Megdőlt a nagy igazság! - Így kell a kutyák életkorát átszámolni emberi életre

A kutyák élettartama általában 7 és 15 év között van, de ez nagymértékben függ a fajtától és a gondoskodástól. Sokan ettől függetlenül ma is úgy tudják - hiszen valamikor ez az elmélet volt a meghatározó kutyás körökben -, hogy úgy lehet a kutyák életkorát emberi évekre átszámítani, ha a kutya éveit 7-tel szorozzuk meg. Ez mára megdőlt, és elmagyarázzuk azt is, hogy miért!

Megdőlt a nagy igazság! - Így kell a kutyák életkorát átszámolni emberi életre

A kutyák élettartama számos tényezőtől függ, beleértve:

- Fajtát: Bizonyos fajták átlagosan rövidebb élettartamúak, míg mások hosszabb élettartamúak.

- Méretet: Az átlagos élettartam nagyban függ a kutya méretétől. Általában a nagyobb kutyák rövidebb élettartamúak, mint a kisebbek.

- Genetikát: Az örökletes tényezők is befolyásolhatják a kutya élettartamát.

- Egészségi állapotot: Az egészséges kutyák általában hosszabb élettartamúak, mint azok, akiknek szívbetegségei, cukorbetegségei vagy egyéb betegségei vannak.

- Étrendet: Az egészséges, kiegyensúlyozott étrend segíthet a kutya élettartamának növelésében.

- Mozgást: Az időszakos mozgás nagyon fontos a kutyák egészségének fenntartásához és élettartamának növeléséhez.

- Gondozást: A rendszeres orvosi ellenőrzések, a paraziták elleni védelem és a megfelelő féregtelenítés is hozzájárulhat a kutya hosszabb élettartamához.

Miért nem helyes a 7-tel való egyszerű szorzás?

Egyszerű matematikával is beláthatjuk azt, hogy téves az az állítás, miszerint 1 kutyaév 7 emberi évnek felel meg. Ez a számítás eléggé elterjedt bár és közismert a kutyatartók körében, de mégsem igaz. Nézzük meg miért!

A fejlett országokat átfogó statisztikai adatok szerint a kutyák átlagosan 12,8 évet élnek. Ha ezt az értéket megszorozzuk 7-tel, akkor az alábbi eredményre jutunk: 12,8 x 7 = 89,6

Ha igaz lenne tehát az a közhiedelemben elterjedt állítás, hogy 1 kutyaév = 7 emberév, akkor ez azt jelentené, hogy az emberek átlagosan 89,6 évet élnének. De ez sajnos közelsem igaz!

Ha a fejlett országok statisztikai átlagát vesszük viszonyításul, akkor egy átlagember 78 évet él (ha Ön épp Andorrában él, akkor ennél kicsit magasabb kort is megélhet, hiszen a pici országban 83,5 évig élnek átlagosan).

Meddig élnek az emberek bizonyos országokban?

- Európában a leghosszabb ideig:  Andorra (nők: 86,6 év, férfiak: 80,6 év)

- Európában a legrövidebb ideig: Moldova (nők: 74,1 év, férfiak: 66,6 év)

- Ázsiában a leghosszabb ideig: Japán (nők: 85,5 év, férfiak: 78,6 év)

- Ázsiában a legrövidebb ideig: Afganisztán  (nők: 43,9 év, férfiak: 43,6 év)

- Afrikában a leghosszabb ideig: Líbia (nők: 79,2 év, férfiak: 74,6 év)

- Afrikában a legrövidebb ideig: Mozambik (nők: 40,4 év, férfiak: 40,4 év)

- Észak- és Közép Amerikában a leghosszabb ideig: Kanada (nők: 83,8 év, férfiak: 76,9 év)

- Észak- és Közép Amerikában a legrövidebb ideig: Haiti (nők: 58,7 év, férfiak: 55,3 év)

- Dél-Amerikában a leghosszabb ideig: Chile (nők: 80,4 év, férfiak: 73,7 év)

- Dél-Amerikában a legrövidebb ideig: Guyana (nők: 68,9 év, férfiak: 63,5 év)

A kis kitérő után térjünk vissza a kutyát életkorának számításához!

Sajnos ki kell jelentenünk, hogy az ember és a kutya életkora között lineáris kapcsolatot nem lehet felállítani. Ennek legfőbb oka az, hogy az ember és a kutya fejlődési folyamatai merőben eltérnek egymástól.

Elég ha csak arra gondolunk, hogy egy 1 éves kutya már a teljes (ivar)érettséget elérte, és utód nemzésére és kihordására is érett, ami egyáltalán nem mondható el egy 7 éves gyermekről.

Összefoglalva tehát elmondható, hogy a kutyák életkorának emberi évekre való átszámítása nem olyan egyszerű feladat. Tudományos kutatások alapján kijelenthető, hogy a kisebb testű kutyák tovább élnek, mint nagyobb testű társaik.

A kutya (vagy macska) és az ember életkorát összehasonlítani legpontosabban a SzámoldKi.hu kutya életkora emberi életre átszámítva kalkulátor és cica életkora emberi években kalkulátorok segítségével tudja.

Kalkulátorok az alábbi linkek alatt indulnak:

Kutya életkor kalkulátor ITT

Cica életkor kalkulátor ITT

A Mercedes erősítene a csúcskategóriás szegmensben

A Mercedes-Benz AG középtávú stratégiai terveiben szerepel, hogy mintegy 2 milliós értékesítési darabszám mellett megerősítse pozícióját a csúcskategóriás szegmensben, egyidejűleg növelje az elektrifikált modellek részarányát, miközben megőrzi a márka alapértékeit - tájékoztatta a Mercedes-Benz Hungária Kereskedelmi Kft. az MTI-t.
2026. 02. 23. 23:00
Megosztás:

Vámháború és geopolitikai feszültség rázta meg a kriptovaluta piacot

A hét pénzügyi piaci nyitása komor hangulatban telt a kriptoszektor számára. A globális geopolitikai feszültségek és az új gazdaságpolitikai bejelentések hatására a befektetők gyorsan kockázatkerülő üzemmódba kapcsoltak, ami azonnal lecsapódott a digitális eszközök árfolyamában. A hétvégi pozitív lendület rövid életűnek bizonyult: a makrogazdasági bizonytalanság ismét rátelepedett a piacra.
2026. 02. 23. 22:30
Megosztás:

Lengyelország és Norvégia fokozná védelmi együttműködését

Lengyelország és Norvégia fokozná védelmi együttműködését, egyebek mellett a lengyel drónvédelmi rendszer kiépítése terén - jelentette be Donald Tusk lengyel kormányfő hétfőn a délkelet-lengyelországi Deba-Lipa gyakorlótéren, a Jonas Gahr Störe norvég kormányfővel közösen tartott sajtóértekezleten.
2026. 02. 23. 22:00
Megosztás:

A Bitwise CIO-ja 4 kulcsfontosságú kriptót nevezett meg 2026-ra

A digitális eszközpiac érettségi szintje új szakaszba léphet 2026-ban – legalábbis a Bitwise vezető befektetési szakembere szerint. Matt Hougan, a Bitwise Asset Management CIO-ja négy olyan kriptovalutát nevezett meg, amelyek szerinte strukturális alappillérei lehetnek a 2026-os piaci ciklus hátralévő részének. Nem spekulatív altcoinokról, hanem intézményi szinten is releváns infrastruktúrákról beszél.
2026. 02. 23. 21:30
Megosztás:

A héten elkészül a Vác-Balassagyarmat vasútvonal felújítása

A héten elkészül a Vác és Balassagyarmat közötti vonal felújítása, a kedvezőtlen időjárás miatti kényszerszünet nagy részét sikerült behozni - olvasható a MÁV Csoport vezérigazgatójának hétfői közleményében.
2026. 02. 23. 21:00
Megosztás:

Jelentősen drágult a gyümölcs Szerbiában

Szerbiában tavaly 68,2 százalékkal emelkedett a gyümölcs ára az előző évhez képest - közölte az ország statisztikai hivatala.
2026. 02. 23. 20:00
Megosztás:

Márciusban indul az idei lakásbiztosítási kampány

Március 1-jén kezdődik az idei lakásbiztosítási kampányban az egy hónapig tartó felmondási időszak, amely lehetőséget ad a lakásbiztosítások felülvizsgálatára, aktualizálására - közölte a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) hétfőn az MTI-vel.
2026. 02. 23. 19:30
Megosztás:

A Wizz Air rendszerei a hét közepén tervezett karbantartás miatt átmenetileg leállnak

A Wizz Air a héten szerda éjjel és csütörtök reggel között átmenetileg szünetelteti a foglalási és digitális ügyfélszolgálati rendszereinek elérhetőségét, mivel a légitársaság ütemezett karbantartást hajt végre - közölte a Wizz Air hétfőn az MTI-vel.
2026. 02. 23. 19:00
Megosztás:

Új országigazgató a JYSK Magyarország élén

2026. március 1-jétől új országigazgató irányítja a JYSK magyarországi működését: Szűcs Tamás veszi át a pozíciót Szimeiszter Sándortól, aki regionális vezetői szerepkörben folytatja munkáját a vállalatnál, több ország működéséért felelve.
2026. 02. 23. 18:00
Megosztás:

Az okospénz a Bittensor (TAO) tokent vásárolja – A blokklánc már most árulkodik

A kriptopiacon gyakran a hangos bejelentések viszik a prímet, de az igazán jelentős tőke sokszor csendben mozog. A legfrissebb elemzések szerint a Bittensor (TAO) esetében éppen ez történik: az intézményi befektetők látványos PR nélkül, on-chain adatokkal igazolható módon építenek pozíciót. A kérdés már nem az, hogy történik-e felhalmozás – hanem az, hogy mit jelent ez az árfolyam jövőjére nézve.
2026. 02. 23. 17:30
Megosztás:

SPB: a kötvénypiacokon 2026-ban elsősorban dolláros és eurós papírokba érdemes fektetni - van, amelyik 20%-os hozampotenciált is kínál

2026-ban továbbra is erős volatilitás várható a tőkepiacokon, ezért a kötvénypiacokon érdemes lehet olyan vállalati kötvényeket vagy állampapírokat választani, melyek befektetésre ajánlott hitelminősítéssel és jó likviditással rendelkeznek. Továbbra is előnyben részesítjük azokat a hosszú lejáratú vállalati kötvényeket, amelyek kibocsátói várhatóan egy esetleges recessziós környezetben is fenntarthatóan és profitábilisan működnek - mondja Beschenbacher Kornél, az SPB Befektetési Zrt. privátbanki igazgató helyettese, aki szerint a kötvénypiacokon az idei évben – a korábbiakhoz hasonlóan – elsősorban az amerikai dollárban és euróban denominált papírokba érdemes fektetni. A kötvények esetében nem feltétlenül kell a lejáratig való tartásban gondolkodni, azonban több olyan eszköz is azonosítható, amelynek lejáratig való tartása kifizetődőbb lehet - hangsúlyozza a szakember.
2026. 02. 23. 17:00
Megosztás:

Negyedik egymást követő évben kapnak eredményrészesedést a kecskeméti Mercedes-Benz Gyár dolgozói

A Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. ügyvezetése a 2025-ös lezárt üzleti évre vonatkozóan bruttó 500 000 forint összegű eredményrészesedés kifizetéséről döntött a kecskeméti Mercedes-Benz Gyár munkavállalói számára. Az egyszeri juttatás kifizetésére a márciusi munkabérrel együtt, április elején kerül sor.
2026. 02. 23. 16:30
Megosztás:

Cáparoham volt most vasárnap az RTL-en: ilyen befektetésre a 9 évad alatt még nem volt példa

