Megbukott a szlovák kormány a parlamenti bizalmi szavazáson

Megbukott az Eduard Heger vezette szlovák kormány az ellene benyújtott bizalmatlansági indítványról tartott parlamenti szavazáson csütörtökön.

Megbukott a szlovák kormány a parlamenti bizalmi szavazáson

A szeptember óta parlamenti kisebbségben kormányzó Heger-kabinettől, a szavazás többszöri halasztása után, szűk többséggel, 78 vokssal 20 ellenében vonta meg a bizalmat a 150 fős pozsonyi törvényhozás, amelynek 102 képviselője vett részt a szavazáson. A kormánypárti képviselők egy része a voksolás előtt kivonult az ülésteremből.

A kabinet ellen a korábbi kormánykoalícióból szeptemberben kilépett liberálisok - a Richard Sulík vezette Szabadság és Szolidaritás (SaS) mozgalom - és néhány másik ellenzéki képviselő terjesztett be bizalmatlansági indítványt, arra hivatkozva, hogy szerintük "a kormány nem képes az emberek gondjainak orvoslására, és abbahagyta a maffia és a korrupció elleni küzdelmet". A kormánykoalíció elutasította ezeket a vádakat, s azzal válaszolt, hogy a liberálisok csak saját egyéni politikai számításaikat szem előtt tartva cselekszenek, és figyelmen kívül hagyják a lakosság és az ország érdekeit.

A parlamenti szavazás eredményére reagálva Eduard Heger kormányfő a TASR szlovák közszolgálati hírügynökségnek nyilatkozva kijelentette: a voksolás megmutatta, hogy kormánya az elmúlt hónapokban "nem a fasiszták és szélsőségesek szavazatain lógott." Heger ezzel arra utalt, hogy a liberálisok többször is azzal vádolták a kisebbségben kormányzó kabinetet, hogy az ellenzék padsoraiban helyet foglaló radikális jobboldal voksaira támaszkodva hagyatott jóvá néhány javaslatot a parlamentben. "Sajnálom, hogy az SaS-nek erre bizonyságul egy demokratikus, korrupcióellenes kormány megbuktatására volt szüksége.

A bizalmatlansági indítványt benyújtó liberálisok vezetője, Richard Sulík a kormány bukását követő lehetőségekről azt mondta: pártja egy szakértői kormány létrehozására vagy a kormány rekonstrukciójának lehetőségére hajlik, de nem kívánnak részt venni az új kabinetben.

A pozsonyi parlament legnagyobb ellenzéki pártja, az Irány (Smer-SD) vezetője, Robert Fico üdvözölte a kormány bukását, és azt mondta: egyedüli lehetőségnek az előrehozott választások megtartását látják. A Heger-kabinet bukását a legtöbb ellenzéki párt üdvözölte, többen a "lakosságnak adható legszebb karácsonyi ajándéknak" nevezték.

A kormány elleni bizalmatlansági indítványról eredetileg már kedden szavaznia kellett volna a parlamentnek, de azt az utolsó pillanatban egy kormánypárti képviselő javaslatára csütörtökre halasztották, arra hivatkozva, hogy több idő maradna a voksolás előtti egyeztetésekre. Csütörtökön Igor Matovic pénzügyminiszter, a legnagyobb kormánypárt, az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (OLaNO) vezetője felajánlotta lemondását, annak fejében, hogy a liberálisok visszavonják a bizalmatlansági indítványt. A liberálisok - akiknek vezetője, Richard Sulík már hosszú ideje személyes ellentétben áll Matoviccsal - elutasították az ajánlatot.

A pozsonyi kormányzás jövője egyelőre kérdéses, egy új kormánykoalíció létrehozása és az előrehozott választások lehetősége egyaránt felmerült. A kormány bukása után levegőben lóg a jövő évi költségvetés is, amelynek elfogadása éppen a bizalmatlansági indítvány miatt tolódott későbbre. Amennyiben nem fogadják el a jövő évi költségvetést, és így az ország költségvetési provizóriumban kezdi a jövő évet, kérdésessé válik a lakossági energiaárak befagyasztását lehetővé tevő - a kormány által néhány hete bejelentett - intézkedés megvalósíthatósága is.

Elkészült a GYSEV InterCity motorvonatainak végső dizájnja – indul a hazai gyártás Szolnokon

Elkészült a GYSEV Zrt. által rendelt 11 új FLIRT típusú InterCity-motorvonat végleges dizájnja, így idén ősztől, magyar szakemberek munkájával kezdődhet meg a kocsiszekrények gyártása a Stadler szolnoki üzemében. Az első járművek a tervek szerint 2027 utolsó negyedévében állhatnak forgalomba. A tavaly márciusban aláírt szerződés nagy jelentőségű a hazai vasúti közlekedés szempontjából, hiszen új InterCity-motorvonatokat utoljára pontosan 30 éve szereztek be Magyarországon.
2025. 09. 19. 17:00
Megosztás:

Agrárminisztérium: biztonságos lábakon áll a hazai sertéságazat

Az elmúlt évek kihívásai ellenére a hazai sertéságazat biztos lábakon áll, jövőre azonos feltételek mellett kívánják fenntartani az állatjóléti támogatásokat - jelentette be Nagy István agrárminiszter a Magyarországi Sertéstenyésztők és Sertéstartók jubileumi ülésén, pénteken Budapesten a tárca közleménye szerint.
2025. 09. 19. 16:30
Megosztás:

Micsoda jó világ! Kamatcsökkentés és GDP növekedés!

Miközben a Fed kamatot csökkent, a GDP-becslések (várakozások) nem hogy csökkenek, hanem még emelkednek is. Sőt, meglepően magasan állnak!
2025. 09. 19. 16:00
Megosztás:

MÁV: folytatódik a pécsi fővonal karbantartása keddtől

Folytatódik a pécsi fővonal karbantartása keddtől; három hétig autóbuszok közlekednek Dombóvár, illetve Szentlőrinc és Pécs között - közölte a MÁV Zrt. pénteken az MTI-vel.
2025. 09. 19. 15:30
Megosztás:

Szingapúri vállalat épít 2500 munkavállalót alkalmazó high-tech gyárat Békéscsabán

Egy szingapúri székhelyű vállalat, a Vulcan Shield Global egy 2500 munkavállalót alkalmazó high-tech gyárat épít 2033-ig Békéscsabán - hangzott el a Békés vármegyei megyeszékhelyen pénteken.
2025. 09. 19. 15:00
Megosztás:

Jön a teljes bértranszparencia az Unióban: itt vannak a legfontosabb tudnivalók

Az Európai Unió új bértranszparencia-irányelve (2023/970/EU) célja, hogy csökkentse a nemek közötti bérkülönbséget és átláthatóbbá tegye a bérezési gyakorlatokat az európai munkaerőpiacon. Az ennek érdekében az uniós jogalkotó szervek által előkészített törvényt 2026. június 7-ig kell ratifikálniuk a tagállamoknak nemzeti jogrendjükbe. A pontos hazai jogkeret még nem ismert, de a HR szolgáltatások területén évek óta piacvezető Prohuman szakemberei összegyűjtötték a legfontosabb információkat, amelyeket az uniós irányelvről tudni lehet jelenleg.
2025. 09. 19. 14:30
Megosztás:

Németországban csökkentek a termelői árak augusztusban

Augusztusban az elemzők által vártnál és az előző havinál is nagyobb mértékben csökkentek a termelői árak Németországban a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis pénteki jelentése alapján. A termelői árak csökkenését elsősorban az energiaárak mérséklődése okozta, ezen belül is különösen a földgáz árának alakulása.
2025. 09. 19. 14:00
Megosztás:

Nem lepte meg a piacot a BoE

A várakozásoknak megfelelően 4,0%-on tartotta az alapkamatot a brit jegybank, és a várakozásoknak megfelelően évi 70 milliárd fontra csökkentették a mérlegszűkítés nagyságát az eddigi 100 milliárd fontról.
2025. 09. 19. 13:30
Megosztás:

A négy legmegbízhatóbb felhőbányászati ​​platform 2025-ben: Az ALR Miner stabil hozamokkal nyeri meg a magyar befektetők érdeklődését

A digitális eszközbefektetések növekvő népszerűségével a felhőbányászat alacsony belépési korlátjával, átláthatóságával és hosszú távú hozamával népszerű befektetéssé vált a magyar befektetők számára.
2025. 09. 19. 13:00
Megosztás:

Trump és Hszi Csin-ping beszélgetését várja a piac

Donald Trump magabiztos kommunikációja felerősítette várakozásokat a mai, Hiszi Csin-pinggel tervezett telefonbeszélgetésével kapcsolatban.
2025. 09. 19. 12:30
Megosztás:

A lakosság 8,2 százaléka venne részt az Otthon Start programban a következő fél évben

A felnőtt korú népesség 8,2 százaléka tervez részt venni az Otthon Start programban a következő fél évben, idén szeptember és jövő február között - derül ki a GKI szeptember elején végzett reprezentatív felméréséből.
2025. 09. 19. 12:00
Megosztás:

A 18 milliárdos keret felére érkeztek már be kérelmek a közvilágítási pályázaton

Több mint 500 vidéki kistelepülés jelezte eddig igényét a köztéri lámpatestek cseréjét ösztönző támogatásra, a 18 milliárd forint keretösszegű közvilágítási pályázaton a mostanáig befutott kérelmek összértéke meghaladta a 9 milliárd forintot - jelentette be pénteki bejegyzésében hivatalos Facebook-oldalán az Energiaügyi Minisztérium (EM).
2025. 09. 19. 11:30
Megosztás:

Őszi Szüret Akció a Daniellánál – Villamossági kedvezmények minden kategóriában

Szerezze be most kedvenc villamossági eszközeit akciós áron! Az Őszi Szüret akció szeptember 3-tól október 31-ig tart.
2025. 09. 19. 11:00
Megosztás:

Mire számíthatnak a befektetők pénteken?

A záráshoz közeledve a Hang Senget kivéve pirosban vannak a fontosabb ázsiai indexek, a Nikkei 1% körüli mértékben veszített értékéből.
2025. 09. 19. 10:30
Megosztás:

Paripesa: sportfogadás magyar szemmel, zsebben hordható kivitelben

Ha van valami, amit a magyar sportrajongó igazán szeret, az a tét. Legyen szó a válogatott kéziseinkről, NB I-es rangadókról, vagy a vízilabda-válogatott csatáiról, egy jó fogadás mindig emel az izgalmakon.
2025. 09. 19. 10:29
Megosztás:

A szerdai Fed-döntést emésztette a piac tegnap

A szerdai Fed-döntést emésztette a piac tegnap. A növekedési és az inflációs előrejelzés emelése mellett vágott kamatot a Fed, idénre a vártnak megfelelően további 3, jövőre viszont csak 1 további kamatcsökkentést előrevetítve.
2025. 09. 19. 09:30
Megosztás:

A Nasdaq vezetésével emelkedtek az amerikai indexek

A technológiai túlsúlyos Nasdaq Composite vezetésével emelkedtek az amerikai indexek.
2025. 09. 19. 09:00
Megosztás:

Emelkedtek csütörtökön a fontosabb európai indexek

Jó napot zártak csütörtökön a fontosabb európai indexek. A Stoxx600 0,8%-kal, a DAX 1,4%-kal, a CAC 40 0,9%-kal, az FTSE 100 0,2%-kal került feljebb. A Fed szerdai kamatcsökkentése kedvezett az európai piacoknak is.
2025. 09. 19. 08:35
Megosztás:

Mikor érkezik a nyugdíj-kiegészítés?

A kormány újabb döntést hozott a nyugdíjasok támogatására, novemberben érkezik a nyugdíj-kiegészítés - jelentette ki a Facebook-oldalára feltöltött videójában a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára.
2025. 09. 19. 08:00
Megosztás:

Gyakran vásárol online?– Így védekezhet a csalások ellen

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) kiemelten figyeli a digitális térben előforduló megtévesztéseket, számos eljárást indított online csalások miatt. A GVH a hatósági fellépés mellett a megelőzésre is nagy hangsúlyt helyez, ezért most az online vásárlások során felmerülő veszélyekre hívja fel a fogyasztók figyelmét.
2025. 09. 19. 07:00
Megosztás: