alakú megoldás is. Az első esetében azonban mindenképpen szakember segítségére lesz szükség, ugyanis ezt sokkal nehezebb tökéletesen megvalósítani. A lépések nagy része szaktudást igényel.
Jöhet a legnehezebb feladat!
Mondani sem kell, hogy az ásás lesz az a feladat, ami a legidőigényesebb és a legnehezebb. Bár megoldható saját kezűleg, szerencsére bőven akad lehetőség gépet bérelni, így pár óra alatt készen lehetünk a gödörrel.
Amire érdemes figyelni, hogy a méretnél legalább 25 cm-rel mélyebb lyukat készítsünk, valamint az oldalfalak legyenek 10-15 cm-rel szélesebbek. Erre azért van szükség, mert erre még megy az alap, a burkolat, illetve a szigetelés. Ezek mind helyet foglalnak, így, ha erre a szabályra nem figyelünk, ennyivel kisebb lesz a medence végső mérete.
Az alapok és a falak felhúzása
A medence aljára készítsünk egy 5 cm-es sóderágyat, amire majd rámegy a 20 cm-es beton. Ilyenkor kell kigondolni, hova megy a lefolyó és figyelni arra, hogy a medence alja annak irányába lejtsen. Lehet szó épített lépcsőről is, amit legkönnyebben téglából valósíthatunk meg.
Amint megvan az aljzat, akkor neki lehet állni a támfalaknak, ami készülhet zsaluzott betonból, valamint zsalukőből egyaránt. Végezetül rögzítsük őket, hogy azok garantáltan a helyükön maradjanak és biztonságosak legyenek.
A szigetelés kérdése
A csempézett medencék esetében csak fel kell ragasztani, majd fugázni a burkolatot. Ne felejtsük el közben kihagyni a lefolyó és a befolyó nyílásokat. Ezekre akkor lesz szükség, ha le akarjuk engedni a vizet.
Víz betöltése és az elkészült medence
Amikor nekiállunk megtölteni a medencét, fokozatosan tegyük és figyeljünk arra, hogy van-e olyan hely, ahol esetleg gondok vannak. Először tehát semmiképpen ne töltsük tele, figyeljük meg, hogy nem szivárog-e valahol, így csak egy kevés vizet kell kiszivattyúzni, majd javíthatóvá válik a problémás rész.
Akkor lesz minden tökéletes, ha a házi strand köré lapokat és virágokat, pihenőket helyezünk el. Így tényleg olyan érzésünk lesz, mintha egy saját oázisban ejtőznénk.
Ahogy látszik, a medence építése házilag sok munkával jár, rengeteg buktatója van, azonban garantáltan megéri belevágni. Csak egyszer kell rá beruházni, így nincs többé felfújható és felállítható medence, csak kényelem és biztonság.