Megkezdte a Hipra nevű vakcina hatékonyságának vizsgálatát az EMA
Az Európai Unió gyógyszerfelügyeleti hatóságának szerepét betöltő, amszterdami székhelyű ügynökség közölte: Humángyógyszer Bizottsága (CHMP) azt vizsgálja, hogy a Hipra, más néven PHH-1V oltóanyag alkalmazható-e a koronavírus-fertőzés megelőzésére. A vakcinát emlékeztető oltásnak szánják azok számára, akik legalább három hónapja már kaptak két adag, koronavírus elleni védőoltást az Európai Gyógyszerügynökség által engedélyezett vakcinákból, akár kombinálva is.
Az uniós ügynökség közleménye szerint döntése a szakvizsgálat megkezdéséről a laboratóriumi kutatások, és a felnőtteken végzett klinikai vizsgálatok előzetes, kedvezőnek mutatkozó eredményein alapul. A tanulmányok azt sugallják, hogy a fehérje-alegység alapú Hipra-vakcinával oltottak szervezetének immunválasza hatékony lehet SARS-CoV-2, azaz a COVID-19 betegséget okozó vírus ellen, és elősegítheti a betegség elleni védekezést olyan vírusvariánsok esetében is, mint az omicron - közölték.
Az EMA Humángyógyszer Bizottsága az eljárás során értékelni fogja a vakcina hatékonyságára és biztonságosságára, valamint minőségére vonatkozó adatokat, hogy megbizonyosodjanak róla, az oltóanyag előnyei felülmúlják-e az esetleges kockázatokat. A folyamatos felülvizsgálat addig folytatódik, amíg elegendő bizonyíték nem áll rendelkezésre a forgalomba hozatali engedély hivatalos kérelmének beadásához. Az EMA közölni fogja a vakcináról kialakított véleményét, illetve azt, ha a gyártó benyújtja az oltóanyag forgalomba hozatali engedély iránti kérelmét - tették hozzá.
Az amszterdami székhelyű uniós gyógyszerügynökség ez idáig a Pfizer/BioNTech Comirnaty, az AstraZeneca Vaxzevira, a Moderna Spikevax, a Janssen, valamint a Novavax vállalatok koronavírus elleni vakcináit ajánlotta használatra. Vizsgálja a Szputnyik V, és a Sanofi vállalat Vidprevtyn nevű oltóanyagát, valamint a Sinovac és a Valneva gyógyszergyárak oltóanyagait.