Mennyi lesz a nyugdíja annak aki rokkantsági eljárásban részesült?

Nyugdíjkorhatár és jogosultság 2025-ben
2025-ben az 1960-ban született személyek érik el a 65 éves nyugdíjkorhatárt.
Amennyiben egy rokkantsági ellátásban részesülő személy megfelel az öregségi nyugdíj igénybevételéhez szükséges feltételeknek, számára előnyösebb lehet az öregségi nyugdíjra való áttérés a nyugdíjkorhatár betöltése után, mivel az öregségi nyugdíj összege kedvezőbb lehet, mint a rokkantsági ellátás.
Nyugdíjjogosultság
Az 1997. évi LXXXI. törvény 18. §-a alapján öregségi teljes nyugdíjra az jogosult, aki eléri az életkorának megfelelő nyugdíjkorhatárt és legalább húsz év szolgálati idővel rendelkezik.
A 2018. július 25-ét követően megállapított nyugdíjak esetében már nem feltétel, hogy az érintett személy a nyugdíj megállapításának időpontjában ne álljon biztosítási jogviszonyban.
A nyugdíjkorhatár 2025 betöltése előtt a nők kedvezményes nyugdíjlehetőségével is élhetnek azok, akik legalább negyven év jogosultsági időt szereztek.
Öregségi teljes nyugdíj megszerzéséhez legalább húsz év szolgálati idő szükséges, míg résznyugdíjra az jogosult, aki betöltötte a nyugdíjkorhatárt és legalább tizenöt év szolgálati idővel rendelkezik.
Rokkantsági ellátás és szolgálati idő
A rokkantsági ellátás időtartama önmagában nem számít szolgálati időnek. Azonban, ha az érintett személy a rokkantsági ellátás mellett keresőtevékenységet folytat, akkor az ebből származó jövedelem után társadalombiztosítási járulékot kell fizetnie, így szolgálati időt szerez.
Jelenleg a rokkantsági ellátás mellett korlátozás nélkül lehet munkát vállalni, és 2024. január 1-jétől a rokkantsági ellátás megállapításának sem feltétele többé a keresőtevékenység hiánya.
A rokkantsági ellátás mellett végzett keresőtevékenység tehát lehetővé teszi, hogy a jogosult személy nyugdíjra jogosító szolgálati időt és figyelembe vehető keresetet szerezzen.
Öregségi nyugdíj igénylése
Ha egy rokkantsági ellátásban részesülő személy eléri az öregségi nyugdíjkorhatárt, és teljesíti a szükséges szolgálati idő követelményét, kérelmezheti az öregségi nyugdíj megállapítását.
Abban az esetben, ha az öregségi nyugdíj összege meghaladja a korábban folyósított rokkantsági ellátás összegét, akkor az újonnan megállapított nyugdíjat kapja, míg a rokkantsági ellátás megszűnik.
Fontos tudni, hogy a rokkantsági ellátás helyett az öregségi nyugdíj megállapítása kizárólag a jogosult kérelmére történik meg. Amennyiben a jogosult nem nyújt be kérelmet, továbbra is rokkantsági ellátásban részesül, életkorától függetlenül.
Ha az öregségi nyugdíj összege kedvezőtlenebb lenne, mint a rokkantsági ellátásé, érdemes lehet lemondani a nyugdíjról, hogy továbbra is a rokkantsági ellátás folyósítása maradjon fenn. A lemondásra a nyugdíj megállapításáról szóló határozat véglegessé válásától számított tizenöt napon belül van lehetőség.
A 2025-ös jogszabály-módosítás értelmében a nyugdíjról való lemondás esetén úgy kell tekinteni, mintha a nyugdíjat meg sem állapították volna, így más ellátásokra való jogosultság szempontjából ez nem befolyásolja az érintett helyzetét.