Megvannak a téli szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés első eredményei

Az élelmiszerbiztonság és a fogyasztók védelme 2024 téli ünnepi időszakában is jelentős figyelmet kap: december 9-e óta tart a Nobilis Márton élelmiszergazdaságért és agrárszakképzésért felelős államtitkár által elrendelt téli szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés. Az év végéig tartó kezdeményezés során hagyományosan a karácsonyhoz, a téli ünnepi időszakhoz kapcsolódó célterületeket és termékeket vizsgálnak szakemberek. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) az ellenőrzés első szakaszát követően már el is végezte az eddigi eredmények összesítését - közölte az Agrárminisztérium (AM) hétfőn az MTI-vel.

Megvannak a téli szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés első eredményei

Az államtitkár kifejtette, a vármegyei és a járási kormányhivatalok munkatársai a Nébih szakértőivel és irányításával végzik a több mint három hétig tartó, összehangolt országos akciót.

A komplex vizsgálat-sorozatban az ünnepi időszaknak megfelelően, kiemelt figyelmet kap az élelmiszer-előállítás és -forgalmazás mellett a vendéglátás. A szakmai ellenőrzés az év ezen szakaszában közkedvelt termékek körére is kiterjed.

Nobilis Márton ismertette, az élelmiszer-előállítás esetében elsősorban a hús és húskészítmények előállítása kapcsán végeznek létesítmény- és élelmiszer-ellenőrzést. Az üzletekben, piacokon, ideiglenes árusítóhelyeken, adventi és karácsonyi vásárokon zajló forgalmazás ellenőrzésének középpontjában a friss húsok, valamint a karácsony idején nagy népszerűségnek örvendő élőhal árusítása kerül. Az édesipari termékek értékesítése esetében azok lejárati idejét és nyomonkövethetőségét szemlézik az ellenőrök.

A vendéglátás kiemelt ellenőrzése elsősorban az adventi, karácsonyi rendezvényeken zajlik.

A főbb szempontok között a higiénia biztosítása, a személyi és technikai feltételek megfelelősége, az eladásra kínált élelmiszerek lejárati ideje, jelölése és nyomonkövethetősége szerepel.

A téli ünnepi vásárok és rendezvények kínálatának elmaradhatatlan része a forralt bor, amelynél a receptúrát tartalmazó gyártmánylap, valamint az alapanyagok eredetének vizsgálata kerül a fókuszba.

A téli akcióban a szezonális zöldségek és gyümölcsök származásának, nyomonkövethetőségének ellenőrzése is helyet kap.

Az élelmiszerek mellett a Nébih a téli vadmadáreledeleket is vizsgálja.

Az államtitkár hangsúlyozta, az ellenőrzés-sorozat december 15-én lezárult első szakaszában országosan 779 ellenőrzésre került sor. Ebből 135 vizsgálat élelmiszer-előállító helyen, 542 az élelmiszer-forgalmazásban és 77 kitelepült vendéglátóhelyen, valamint 25 kitelepült jövedéki engedélyes árusítónál történt.

Az ellenőrök leggyakrabban (35 esetben) higiéniai hiányosságokat tapasztaltak, a dolgozók egészségügyi alkalmasságával kapcsolatban 26 esetben tártak fel hiányosságot.

Az ellenőrzésekkor 149 különböző élelmiszertételt kellett kivonni a forgalomból, kevesebb mint 1 tonna mennyiségben, aminek a legfőbb oka a jelölési hiba volt, leginkább a külföldi édességeknél.

A tapasztalt hiányosságok miatt 1 üzletben kellett a tevékenységet korlátozni, emellett az ellenőrök 3 alkalommal figyelmeztetést, 59 esetben bírság kiszabását alkalmazták szankcióként. Utóbbiak összege idáig 4 millió forint, de több eljárás még folyamatban van.

Az első héten összesen 43, élőhalat árusító hely állatvédelmi célú ellenőrzése zárult le. Az állattartási körülmények, valamint az állategészségügyi dokumentációk vizsgálata során súlyos jogszabálysértést nem tapasztaltak a szakemberek: a tároló medencék nem voltak túlzsúfoltak, és azokban a vízminőség, a levegőztetés is megfelelt az előírt követelményeknek. Sérült halat nem találtak a vizsgálatot végzők, és a halak értékesítés előtti kötelező kábítása is megtörtént - tették hozzá.

Nobilis Márton kiemelte, a vendéglátás területén folytatott eddigi ellenőrzések tapasztalata, hogy a rendezvényekre, adventi, karácsonyi vásárokra kitelepült vendéglátók megfelelően felkészültek.

A vállalkozók biztosították az élelmiszer-higiéniai és -biztonsági szempontok betartásához szükséges feltételeket, és bejelentési kötelezettségüknek is eleget tettek. Jellemzően a forgalmazott termékek és alapanyagok eredetét is tudták számlával, szállítólevéllel igazolni. Probléma néhány esetben a dolgozók egészségügyi kiskönyvével, valamint az allergén összetevőkkel kapcsolatos tájékoztatás terén akadt.

Kirívó esetekként említhető, hogy egy vendéglátóhelyen lejárt minőségmegőrzési idejű fűszereket is használtak az ételkészítéshez, egy másiknál pedig a mosogatás és a kézfertőtlenítés feltételei hiányoztak. A feltárt hiányosságok nagyobb részét már az ellenőrzés idején megszüntették a vállalkozók, és mostanra a több időt igénylő javításokat, pótlásokat is elvégezték.

A karácsonyi vásárokra kitelepült jövedéki engedélyes árusítók, forralt bort forgalmazók körében a 25 kitelepült egységből 4 helyen hiányzott a gyártmánylap és 5 alkalommal nem tudták bemutatni az alapanyag származását igazoló dokumentumot.

Hozzátette, hogy a téli szezonális ellenőrzés első szakaszában vadmadáreledeleket is vizsgáltak a Nébih szakemberei. Az eddig ellenőrzött 38 terméknél több esetben kisebb jelölési hibákat, hiányosságokat tártak fel az ellenőrök. A Nébih laboratóriumában biztonsági, valamint a minőségi paraméterek alapján egyaránt vizsgálják a termékeket. A vizsgálatok még zajlanak, a már lezárt mérések során nem találtak problémát - tudatta az AM.

Az államtitkár felhívta a figyelmet arra is, hogy a fogyasztók érdekében minden évben elrendelt, nagy alapossággal végrehajtott, széleskörű ellenőrzés-sorozat célja, hogy az ünnepi időszakban is kizárólag biztonságos és jó minőségű élelmiszer kerüljön a családok asztalára.

Ennek érdekében a már december elejétől tartó, összehangolt, sokrétű munkát egészen az óév utolsó napjáig folytatják a hatóság szakemberei - írták.

Tájékoztatásuk szerint a Téli szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés 2024. részjelentés letölthető a Nébih honlapjáról.

A magyar munkavállalók riasztó állapotára figyelmeztet a szakértő az Egészség Világnapján

Az Országos Mozgásszervi Állapotfelmérés adatai rávilágítanak arra, hogy a mozgásszervi panaszok ma már nem csupán egyéni egészségügyi problémát jelentenek, hanem súlyos teljesítménybeli és gazdasági kockázatot hordoznak a vállalatok számára. A 21. században a mozgásszervi megbetegedés a szív- és érrendszeri betegségek után a leggyakoribb orvoshoz fordulási ok. A jövő gerincbetegei pedig azok, akik a jelenben még a TikTokot pörgetik.
2026. 04. 03. 22:00
Megosztás:

Tűzszünetet sürgetett az orosz és a török elnök

Tűzszünet mielőbbi megteremtése és az összes fél érdekeit figyelembe vevő megállapodások kidolgozása mellett szállt síkra Vlagyimir Putyin orosz és Recep Tayyip Erdogan török elnök a közel-keleti konfliktussal kapcsolatban - közölte a két vezető pénteki telefonbeszélgetéséről a Kreml sajtószolgálata.
2026. 04. 03. 21:00
Megosztás:

A távközlési kkv-k versenyképességét támogató fejlesztés indult

Csaknem 900 millió forint támogatással indított programot a távközlési szektorban működő kis- és középvállalkozások (kkv-k) digitális transzformációjának és versenyképességének növelésre a HTEnet Innovációs Nonprofit Kft. - közölte a Hírközlési és Informatikai Tudományos Egyesület az MTI-vel.
2026. 04. 03. 20:00
Megosztás:

Ukrán cég vásárolta fel az ArcelorMittal utolsó romániai üzemét

Ukrán cég vásárolta fel a csőtermékeket gyártó román ArcelorMittal Tubular Products Romant - írta vállalati közlemény alapján a profit.ro.
2026. 04. 03. 19:00
Megosztás:

Folytatódott a turisták és a vendégéjszakák számának csökkenése Romániában

Februárban is folytatódott a turisták és a vendégéjszakák számának csökkenése Romániában - közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2026. 04. 03. 18:00
Megosztás:

A BMW eladásai 24,5 százalékkal nőttek Magyarországon az első negyedévben

A BMW Group Magyarország 24,5 százalékkal növelte a BMW márka eladásait 2026 első negyedévében a tavalyi év azonos időszakához képest; január és március között 1870 új BMW talált gazdára Magyarországon, amellyel a bajor márka őrzi vezető pozícióját a hazai prémium szegmensben - tájékoztatta a társaság az MTI-t közleményben.
2026. 04. 03. 17:00
Megosztás:

Az MBH Bank igazgatósága részvényenként 124 forint osztalék kifizetését javasolja

Az 1000 forint névértékű törzsrészvényekre bruttó 124 forint osztalék kifizetését javasolja az MBH Bank Nyrt. igazgatósága a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján csütörtökön közzétett, az április 27-i közgyűlésre készült előterjesztés szerint.
2026. 04. 03. 15:00
Megosztás:

Lakásvásárlás okosan: így válasszunk megfelelő méretet és elrendezést!

Lakásvásárlás során a szobaszám és az alapterület meghatározása fontos kérdés, és a szakértői tapasztalatok szerint a döntést gyakran nem a négyzetméterek, hanem az élhetőség és az elrendezés befolyásolja leginkább. De milyen szempontokra kell figyelni a szobaszám és alapterület meghatározásakor?
2026. 04. 03. 14:00
Megosztás:

A szőlőkabóca visszaszorításának egyik kulcsa lehet a helyes metszési gyakorlat

Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) munkatársai egri esettanulmányukban arra mutattak rá, hogy ültetvényekben alkalmazott metszési gyakorlat jelentősen befolyásolhatja az amerikai szőlőkabóca (Scaphoideus titanus) egyedszámát. A kártevő 2006 óta van jelen Magyarországon, mára országszerte elterjedt, és a szőlő aranyszínű sárgaságát okozó fitoplazma terjesztésével komoly veszélyt jelent a szőlőművelésre. Mivel a fitoplazma kórokozó ellen közvetlenül jelenleg nem lehetséges a védekezés, a kabóca állományának csökkentése kulcsfontosságú.
2026. 04. 03. 13:00
Megosztás:

Egyre jobban háttérbe szorítják a személyi kölcsönök a jelzáloghiteleket

Hároméves mélypontra süllyedt februárban a frissen megkötött jelzáloghitel-szerződések száma, és alig haladta meg a háromszázat – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. A gyenge keresletben jelentős szerepe lehet annak is, hogy a személyi kölcsönöknél egyre kedvezőbbé – illetve rugalmasabbá – válnak az igénylési feltételek.
2026. 04. 03. 12:00
Megosztás:

A Cardano megelőzte az Ethereumot a Google kvantumbiztonsági rangsorában

Egy friss Google Quantum AI tanulmány alaposan felkavarta a kriptovilágot: a jelentés szerint a Cardano erősebb védelmet kínál a jövő kvantumszámítógépes fenyegetéseivel szemben, mint az Ethereum. A kutatás nemcsak új sorrendet állított fel a blokkláncok között, hanem komoly kockázatokra is rámutatott az ETH ökoszisztémában.
2026. 04. 03. 11:00
Megosztás:

Bitcoin felé fordul a tőke? Az ETF-adatok most kemény üzenetet küldtek az Ethereum piacának

Miközben a Bitcoin stabilan vonzza a befektetői pénzeket, az Ethereumhoz kapcsolódó spot ETF-ekből látványos tőkekiáramlás indult meg. Az április 2-i adatok alapján egyre élesebben látszik, hogy a piac most nem egyformán kezeli a két legnagyobb kriptoeszközt. A Bitcoin tartja magát, a kisebb altcoinok is kapnak némi figyelmet, az ETH viszont rövid távon szemmel láthatóan elvesztette lendületét.
2026. 04. 03. 10:00
Megosztás:

Együttműködési megállapodást kötött a Hungarian Procurement Community (HPC) és a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE)

Együttműködésről állapodott meg a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) és a Hungarian Procurement Community (HPC), azaz a Magyar Beszerzők Közössége. A partnerség célja, hogy a két szakmai szervezet kölcsönösen támogassa egymás tevékenységét, valamint erősítse a logisztikai és beszerzési szakemberek közötti szakmai párbeszédet Magyarországon.
2026. 04. 03. 09:00
Megosztás:

Tényleg az Otthon Start hozta el az albérletárak esését?

Már az Otthon Start hitelprogram indulásakor arra számítottak a szakemberek, hogy a kedvezményes hitellehetőség megfékezheti az albérletárak emelkedését. A viszonylag alacsony önerő és fixen 3%-os hitelkamat ugyanis egyre több potenciális bérlőt terelhet a saját lakás vásárlása felé. Emellett még mindig sokan vásárolnak lakást befektetési céllal a csökkenő megtérülés ellenére is, ez pedig folyamatosan növeli a kínálatot az albérletpiacon.
2026. 04. 03. 08:00
Megosztás:

Személyi változások a magyarországi Bosch-csoportnál

Távozik Szászi István, a Bosch-csoport magyarországi és Adria régió vezetője, aki a Budapesti Fejlesztési Központ irányításáért is felelt, a szakember a vállalatcsoportnál eltöltött 22 éves pályafutását követően szakmai karrierjét 2026. június végétől másutt folytatja - közölte a Bosch csütörtökön az MTI-vel.
2026. 04. 03. 07:00
Megosztás:

K&H: Fordulat a munkaerőpiacon: ez dönt ma a karrieredről, nem a végzettséged

A munkaerőpiac gyorsan átalakul, és ezzel együtt a cégek elvárásai is változnak. Bár a szakmai tudás továbbra sem tűnt el a listáról, ma már egyre több vállalat szerint nem ez a legfontosabb. Sokkal inkább az számít, hogyan kommunikálunk, mennyire tudunk alkalmazkodni, vagy éppen mennyire vagyunk empatikusak. Nemzetközi kutatások is azt mutatják: a siker kulcsa egyre inkább az emberi készségekben rejlik.
2026. 04. 03. 06:00
Megosztás:

Itt a Húsvét: meglepő fordulat látható az alapanyagoknál

A húsvéti időszak közeledtével ismét nagyobb figyelem irányul azokra az alapanyagokra, amelyek jelentős részét adják a bevásárlókosarunknak. A csokoládé, a mandula, a húsvéti sütemények és piskóták mellett ilyenkor különösen felértékelődnek az olyan alapvető hozzávalók, mint a kakaó, a cukor, a vaj, a búza és a tojás. Az alapanyagok piaci teljesítményét és kilátásait a Magyarországon is jelen lévő globális befektetési szolgáltató, az XTB szakértői vizsgálták meg.
2026. 04. 03. 05:00
Megosztás:

Melyik most a legnépszerűbb használt motorkerékpár?

A Használtautó.hu adatai alapján 2026 első negyedévében a hazai használtmotor-piac stabil, jól látható trendeket mutatott: a kereslet egyértelműen néhány jól ismert modellcsalád köré koncentrálódik és a BMW toronymagasan vezet a többi márka előtt. A kínálat jelentős része már nem számít fiatalnak, és a futásteljesítmények is kifejezetten magasak, még motorokhoz képest is.
2026. 04. 03. 04:00
Megosztás:

Rugalmasság és újrapozicionálás: merre tart a magyar ingatlanpiac 2026-ban?

A lakóingatlan-piac lehet 2026 legaktívabb ingatlanpiaci szegmense Magyarországon, miközben a szállodaszektor is fontos befektetési célpont marad. Ezzel szemben az irodapiacot továbbra is óvatosság jellemzi, ahol az egyre szelektívebbé váló bérleti piacon a minőség, a fenntarthatósági szempontok és az üzemeltetési hatékonyság döntő tényezőkké váltak – derül ki a DLA Piper Hungary Hazai Ingatlanpiaci Körkép 2026. évi kiadásából*. A riport fő megállapításait Borbély Gábor, a DLA Piper Hungary partnere, finanszírozási és ingatlanjogi csoportvezetője, valamint Balogh Tamás, a DLA Piper Hungary vezető ügyvédje, Real Estate Service Stream Leader ismertették.
2026. 04. 03. 03:00
Megosztás:

Ez történik a pénzeddel, ha Magyarország bevezeti az eurót

A magyar gazdaság egyik leggyakrabban vitatott kérdése, hogy mi történne a lakosság pénzével, megtakarításaival és fizetésével, ha az ország csatlakozna az euróövezethez. A válasz nem egyszerű: az átállás rövid távon sokkhatásokat, hosszú távon pedig strukturális változásokat hozna. Nézzük meg szakmai szemmel, mire számíthatnál valójában.
2026. 04. 03. 02:00
Megosztás: