Rossz előjel: megjöttek a varjak! Jön a hideg - elég lesz a gáz Magyarországon?
Hogy pontosan ahhoz köthető-e, hogy akkorra fagynak le a földek és tovább nem tudnak a szántókon garázdálkodni vagy valami máshoz, azt nem tudom, de azért a hidegebb időjárás beköszöntének jó előrejelzői szoktak lenni.
Egyelőre nincs fagy, esik az eső.
Mostanra már nyilván kitalálta a nyájas olvasó, hogy miről akarunk ma beszélni.
A gázhelyzetről.
A 2021/2022-es év fordulóján ilyenkor már csak 50-51 százalékos töltöttség volt az európai gáztárolókban, most pedig 82 százalék körül van. Ez nem csak azt jelenti, hogy 31 százalékponttal jobbak vagyunk, mint tavaly, hanem azt is, hogy most 31 milliárd köbméter gázzal jobban állunk.
Tavaly végül 65 milliárd köbméter gáz jött Oroszországból vezetéken az egy évvel korábbi 150 milliárddal szemben. Két vezetéken, az ukrajnain és a déli, török vezetéken továbbra is jön a gáz.
Ezeken kb. 25 milliárd köbméter érkezhet évente Európába (Magyarországra is), az oroszoktól. Ha az imént vázolt előnyünk megmaradna, akkor az azt jelentené, hogy további mintegy 15 milliárd köbmétert kellene beszereznünk más forrásból, amire jó lehetőséget biztosítanak a tavaly átadott LNG terminálok és vezetékek (holland, német LNG terminálok és bolgár, lengyel gázvezetékek).
Szóval úgy tűnik, hogy jön a hideg (legalábbis a varjak ezt jelzik előre), de ez a holland gáztőzsdén egyelőre nem látszik.
Tegnap 55 euró per MWh-ra esett az egyhónapos szállítású gáz ára, amit utoljára néhány hónappal az után láthattunk, hogy a Jamal gázvezetéken drasztikusan csökkentettétek az oroszok a gázszállítást, 2021 szeptemberében!
Lehet, hogy egy időre ez lesz az alja az árnak, amely – különben és szerintünk – hosszútávon stabilizálódhat majd, valószínűleg 30 és 60 euró között. Most a várható hidegebb időjárás tréfálhat meg bennünket, de arra sincs garancia, hogy a maradék két szállító vezetéken nem zárja el Putyin a gázcsapot.