Mikor érdemes szűrésre menni? Mutatjuk! Ne akkor menj, amikor már muszáj!

Világszerte sokan szenvednek krónikus betegségekben, mint a magas vérnyomás, szívelégtelenség, cukorbetegség, elhízás, ízületi betegségek. A KSH legfrissebb, 2023-as adatai alapján itthon a 16 év felettiek 46%-a számolt be krónikus betegségről vagy hosszan tartó egészségi problémáról. Ezek kialakulásának megelőzése érdekében sokat tehetünk az egészséges életmód gyakorlásával: helyes táplálkozással, rendszeres mozgással, az alvásminőség javításával, az optimális testsúly fenntartásával, az alkoholfogyasztás csökkentésével vagy elhagyásával, a dohányzásmentességgel és a stresszkezeléssel.
Az egészség érték. Az egészséges életmód gyakorlása mellett érdemes rendszeresen egészségügyi szűrővizsgálatokon is részt venni, mert komoly szerepe van a prevenciónak. A korai felismerés akár 25-30%-kal csökkentheti a halálozási kockázatot bizonyos betegségek esetében. A szakorvosok szűrővizsgálatokon időben felismerhetik a krónikus betegségek magasabb rizikóját a , korai fázisban diagnosztizálhatják a betegségeket. Az időben megkezdett kezeléssel elkerülhetővé válhatnak a súlyosabb szövődmények.
„Ne csak tünet vagy panasz esetén forduljunk orvoshoz! Napjainkban lehetőség van arra, hogy a legújabb diagnosztikai módszerek segítségével tünetmentes állapotban ismerjük fel a betegségeket. A szűrővizsgálatok során olyan pácienseknél is felismerhetők a krónikus betegségek, akik még nem tapasztalnak komolyabb tüneteket, de rizikócsoportba tartoznak” – mondta dr. Bencze Ágnes, a Budai Egészségközpont belgyógyász-kardiológus főorvosa.
Mikor és milyen szűrővizsgálatra menjünk
A Budai Egészségközpont tapasztalatai szerint a szűrővizsgálatokon való részvétel tekintetében magán ügyfeleknél az 55 év feletti korcsoport a legaktívabb. A nők nagyobb arányban vesznek részt a számukra ajánlott szűrővizsgálatokon (pl. méhnyakrákszűrés, emlődiagnosztika), mint a férfiak a rájuk célzott vizsgálatokon (pl. prosztatarákszűrés). Általánosságban véve elmondható, hogy a nők egészségtudatosabbak, jellemzően ők motiválják a szűrővizsgálaton való részvételre férfi családtagjaikat is - gyakran ők foglalják számukra az időpontot.
Az olyan egészségügyi szűrővizsgálatokon, mint az általános belgyógyászati vizsgálat (vérnyomás, pulzus, EKG, testmagasság, testsúly, testtömeg index-BMI méréssel), a vérvétel (laboratóriumi diagnosztikai vizsgálat), a hasi és kismedencei ultrahangvizsgálat, a melanóma szűrés (bőrgyógyászati vizsgálat) és a fogászati állapotfelmérés javasolt mindenkinek egy-kétévente legalább egyszer részt vennie.
Emellett nőknek ajánlott a nőgyógyászati vizsgálat méhnyakrák-szűréssel 5 évvel a szexuális élet megkezdése után évente, a HPV-szűrés minden évben az első pozitív HPV-teszt után, az emlőultrahang 40 év alatt, a mellrákszűrés mammográfiával 40 év felett, 50 éves kor után pedig a csontsűrűség-mérés. A férfiaknál fontos a rendszeres urológiai vizsgálat, főként, ha a családban volt prosztatadaganat.
Mindkét nem számára javasolt dohányzás esetén évente az alacsony sugár dózisú mellkas CT a tüdőrák szűrése céljából, illetve az utóbbi évtizedekben jelentősen megnőtt az emésztőrendszeri daganatok előfordulása, ezért vastagbélrákszűrésen célszerű megjelenni 45-50 éves korban.
A Budai Egészégközpont ennél részletesebb ajánlásokat is megfogalmazott, ahol mindenki megtalálja a korcsoportjának megfelelő listát arról, hogy milyen szűrővizsgálatok látogatása javasolt a nők és a férfiak számára.
A szűrővizsgálatok időt és anyagi ráfordítást is igényelhetnek, az Ipsos Hungary felmérése szerint a megkérdezettek háromnegyede úgy gondolja, hogy a magánegészségügyi ellátás a legtöbb embernek megfizethetetlen. Az OTP Egészségpénztár szolgáltatásával azonban előre takarékoskodhatunk egészségügyi kiadásainkra, így egy nagyobb költségű vizsgálat sem jelent majd váratlan terhet, ha a magánegészségügy mellett döntenénk. Ráadásul orvosi javaslatra igénybe vett szűrővizsgálatok esetén „prevenciós szolgáltatás” jogcímen extra 10% adó-visszatérítés is igényelhető – a már meglévő 20%-os visszatérítésen felül, a 150 ezer forintos éves kereten belül. Ez a pluszforrás lehetőséget teremt a magánegészségügyi szűrések könnyebb elérhetőségére, amely biztosítja, hogy gyorsan időpontot kapjunk, és a helyszínen se kelljen hosszan várakoznunk.
Nagyon fontos, hogy nem elég csak részt venni a szűrővizsgálatokon, hanem a következtetéseket is le kell vonni, eltérések, elváltozások esetén pedig meg kell tenni a szükséges lépéseket, következetesen végig vinni a kezelést, az életmódbeli változtatásokat.