Megszavazták a jövő évi spanyol költségvetést
A javaslatot a Pedro Sánchez vezette, kisebbségben kormányzó baloldali koalíciós kormányt támogató pártok, a Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE), a radikális Együtt Képesek Vagyunk Rá (Unidas Podemos), és regionális pártok, köztük a Katalán Republikánus Baloldal (Esquerra Republicana) szavazta meg. A költségvetés "politikai stabilitást és gazdasági biztonságot nyújt az országnak az ukrajnai orosz invázióból eredő válságos időszakban" - közölte a Pénzügyminisztérium a költségvetési javaslat elfogadása után.
A spanyol kormány jövőre azzal számol, hogy a költségvetési hiány az idei 5 százalékról GDP-arányosan 3,9 százalékra fog mérséklődni a már meglévő és az újonnan kivetett adóknak, valamint az uniós forrásoknak köszönhetően. Az elfogadott büdzsében szó esik a nyugdíjak és a köztisztviselők fizetésének emeléséről, a szeptemberben bevezetett ingyenes vonathasználat határidejének meghosszabbításáról, valamint az egészségügyi és oktatási kiadások növeléséről. A kormány a bankok által befizetett 3 milliárd euró, és az energiaóriások 2 milliárd eurót meghaladó extraprofitadójából, és a szupergazdagokra kivetett különadóból kívánja finanszírozni célkitűzései egy részét.
Spanyolország a koronavírus-járvány utáni helyreállítási alap forrásaiból hat év alatt 140 milliárd euró lehívására jogosult. A jövő évi 26,5 milliárdos keretösszegből főként infrastrukturális beruházásokat, valamint megújuló energiaforrások fejlesztését finanszírozza a spanyol kormány, miközben emelik a szociális juttatásokat a jövő évi országos és regionális választások előtt.
A jövő évi költségvetésben 274 milliárd eurót különítettek el az infláció által leginkább sújtott háztartások segítésére. Ilyen mértékű szociális segélyezésre még nem volt példa az ország történetében. A kormány derűlátó a jövő évi gazdasági növekedéssel kapcsolatban, 2,1 százalékos növekedéssel számol a költségvetésben, az OECD ennél jóval visszafogottabb, 1,3 százalékos Spanyolországra vonatkozó várakozásával szemben.