Mesterséges intelligencia segítheti a fogak megtartását
Kutatások fényt derítettek arra, hogy a magyarok harmada csak fél évente cseréli le a fogkeféjét, kevesen járnak fogkőleszedésre, nem foglalkoznak a fogínyvérzéssel. Pedig a fogmosás a legalapvetőbb módja annak, hogy megszabaduljunk a fogakon lepedéket képező baktériumoktól, ezzel megelőzzük a fogszuvasodást és az ínybetegségek kialakulását.
Az Oclean európai régiójának elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy a legtöbben az elégtelen higiénia vagy helytelen tisztítás miatt küzdenek fogproblémákkal. „Amikor termékportfóliónkat fejlesztjük, különösen arra összpontosítunk, hogy hogyan javíthatja a technológia a szájüreg egészségét” - Roger Yu.
Jó hír, hogy a technológiai újítások egyre inkább lehetővé teszik a szájüreg higiéniai egyensúlyban tartását. Az ételmaradékok eltávolításán túl, rendelkezésre állnak eszközök az ínyápolásra és a fogkőképződés megelőzésére is.
„Különböző fejkialakítású fogkefék érhetőek már el piacon, ezek mellett kiegészítő szájápolási, tisztítási eszközöket is érdemes alkalmazni, hogy megteremtsük az optimális szájhigiéniát” – javasolja dr. Dergez Márk fogszakorvos. A szakértő példaként említett a szájvizet, a nyelvtisztítót, a fogselymet.
Sokszor igazi harc rávenni a gyermekeket is a fogmosásra. A szakértő szerint szülőként a leginkább azzal mutathatunk példát, ha mi magunk is rendszeresen és alaposan mossuk a fogunkat, akár együtt a gyerekekkel, hogy lássák és megtanulják a helyes technikát. Az Oclean applikációja is segítheti például a szülőket abban, hogy felmérjék és nyomon kövessék a gyermekek fogmosási szokásait.
„Amikor fogkefét választunk, az elsődleges szempont minden esetben a fej kialakítása kell, hogy legyen” – figyelmeztetett dr. Dergez Márk. „Hagyományos fogkefe esetében több választási lehetőségünk van, a durvábbtól egészen a finomabb sörtekialakításig és fejformáig. Elektromos esetében már szűkösebb a választék, azonban ezeknél már nagyon alaposan kidolgozott fejekről beszélhetünk, az ovális, kerek, nyújtott kialakítású eszközök különböző mozgási amplitúdóval és mozgásformával rendelkeznek. Az okos fogkefefejek kidolgozása a leginnovatívabb, ezek tökéletesen követik a páciens ínyének és fogainak a vonalát, biztosítva a hatékony fogtisztítást” – fejtette ki a szakértő.
Itt a legígéretesebb technológia
Bár már a hagyományos fogkefék is egyre fejlettebb technológiával készülnek, a mesterséges intelligencia forradalma nem kerüli el a fogápolás területét sem.
„A megelőzés, ideértve a rendszeres szájhigiéniát és fogászati ellenőrzéseket, az a terület, amelynél a legnagyobb előnyökkel jár az AI alapú megoldás alkalmazása” – magyarázta az Oclean európai régiójának elnöke. „Olyan technológiákba fektettünk, amelyek például hangvezérléssel segítik a felhasználókat a tisztítási folyamat során, okos érintőképernyőt alkalmazunk, amely valós idejű visszajelzést ad a szájüreg tisztasági állapotáról. Reméljük, hogy a technológia előnyeinek kihasználása ösztönzi majd a használókat arra, hogy rendszeresen mossanak fogat, ami már önmagában javulást eredményez a szájüreg egészségi állapotában” – tette hozzá Roger Yu.
Dr. Dergez Márk azt hangsúlyozta, hogy az AI technológia már képes személyre szabni a tisztítási programot, elemzi használója száját, meghatározza a szükségleteit, ezáltal a tisztítást még alaposabbá teszi. „Applikációk állnak rendelkezésre, amelyek jelzik, hogy mennyire hatékony a fogtisztítás, ha lepedék maradt vissza, azt el kell távolítani” - magyarázta a fogszakorvos.
A szakértő szerint a modern fogápolási módszerek megváltoztathatják az általános téziseket a fogmosásra szánt idő hosszáról.
„Hagyományos fogkefével továbbra is átlagosan 2-3 perc az ajánlott, elektromos fogkefével 1-1,5 percre csökkenhet az ajánlás, míg az AI fogkefe esetében 1 perc is elég lehet.” Hozzátette, hogy ha a lakosság döntő többsége használna AI fogkefét, javulnának a mutatók, csökkenne a hiányzó, szuvas, törött fogak aránya.
„Azt várom, hogy az AI fogkeféket továbbfejlesztik és kamerával látják el azokat, amelynek segítségével a páciens is láthatja majd az esetlegesen felmerülő problémákat.”