Milyen lehetőség vannak jelenleg az agrárfinanszírozásra Magyarországon?

A magyar agrárfinanszírozás az elmúlt években jelentős változásokon ment keresztül, a kormány és a pénzügyi intézmények is lépéseket tettek az ágazat támogatása érdekében. Az agrárhitelprogramok és a kedvező kamatozású kölcsönök lehetőséget biztosítanak az agrárvállalkozásoknak az új beruházások megvalósítására, az eszközpark fejlesztésére és a termelékenység növelésére. Ezeket a megoldásokat foglalja össze dr. Szalóki Gergely ügyvéd (képünkön), a Schönherr finanszírozási csoportjának vezetője.

Milyen lehetőség vannak jelenleg az agrárfinanszírozásra Magyarországon?

Az agrárfinanszírozás terén még mindig számos kihívás áll a vállalkozások előtt, például a hiteligénylési folyamatok bonyolultsága és a biztosítékok előírásai. A vállalkozásoknak szükségük lehet szakértői segítségre és tanácsadásra ahhoz, hogy megtalálják a legmegfelelőbb finanszírozási lehetőségeket. Ebben a cikkben áttekintjük a magyar agrárfinanszírozás jelenlegi helyzetét, bemutatjuk a legfontosabb finanszírozási lehetőségeket és előnyeiket, valamint a vállalkozások számára fontos szempontokat.

Előfinanszírozás

Az előfinanszírozás kritikus fontosságú a magyarországi mezőgazdasági projektek számára, hiszen segít előteremteni a szükséges finanszírozást a beruházásokhoz és a termelési folyamatokhoz. Az előfinanszírozás megszerzése azonban hosszadalmas és összetett folyamat lehet, amely számos kihívással járhat.

Az előfinanszírozás forrásai között kiemelkedő szerepet játszik az Európai Unió Közös Agrárpolitikája (KAP), amely a magyar mezőgazdaság számára jelentős forrást biztosít. Emellett a kereskedelmi bankok és pénzintézetek is jelentős szerepet játszanak az előfinanszírozásban, azonban a kis- és középméretű gazdálkodóknak nehézségeik lehetnek a kereskedelmi banki finanszírozáshoz való hozzáférésben.

Az előfinanszírozás elnyeréséhez, egy átfogó üzleti terv kidolgozása létfontosságú a projektgazdák számára, mivel ez alapvető eszközként szolgál a projekt átjárhatóságának és potenciális sikerének bemutatására a potenciális finanszírozó intézmények számára. Az üzleti terv felvázolja a projekt hatókörét és célkitűzéseit, valamint a várható költségeket és bevételeket. A terv alapján dönthető el, hogy a projekt „ready-to-build" azaz kezdeti stádiumában finanszírozásra méltó-e.

Mezőgazdasági hitelek

A mezőgazdasági hitelek olyan pénzügyi eszközök, amelyeket a gazdálkodók, mezőgazdasági termelők használnak a termeléshez, az üzemeltetéshez, a bővítéshez vagy az ágazati kihívások megoldásához. Ezek a hitelek lehetnek hosszú és rövid távúak, kamatozóak vagy kamatmentesek, és különféle feltételekkel és követelményekkel járhatnak.

A mezőgazdasági hiteleknek többféle jellemzője lehet. Általában hosszú távúak, amelyeket általában 5 és 30 év közötti időtartamra bocsátanak ki. A hosszú futamidő lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy hosszú távú terveket készítsenek, és az általuk felvett hiteleket hosszú távon törlesszék. A mezőgazdasági hitelek általában jelentős összegről szólnak, amelyet a gazdálkodók felhasználhatnak a termeléshez, a gépekhez, az állatokhoz és az egyéb berendezésekhez. Az összeg nagysága azonban eltérő lehet, és az igénybe vevőnek az adott céljához igazodik.

Az agrárhitelek kamatozása és a kamatmentes időszak szintén eltérő lehet. Az általános gyakorlat az, hogy a hosszú távú mezőgazdasági hitelek általában alacsonyabb kamatozásúak, mivel a gazdálkodók rendszeresen fizetnek kamatot a hosszabb futamidő alatt. Ezen hitelfajtáknál is létezik kamatmentes időszak, amely lehetőséget biztosít a gazdálkodóknak arra, hogy a hitel felvételét követően egy bizonyos időszak alatt felfuttassa a befektetését.

Termények előzetes lekövetése, mint különleges hitelbiztosíték:

A termények előzetes lekötése biztosítékként azt jelenti, hogy a gazdálkodók a jövőbeni termés egy részét lekötik egy meghatározott áron. Ez azt jelenti, hogy a termés eladási ára előre megállapított, és a gazdálkodók előre tudják, hogy mekkora bevételre számíthatnak.

Ez egy hasznos megoldás a mezőgazdasági termelőknek, akik nem rendelkeznek más fizikai eszközökkel a hitelük biztosítására. Különösen előnyös akkor, amikor a hitelhez való hozzáférés korlátozott vagy nehézkes. A gazdálkodók ugyanakkor általában csak egy bizonyos mennyiségű termést ajánlhatnak fel biztosítékként, és ez korlátozza a felvehető hitel összegét is.

„Természetesen fontos megjegyezni, hogy a termények előzetes lekötése biztosítékként kockázatot is jelenthet a gazdálkodók számára” – emlékeztet Szalóki Gergely ügyvéd. A termelők nem tudhatják előre, hogy a termés mennyire lesz bőséges, és ha kevesebb termést tudnak termelni, akkor a lekötött ár lehet, hogy nem lesz versenyképes a piaci árakkal szemben. Emellett a piaci feltételek változása is kockázatot jelenthet, ha például a termény ára nő, akkor a gazdálkodók kevesebb bevételt kapnak a lekötött árképzés miatt.

Állami támogatások, mint hitelhelyettesítő/hitelkiegészítő eszközök

Magyarország az agrárszektor fenntarthatóságának előmozdítása, az ágazat fejlődésének és versenyképességének támogatása, valamint az élelmezésbiztonság garantálása érdekében jelentős állami támogatást biztosít. A költségvetés legnagyobb részét a direkt kifizetések teszik ki, amelyek jövedelemtámogatást nyújtanak a mezőgazdasági termelőknek, és segítenek nekik megbirkózni a piaci ingadozásokkal és a termelési kockázatokkal. Az újabb beruházástámogatási programok arra ösztönzik a gazdákat, hogy korszerűsítsék gazdaságaikat, növeljék termelékenységüket, és javítsák termékeik minőségét. A vidékfejlesztési programok célja pedig a munkahelyteremtés és a gazdasági növekedés előmozdítása az ágazatban.

Magyarország hagyományosan mezőgazdasági országként számos hitelprogramot hajt végre a gazdák támogatására. A Vidékfejlesztési Program (VP) az egyik legjelentősebb, amely pénzügyi támogatást nyújt hitelek és támogatások formájában a magyar gazdáknak, és hangsúlyt fektet a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok támogatására. Célja a mezőgazdasági beruházások és működési fejlesztések elősegítése, ami végső soron a vidéki gazdaság növekedéséhez és munkahelyteremtéshez vezet. Az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány (AVHGA) is fontos mezőgazdasági garancianyújtó Magyarországon, amelyet a kormány finanszíroz. Az AVHGA olyan gazdáknak nyújt megoldást, akik akadályokba ütköznek a kereskedelmi bankokon keresztül történő finanszírozás megszerzésében. Az AVHGA akár 80%-os állami hitelösszeg-garanciát ad, ezzel növelve a gazdák képességét.

Konklúzió helyett

Az agrárium jövője azon múlik, hogy a magyar agrárfinanszírozás hogyan lesz képes alkalmazkodni ezekhez a világ új körülményeihez és mennyire tud innovatív megoldásokat találni a fenntartható mezőgazdasági termelés érdekében. Az olyan új megoldások, mint például a kockázatalapú finanszírozás és a zöld hitelprogramok minták arra, miként lehet finanszírozási forrásokat szerezni a hosszú távú fejlődés érdekében.

„A magyar agrárium hosszú távú stabilitása és versenyképessége szempontjából tehát a fent nagyon tömören leírt finanszírozási fajták kulcsfontosságú szereplői a jövőnknek” – zárja a Schönherr szakértője.


Csökkenő árbevétellel és növekvő veszteséggel zárta az első fél évet a Rába Nyrt.

A Rába Járműipari Holding Nyrt. 24,8 milliárd forint árbevétellel zárta az idei év első hat hónapját, ami 13,9 százalékkal marad el 2025 azonos időszakához viszonyítva. Adózott vesztesége 97,6 millió forint lett, ami 104 százalékkal kevesebb, mint a tavalyi év első félében volt - közölte a győri székhelyű járműgyártó vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2026. 08. 28. 03:00
Megosztás:

Vállalkozók figyelem! A NAV minden nyugtát lát szeptember 1-től

Szeptember 1-jétől már nemcsak az online pénztárgéppel és e-pénztárgéppel kibocsátott nyugták adatai jutnak el a NAV-hoz, hanem a kézzel, illetve számítógéppel készített nyugtákról is adatot kell szolgáltatni.
2026. 08. 28. 02:00
Megosztás:

Elfogadták a törvényt! Így lehet kerítést építeni a házunk köré

Egy rossz helyre került oszlop, egy túl magas tömör fal vagy egy kifelé nyíló kapu is elég ahhoz, hogy az álomkerítésből hatósági ügy és évekig tartó szomszédháború legyen. A kerítésépítés többnyire nem engedélyköteles, ez azonban egyáltalán nem jelenti azt, hogy bármit, bárhová és bármilyen magasságban fel lehet húzni.
2026. 08. 28. 01:00
Megosztás:

Az agrártárca kezdeményezte a haltelepítések átütemezésének támogatását

Az agrártárca az aszály miatt arra kérte a területi halgazdálkodási hatóságokat, hogy támogassák a tervezett haltelepítések átütemezését, szükség esetén a halmentések egyszerűsített engedélyezését is - olvasható az Agrár- és Élelmiszergazdaságért Felelős Minisztérium (AÉM) közösségi oldalának csütörtöki bejegyzésében.
2026. 08. 28. 00:05
Megosztás:

Óriásbankok közös globális stabilcoinon dolgozhatnak

A világ legnagyobb pénzügyi szereplői közül több is egy közös, globális stabilcoin létrehozásának lehetőségét vizsgálja. A JPMorgan, a Bank of America, a Wells Fargo és a Santander együttműködése alapjaiban változtathatná meg a bankok blokklánc-technológiához való viszonyát, és új versenytársat teremthetne a ma domináns stabilcoinok számára. Ha a projekt megvalósul, különösen a nemzetközi fizetések és az intézményi elszámolások területén hozhat jelentős változásokat.
2026. 08. 27. 23:00
Megosztás:

Csökkent a Gránit Bank adózott eredménye az első fél évben

A Gránit Bank konszolidált számviteli adózott erdménye az első fél évben elérte a 6,8 milliárd forintot, a tavalyi azonos időszakhoz képest 0,9 milliárd forinttal csökkent – olvasható a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján csütörtökön közzétett beszámolóban.
2026. 08. 27. 22:00
Megosztás:

Energetikai üzletágat hoz létre a 4iG Csoport

A 4iG új energetikai üzletágat hoz létre, amely a távközlés, a digitális infrastruktúra, az űr és védelmi ipar mellett újabb kritikus infrastruktúra-területen teremt növekedési lehetőséget, és tovább erősíti a vállalatcsoport nemzetközi terjeszkedését.
2026. 08. 27. 21:00
Megosztás:

Közel 90 milliárd forintos korrigált átfogó eredményt ért el az MBH Bank az idei első félévben

Stabil tőkepozícióval és kiegyensúlyozott pénzügyi eredményekkel zárta az év első hat hónapját az MBH Bank. A bankcsoport korrigált átfogó eredménye az idei első félévben több mint 88 milliárd forintot tett ki, amely 780 millió forinttal haladja meg a tavalyi azonos időszakban elkönyvelt korrigált eredményt. Mindez 12,2%-os korrigált tőkearányos megtérülési mutatót eredményezett a félév végén. A bankcsoport hitelállománya több mint 132 milliárd forinttal nőtt éves összehasonlításban, tőkemegfelelése pedig 20,9%-ra emelkedett az időszak végére. A bankcsoport eredményességét nagymértékben befolyásolta, hogy a félév során több mint 150 milliárd forintot tettek ki a különböző kormányzati elvonások.
2026. 08. 27. 20:00
Megosztás:

Örülhet most, akinek Miskolcon van lakása - jó nagyot kaszált!

Idén eddig Miskolcon volt az egyik legnagyobb a lakáspiaci drágulás.
2026. 08. 27. 19:00
Megosztás:

Üzleti sikerek és gasztronómiai élmények: hogyan kapcsolódik a kettő?

Az üzleti életben a döntések meglepően nagy része sokszor nem is a tárgyalótermek steril falai között születik meg, hiszen a közös étkezések vagy a hasonló, kötetlenebb gasztronómiai programok olyan hangulatot teremtenek, ahol a partnerek könnyebben megnyílnak egymás felé. Egy kellemes helyszínen eltöltött reggeli vagy akár csak egy közös kávészünet is átlendítheti a feleket a holtponton, és alapjaiban határozhatja meg a jövőbeli együttműködés sikerességét.
2026. 08. 27. 18:00
Megosztás:

A fenntartható megoldások jelentik a logisztika növekedésének motorját

A logisztikai piac versenyképességében a költséghatékonyság és a szolgáltatás minősége mellett az is meghatározó szerepet játszik, hogy a vállalatok milyen fenntartható megoldásokat tudnak kínálni ügyfeleiknek. A Waberer's ezért a következő években a zöld logisztikai szolgáltatások fejlesztésére, fenntartható logisztikai ingatlanok létesítésére, a digitalizáció felgyorsítására, az alternatív járműpark növelésére és a kibocsátáscsökkentésre helyezi a hangsúlyt a fenntarthatóság fejlesztése érdekében. A logisztikai üzletág árbevételre vetített, helyi alapú ÜHG-intenzitása 2025-ben 6%-kal csökkent 2024-hez képest, miközben 2030-ig olyan fejlesztéseket indít, amelyek a teljes logisztikai szolgáltatási portfólióban bekövetkező zöld átállást segítik elő.
2026. 08. 27. 17:00
Megosztás:

Szeptembertől hat új igazgató a PwC Magyarország vezetői között

Szeptember 1-től hat munkatárs lép igazgatói pozícióba a PwC Magyarországnál. Borbély Anna, Gódor Marianna és Lénárd-Bujnóczki Beáta az adó- és jogi tanácsadás, Madar Norbert és Oltyán Gábor az üzleti tanácsadás, Nagy Dániel pedig a kibervédelmi tanácsadás területén kap új vezetői szerepet. Borbély Anna jelenleg a PwC Magyarország Indirekt Adók csoportjának egyik áfa-tanácsadási csapatát vezeti. Főként áfával, valamint pénzügyi folyamatok automatizálásának adózási támogatásával foglalkozik. Hazai és multinacionális ügyfelekkel dolgozik több iparágban, kiemelten az energetikai és az ingatlanpiaci szektorban.
2026. 08. 27. 16:00
Megosztás:

A rugalmasság lett az egyik legfontosabb szempont a diákmunkában

Erős munkáltatói kereslet, emelkedő bérek és egyre határozottabb munkavállalói elvárások jellemezték az idei nyár diákmunkaszezonját. A Job Force tapasztalatai alapján a diákok elsősorban a jól fizető és rugalmasan végezhető munkákat keresték, a kereskedelmi és szellemi pozíciók voltak a legnépszerűbbek, miközben az átlagos órabér bruttó 2200–2400 forint körül alakult. A nyár végével pedig nem áll meg a piac, ősszel a kereskedelem és a gyakornoki munkák mellett a logisztikai, a gyártási és a termelési szektorok is kínálnak lehetőségeket a fiataloknak.
2026. 08. 27. 15:00
Megosztás:

Minősített és fokozott biztonságú aláírás - Mi a különbség?

Minősített és fokozott biztonságú aláírás - Mi a különbség?
2026. 08. 27. 14:00
Megosztás:

A nemzetgazdaságilag kiemelt beruházások felülvizsgálatáról

A nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházások körüli legújabb szabályozói változások és felülvizsgálatok érdemben átrendezhetik a hazai újépítésű lakáspiacot. Az OTP Ingatlanpont elemzése szerint a kiemelt státuszok felülvizsgálata nem csupán a kínálati szerkezetre lehet hatással, hanem fenntarthatóbb várostervezési környezetet és új lehetőségeket is teremt.
2026. 08. 27. 14:00
Megosztás:

Tízezreket spórolhatnak a szülők a tanévkezdésen

A napokban az iskolás gyerekek szüleire záporoznak a kiadások. Miközben a tanszerek és a tanévkezdési feladatok listáját pipálgatják, ezekre olyan forrásból is szerezhetnek pénzt, amiről sokan nem is tudnak. Az iskolakezdésre felhasználhatják az egészségpénztári megtakarításukat, a gyermeküknek nyitott bankszámlával pedig további tízezreket zsebelhetnek be a bankoktól – derül ki a BiztosDöntés.hu összeállításából.
2026. 08. 27. 13:00
Megosztás:

Kismértékben emelkedtek a fejlett piaci hozamok az amerikai inflációs adatok megjelenése után, itthon estek a hosszú hozamok

Az amerikai inflációs adatok megjelenéséig alig mozdultak a hozamok a fejlett kötvénypiacokon a számottevő keddi csökkenést követően: a német tízéves hozam 3,2% környékén maradt, az amerikai tízéves hozam 4,65% környékén ingadozott.
2026. 08. 27. 12:00
Megosztás:

Megérkezett a Revolut euróalapú stabilcoinja: az EURR elindult a Polygonon

A Revolut újabb nagy lépést tett a blokkláncalapú pénzügyi szolgáltatások felé: az európai fintechóriás megkezdte első saját, euróhoz kötött stabilcoinja, az EURR bevezetését. A token elsőként az Ethereum és a Polygon hálózatán jelenik meg, miközben a vállalat fokozatos európai terjeszkedést és később további blokkláncok bevonását tervezi.
2026. 08. 27. 11:00
Megosztás:

Oldalaztak az európai részvényindexek, miközben az Irán és Omán közötti diplomáciai tárgyalások hírére lefelé araszolt a nyersolaj ára

Alig mozdultak az irányadó részvényindexek a szerdai kereskedés során Nyugat-Európában, a Stoxx600 keddi záróára közelében fejezte be a napot, miközben az Irán és Omán közötti, a Hormuzi-szorosról szóló tárgyalások újraindulása enyhítette az olajpiaci aggodalmakat, és a nyersolaj ára tovább araszolt lefelé.
2026. 08. 27. 10:00
Megosztás:

Az MFB meg kíván győződni az MKIK Tőkealap-kezelő jogszerű működéséről

A Magyar Fejlesztési Bank az MKIK Tőkealap-kezelő Zrt. vezetőváltása után meg kíván győződni a közösen kialakított befektetési stratégia folytatásáról és a társaság jogszerű működéséről - közölte a pénzintézet szerdán az MTI-vel.
2026. 08. 27. 08:00
Megosztás: