Még mindig jelentősen kevesebb a női vállalkozó Magyarországon

Bár a vállalkozó nők teljesítménye, innovációs képessége nem marad el férfitársakéitól, még mindig jelentősen kevesebb nő vállalkozik hazánkban és vállalkozói önértékelésük is alacsonyabb. A Visa (NYSE: V) harmadik alkalommal indítja el a női tulajdonú vállalkozások fejlődését támogató She’s Next programját Magyarországon. A népszerű pályázatra 2025. április 30-ig egy egyszerűen kitölthető űrlap beküldésével pályázhatnak a női vállalkozók. Az öt nyertes és két különdíjban részesülő vállalkozónő az egyenként hárommillió forintos támogatáson túl, egyéves vállalkozására szabott mentorálásban is részesül.

Még mindig jelentősen kevesebb a női vállalkozó Magyarországon

A női vállalkozások aránya tendenciózusan a férfiak által irányított cégeké alatt marad, állapítja meg a Visa támogatásával készült jelentés, amelyet a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem a Global Entrepreneurship Monitor (GEM), a világ legnagyobb vállalkozáskutatásának részeként készített . A férfiak vállalkozási aktivitása – korosztálytól és vállalkozási típustól függetlenül – jellemzően magasabb a nőkénél. A férfiak mintegy másfélszer annyian állítják, hogy vállalkozást terveznek indítani a következő három évben, mint a nők. A már vállalkozó férfiak és nők közötti különbség a korai fázisú vállalkozások esetén a vállalkozási szempontból legaktívabb, 25-44 év közötti korosztályban, míg a bejáratott vállalkozások esetén a 44 évnél idősebbek körében a legnagyobb. 

„A Visa She’s Next program keretében az elmúlt két évben beérkezett közel ezer pályázat, valamint az idei Global Entrepreneurship Monitor Különjelentésének megállapításai egyértelművé tették, hogy idén is folytatjuk kezdeményezésünket. A Visa-nál továbbra is kiemelt célunk a nők vállalkozóvá válásának segítése a vállalkozói karrierjük fejlődésének támogatásával, hiszen ez nemcsak a nők gazdasági szerepvállalását növeli, hanem a nemek közötti szakadék csökkentésével hozzájárul egy inkluzívabb, fenntarthatóbb és egyenlőbb társadalom megteremtéséhez. Reméljük, hogy programunkkal egyre több sikeres vállalkozónő válhat példaképpé a fiatalok számára” – mondta el az idei pályázat indulását bejelentő sajtóeseményen Juhász Katalin, a Visa regionális termékfejlesztési vezetője.

Innováció és alkotás: hajtóerők a vállalkozásindításban

A felmérés különösen izgalmas területe a vállalkozási motiváció vizsgálata, amely a magyar nők esetén kettős. Egyformán fontos számukra, hogy vállalkozásukkal hatást gyakoroljanak, valami lényegeset vigyenek véghez és hogy az élethelyzetüknek megfelelő munkalehetőséget találjanak. Mindkét tényezőt a nők 69%-a nevezte meg elsődleges hajtóerőként. A nők a férfiaknál nagyobb arányban indítanak azért vállalkozást, mert kevés számukra a megfelelő munkalehetőség. Ez azonban nem feltétlenül a nyitott pozíciók hiányát jelenti, sokkal inkább a kevesebb olyan lehetőséget, amelyek támogatnák a nők felé támasztott társadalmi és munkahelyi elvárások összehangolását. 

“A nőkben elképesztő erő van; tehetség, szorgalom, kreativitás, innovációs képesség és hatékonyság. Egy ideális világban ezt az erőt már gyerekkorunkban támogatná a környezetünk, hogy aztán az oktatási rendszerben szárba szökkenhessen és majd a munkaerőpiacon kivirágozhasson. A magyar nők valósága azonban sajnos más képet mutat; ha szerencsénk is van a családunkkal, a tanárainkkal, és gyerekkorunk végén még hiszünk magunkban, akkor legkésőbb munkába állva és a munka-magánélet egyensúlyát keresve szembesülünk a realitással. A Visa She's Next programban szerintem az a fantasztikus, hogy éppen ilyenkor segít; odaáll a nők mellé és nemcsak pénzügyi, hanem emberi és szakmai támogatást is nyújt" - mondta D. Tóth Kriszta, a WMN alapítója, a Visa She's Next nagykövete.

Vállalkozni menő, mégsem lépnek a magyar nők

Érdekes megállapítása a jelentésnek, hogy míg Magyarországon a vállalkozói létet a nők és a férfiak egyaránt inkább pozitívan ítélik meg, és magas társadalmi státuszt, valamint pozitív képet kapcsolnak hozzá, a magyarok közül ötből hárman úgy vélik, hogy nem használják ki a kínálkozó lehetőségeket, és ötből csak ketten gondolják, hogy mások innovatívnak látják őket. Ezeken a területeken a férfiak válaszai rendre nagyobb magabiztosságról árulkodnak.  Kedvező eredmény, hogy a finanszírozáshoz való hozzáférése területén nincs jelentős különbség a nemek között.

„Összességében eredményeink arra utalnak, hogy a nők – a nemzetközi trendekhez hasonlóan – kevésbé veszik észre és használják ki a kínálkozó üzleti lehetőségeket, kevésbé bíznak a saját képességeikben, pedig a már vállalkozó nők teljesítménye nem marad el férfitársakéitól” – tette hozzá Timár Gigi, a BGE Budapest LAB vezetője.

A Visa She’s Next program Magyarországon

A Visa She's Next programra harmadik alkalommal pályázhatnak Magyarországon a női vállalkozók. A nyertesek egyenként hárommillió forintos támogatásban és egyéves vállalkozásfejlesztési mentorálásban részesülnek. A program az Impact Hub Budapest közreműködésével valósul meg. Az öt Visa díjazott mellett az OTP Bank és az MBH Bank idén is azonos értékű különdíjat ajánlott fel. Az OTP Bank digitálisan élenjáró vállalkozást ismer el, míg az MBH Bank az innovatív megoldást díjazza. 

„Az MBH Bank Innovatív megoldás különdíjjal idén azokra a női vállalkozókra szeretnénk felhívni a figyelmet, akik nem csupán álmodnak egy jobb jövőről, hanem saját kezükbe vették annak alakítását; kitartásukkal, kreativitásukkal és úttörő szemléletükkel példát mutatnak másoknak. Az innováció nem csupán egy jó ötletről szól, sokkal inkább annak bátor megvalósításáról, amely új utat nyit a jövő előtt. Ezt keressük idén a Visa She’s Next pályázók közt, és különösen közel áll hozzám ez a küldetés, hiszen a BUPA platformunkat is azért fejlesztjük, hogy mikro-, kis- és középvállalkozásoknak segítsünk az első lépések megtételében” – fejtette ki Ginzer Ildikó, az MBH Bank standard kiszolgálásért felelős üzleti vezérigazgató-helyettese.

„Az OTP Bank Digitálisan élenjáró különdíjjal a bank célja azon női tulajdonú vállalkozások ösztönzése és elismerése, akik hisznek a technológiai fejlődés fontosságában, példát mutatnak másoknak a digitális áttörésben, elősegítve ezzel egy progresszív és versenyképes üzleti környezet kialakulását. A különdíj nemcsak elismeri az eddig elért eredményeket, hanem motivációként is szolgálhat más vállalkozásoknak a folyamatos fejlődés és innováció irányában” - emelte ki Dancsné Engler Bernadett, az OTP Bank Mikro- és Kisvállalkozói területének igazgatója.

A pályázatra olyan vállalkozásokat várnak, amelyek
-többségi tulajdonosa nő, vagy olyan egyéni vállalkozókat, amelyekben az üzleti tevékenységet nő végzi;
-túl vannak a kezdő lépéseken – a vállalkozást 2023. január 1. előtt már bejegyezték; 
-a megelőző évet pozitív üzleti eredménnyel zárták, és most a bővülés, továbbfejlődés a következő céljuk.

Elvárás, hogy a vállalkozás rendelkezzen digitális jelenléttel, ami lehet egy honlap, egy webshop vagy egy aktívan használt közösségi média oldal is, vagy képesnek kell lennie digitális fizetések fogadására. Részletes pályázati feltételek itt olvashatóak.

A pályázatokat 2025. március 19. és április 30. között lehet benyújtani, további információk a Visa honlapján. 

Visa She’s Next programjának nyerteseiről döntő szakmai zsűri tagjai:
-Dancsné Engler Bernadett, az OTP Bank Mikro- és Kisvállalkozói területének igazgatója
-D. Tóth Kriszta, a WMN alapító- ügyvezetője
-Ginzer Ildikó, a MBH Bank standard kiszolgálásért felelős üzleti vezérigazgató-helyettese
-Juhász Katalin, a Visa regionális termékfejlesztési igazgatója
-Kovács Anna, a TestAir360 ügyvezetője
-Máté Krisztina, a Cápák között producere
-Sármay Bence, a Visa Magyarországért felelős vezetője
-Sütő Ágnes, a Magyar Bankszövetség főtitkárhelyettese
-Túri Anikó, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közigazgatási államtitkára.

A Visa női vállalkozókat segítő, 2019-ben világszerte több országban elindított Visa She’s Next kezdeményezése keretében a vállalat a mai napig közel 4 millió eurót fektetett be több mint 400 női vállalkozó támogatásába és tanácsadásba a program keretein belül világszerte, köztük harmadik éve Magyarországon is.


Az elsőlakás-vásárlóké a piac, de a befektetők árszintje dominál

A budapesti lakásvásárlók már csak 23%-a vásárolt befektetési céllal - ez közel feleződés a tavalyi 43%-os szinthez képest, és négy hónapja tartó folyamatos visszaesés eredménye - derül ki a Duna House friss elemzéséből. Az Otthon Start Program átírta a fővárosi piac szerkezetét: a befektetési vásárlók aktivitása mérsékelt, miközben az árszint a befektetői időszakból megörökölt magas sávban maradt. A Duna House piaci elemzése három dimenzió - vevői összetétel, árszint és eladói motívációk - mentén vizsgálja a változást.
2026. 05. 09. 05:00
Megosztás:

Nyugdíjbiztosítás: Átlagosan 71 ezer forint maradhat az államnál, ha nem figyelünk az adóbevallásra

Az előző évben az államilag támogatott nyugdíjbiztosítási számláikra összesen 189,1 milliárd forintot fizettek be az ügyfelek. Ez szerződésenként 354 ezer forintnyi befizetést jelent, ami után 71 ezer forintos adójóváírás igényelhető. Ez azonban nem jár automatikusan: az összeget csak azok számlájára utalja az adóhatóság, akik ezt a május 20-ig benyújtandó szja-bevallásukban külön igénylik – figyelmeztet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ).
2026. 05. 09. 04:00
Megosztás:

Váratlan pénz hullik 4 csillagjegy számára májusban

Májusi pénzügyi és szerencse horoszkóp minden csillagjegy számára.
2026. 05. 09. 03:00
Megosztás:

A törvényt elfogadták! 65 év feletti nyugdíjasok pénze a tét

Az elmúlt néhány évben több olyan nyugdíjügyi döntés született Magyarországon, amely közvetlenül érintette a 65 év feletti nyugdíjasok havi jövedelmét.
2026. 05. 09. 02:00
Megosztás:

Nyugdíj titkok: 15 nap, 159 980 forintos határ és az 50 ezres minimum

Egy hozzátartozó elvesztése önmagában is megrázó esemény. Ilyenkor az ember nem jogszabályokat akar olvasni, nem paragrafusokat böngészni, és főleg nem hivatalos mondatok között keresgélni, hogy mire jogosult. Mégis pontosan ezek a mondatok dönthetik el, hogy egy özvegy, egy árva gyermek, egy elvált házastárs vagy akár egy idős szülő kap-e ellátást, mennyit kap, és milyen papírokat kell időben benyújtania.
2026. 05. 09. 01:00
Megosztás:

Az európaiak döntő többsége előnyösnek tartja az EU-tagságot

Az európaiak nagy többsége előnyöket lát országa európai uniós tagságában, és a közösséget a stabilitás és a biztonság pillérének tekinti - derült ki az Európai Bizottság megbízásából készített, és pénteken közzétett Eurobarométer-felmérésből.
2026. 05. 09. 00:05
Megosztás:

Az Opel és a Leapmotor közös elektromos modell gyártását tervezi Európában

Az Opel új, tisztán elektromos SUV modell gyártását tervezi Európában, a kínai Leapmotorral tervezett kiterjesztett együttműködés keretében - tájékoztatott a Stellantis autóipari konszern pénteken a honlapján olvasható közleményben.
2026. 05. 08. 23:00
Megosztás:

Elfogadta a GVH a Szentkirályi kötelezettségvállalásait

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) Versenytanácsa elfogadta a Szentkirályi Magyarország Kft. vállalásait, amelyeket a cég a PET palackokkal kapcsolatos zöld állítások miatt indított versenyfelügyeleti eljárás eredményeképpen tett - közölte a versenyhatóság pénteken az MTI-vel.
2026. 05. 08. 22:00
Megosztás:

Fontos üzenet érkezett Brüsszelből: kitart az EU és az USA a kereskedelmi egyezség mellett

Mindkét fél továbbra is teljes mértékben elkötelezett az Európai Unió és az Egyesült Államok között tervezett kereskedelmi megállapodás végrehajtása mellett - közölte Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azt követően, hogy telefonbeszélgetést folytatott Donald Trump amerikai elnökkel péntek hajnalban.
2026. 05. 08. 21:00
Megosztás:

Aláírták a Lengyelországnak szánt, 43,7 milliárd euróra szóló SAFE hitelprogramról szóló szerződést

Andrius Kubilius védelemért felelős és Piotr Serafin költségvetésért felelős uniós biztos, valamint Donald Tusk lengyel kormányfő jelenlétében aláírták pénteken a varsói kormányfői hivatalban a Lengyelországnak szánt, 43,7 milliárd eurós SAFE hitelprogramról szóló szerződést.
2026. 05. 08. 20:00
Megosztás:

Csökkent a Mol-csoport eredménye az első negyedévben

A Mol-csoport tisztított, kamat-, adófizetés és amortizáció előtti eredménye (EBITDA) 205,1 milliárd forint (626 millió dollár) volt az idei első negyedévben, az előző év azonos időszakában elért 318,8 milliárd forint (833 millió dollár) után - derül ki a társaság Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján pénteken közzétett jelentéséből.
2026. 05. 08. 19:00
Megosztás:

Több mint 89 ezren jelentkeztek középiskolába

Idén több mint 89 ezer tanuló felvételizett középfokú nevelési-oktatási intézménybe; 9. évfolyamra 76 198-an, 6 évfolyamos gimnáziumba 8071-en, 8 évfolyamos gimnáziumba 5272-en - tájékoztatta az Oktatási Hivatal (OH) pénteken az MTI-t.
2026. 05. 08. 18:30
Megosztás:

Aggasztó ütemben nő az államháztartás hiánya

Áprilisban (egy hónap alatt) 429,4 milliárd forint hiányt halmozott fel az államháztartás önkormányzatok nélkül számolt központi alrendszere, szemben az előző évi azonos havi 376,4 milliárd forintos deficittel. A negyedik hónap végére a központi alrendszer deficitje ezzel 3849,8 milliárd forintra nőtt, ami az éves hiánycél 70,7 százaléka - derül ki a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) pénteken kiadott gyorstájékoztatójából.
2026. 05. 08. 18:00
Megosztás:

Azbesztszennyezés - Sopronban is kimutatta a szennyezés jelenlétét a Greenpeace

Sopronban vett mintákról igazolta a Greenpeace az azbeszt jelenlétét - tájékoztatta a szervezet pénteken az MTI-t.
2026. 05. 08. 17:30
Megosztás:

A DH Group olasz leánycége több mint 450 millió euró hitelt közvetített 2026 első negyedévében

DH Group olasz leányvállalata, a Credipass S.r.l. a piaci folyamatok ellenére bővül: több mint 450 millió euró hitelt közvetített 2026 első negyedévében, és 20 százalékos növekedést ért el az előző év azonos időszakához képest - közölte az ingatlanközvetítő társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján pénteken.
2026. 05. 08. 16:30
Megosztás:

Trump az utolsó pillanatban halasztott – fellélegezhet az európai autóipa

Donald Trump amerikai elnök július 4-ig elhalasztotta az Európai Unióból érkező járművekre kilátásba helyezett vámemelést, miután telefonon beszélt az Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével csütörtökön.
2026. 05. 08. 16:00
Megosztás:

Görög Márta lesz az igazságügyi miniszter

Görög Mártát, a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának dékánját kérte fel az Igazságügyi Minisztérium irányítására Magyar Péter leendő miniszterelnök pénteken.
2026. 05. 08. 15:30
Megosztás:

A nyugdíjbiztosítások utáni adójóváírás nem jár automatikusan

A támogatott nyugdíjbiztosítási szerződésekhez igényelhető adójóváírás nem jár automatikusan: az összeget csak azok számlájára utalja az adóhatóság, akik ezt a május 20-ig benyújtandó szja-bevallásukban külön igénylik - figyelmeztet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ) pénteki, MTI-nek küldött közleményében.
2026. 05. 08. 15:00
Megosztás:

Mínuszban zárta az első negyedévet a romániai turizmus

A vendégek és a vendégéjszakák száma is csökkent Romániában az első negyedévben - derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adataiból.
2026. 05. 08. 14:30
Megosztás:

Újra a toleranciasávban a magyar infláció

A fogyasztói árak áprilisban 2,1%-kal haladták meg az egy évvel korábbi szintet idehaza, ami 0,1 százalékponttal alacsonyabb várakozásunknál és a piaci konszenzusnál. Ezzel ismét a jegybanki toleranciasávba emelkedett vissza az inflációs mutató, január után ismét. Az előző hónaphoz képest 0,4%-kal emelkedtek ismét az árak, az elemzői konszenzus 0,6% volt. Az éves maginfláció 1,9%-ról 2,2%-ra emelkedett.
2026. 05. 08. 14:00
Megosztás: