Megfontoltan költünk ajándékokra az idei karácsonyi szezonban

Az emberek többsége már 3-4 héttel karácsony előtt megkezdi az ajándékok beszerzését, csupán 1 százalék az, aki az utolsó pillanatra hagyja a vásárlást. A megkérdezettek nagy része előre eltervezi, hogy mire mennyit szeretne költeni, a legtöbben pedig legfeljebb 50 ezer forintot szánnak idén ajándékokra - derült ki az MBH Bank reprezentatív kutatásából.

Megfontoltan költünk ajándékokra az idei karácsonyi szezonban

A hitelintézet idén is megvizsgálta a lakosság ünnepi időszakra jellemző szokásait, az eredmények szerint a karácsonyi kiadásokat leginkább az aktuális fizetésből, általános tartalékból vagy kifejezetten erre a célra félretett pénzből fedezi a lakosság. Az ajándékok kapcsán pedig egyre fontosabb szerepet játszanak a fenntarthatósági szempontok is. 

Felkészülten indulnak neki a karácsonyi időszaknak az emberek

Az MBH Bank a karácsonyi időszakra vonatkozóan idén is reprezentatív kutatást végzett a 18-65 éves korosztály körében. A vizsgálatból kiderült, hogy átlagosan 7 személyt ajándékozunk meg karácsonykor, ami eggyel több mint 2023-ban. A legnépszerűbb választások idén az édességek, az alkoholos italok és a könyvek, de továbbra is kedvelt ajándékozási formának számítanak a kézzel készített tárgyak, valamint a gyermekek körében a társasjátékok. A válaszadók az idei évben is átlagosan 7 napot szánnak az ajándékok beszerzésére, a válaszadók több mint fele (52%) pedig gondosan előre tervez és már a karácsony előtti 3-4 hétben megkezdi az ünnepi bevásárlást. A beszerzett ajándékok tekintetében egyre nagyobb figyelmet kap a fenntarthatóság, a megkérdezettek 43 százaléka a csomagolással, 24 százalékuk a tudatos vásárlással járul hozzá a környezet védelméhez.

A kutatás arra is rávilágított, hogy a válaszadók kétharmada hazai webáruházban vásárol, ugyanakkor a tavalyi évhez képest megduplázódott azok aránya, akik külföldi webshopon keresztül vesznek ajándékot (36 %). A megkérdezett személyek 45 százaléka nyilatkozott úgy, hogy igyekszik a lehető legtöbb árut online megrendelni és kifizetni. Mindezzel összefüggésben kevesebben mennek idén plázába, kisboltba, viszont többen választják a hipermarketeket. Az ajándékok beszerzésénél a válaszadók fele veszi figyelembe a Black Friday akciókat, ami szintén a megfontolt költésre enged következtetni.

„Az MBH Bank számára fontos, hogy karácsonykor is figyelemmel kísérjük ügyfeleink pénzköltési szokásait, ezáltal bankunk jobban megismerheti a felmerülő igényeket és preferenciákat. Az ügyféligényekre reagálva hoztuk létre az idei évben egyedülálló személyi kölcsön konstrukciónkat, amely halasztott törlesztési lehetőséget kínál. A késleltetett visszafizetésnek köszönhetően a tudatos hitelfelvevők növelhetik a pénzügyi rugalmasságukat, átgondolhatják költéseiket, akár egy korábban nem elérhető, nagyobb költést is megengedhetnek maguknak” - hangsúlyozta Soós Csaba, az MBH Bank lakossági üzletfejlesztési ügyvezető igazgatója. „Célunk, hogy bármilyen élethelyzetben ügyfeleink mellett álljunk és a számukra legmegfelelőbb, személyre szabott szolgáltatásokat kínáljunk, legyen szó akár a karácsonyi kiadások finanszírozásáról, széles termékkínálatunk biztosítja, hogy mindenki megtalálja a számára ideális megoldást” – tette hozzá az ügyvezető.

Tudatos hozzáállás jellemzi a karácsonyi pénzügyeket is

A kutatásban megkérdezettek 46 százaléka legfeljebb 50 ezer forintot tervez költeni karácsonyi ajándékokra, tavaly a válaszadók közel felénél volt ez a tervezett limit. 100 ezer forint feletti összeget a válaszadók közel negyede (24%) fordít ajándékra, ez 3 százalékkal több, mint tavaly. Az egyéb kiadásokra ajándékok nélkül – főzés, utazás, karácsonyfa – a válaszadók 56 százaléka maximum 50 ezer forintot tervez költeni, 100 ezer forintnál többet csupán a megkérdezettek 17 százaléka költ.

Forrás: MBH Bank karácsonyi kutatás

Az ünnepi költségvetés tervezésekor ugyan számottevő azok aránya, akik félretett pénzből (20%) vagy az általános tartalékból (28%) fizetik az ajándékokat, azonban a legtöbben az aktuális fizetésükből finanszírozzák a tervezett vásárlást (58%). A megkérdezettek 8 százaléka az, aki valamilyen hitelből (hitelkártya, folyószámlahitel, banki kölcsön, gyorskölcsön) fedezi a kiadásait. A hitelkártyával rendelkezők harmada a hitelkeret nagy részét felhasználja, másik harmaduk pedig csak egy kisebb részével gazdálkodik.

A többség (60%) bankkártyával fog fizetni az ajándékokért. A megkérdezettek 53 százaléka szokott pénzt adományozni a karácsonyi időszakban, legnagyobb mértékben a szociális kérdéseket, az állatvédelmi és az egészségügyi ügyeket támogatják az emberek.

„A pénzügyi tudatosság az év minden időszakában fontos, de az ünnepi időszak alatt különösen nagy figyelmet érdemel. Karácsonykor könnyen elragadhat minket az ajándékozás és a készülődés öröme, de ilyenkor is átgondoltan, felelősségteljesen kell kiadásainkat kezelni. Ügyfeleinket a tudatos tervezésre biztatjuk, illetve, hogy gondolják át a prioritásokat a költségek terén, annak érdekében, hogy ne csak az ünnepek alatt, hanem az azt követő időszakban is kiegyensúlyozott pénzügyi helyzetben maradjanak” – emelte ki Soós Csaba.

Motorosok segítik az új KRESZ-szabályok finomhangolását

Az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) széleskörű szakmai egyeztetések keretében tekinti át az új KRESZ tervezetét, valamint az arra beérkező észrevételeket. Csütörtökön motoros szakértőkkel, szakmai és érdekképviseleti szervezetekkel, szakújságírókkal, valamint tartalomkészítőkkel folytatódott a közlekedési szabályok finomhangolása - közölte az ÉKM az MTI-vel.
2026. 02. 06. 06:30
Megosztás:

Magyar innováció segíti az aszály elleni küzdelmet a mezőgazdaságban

Az öntözés hatékonyságát jelentősen növelő innovatív eszközt mutat be a nagyközönségnek az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletága és szakmai partnere, a Mezőgépgyártók Országos Szövetsége (MEGOSZ) a 32. Fegyver, horgászat, vadászat (FeHoVa) kiállításon február 5. és 8. között. Az öntözőcső-fektető gép segít hatékony választ adni a klímaváltozás és az egyre gyakoribb aszály okozta kihívásokra az erdőgazdálkodásban és a mezőgazdaságban, miközben hozzájárul a vízkészletek fenntarthatóbb felhasználásához.
2026. 02. 06. 06:00
Megosztás:

Milyen Európa-politikája lehet az új holland kormánynak?

A három, kormányzásra készülő holland párt múlt héten ismertette koalíciós megállapodását.
2026. 02. 06. 05:30
Megosztás:

Átláthatóbbá válnak a kötvények módosítására vonatkozó szabályok

Február 14-én lép életbe az a jogszabálymódosítás, amely egyértelmű kereteket ad a kötvények módosítására vonatkozóan. A még a tavalyi év végén elfogadott törvényjavaslat több ponton is lényegesen bővíti a Tpt. kötvényekre vonatkozó rendelkezéseit, ezáltal könnyebbé válik a kibocsátók számára a hitelviszony átstrukturálása és kiszámíthatóbb eljárást tesz lehetővé a piaci szereplők számára. A kötvények módosítására vonatkozóan bevezetett új szabályokat Boros György, a DLA Piper Hungary finanszírozási csoportjának szenior ügyvédje ismerteti.
2026. 02. 06. 05:00
Megosztás:

Az első adag beton kiöntésével megkezdődött a Paks II. Atomerőmű alapozása

2026. február 5-én az első adag beton alaptestbe öntésével a Paks II. Atomerőmű építési területén ünnepélyes keretek között megkezdődött az 5. blokk reaktorépületének alapozása. A VVER-1200 típusú, orosz nyomott vizes reaktorokkal megvalósuló atomerőmű generáltervezője a generálkivitelezője az Roszatom Állami Vállalat Mérnöki részlege, az Atomstroyexport vállalat. Az eseményen jelen volt Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója, Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere, valamint Alekszej Lihacsov, a Roszatom Állami Vállalat vezérigazgatója. A Paks II. Atomerőmű lesz az első olyan atomerőmű az Európai Unió területén, amely orosz VVER-1200-as III+ generációs reaktorokkal működik majd.
2026. 02. 06. 04:30
Megosztás:

Berobbant a budapesti újlakás-kínálat, de még csak most jön a java

Tavaly az év második felében is erős számokat produkált a budapesti újépítésű lakások piaca, így az egész évben összesen 8700 lakást adtak el – derül ki az OTP Ingatlanpont friss elemzéséből. Az adatbázis szerint 2026-ban várhatóan meglódul a kínálat is, mivel az ősszel indult Otthon Start hitelprogram miatt egyre több új nagy projekt indul. Ugyanakkor a jogszabályban rögzített maximális vételár ezen a piacon akár érdemben vissza is foghatja a további drágulást.
2026. 02. 06. 04:00
Megosztás:

Bács-Kiskun vármegyében is megjelent a madárinfluenza

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma Bács-Kiskun vármegyében egy pecsenyekacsa telepen magas patogenitású madárinfluenza vírus jelenlétét igazolta; az érintett állományok felszámolása folyamatban van - tájékoztatta a hivatal csütörtökön az MTI-t.
2026. 02. 06. 03:30
Megosztás:

Csekély volt az érdeklődés a nyugdíjpénz ingatlancélú felhasználására: ekkora összeget igényeltek a tagok

Az önkéntes nyugdíjpénztári tagok átlagosan 2 millió forint összeget igényeltek lakáscélra a pénztáraktól. A tagoknak jellemzően az 5-6 százaléka kért kifizetést. A legnépszerűbb cél a lakásfelújítás volt – derült ki a GRANTIS szakértői által készített körképből, amely a válaszadó pénztárak adatait tartalmazza.
2026. 02. 06. 03:00
Megosztás:

Az átlagosnál enyhébb idő várható a hétvégén is

Folytatódik az átlagosnál enyhébb, de jellemzően erősen felhős, többfelé csapadékos idő a hétvégén is. A hőmérséklet szombatra kissé visszaesik és a csúcsérték napközben jellemzően 5-11 Celsius-fok között alakul majd, éjszakánként pedig néhol gyenge fagy is lehet. Az északnyugati, északi szél vasárnap többfelé lesz élénk, olykor erős - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-hez.
2026. 02. 06. 02:30
Megosztás:

Az altatókról és a fájdalomcsillapítókról való leszokás módszere

Az altatókról és a fájdalomcsillapítókról való leszoktatást könnyítenék meg az SZTE gyermekorvosai. Innováció és klinikai tapasztalat találkozása hozott rangos elismerést az SZTE-n: Dr. Pásztor Pál és kutatócsoportja Innovációs Díjat és Proof of Concept támogatást nyert a gyermekintenzív ellátást új alapokra helyező DoseLearn projekttel.
2026. 02. 06. 02:00
Megosztás:

Hogyan lehet több a nyugdíjad? Nyugdíj kalkulátor 2026

Sokan csak találgatnak, hogyan is számítják ki pontosan az öregségi nyugdíj összegét Magyarországon.
2026. 02. 06. 01:30
Megosztás:

Készpénzt tartasz otthon nagy mennyiségben? Bajban vagy, a matracpénz most nagyon bűzlik...

Bár a 2023-as sokk után az infláció 2024-ben és 2025-ben is egyszámjegyűre mérséklődött, a készpénzben tartott megtakarítások csendes értékvesztése nem állt meg. A biztonságérzet hamis illúziója miatt - a digitális megoldások térnyerése ellenére - a magyar háztartások a legfrissebb adatok szerint még mindig több mint 7300 milliárd forintot tartanak készpénzben.
2026. 02. 06. 01:00
Megosztás:

Árzuhanás a sertéshús árában az ALDI-nál – ennyivel fizetsz kevesebbet!

Megállíthatatlannak tűnik az árcsökkenés: az ALDI idén már ötödik alkalommal vágja vissza tartósan a friss sertéshúsok fogyasztói árát. A diszkontlánc ismét lép, és ezúttal is a magyar háztartások pénztárcája jár jól – a mindennapi főzés alapanyagai most még elérhetőbbek lettek.
2026. 02. 06. 00:30
Megosztás:

Mennyi alvásra van valóban szüksége a szervezetednek? Számold ki most kalkulátorral!

Az alvás az egyik legfontosabb, mégis leginkább alábecsült biológiai szükséglet. Nem csupán a fáradtság megszüntetéséről van szó: az alvás alapvetően meghatározza az anyagcserét, az idegrendszer működését, az immunválaszt és a hormonális egyensúlyt. Ennek ellenére sokan nem tudják pontosan megmondani, mennyi alvásra lenne valóban szükségük.
2026. 02. 06. 00:01
Megosztás:

Nem lepte meg az EKB-t a cél alatti infláció

Az Európai Központi Bank a várakozásunknak és a széleskörű piaci várakozásoknak is megfelelően ismét 2,00%-on hagyta a betéti rátát. Az aktív oldali rendelkezésre állás kamatlába 2,40%-on, az irányadó refinanszírozási műveletek kamatlába 2,15%-on maradt. A döntés ismételten egyöntetű volt.
2026. 02. 05. 23:30
Megosztás:

A Qualcomm negyedéves profitja csökkent, bevétele nőtt

Az amerikai Qualcomm Inc., a világ egyik legnagyobb félvezetőket, processzorokat és telekommunikációs eszközöket gyártó cége 6 százalékos nyereségcsökkenésről és 5 százalékos bevételnövekedésről jelentett az első pénzügyi negyedéve után.
2026. 02. 05. 23:00
Megosztás:

Révész Máriusz: program indul az élhetőbb településekért

Kísérleti jelleggel nyolc helyen indít programot az élhetőbb településekért az aktív Magyarországért felelős államtitkárság - jelentette be Révész Máriusz államtitkár csütörtökön Edelényben, a témában tartott konferencián.
2026. 02. 05. 22:30
Megosztás:

450 új munkahely jön létre a kínai Evoring 39 milliárd forintos beruházása nyomán Jászfényszarun

Az Evoring Precision Manufacturing kínai autóipari beszállító 39 milliárd forintos új beruházása nyomán 450 munkahely jön létre Jászfényszarun, ami ráadásul tovább erősíti Magyarország éllovas pozícióját az elektromos autóipari átállásban - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön a helyszínen.
2026. 02. 05. 22:00
Megosztás:

Erősödött a forint estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 02. 05. 21:30
Megosztás:

Nyereségesebb, mint a SHIB vagy a SOL? A Digitap nagy volumenű betéti fejlesztése világszerte figyelmet kelt

Miközben a Shiba Inu és a Solana árfolyama az utóbbi időben esett, egyre több kereskedő fordul érdeklődéssel a Digitap ($TAP) felé. Ez a globális bankolási alkalmazás – vagy „omnibank” – nemzetközi figyelmet keltett a Solana-betétekhez kapcsolódó frissítésének bevezetésével, amely tovább fejleszti a platform több-blokkláncos (multi-chain) képességeit.
2026. 02. 05. 21:00
Megosztás: