Megjöttek az extraprofitadók: minimum 3900 forint a repülőjegyadó, fizet a Revolut

A kormány szombati ülésén elfogadta az extraprofitadóként emlegetett új adókat és elvonásokat. Az erről szóló rendelet már meg is jelent. A repülések után 3900-9750 forintot kell fizetni, az értékpapírügyletekre 0,3 százalék lesz a tranzakciós illeték, és Revolut jellegű utalások után is fizetni kell ezután – derül ki a Bank360.hu összefoglalójából.

Megjöttek az extraprofitadók: minimum 3900 forint a repülőjegyadó, fizet a Revolut

A tranzakciós illeték alapja a pénzügyi eszköz ügyfélszámlán (értékpapírszámlán) jóváírt értéke (vételára). Amennyiben ez az érték külföldi pénznemben van meghatározva, akkor a Magyar Nemzeti Bank által közzétett, a teljesítési napon érvényes hivatalos devizaárfolyamon kell forintra átszámítani.

Az értékpapírügyletek tranzakciós illetéke 0,3 százaléka, de vételenként legfeljebb 10 ezer forint. (Ez megegyezik az átutalások illetékével).  Mentes az értékpapírügyleteket terhelő tranzakciós illeték alól a pénzügyi eszköz vétele, ha a befektetési szolgáltatást a Magyar Államkincstár vagy a Posta Elszámoló Központot működtető intézmény nyújtja.

A tranzakciós illetéket azokra a pénzügyi szolgáltatókra is kiterjeszti a kormányrendelet, amelyek Magyarországon határon átnyúló szolgáltatásként végeznek (ilyen például a Revolut vagy a Wise). A tranzakciós illeték megegyezik a normál mértékkel, azaz 0,3 százalék, de fizetési műveletenként legfeljebb 10 ezer forint - írja a Bank360.hu.

A repülőjegyadót a kormány légitársaságok hozzájárulásának hívja, amit a repülőtéri földi kiszolgált végző cégeknek kell beszedni. A hozzájárulást a belföldről induló utasokra kell megfizetni (a tranzitutasokra nem).

A repülőjegyadóra két tarifa van. A kormányrendelet szerint utasonként 3900 forintot kell fizetni, ha ha az utas végső úti célja az Európai Unió, Nagy-Britannia, Észak-Íroszrszág, valamint Albánia, Andorra, Bosznia-Hercegovina, Észak-Macedónia, Izland, Koszovó, Liechtenstein, Moldova, Monaco, Montenegró, Norvégia, San Marino, Svájc, Szerbia és Ukrajna. Végső úti céllal más országokba repülő utasonként 9750 forint a hozzájárulás mértéke.

A banki különadót a helyi adó adólapját az adóévet megelőző adóévi éves beszámoló alapján meghatározott nettó árbevétel alapján kell fizetni. 2022-ben az adó mértéke 10 százalék, 2023-ban 8 százalék.

A hitelintézeteknek és pénzügyi vállalkozásoknak a 2022. adóévre vonatkozó különadót 2022. október 10-ig és 2022. december 10-ig két egyenlőrészletben kell megfizetniük. 2023-ban pedig június 10-ig, október 10-ig és december 10-ig három egyenlő részletben.
A biztosítási pótadót a biztosítási díj alapján kell fizetni a biztosítóknak. Ennek mértéke is sávosan változik. 2022-ben magasabb a díjbevétel nagyságától és a szolgáltatástól függően 2-14 százalékig terjed. 2023-ban ugyanez 1-7 százalék.

A gyógyszerforgalmazókat a társadalombiztosítási támogatásnak a termelői árral vagy importbeszerzési árral arányos részére a 10 ezer forintot meg nem haladó termelői áras gyógyszerek esetén 20 százalékos, a 10 ezer forintot meghaladó termelői áras gyógyszerek esetén 28 százalékos mértékű befizetési kötelezettség terheli.
A távközlési pótadót is a helyi adóknál számított nettó árbevétel alapján kell fizetni a cégeknek. Az adó mértéke az 1 milliárd forintot meg nem haladó bevétel után 0 százalék, az 1 milliárd forintot meghaladó, de 50 milliárd forintot meg nem haladó része után 1 százalék, az 50 milliárd forintot meghaladó, de 100 milliárd forintot meg nem haladó része után 3 százalék, a 100 milliárd forintot meghaladó része után pedig 7 százalék.

A kiskereskedőknek a jelenleg fizetett kiskereskedelmi adó 80 százalékát kell befizetniük pótadóként 2022-ben. 2023-ban is ennyi az adó mértéke, de azt már az árbevételének a kiskereskedelemi adó jelenlegi mértékénél nagyobb százalékára. Az adóalap 500 millió forintot meghaladó, de 30 milliárd forintot meg nem haladó bevétel után 0,15 százalék, a 30 milliárd forintot meghaladó, de 100 milliárd forintot meg nem haladó része után 1 százalék, a 100 milliárd forintot meghaladó része után 4,1 százalék.

Az energiapiacon a világpiaci olajárnál olcsóbb orosz olajon keletkező nyereséget adóztatja meg az állam a Mol esetében. A különadó alapja az Oroszországból származó és a világpiaci nyersolaj árkülönbözetének hordóban mért mennyiségének a szorzata. Az adó mértéke 25 százalék, amit havonta kell megfizetni. Ezen felül a hazai kitermelésű olaj- és gáz bányajáradéka is nő, a kormány ezzel vonja el az energiaárak emelkedéséből származó extra bevétel egy részét.

A korábbi bejelentéseknek megfelelően emelkedik a dohánytermékek, az szeszes italok jövedéki adója, valamint a népegészségügyi adó mértéke is (ez például az energiaitalokat, üdítő italokat, sós snackeket, ízesített söröket érinti). Ezen felül emelkedik a cégautóadó összege is a jármű teljesítményétől és környezetvédelmi besorolásától függően.

Nem változott a jegybanki kommunikáció

Változatlan maradt a hazai kamatszint. A várakozásoknak megfelelően nem módosított a kamatkondíciókon a Magyar Nemzeti Bank, az alapkamat 6,5 százalékon, az overnight jegybanki betét kamata 5,5 százalékon, míg az overnight fedezett hitel kamata 7,5 százalékon maradt.
2026. 01. 28. 07:30
Megosztás:

Trump szerint nagyon jó dolgok történnek Ukrajnával és Oroszországgal

Donald Trump szerint előrelépés van az orosz-ukrán háború megoldása felé vezető folyamatban - az amerikai elnök kedden a washingtoni Fehér Házat elhagyva újságírók előtt hangoztatta optimizmusát.
2026. 01. 28. 07:05
Megosztás:

Rekord költségvetési hiánnyal zárta Románia 2025-öt

146,03 milliárd lejes (mintegy 10 948 milliárd forint) deficittel zárta a 2025-ös évet a központi költségvetés - közölte kedden a bukaresti pénzügyminisztérium.
2026. 01. 28. 06:00
Megosztás:

Jelenleg az új lakás vásárlók dominálják a piacot, de 2026 újra a befektetők éve lehet

A befektetési célú ingatlantranzakciók 2025-ben kettős irányt mutattak: a befektetők vevőként visszafogottabbá váltak, eladóként viszont kifejezetten aktívak maradtak. A Duna House adatai szerint sokan inkább a korábban megszerzett ingatlanokon realizáltak nyereséget, mintsem újabb vásárlásokba kezdtek.
2026. 01. 28. 05:30
Megosztás:

Magyar mérnöki teljesítmény a világ élvonalában: rekord évet zárt a Ganz Electric

Rekord évet zárt 2025-ben a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Zrt.: a vállalat egyetlen év alatt több mint 130 új transzformátor- és forgógéprendelést nyert el közel 200 millió euró értékben, és több tucatnyi berendezést szállított le a világ számos országába. A közel 150 éves Ganz Electric nagy teljesítményű transzformátorai és forgógépei Németországtól Dánián és az Egyesült Királyságon át egészen a Fülöp-szigetekig kerültek be kritikus energetikai infrastruktúrákba, miközben a hazai piacon is csúcsteljesítményű berendezéseket szállítottak le és helyeztek üzembe sikeresen.
2026. 01. 28. 05:00
Megosztás:

4 elemzőház 200 forint konszenzusos célárral javasolja vételre az AutoWallis részvényeit

200 forint konszenzusos 12 havi célárral ajánlja vételre az AutoWallis részvényeit 4 elemzőház – derül ki a Budapesti Értéktőzsde Prémium kategóriájában jegyzett vállalat által készített, a honlapján mostantól folyamatosan elérhető dokumentumból.
2026. 01. 28. 04:30
Megosztás:

Duguláselhárítás 1,4 millióért? 3 kérdést tegyen fel, hogy ne verje át a csőgörény maffia

Az utóbbi hónapokban megszaporodtak a brutális túlszámlázásokról és az agresszív fellépésről szóló duguláselhárítással összefüggő rémtörténtek. A „csőgörényes maffiaként” elhíresült módszer lényege az olcsó hirdetési ár, amely a helyszínen váratlan felárakkal, méterdíjakkal és fenyegetéssel duzzad akár milliós végösszegre. A csatornavizsgáló specialista valós eseteken keresztül mutatja be a csalók módszereit, és ad tanácsot a védekezéshez.
2026. 01. 28. 04:00
Megosztás:

Jelentős gyógyszerfejlesztési program zárult a Pécsi Tudományegyetemen

Szabadalmi bejelentések és publikációk mellett új terápiás eljárások kifejlesztését szolgáló eredményeket is hozott a Pécsi Tudományegyetem (PTE) vezetésével négy éven át zajló gyógyszerfejlesztési program - tájékoztatta a baranyai felsőoktatási intézmény kedden az MTI-t. Az 1,2 milliárd forintból végrehajtott programban több mint száz kutató vett részt.
2026. 01. 28. 03:30
Megosztás:

Új csúcsot ért el a panellakások népszerűsége - mi történt a panelek piacán az elmúlt hónapokban?

