Mélypontra lassította a brit gazdaság aktivitását az omikron
Az IHS Markit pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató csoport és a brit vállalati szektor beszerzési aktivitását mérő intézet (Chartered Institute of Procurement & Supply, CIPS) közös felmérése szerint a brit feldolgozóipar és a szolgáltatási szektor szezonálisan kiigazított kompozit beszerzésimenedzser-indexe (BMI) decemberben 53,2-re csökkent a novemberben kimutatott 57,6-ról.
A két szektor együttes aktivitási mérőszáma a koronavírus-járvány megfékezését célzó korlátozások fokozatos feloldásának márciusi megkezdése óta nem volt ilyen alacsony.
Az 50 feletti BMI-indexek a vizsgált szektorok aktivitásának élénkülését, az 50 alatti mutatók az aktivitás lanyhulását jelzik, vagyis az 53,2-es decemberi kompozit adat a csökkenéssel együtt is még mindig a brit gazdaság kilábalását mutatja.
A brit hazai össztermék (GDP) 80 százalékát előállító szolgáltatási szektor aktivitási mérőszáma azonban a decemberi kompozit indexen belül 53,2-re - a kompozit indexnek megfelelő szintre - csökkent az előző havi 58,5-ről. Az IHS Markit hangsúlyozza, hogy a szolgáltatási szektor aktivitásának e markáns lanyhulása volt a fő oka az átfogó mutató jelentős visszaesésének. Ennél jóval kevésbé, 58,1-ről 57,6-ra csökkent a feldolgozószektor aktivitási indexe.
Duncan Brock, a CIPS csoportigazgatója a decemberi előzetes BMI-felmérés csütörtöki ismertetéséhez fűzött kommentárjában kiemelte: tíz hónapnyi gazdasági kilábalás hozadékát söpörték el az omikron koronavírus-változat megfékezésére érvénybe léptetett, a fogyasztókat és az üzleti vállalkozásokat érintő újabb korlátozások Brock szerint a fogyasztók elbizonytalanodása és a piaci kilengések következtében tavaly október óta nem mért szintre romlottak a magánszektor üzleti várakozásai. Más nagy londoni házak friss méréseinek tanúsága szerint a világgazdaság egészére is jellemző ugyanez a folyamat.
Az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőműhely, az Oxford Economics decemberi globális felmérése - amely 120 nemzetközi nagyvállalat várakozásait vizsgálta - azt mutatta ki, hogy egy hónap alatt a válaszadók 61 százaléka vált borúlátóbbá a világgazdaság növekedési kilátásainak megítélésében.
A ház hangsúlyozta: a koronavírus-világjárvány csúcspontja óta most fordult elő első ízben, hogy a hasonló felmérésekbe bevont üzleti vállalkozások többsége pesszimistábbá vált az egy hónappal korábbihoz képest.
Az Oxford Economics új felmérésében kérdezett üzleti vállalkozások - amelyek együttesen hatmillió alkalmazottat foglalkoztatnak és összesített éves forgalmuk hozzávetőleg kétezermilliárd dollár - a hangulat markáns romlásának jeleként borúlátóbb előrejelzéseket adtak a világgazdaság jövő évi növekedésére: a vizsgálatba bevont vállalatok által 2022-re várt globális növekedési ütem mediánértéke jelenleg 3,6 százalék az egy hónappal korábbi 3,9 százalék helyett.