Még mindig a japán tőzsdei összeomlást elemezzük…
A nagyobb esés különben annak is köszönhető, hogy ugyan a júliusi csúcsról a hedge fund-ok már megkezdték a tőkeáttételes pozíciók leépítését, de a japán kamatemelés olyan helyzetben találta a piacot, amikor az emberek többsége nyaral. Így a likviditás hiánya is közrejátszott a tőzsdei zuhanásban.
Egyébként a külföldieknek nyújtott japán jen hitelek mértéke az ING gyűjtése szerint 1.000 milliárd dollárra rúgott márciusban, ami 21 százalékkal haladta meg a 2021-es szintet.
A piactisztulás után elindult egy emelkedés a piacokon, köztük az USA-ban is, de a japán hitelezett pozíciók csak egyike a problémáknak. A héten láthatjuk majd az amerikai inflációs adatot, amely 3 százalékon ragadhatott júliusban, miközben a maginfláció 3,3 százalékról 3,2-re csökkenhetett.
Mindeközben a kiskereskedő cégek nem igazán hasítanak. Erről a héten többet is megtudhatunk majd a Walmart és a Home Depot számaiból. Mindenesetre az Airbnb már kongatja a vészharangot, hogy az utazások lassulását várja.
A romló számok magyarázatát sok piaci szereplő a megemelkedett gépjármű- és lakásbiztosítási díjakban látja, mint rendszeres nem megkerülhető kiadás. Szóval az emelkedő árakra jobban átgondolt fogyasztással válaszolnak a háztartások. Pláne azok után, hogy mostanra nagyjából elfogyott a COVID19 alatt felhalmozott többletük is.
Mindeközben a piacok a múlt hét második felében emelkedtek ugyan, de ha a Dow Jones-ra, az S&P500-ra, a Nasdaq-ra, vagy éppen a DAX-ra nézünk, akkor mintha csak annyi történne, hogy igyekeznek a 2-30 napos mozgóátlagokat visszatesztelni. Ez a további emelkedés talán a héten bekövetkezhet, de a folytatás tekintetében a hét folyamán megjelenő adatok valószínűleg fontosak lesznek.
A baj pedig az, hogy a BUX is ezt csinálja, vagyis technikailag nem különbözik a nagyoktól. Pedig neki jobban kellene teljesítenie, s bizonyos értelemben ezt már megtette, hiszen már elérte a 20-30 napos mozgóátlagokat, míg a többiek nem, azaz bizonyos értelemben erősebb a többi piacnál, de egyelőre itt is csak egy visszatesztet láthatunk. Pedig fundamentális oldalról nézve szerintünk nem ezt kellene csinálnia, hanem át kellene törnie ezeket a szinteket - vélik az ERSTE Investment elemzői.