A Cápák között befektetői igazi aranyhalra találtak vasárnap az RTL-en – a Jójegy nevű edukációs startupra négyen is ráharaptak. A vállalkozásért kisebb küzdelem, úgymond cáparoham is kialakult, végül olyan formában történt a befektetés, amire a magyar üzleti show-műsor 9 évada alatt még soha nem volt példa.
2026. 02. 23. 16:00
Megosztás:

2026 a tudatos építkezés éve lehet a kékgalléros szektorban

A 2025-ös év a fizikai munkaerőpiacon nem a látványos bővülésről, hanem a stabilitás megőrzéséről szólt. Az új belépők kiválasztásánál egyre inkább a tényleges kompetenciák és a gyakorlati tapasztalat került előtérbe, miközben elsősorban a meglévő állomány megtartására koncentráltak a cégek a WHC Csoport tavalyi éves elemzése alapján. A szakértők szerint 2026 egyik legfontosabb kifejezése a tudatos humántőke-menedzsment lesz a fizikai munkaerőpiacon.
2026. 02. 23. 15:30
Megosztás:

Az okostelefon az elmúlt 20 év legnagyobb hatású innovációja

A Bosch kutatásában résztvevők szerint az okostelefon az elmúlt két évtized legjelentősebb innovációja. Az innováció egy összetett ökoszisztéma eredménye, ahol az oktatás, a kutatás és az ipar szinergiájára van szükség. A felmérés rámutat, Magyarország az innovációkban a gyártásra fókuszál, míg globálisan az IT és a telekommunikáció hangsúlyos.
2026. 02. 23. 15:00
Megosztás:

Rugalmasság a pénztárcádban - De milyen áron?

A pénzügyi rugalmasság nem egyszerűen annyit jelent, hogy van némi félretett pénzünk: elsősorban arról szól, hogy képesek vagyunk alkalmazkodni a változó körülményekhez anélkül, hogy felborulna a mindennapi életünk egyensúlya. Ide tartozik az is, hogy ismerjük és értjük a rendelkezésre álló pénzügyi lehetőségeket, és tudatosan választunk közülük.
2026. 02. 23. 14:48
Megosztás:

Jelentősen csökkent az infláció, kamatcsökkentési ciklus indulhat, miközben szárnyal az arany

Megjelent az MBH Bank Bónusz Podcast legújabb epizódja, amely két nagy jelentőségű témát, a közelgő jegybanki kamatdöntést, valamint az aranypiac látványos emelkedését járja körül az MBH Bank vezető szakértőinek segítségével.
2026. 02. 23. 14:30
Megosztás:

Feltöltő kártyás mobilt használsz? Nézd meg jól, mert jobban járhatsz előfizetőssel

A feltöltőkártyás ügyfelek 22 százalékának mobilköltése eléri azt a szintet, amelynél már érdemes lehet egy kényelmesebb, havidíjas előfizetésre váltani – világít rá a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) friss elemzése. A tanulmány rámutat arra is, hogy a feltöltőkártyát használók még ma is viszonylag széles körben rendelkeznek hagyományos mobilkészülékkel.
2026. 02. 23. 14:00
Megosztás:

Saját tulajdon, stabil működés, erősebb vidék – 3 milliárd forintos keretösszegű Szolgáltatóipar-fejlesztési Program indul

A magyar kkv-k megerősítése érdekében a kormány arról döntött, hogy 2026 februárjában elindítja a 3 milliárd forintos keretösszegű Szolgáltatóipar-fejlesztési Programot (SZFP).
2026. 02. 23. 13:30
Megosztás:

Vitalik Buterin: az AI mentheti meg a DAO-kat? Új javaslat az Ethereum társalapítójától

Mesterséges intelligencia szavazna helyettünk a decentralizált szervezetekben? Vitalik Buterin szerint az AI-alapú személyes asszisztensek forradalmasíthatják a DAO-k (decentralizált autonóm szervezetek) működését, csökkentve az alacsony részvételt és a hatalmi koncentrációt. Az Ethereum társalapítója úgy véli: a jövő decentralizált irányítása nemcsak blokkláncra, hanem intelligens algoritmusokra is épülhet.
2026. 02. 23. 13:00
Megosztás: