Mi az az NFT, mit jelent és miért érdekes befektetés az NFT?

Melyik az a nem kézzel fogható (digitális) termék, ami több, mint 2 milliárd forintba kerül? Őrültség vagy a jövő befektetése? Létrejött egy új „Vadnyugat”? A befektetésen kívül milyen hasznos, mindennapi területen fogják használni az NFT-t? A BDO Magyarország egy kétrészes cikksorozatban foglalta össze a tudnivalókat az egyre népszerűbb jelenséggel kapcsolatban.

Mi az az NFT, mit jelent és miért érdekes befektetés az NFT?

Az elmúlt év pénzügyi sajtója felfedezte magának a korábban is létező, de szinte ismeretlen feltörekvő csillagot: a non-fungible tokent, vagy népszerű rövidítése szerint az NFT-t. A hazai szaksajtóban annyira új a fogalom, hogy még elfogadott, egységes magyar neve sincs – legtöbbször nem helyettesíthető tokennek vagy nem helyettesíthető érmének esetleg zsetonnak hívják, de sokan itthon is csak egyszerűség kedvéért NFT-nek nevezik.
 
A szokatlan és körülményes név az eszköz megkülönböztető tulajdonságára utal: a kriptovilág más tokenjeivel, érméivel szemben, az NFT egyedi, nem helyettesíthető, nem becserélhető érme. Míg a bitcoin vagy bármilyen más bankjegy mindenkor behelyettesíthető egy másik hasonló bankjeggyel (pl. az egyik ezer forintos bankjegy bármely másik ezer forintos bankjeggyel), az adott NFT-ből egyetlen egy van és semelyik más NFT-vel nem helyettesíthető be. Sokáig az NFT egy megbonthatatlan egység volt, semmivel nem osztható, nem volt töredék értéke, ellentétben mondjuk a bitcoin-nal (vagy más kriptovalutával), ahol már ismerjük a SAT-ot, ami egy bitcoin százmilliomod része. Az tette lehetővé a bitcoin hatalmas felfutását, hogy a tőzsdén a kisbefektetők akár töredék bitcoinokat is vásárolhattak. Az NFT piacon mostanában jelent meg a fraction, ami azt jelenti, hogy egy nagyértékű NFT-nek megvásárolható egy kisebb része, bizonyos hányada is. Ez azonban még nem terjedt el, nagyon kezdeti fázisban van. Ebből adódóan nincs és nem is lehetséges az érme egységes árfolyama, minden egyes NFT annyit ér, amennyiért értékesíteni lehet az elsődleges vagy másodlagos piacon.

Valójában mi is az a rejtélyes NFT?

Az NFT a blokkláncon tárolt, egy eredetileg digitális eszköz tulajdonjogának igazolására szolgáló virtuális okmány. Az NFT megjelenését az tette lehetővé, hogy az Ethereum nevű, nyílt forráskódon alapuló hálózaton bevezették az örökölhető ún. „okos szerződéseket”, melyek révén követhetővé és átruházhatóvá vált a digitális és később már bizonyos fizikai tárgyak, eszközök tulajdonjoga is. A blokkláncon tárolják ezeket a tulajdonjogi igazolásokat. Emiatt az érintett személyek és vállalatok a föld bármely pontján megbízható igazolást szerezhetnek az adott eszköz tulajdonjogáról. Ez elemi feltétele annak, hogy az NFT-kkel történő kereskedés elindulhasson.
 
Nem csak hogy elindult ez a kereskedés, hanem 2021-ben megköttetett az eddigi legnagyobb értékű szerződés Beepie egyik digitális alkotásáról, amiért a boldog új tulajdonos 69 millió amerikai dollárt volt hajlandó kifizetni. Ez valóban kiemelkedő csúcs, de ma már nem ritka a pár millió dolláros értékű NFT-ügylet. Ezek a nagy összegű adás-vételek első sorban a digitális képzőművészet területén tapasztalhatók, de az NFT a digitális tér szinte minden területén jelen van.
 
A kezdetek a 2010-es évek közepére nyúlnak vissza, a blokklánc technológia akkori felfutása hozta létre az Ethereum digitális szoftverplatformot, amely számítógépes kódok tárolására szolgál és ahol az első NFT-k megjelentek. Az Ethereum ma is a fő háttere az NFT-nek, a kereskedés is első sorban itt zajlik, de azóta már több blokkláncon is elérhetők az érmék. A nagy ugrás 2017-ben következett be, amikor az Ethereumon megjelent a kanadai DapperLabs által kifejlesztett és rövid idő alatt hihetetlenül népszerűvé váló CryproKitties, azaz virtuális Kitty macskák nevű termék. Mindegyik egyedi volt és az Ethereum kriptovalutája, az ether révén lehetett megvásárolni őket. Valóságos „őrület” alakult ki a megvehető, táplálható és eladható Kitty macskák körül. A divathullám csúcsán 2018-ban a legdrágább virtuális Kitty macska 140 ezer dollárért kelt el. Innen már megjósolható volt az NFT piaci felfutása és jövője.
 
Természetesen ezt követően az NFT hamarosan megjelent a videojátékok világában is, ahol a játékokhoz szükséges tárgyakat, eszközök tulajdonjogát lehetett megvásárolni, de jelen van a modern zenében, filmművészetben is. Gyakorlatilag minden lehet NFT, amiről digitális tulajdonjogi igazolást lehet kiállítani. Még fizikai tárgyak is, amennyiben digitálisan feldolgozható egyedi megkülönböztető jellel rendelkeznek: például egy személygépkocsi alvázszáma vagy egy ingatlan helyrajzi száma. Mindezekről készül egy NFT, amely a tulajdonjogot igazolja.  Van olyan amerikai kosárlabda klub, amelyik a törzstagok igazolványát már NFT formátumban adja ki.
 
Hogy milyen sajátos hasznosítása lehet az NFT-nek a pénzügyi szolgáltatói szektorban és mik a legjellemzőbb kritikák, arról a következő cikkünkben olvashat.

Jövő tavasszal már érezhető lesz az építőipar fellendülése

Nehéz helyzetbe került idén is az építőipar, ahol a szakértők szerint 15-20 százalékos visszaesés is tapasztalható volt. Az iparág lendülete évekkel ezelőtt megtorpant, jövőre azonban fellendülés várható, amelynek az előszele már tavasszal érezhető lesz.
2024. 11. 23. 03:00
Megosztás:

Olcsó menüvel csábítaná be az embereket McDonald's

A gyorsétteremlánc arra készül, hogy az Egyesült Államokban új, kedvező árú termékcsoportot vezet be, hogy visszahódítsa a pénzszűkében lévő vásárlókat.
2024. 11. 23. 02:00
Megosztás:

Leleplezték Munkácsy Mihály eddig ismeretlen művét

Micsoda találkozás! Munkácsy Mihály viaszmásának “társaságában” leplezték le a festőóriás eddig ismeretlen remekművét. A Virág Judit Galéria Ausztráliában talált rá Munkácsy egyik portréjára. A festmény szépségében az elmúlt évtizedekben kizárólag a kép tulajdonosai gyönyörködhettek. A festmény most hazatért, hogy decemberben elárverezzék, ám előtte a Madame Tussauds Budapest falai között “randevút” adott egymással a mű és művésze.
2024. 11. 23. 01:00
Megosztás:

A Bitcoin új csúcsot döntött 98 000 dolláron, a Pepe Unchained lehet a következő nagy durranás

A Bitcoin árfolyama átlépte a 98 000 dollárt, amivel új csúcsot állított fel, tovább erősítve a kripto piac lendületét.
2024. 11. 23. 00:01
Megosztás:

Kína további országokra terjeszti ki a vízummentességet

Kína pénteken bejelentette, hogy a korábban megjelölt országokon kívül november végétől további kilenc ország állampolgárainak biztosít vízummentes belépést az országba az idegenforgalom és a kereskedelem fellendítése érdekében.
2024. 11. 22. 23:30
Megosztás:

Megfizethető Bull Run választások: 5 robbanásszerű növekedésre képes kriptovaluta $1 alatt

Ígéretes kriptovaluták felfedezéséhez nem mindig szükséges hatalmas befektetés. Léteznek olyan digitális érmék, amelyek ára egy dollár alatt van, és robbanásszerű növekedés jeleit mutatják. Ez a cikk öt ilyen alacsony költségű kriptót mutat be, amelyek jelentős áttörés küszöbén állhatnak. Merülj el a részletekben, és fedezd fel azokat a lehetőségeket, amelyek jelentős hozamot kínálhatnak anélkül, hogy túl nagy anyagi kockázatot vállalnál.
2024. 11. 22. 22:30
Megosztás:

Nőtt a téglalakások havi bérleti díja a fővárosban

A fővárosban a téglalakások havi bérleti díja az év első tíz hónapjában átlagosan 260 ezer forint volt, ami 10,5 százalékkal haladja meg a tavalyi átlagot - közölte az Otthon Centrum (OC) pénteken az MTI-vel.
2024. 11. 22. 21:00
Megosztás:

Cardano (ADA) árfolyam előrejelzés 2025

Cardano ADA kriptovaluta árfolyam elemzés és előrejelzés 2025-re kriptopiaci szakértőktől. Meddig emelkedhet a Cardano ADA árfolyama, hol érdemes Cardano vásárlásban gondolkodni ezáltal? Részletes Cardano ADA elemzés 2025.
2024. 11. 22. 20:30
Megosztás:

Különadók és „value” vs. „growth” részvények

Végül csak megjelent a jövő évi különadókról szóló rendelet. Ahogy arra számítani lehetett, a Richter és az MTel esetében megszűnik ez az adónem.
2024. 11. 22. 20:00
Megosztás:

Magyar-kínai kerekasztal az elektromos járműipar magyarországi versenyképességének növelése érdekében

A magyar EU elnökség versenyképességi prioritásaival összhangban, november 26-án, Budapesten kerül megrendezésre a második, új energia meghajtású járművek tematikájú (NEV) magyar-kínai kerekasztal esemény.
2024. 11. 22. 19:30
Megosztás:

Özönlött idén a pénz az amerikai részvényekbe

A Bank of America jelentése szerint az amerikai részvényalapok rekordévnek néznek elébe, mivel éves szinten 448 milliárd dollárnyi beáramlás várható.
2024. 11. 22. 19:00
Megosztás:

700 millió forintos beruházással új napelemparkkal bővül a Nestlé szerencsi gyára

Több mint 700 millió forintos beruházással bővül új, 1,5 gigawatt éves teljesítményű napelemparkkal a Nestlé szerencsi gyára a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) támogatásával - közölte a vállalat pénteken az MTI-vel.
2024. 11. 22. 18:30
Megosztás:

A vezetés iránytűje: japán filozófia mentheti meg a cégvezetőket?

A mai bizonytalan és kiszámíthatatlan időkben a cselekedeteink céljának ismerete nemcsak erőt, hanem fókuszt és irányt is adhat számunkra – legyen szó magánéletről, karrierről vagy a csapatok vezetéséről. Bodo B. Schlegelmilch, a WU Executive Academy dékánja, és Klara Palucki, az MBA program menedzsere és az ikigai szakértője, azt vizsgálták, hogy az ikigai, az ősi japán filozófia, hogyan segíthet megtalálni ezt a célt, miközben fenntartható vezetési gyakorlatokat is kínál.
2024. 11. 22. 18:00
Megosztás:

A szülők fele szerint megváltozott a gyerekük személyisége a telefonhasználattól

A digitális világ számos kihívás elé állítja a szülőket, amikkel a legjobb tudásunk szerint igyekszünk megbirkózni. Mindenki máshogy készül fel az elkerülhetetlenre, amikor a gyereke először szembesül az online térrel. A HMD (Human Mobile Devices) azonban nemcsak a készülékeivel, de a kampányaival is segíti a családokat, valamint több országot magába foglaló felmérésekkel marad up-to-date.
2024. 11. 22. 17:30
Megosztás:

Ennyit kerestünk átlagosan szeptemberben

Szeptemberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 627 400, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 432 200 forint volt - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2024. 11. 22. 17:00
Megosztás:

Pénzkidobás lakást venni a fiataloknak? Érdemesebb bérelni?

Markánsan eltérően ítélik meg a középkorúak a lakásbérlést, mint lakhatási alternatívát a legújabb K&H biztos jövő felmérés szerint. A 30-59 évesek körében az egy évvel korábbi 55 százalékról 61 százalékra nőtt azoknak az aránya, akik szerint a magas lakásárak miatt a bérlés jelenti az egyetlen megoldást az önálló élet megkezdésére. Sokan vannak azok is, akik csak úgy tudnának saját lakásba költözni, ha ajándékba kapnának vagy örökölnének egyet.
2024. 11. 22. 16:30
Megosztás:

A magyar cégek szerint ezek a legnagyobb kihívások

Az EY Magyarország felmérése szerint a cégek a legnagyobb kihívásnak az árfolyamkockázatot és az elvárt béremelések teljesítését tartják - közölte a nemzetközi tanácsadócég 300 magyar adó- és pénzügyi vezető körében végzett kutatásának eredménye alapján.
2024. 11. 22. 16:00
Megosztás:

Magyar egyetemekkel szélesíti együttműködését a világhírű kínai egyetem

A Magyar Nemzeti Bank november 21-22-én már ötödik alkalommal rendezi meg a Budapest Eurasia Forumot, amely a Matolcsy György jegybankelnök által megfogalmazott "tehetség-tudás-technológia-tőke négyesének" hívó szavait állítja középpontba. A konferencia témájához kapcsolódva a fórumon együttműködési megállapodás született a világ élvonalához tartozó Tsinghua Egyetem, az MNB, továbbá a Budapesti Metropolitan Egyetem és a kecskeméti Neumann János Egyetem között - közölte az MNB pénteken az MTI-vel.
2024. 11. 22. 15:30
Megosztás:

Így autóznak télen a magyarok

A hazai autósok több mint 80 százaléka csúszott már meg a jeges úton, de szerencsére túlnyomó többségük különösebb probléma nélkül megúszta az incidenst – derül ki a Chery Group megbízásából készült kutatásból. A felmérés alapján a sofőrök közel fele számos eszközt bepakol járművébe a téli hidegre készülve és viszonylag magas azok aránya is, akik indulás előtt percekig járatják a motort, hogy felmelegedjen az utastér.
2024. 11. 22. 15:00
Megosztás:

Elindult a "járatseriff-rendszer" Miskolcon

Pénteken elindult a "járatseriff-rendszer" Miskolcon, ahol a városi buszokon és villamosokon erre a célra alkalmazott rendészek vigyáznak majd az utasok biztonságára és a tömegközlekedési eszközök rendjére, tisztaságára.
2024. 11. 22. 14:30
Megosztás: