Mi is a veganizmus? Nem csak étrend, hanem annál sokkal több!
Sokan a veganizmust, mint étrendet ismerik, de már az elején helyretenném a dolgot, hiszen ez a legfontosabb az egészben. A veganizmus nem egy étrend, hanem egy filozófia, amely elutasítja az állatok árucikk státuszát; amely megnyilvánul a táplálkozás, a szórakozás, a ruházkodás és a higiéniai termékek választásában is. Valójában a veganizmus egy állatjogi mozgalom, így bárki, aki a saját egészsége, a környezetvédelem vagy egyéb más ok miatt hagyja el a húst, illetve az állati eredetű ételeket, az gyakorlatilag csak növényi étrendet követ, veganizmus csak etikai létezik. Ez nem rólad vagy rólam szól, hanem csak és kizárólag az állatokról.
Tehát a vegánok nem fogyasztanak semmilyen állati eredetű dolgot. Például: húst, és más állati eredetű anyagokat sem (zsír, zselatin), tejet és tejtermékeket, tojást, mézet sem. A vegánok nem vásárolnak, illetve nem használnak vagy hordanak szőrmét, bőrből, gyapjúból, selyemből, toll felhasználásával készült ruhákat és eszközöket. Nem használnak állati összetevőket tartalmazó vagy állatokon tesztelt kozmetikai szereket, tisztító és tisztálkodó szereket. És értelemszerűen elkerülik az állatokat használó cirkuszokat, az állatkerteket, tropicariumokat, akváriumokat, illetve minden olyan helyet, ahol állatok kizsákmányolása, kihasználása történik.
Annak a félreértésnek az oka, miszerint a veganizmus egy étrend, az lehet, hogy az ember életében az evés központi szerepet tölt be. Amikor születésnap van, eszünk. Karácsonykor eszünk. Évforduló van, eszünk. Bármikor, ha összejön a család, eszünk. Még sokszor tv-nézés közben is. A moziban is.
Illetve oka még ennek az angol nyelvből átvett ’vegan diet’, ’vegán étrend’ kifejezés, ami a vegánok étrendjére utal, ami a növényi étrend. És természetesen pont az étkezés központi szerepe miatt alakul ki félelem is az emberekben azzal kapcsolatban, hogy ha váltanak, akkor gyengék lesznek, megbetegszenek vagy hiányállapotok alakulnak ki náluk. Erre vegyes étrenden, állati eredetű összetevőket fogyasztva ugyanúgy megvan az esélyük, sőt!
A vezető halálokok, mint például a szív és érrendszeri betegségek, a daganatok, a cukorbetegség és az állati eredetű ételek fogyasztása között sok kutatás mutatott kapcsolatot. Van pár olyan tápanyag, amit ki szoktak emelni, de gyakorlatilag ha az ember tudatos, és nem csak sült krumplin és kólán él, akkor nem kell félnie attól, hogy bármilyen tápanyaghiány lép fel nála. Függetlenül az étrendtől egyébként minden embernek ajánlom, hogy évente egyszer menjen el és csináltasson egy laborvizsgálatot.
Az egészségre gyakorolt pozitív hatás mellett a növényi étrenddel kapcsolatban a környezetre gyakorolt jótékony hatása is sokat emlegetett téma, így ezt is érdemes megemlíteni. Ezzel kapcsolatban csak egy érdekes kérdést hagynék itt. Vajon hogyan lehetséges az, hogy a bolygón élő, közel 8 milliárd embert nem vagyunk képesek élelemmel ellátni, de közben gond nélkül megoldjuk, hogy majdnem háromszor ennyi állatot igen?
Az Economist ezt írja a lenti linken elérhető rövid kis cikkében:
„Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének statisztikái szerint a világ átlagos csirkeállománya csaknem 19 milliárd, vagyis fejenként három. A szarvasmarha a következő legnépesebb haszonállatfajta 1,4 milliárddal, a juhok és sertések nem sokkal maradnak el mögöttük, körülbelül 1 milliárddal.”
Ebben nincsen benne minden állatfaj, amit az ember szaporít, fogságban tart, hizlal és lemészárol, hogy az étvágyát kielégítse, de csak a megadott számokat összeadva ez így is 22,4 milliárd.
forrás: https://stage.economist.com/graphic-detail/2011/07/27/counting-chickens
Kitekintésnek elég is ennyi. A veganizmusról érdemes még tudni, hogy 1944-ben kezdődött a hivatalos története, amikor is a The Vegan Society szervezetet megalapították. Az alapítók szigorú vegetáriánusok voltak, akik a tej- és tojásfogyasztást is mellőzték, illetve bojkottálták a bőrtermékeket is. Azóta egyre több és több emberhez ér el maga a filozófia, és egy 2021-es cikk szerint a világon már nagyjából 79 millió vegán él. A veganizmus térhódítása több dolognak is köszönhető, mint például a növekvő keresletre válaszként érkező növekvő kínálat és ezen kívül fontos szerepet vállalnak ebben a vegán aktivisták is. Sok ember gondolkodik el azon, hogy van-e szükség az állatok kizsákmányolására, vagy akár csak az elfogyasztásukra, hogy ez egyáltalán elfogadható-e erkölcsileg, és mindez köszönhető a különböző aktivista akcióknak, illetve az állatokkal szembeni kegyetlen bánásmódokról szóló filmeknek. Ezek bemutatják az ipari állattartás borzalmait, a halászatot, a teljesen felesleges vérontásokat, kínzásokat és állatok tucatjainak értelmetlen lemészárlását. Erre az utolsóra a legjobb példa a tojásiparban a hím kiscsirkék élve darálása, vagy zsákokban történő megfojtása, hiszen ők nem profitálnak, a felnevelésük csak plusz költség lenne.
A csirkék életéről, és a fent említett gyakorlatról itt van egy összefoglaló cikk:
https://www.nosalty.hu/ajanlo/21-horrorisztikus-dolog-amirol-tojasipar-azt-akarja-hogy-ne-tudj
A vegán aktivizmusnak több formája is létezik, online mellett például utcai aktivizmus is. Az utcai aktivizmusnak vannak békésebb és a közhangulatot megzavaró formái is. A békésebb formát az Ausztráliában létrejött Anonymus For The Voiceless Cube of Truth nevű demonstrációi képviselik. A másik kategóriába pedig az úgynevezett diszruptív aktivizmus különböző tüntetései, megmozdulásai, egyéni akciói tartoznak. Ez egy radikálisabb módja az ismeretterjesztésnek, az információk bemutatásának.
A Cube of Truth egy laptopos demonstráció, ahol a résztvevők egy része a laptopokat tartja, amin különböző vágóhídi, illetve az állatiparban történő kegyetlenségeket bemutató videók láthatóak. A résztvevők másik része pedig az érdeklődő járókelőkkel tud párbeszédet kezdeményezni. A videók tartalmaznak ugyan durvább jeleneteket is, de maga a demonstráció békés.
Kis hazánkban több csoport is foglalkozik aktivizmussal.
A Vegán Aktivisták Magyarország csapata, akiknek a facebook oldalát követve közelgő eseményekről, demonstrációkról is időben értesülhetünk: https://www.facebook.com/veganactivisthungary
Rajtuk kívül érdemes megemlíteni a Vegán Állatvédelem nevű csoportot, ők ezen a linken érhetőek el:
https://www.facebook.com/veganallatvedelem
Illetve a MAVEG-et, a Magyar Vegán Egyesületet. Az ő oldalukat itt találjátok: https://www.facebook.com/VeganEgyesulet
Magyarországon a diszruptív aktivizmus kevésbé ismert, de a világ más országaiban már vannak ennek is képviselői. Itthon a 2021 augusztus 11-én létrehozott Vegánok közt csoport az, amelynek tagjai szeretnék ezt a fajta aktivizmust is meghonosítani, hiszen ezek sokkal nagyobb visszhangot jelentenek, és ezáltal sokkal több emberhez eljuttatható az általuk képviselt filozófia. A csoportnak jelenleg több, mint 4500 tagja van, és a tagjai idén már több tüntetésen is részt vettek.
Ezek között volt böllérfesztivál is, de több alkalommal jelentek meg cirkuszi előadások helyszínén is, hogy felhívják az odalátogatók figyelmét a cirkuszi állatokkal való kegyetlen bánásmódra. Ezek más csoportokkal közös, vagy független szervezők eseményei voltak. Szerveztek úgynevezett Train to Change demonstrációt is, amikor a laptopos vetítések vonatokon/metrókon történnek. Ezen felül megszerveztek és véghezvittek egy adománygyűjtési akciót a varbói Malacvédő Alapítvány számára, ami több mint 600 ezer forintot jelent, így az alapítvány tudott bővíteni, és új malacházakat vásárolni.
Őket itt tudjátok elérni: https://www.facebook.com/malacvedoalapitvany
A Vegánok közt csoportot pedig itt találjátok: https://www.facebook.com/groups/veganokkozt
Mivel a profitline egy alapvetően gazdasági/pénzügyi/tőzsdei témájú oldal, pár szót szentelnék a vegán életmód anyagi vonzatairól is. Sok ember fejében kialakult egy kép, miszerint a vegánok étrendje, a növényi étrend sokkal drágább, mint a vegyes.
Ez egyértelműen nem kijelenthető, sőt sok esetben éppen ennek az ellenkezője igaz. Természetesen, ha az ember a vegán logóval ellátott készételeket vásárolja, akkor valóban többet fog fizetni, de ha az alapanyagokat vásárolja meg, és otthon főz/süt, akkor a kiadásai jelentősen csökkennek.
Ezzel kapcsolatban jelent már meg cikk egy másik pénzügyekkel foglalkozó oldalon, amit természetesen válasz is követett. Ebben a válaszban természetesen forrásként meg van jelölve az eredeti cikk is, illetve a válasz cikk alján van még két a témát körüljáró másik írás is.
A válaszként elkészült írás itt olvasható el: https://www.facebook.com/veganinhungary/posts/3106174186330484
A vegánok kiadásait az egyéb ruházati vagy tisztító és tisztálkodó szerek, kozmetikai szerek megvásárlása esetén is lehet mérsékelni, ha az ember kicsit odafigyel arra, hogy mit és hol vesz.
Ruhákból nem feltétlenül kell a legdrágábbat és főleg nem a világ túlsó feléről megrendelve. Sőt, manapság sokan vásárolnak secondhand boltokból, vagy turkálóból. Ez is egy jó ötlet, ráadásul ez gyakorlatilag újrahasznosítása egy egyébként kidobásra kerülő ruhának. Az egyéb szerekkel kapcsolatban szintén igaz, hogy ha nem mindig a legdrágábbat vesszük, akkor a pénztárcánk sem lesz üres a hónap közepére. A legtöbb drogériában már kapható akár saját márkás szappan, tusfürdő, mindenféle krémek is. Aki ezen a területen szeretne eligazodni, annak is hagyok itt egy kis segítséget.
Juhász Anita Diána már évek óta foglalkozik a témával, aminek egy saját oldalt is készített:
https://www.cruelty-free-beauty.hu/
Itt pedig egy listát találtok a termékekről, ahol külön vannak csoportosítva a cégek, aszerint, hogy vannak-e vegán termékeik, illetve, hogy tesztelnek-e állatokon: https://www.cruelty-free-beauty.hu/markalista/
Az alábbi linkeken olyan filmek érhetőek el, melyeket érdemes megnézni.
Earthlings (Földlakók) Film a földlakókról, arról, hogy mind azok vagyunk fajtól függetlenül 2005-ből.
Gary Yourofsky Georgia Műszaki Egyetemen tartott előadása 2010-ből.
The Cove (Az öböl) Film Taiji japán tengerparti városról és delfinek százezreinek lemészárlásáról.
https://ok.ru/video/2638519798381
James Wildman előadása 101 ok, hogy vegán légy.
Dominion (Uralom) A videónál több nyelven beállítható a felirat, köztük magyarul is.
Végül pedig azoknak, akik a fentiek alapján úgy döntöttek, hogy kipróbálnák milyen a vegán filozófia szerint élni, azok a nevétől függetlenül egész évben csatlakozhatnak a veganuár programhoz, ahonnan emailben is kapnak segítséget, és egy támogatói csoportba is beléphetnek a facebookon, ahol feltehetik a kérdéseiket.
Erre itt tudtok jelentkezni: https://prove.hu/veganuar/
Husi Sándor
vegán aktivista