Mi ez a nagy mozgás a tőzsdéken? Most akkor föl vagy le?
Mindeközben a Deutsche Bank elemzői arra hívják fel a figyelmet, hogy a harmadik negyedéves gyorsjelentési szezon eredményein már láthatók a gazdasági lassulás, sőt az előttünk álló recesszió jelei.
Sőt, egyes jegybankárok arra figyelmeztetnek, hogy a jegybanki alapkatok emelésére akár még a várakozásokon felül is szükség lehet, ha a maginflációs adatok emelkedése nem mutat fordulatot.
Így jogosan merül fel a kérdés, hogy akkor mire fel ez az egész emelkedősdi?
Ha egy kicsit távolabbra nézünk, s például a jövő évi eredményvárakozások alapján számítjuk a részvényindexek P/E értékeltségét, akkor meglepő dolgokat láthatunk. Az elmúlt egy hónap alatt, azaz szeptember közepéhez képest jelentősen csökkentek az index P/E értékek.
A DAX esetében 10,2-ről 9,8-ra, ami most már 15 százalékkal múlja alul az elmúlt 17 év átlagos értékét. A BUX esetében 5,7-ről 5,3-ra változott ez az érték, ez több mint 40 százalékos elmaradást mutat a 9,3-as átlagtól, s kicsivel haladja meg a 17 éves 4,6-es minimum értéket.
Az S&P500 és a Nasdaq egy hónapja még bőven az átlag fölött volt a 16,4-es és 21,9-es értékkel. Ezek most már 15,4-re és 18,4-re csökkentek, ami az S&P500 esetében még enyhén a 14,7-es átlag fölött, míg a Nasdaq esetében viszont már a 18,8-as átlag alatt van. Ez alapján ugyan még nem beszélhetünk extrém olcsóságról az amerikai indexek esetében, de mindenképpen kedvezőbbé váltak az értékeltségek.
Ugyanakkor a DAX már sokkal attraktívabb, míg a BUX nagyon olcsónak tűnik. Az utóbbi esetében az elsődleges indok szerintünk az EU-val folyó vita és az, hogy a befektetők szkeptikusak a kimenetel tekintetében. Ezért ha olyan megállapodás születik, ami nem, vagy csak kis pénzvesztéssel jár, akkor komoly emelkedési potenciál van a magyar a részvényekben - vélik az ERSTE elemzői.