Megváltoztatta a Nemzetközi Beruházási Bank minősítését a Fitch és az S&P is
A Fitch Ratings "BBB"-ről "A-" minősítette vissza a bank hosszú távú beruházási hiteleit negatív kilátással, a rövid távú eszközök minősítését pedig F1-ről F2-re. Az NBB korábbi közleménye szerint Magyarország - mint az NBB fogadó országa - a bank egyik legaktívabb részvényese, amely a befizetett tőke alapján a 2. legnagyobb részesedéssel rendelkezik, valamint a bank beruházásainak egyik fő kedvezményezettje. Az NBB "magyar" hitelportfóliójának jelenlegi volumene közel 180 millió euró.
A bank 2021-re vonatkozó auditált IFRS pénzügyi kimutatásai szerint az utóbbi évek rekordjának számító 7,9 millió eurós (2,78 milliárd forint) nettó nyereséget ért el tavaly, ami 8 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit. Az MTI-nek eljuttatott összefoglaló szerint a növekedés hátterében elsősorban az alaptevékenységekből származó bevétel emelkedése állt.
Az év végén a bank eszközállományának összértéke 1,8 milliárd euró volt, ez több mint 10 százalékos növekedés a 2020-ashoz képest.
Tavaly folytatódott az NBB tőkésítési programja: az év végén a pénzintézet befizetett tőkéje elérte a 424,8 millió eurót, több mint 12 százalékkal nőtt 2020 végéhez képest. A tárgyidőszak alatt az NBB nettó hitelportfóliója több mint 16 százalékkal bővült, elérte az 1,2 milliárd eurót. Így a 2022-es év végére előirányzott stratégia egyik kulcsfontosságú mutatóját egy évvel a tervezett időpont előtt elérték.
Tavaly a hitelminősítők - az S&P Global, a Fitch Ratings és az Orosz Analitikai Hitelminősítő Ügynökség (ACRA) - megerősítették a bank nemzetközi fejlesztési intézmény státuszát, átlagos "A" hosszú távú minősítéssel.
Az 1970-ben alapított NBB jelenlegi részvényesei Bulgária, Kuba, Csehország, Magyarország, Mongólia, Románia, Oroszország, Szlovákia és Vietnam.