Habár az elmúlt években általánosan jellemző volt a panellakások iránti masszív kereslet, azonban ez az elmúlt hónapokban talán még inkább fokozódott méreteik és áraik miatt. Olyannyira megnőtt irántuk az igény, hogy egyre inkább megközelítették a téglaépítésű lakások árát.
2026. 01. 28. 03:00
Megosztás:

A magyar és a szerb nyugdíjrendszer összehasonlítása

Magyar vs. szerb nyugdíjrendszer: szabályok, jogosultságok és a „matek” a háttérben. Az alábbi összehasonlítás kifejezetten megbízható, elsődleges forrásokra (jogszabályok, hivatalos intézményi tájékoztatók, nemzetközi szervezetek elemzései) támaszkodik. A cél az, hogy érthetően, mégis szakmailag pontosan lásd: milyen feltételekkel lehet nyugdíjat szerezni Magyarországon és Szerbiában, és miben más a két rendszer logikája.
2026. 01. 28. 02:00
Megosztás:

Nyomás az ALDI-ba, ha szereted a csokoládét!

Az ALDI ismét árcsökkentéssel segíti a magyar vásárlókat: a kakaó világpiaci árának csökkenése lehetővé tette, hogy az áruházlánc kedvezőbb beszerzési feltételeket érjen el, és – megszokott, következetes gyakorlatához híven – ezt az előnyt most is továbbadta a fogyasztóknak.
2026. 01. 28. 01:30
Megosztás:

Nyugdíj melletti munka Magyarországon: választás vagy kényszer?

A magyar nyugdíjasok helyzete az elmúlt években egyre összetettebbé vált: sokan már nemcsak pihenésre, hanem plusz munkára is kényszerülnek a megélhetés biztosításához. A nyugdíj melletti munkavállalás ma egyszerre jelenthet lehetőséget és anyagi szükségszerűséget. Elemzésünk bemutatja, hányan dolgoznak nyugdíj mellett, miért terjed ez a jelenség, és milyen társadalmi következményekkel jár.
2026. 01. 28. 01:00
Megosztás:

Hat őshonos állattartó telepet korszerűsít a Kiskunsági Nemzeti Park

Mintegy 2,4 milliárd forint európai uniós támogatást költ a Kiskunsági Nemzeti Park hat őshonos állattartó telep korszerűsítésére, továbbá eszköz- és gépbeszerzésére - közölte a park igazgatósága az MTI-vel.
2026. 01. 28. 00:30
Megosztás:

Száz új munkahelyet hoz létre a Körber Hungária 14,5 milliárd forintos beruházási programja Pécsen

A Körber Hungária átfogó beruházási programot hajt végre 14,5 milliárd forint értékben Pécsen, többek között egy magas hozzáadott értékű szolgáltató központot és száz új munkahelyet hozva létre - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden a helyszínen.
2026. 01. 27. 23:30
Megosztás:

Donald Trump forradalmi változásokat hozott a világban

Donald Trump első éve forradalmi változásokat hozott a világban, ami alapvetően változtatta meg a nemzetközi szabályozáson alapuló, ENSZ központú liberális rendszert - hangzott el a Magyar Külügyi Intézet (MKI) panelbeszélgetésén kedden Budapesten.
2026. 01. 27. 23:00
Megosztás:

Békés vármegye két báromfitelepén is megjelent a madárinfluenza

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma Békés megyében két báromfitelepen magas patogenitású madárinfluenza vírus jelenlétét igazolta, az érintett állományok felszámolása folyamatban van - tájékoztatta a hivatal kedden az MTI-t.
2026. 01. 27. 22:30
Megosztás:

Ezeket a biztonsági jeleket mindenkinek érdemes ismerni

A biztonsági jelzések nem csupán ipari környezetben, hanem a mindennapokban is életmentőek lehetnek. Ezek a szimbólumok gyors és egyértelmű információt adnak veszélyekről, teendőkről vagy menekülési útvonalakról. Ha nem ismerjük fel őket, komoly kockázatnak tesszük ki magunkat és másokat.
2026. 01. 27. 21:30
Megosztás:

Kedden erősödött a forint az euróval és a dollárral szemben

A forint erősödött kedden az euróval és a dollárral szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon, a svájci frank ellenében viszont árfolyama szinte nem változott.
2026. 01. 27. 20:00
Megosztás:

Pozitív zárás az európai tőzsdéken

A vezető európai részvényindexek többsége emelkedéssel zárta a keddi kereskedést, Frankfurt kivételével.
2026. 01. 27. 19:30
Megosztás:

Kína: Japánnak nincs joga nyilatkozni Tajvan kérdésében

Japánnak sem történelmi, sem jogi alapon nincs joga megjegyzéseket tenni Tajvan kérdésében – jelentette ki kedden a kínai külügyminisztérium szóvivője.
2026. 01. 27. 19:00
Megosztás: