Még hogy válságban a kiskereskedelem? – egy adat, ami mindezt cáfolja

Soha még ekkora összeget nem folyósítottak a bankok áruhitelből, mint tavaly év végén: a kiskereskedelmi forgalom közel 8 százalékos zuhanása ellenére 2023-ban 8,5 százalékkal nőtt az ügyfelek által felvett áruhitelek összege – hívja fel a figyelmet Gergely Péter.

Még hogy válságban a kiskereskedelem? – egy adat, ami mindezt cáfolja

A BiztosDöntés.hupénzügyi szakértője arra is figyelmeztet, hogy a 0 százalékos akcióknak köszönhetően ma kisebb átlagkamaton elérhetőek az áruhitelek, mint amilyen kamatot egy-egy személyi kölcsönért fizetni kell.

Történelmi csúcsokat döntöget az áruhitel piac. Tavaly decemberben 4,89 milliárd forint értékű áruhitelt helyeztek ki a kereskedelmi bankok az ügyfelekhez, ez 14 százalékkal haladja meg a 2022. decemberi értéket.

Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint az áruhitel piacon eddig még nem fordult elő, hogy három egymást követő hónapban is 4 milliárd forint fölött legyen az adott hónapban az emberek által igényelt áruhitel összege, márpedig a tavalyi IV. negyedév adatai ezt mutatják. A növekedés ebben a három hónapban a 20 százalékot közelítette.

Térnyerés a lakossági hiteleken belül

Szemmel láthatóan a karácsonyi bevásárlások finanszírozására tavaly is sokkal inkább a kisebb összegű áruhitelt választották az ügyfelek, mint ha személyi kölcsönnel adósodtak volna el. A decemberben megkötött 19 581 áruhitel szerződés 10,5 százalékkal haladta meg az év utolsó hónapjában megkötött személyi kölcsön szerződések 17 718-as darabszámát.

Mégsem ez számít igazán nagy meglepetésnek - emlékeztetett Gergely Péter arra, hogy a jegybanki statisztikák szerint decemberben majd’ minden évben fordul a kocka és a boltokban megvásárolni szándékozott termékekre helyben igényelt áruhitelek összege rendre meghaladja a személyi kölcsönigénylések darabszámát.

Arra ugyanakkor a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint eddig még nem volt példa, hogy az adott évben folyósított összes hitel 2,6 százaléka áruhitel legyen. Márpedig 2023-ban ez történt: az ügyfelek által tavaly felvett 1 585 milliárd forint értékű nem folyószámla jellegű hitel 2,6 százaléka áruhitel volt.

Mi lett volna, ha a boltokban is több fogy?

Az év végi kiváló teljesítménynek köszönhetően 2023-ban összesen 41 milliárd forint értékű áruhitelt vettek fel a boltokban a magyar fogyasztók, ami 8,5 százalékos növekedést jelent. A BiztosDöntés.huszakértője arra hívta fel a figyelmet, hogy az áruhitel értékesítés volumene akkor tudott ilyen szépen emelkedni, amikor a kiskereskedelmi forgalom éves összevetésben 7,9 százalékkal zsugorodott. Ezen belül az áruhitelezés tekintetében kiemelten fontos területnek számító bútor- és műszaki cikk forgalom közel 15 százalékkal zuhant össze, de még a számítástechnikai termékek és berendezések értékesítése is 4,6 százalékkal esett.

A két egymásnak ellentmondó forgalmi adatból Gergely Péter szerint jól kikövetkeztethető az, hogy az emberek az elmúlt hónapokban csak a valóban a szükséges berendezések és műszaki cikkek megvásárlására/pótlására használták fel az áruhitelt.

Kisebb a kamat, mint a személyi kölcsönöknél

A szakértő szerint emellett az áruhitel-ügyletek átlagos hitelösszegének növekedése is azt mutatja, hogy rendkívül különleges volt az elmúlt év. Míg 5 évvel ezelőtt, 2018-ban átlagosan 163 ezer forint értékű áru kifizetését segítette egy-egy áruhitel, addig 2023-ban már közel 90 000 forinttal magasabb rövid lejáratú hitelt igényeltek egy-egy (vagy több) árucikk megvásárlásához a fogyasztók: a 252 000 forintos átlagos hitelösszeg közel 6 százalékkal haladja meg a 2022-es 238 000 forintos átlagértéket. Ez pedig az infláció megjelentét jelzi.

Gergely Péter szerint az áruhitelek másik sajátossága is visszaköszön a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiban. Annak köszönhetően, hogy a finanszírozó bankok és a termékeket hitelre kínáló kereskedők rendszeresen akcióznak, és akár 0 százalékos teljes hiteldíj mutató (thm) melletti finanszírozást is biztosítanak, az áruhitelek alacsonyabb kamaton érhetőek-el, mint a személyi hitelek.

Tavaly decemberben az áruhitelek esetében megszokott, maximum egy éves futamidőre kínált fix áruhitelek átlagos thm-szintje 14,05% volt. Eközben a legkedvezőbb fix kamatú személyi hitelek átlagosan 18,31 százalékos thm-je több mint négy százalékkal magasabb. Ez – az egyébként 2020. elejétől fennálló kamatkülönbség is odavezethetett, hogy  az áruhitelek  keresettebbek a személyi hitelnél - emlékeztetett a BiztosDöntés.hu szakértője.

Közel-Kelet: a Groupama automatikusan és díjmentesen meghosszabbítja az utasbiztosítást

A közel-keleti események miatt a Groupama Biztosító több száz ügyfele rekedt külföldön: vagy a háború által érintett országokban tartózkodnak, vagy ezeken az országokon keresztül szeretnének hazajutni, ami jelenleg ellehetetlenült, vagy csak korlátozottan lehetséges.
2026. 03. 03. 16:00
Megosztás:

A JPMorgan beszáll a stabilcoin-versenybe

A hagyományos bankóriás és a kriptoszektor közötti verseny új szakaszba lépett. A JPMorgan egyre nyitottabb a stabilcoinok felé, de Jamie Dimon világossá tette: ha egy kriptocég bankként működik, akkor bankként is kell szabályozni. Eközben a Ripple és az XRP egy alternatív, globális pénzügyi infrastruktúrát épít.
2026. 03. 03. 15:30
Megosztás:

Rugalmasabb feltételekkel pályázhatnak a hazai mikro- és kisvállalkozások a telephelyfejlesztésre

Keddtől még rugalmasabb feltételek mellett pályázhatnak a hazai mikro- és kisvállalkozások a telephelyfejlesztést támogató programban. A módosítások célja, hogy a vállalkozások igényeihez jobban illeszkedő vissza nem térítendő forrást nyújtson, magasabb támogatási összeg, telephelyfejlesztési lehetőség biztosításával, szélesebb vállalkozói réteg elérésével - jelentette be keddi közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
2026. 03. 03. 15:00
Megosztás:

AM: középpontban a gyógynövények szerepe és védelme

Március 3-án ünnepeljük a vadvilág világnapját, amelynek idén az a célja, hogy felhívja a figyelmet a gyógy- és aromanövények szerepére az emberi egészség, a kulturális örökség, a helyi megélhetés és az emberi jóllét biztosításában - írta az Agrárminisztérium (AM) keddi közleményében.
2026. 03. 03. 14:30
Megosztás:

The Role of Escrow in a P2P Trading Platform: Why It Matters

Escrow is the mechanism that turns peer-to-peer trading from a “trust me” arrangement into a process with enforceable safeguards.
2026. 03. 03. 14:09
Megosztás:

A Bitcoin ára stabilizálódik az USA–Irán feszültség közepette

Az ETF-beáramlások dönthetik el a következő irányt: a negyedik napja tartó amerikai–iráni konfliktus újabb hullámokat vet a globális piacokon. A Bitcoin árfolyama ugyan megingott, de gyors visszapattanást mutatott – a befektetők most az ETF-áramlásokat és a makrogazdasági jeleket figyelik, hogy merre indulhat tovább a piac.
2026. 03. 03. 14:00
Megosztás:

A Richter megvásárolja a Celmatix kutatási portfólióját

A Richter Gedeon Nyrt. megvásárolja az Egyesült Államokban működő Celmatix Inc. biotechnológiai vállalat nőgyógyászati korai fázisú kutatási portfólióját - jelentette be a Richter kedden a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2026. 03. 03. 13:30
Megosztás:

Antal Ferenc: a repülőtér 3-as termináljának megépítése mérföldkő Magyarország életében

A repülőtér 3-as termináljának megépítése nemcsak a Budapest Airport, hanem Magyarország életében is mérföldkő - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium stratégiai tranzakciókért felelős helyettes államtitkára kedden az M1 aktuális csatornán.
2026. 03. 03. 13:00
Megosztás:

Felpörgött, majd lassult az ingatlan befektetői hullám a tavalyi év utolsó hónapjaiban

A tavalyi év augusztusában–szeptemberében az ingatlanpiacon egyszerre voltak jelen nagy számban a hitelre vásárló fiatal párok és a kiadásra vásárló magánszemélyek. A befektetők lendületét azonban egy idő után visszafogta a kialakult új helyzet.
2026. 03. 03. 12:30
Megosztás:

Mit üzen a Women in Business 2026 Magyarországnak?

A Grant Thornton átfogó nemzetközi vizsgálata szerint a nemek közötti egyenlőség, egyensúly kérdése már nem CSR téma, hanem üzleti stratégiai kérdés. A Grant Thornton Women in Business 2026 jelentése egyértelmű összefüggést mutat ki a “gender equality” melletti elköteleződés és a vállalati teljesítmény között. A nemek közötti egyenlőség nem „jó ügy”, hanem versenyelőny. Még akkor is, ha a globális környezetben több nagyvállalat visszavett DEI-kezdeményezéseiből (Diversity, Equity, Inclusion).
2026. 03. 03. 12:00
Megosztás:

VanEck-vezér: Megvolt a Bitcoin alja? – Fordulat jöhet a 70 000 dolláros kitörés után

Éles emelkedéssel indult az éjszaka a kriptopiacon: a Bitcoin 70 000 dollár fölé ugrott, majd 68 000 dollárig korrigált. A mozgás újraélesztette a találgatásokat: vajon már láttuk a medvepiaci mélypontot, vagy korai még trendfordulóról beszélni? A kérdésre a VanEck vezérigazgatója is reagált – meglehetősen optimista hangnemben.
2026. 03. 03. 11:30
Megosztás:

Az inflációs félelmek erősödése felfelé tolta a kötvényhozamokat

Az Irán elleni támadás több országra kiterjedő eszkalációja, a Hormuzi-szoros lezárása és a Közel Kelet kőolaj- és gázmezőit fenyegető csapások miatt jelentősen emelkedtek az energiaárak. Az olajár reggel mintegy 10%-kal ugrott meg, de záráskor is 7%-kal magasabban állt, mint a megelőző pénteken, a cseppfolyósított gáz ára pedig 35%-kal emelkedett, megközelítve a 45 EUR/Mwh-s szintet. A globális inflációs félelmek erősödtek, ami megfordította a fejlett országok kötvénypiacain a múlt héten bekövetkezett hozamesést. A tízéves dollár hozam 10 bázisponttal, 4,05%-ig ugrott, a német pedig 7 bázisponttal, 2,7% fölé került. A kockázatvállalási hajlandóság erősödése miatt folytatódott a dollár gyors erősödése, az EUR/USD 1,17 alá esett.
2026. 03. 03. 11:00
Megosztás:

Az XRP volatilitása egyéves csúcsra ugrott – Közeleg a nagy kitörés?

Az XRP 30 napos realizált volatilitása 1,16-ra emelkedett a Binance-en, ami 2025 márciusa óta a legmagasabb érték. Mindeközben az árfolyam 1,35 dollár körül oldalaz, jelentősen a korábbi, 3,40 dolláros cikluscsúcs alatt. A történelmi mintázatok alapján az ilyen volatilitási tüskék gyakran nagy ármozgások előszobái – de a kérdés az, milyen irányba.
2026. 03. 03. 10:30
Megosztás:

Mit szólna hölgyem egy kis kriptovalutához Nőnapra?

Blockchain4Her: amikor a diverzitás növekedési stratégiává válik: a Bitget, a világ legnagyobb Universal Exchange (UEX) platformja, a Nemzetközi Nőnap alkalmából zászlóshajó kezdeményezése, a Blockchain4Her program keretében ünnepli a nőket.
2026. 03. 03. 10:00
Megosztás:

Hernádi Zsolt: a Barátság kőolajvezetékben nincs károsodás

Nyugodt lelkiismerettel leszögezhetjük, hogy önmagában a Barátság kőolajvezetékben károsodás nem történt - jelentette ki Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója az ATV Egyenes beszéd című műsorában hétfőn este.
2026. 03. 03. 09:30
Megosztás:

Iráni konfliktus: Makrogazdasági és piaci következmények

Az Iránban kialakult legújabb konfliktus további volatilitást okozott a globális piacokon. Íme néhány lehetséges forgatókönyv és azok hatása az egyes eszközosztályok portfólióira.
2026. 03. 03. 09:00
Megosztás:

Drágul a kőolaj, mínuszban az ázsiai börzék, erősödik a forint kora reggel

Az Irán ellen szombaton indított izraeli-amerikai támadás okozta piaci bizonytalanság hatására kedden kora reggel tovább emelkedett a kőolaj ára, mínuszban álltak az ázsiai tőzsdék mutatói, miközben a forint erősödött a főbb devizákhoz képest.
2026. 03. 03. 08:30
Megosztás:

Fontos év lesz 2026 az AutoWallis számára

Az AutoWallis tavaly továbbra is erőteljes növekedést mutatott, ám a jelentős üzletfejlesztések és akvizíciók költségvonzatai nyomot hagytak a profitabilitáson. Miközben a bevételek két számjegyű ütemben bővültek, a költségek emelkedése miatt 2025-ben is nyomott maradt az eredményesség. A 2026-os év így kulcsfontosságú lehet annak megítélésében, hogy a cseh terjeszkedés, az új márkák és a hatékonysági intézkedések képesek-e érdemben javítani a cég marginjait.
2026. 03. 03. 07:30
Megosztás:

Zelenszkij: nem segítjük Moszkvát a Barátság vezetéken keresztül

Senkinek nem áll szándékában hozzásegíteni Oroszországot ahhoz, hogy a kőolaj tranzitján pénzt keressen és abból fedezze az Ukrajna elleni háború folytatását - jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétfőn az orosz támadásban megrongálódott Barátság kőolajvezeték helyreállításának késlekedése miatt Kijevet ért magyar és szlovák kormányzati bírálatokra vonatkozó újságírói kérdésre válaszolva.
2026. 03. 03. 07:00
Megosztás:

Mi történt februárban a Budapesti Értéktőzsdén? Mutatjuk!

Az év legrövidebb hónapjában közel azonos szinten teljesített a hazai részvénypiac fő mutatója, a BUX a januári záróértékéhez viszonyítva: február végére 126 534,75 ponton zárt az index, ami 1,8 százalékos elmozdulást jelent. A februári összforgalom 504,9 milliárd forintot tett ki, amely 25,2 milliárd forint értékű napi átlagnak felelt meg. A legkeresettebb részvények sorrendjét továbbra is az OTP Bank, a MOL és a Richter Gedeon vezette 304, 81,8 és 60 milliárd forint értékű forgalommal. A befektetési szolgáltatók közül a WOOD & Company visszavette a vezetést a Concorde-tól, a kettőst az ERSTE követte.
2026. 03. 03. 06:00
Megosztás: