Milyen típusai vannak a hőszivattyús fűtési rendszereknek?
A hőszivattyús rendszerek ideálisan az alacsony hőmérsékletű padló-, fal- és mennyezetfűtési rendszerhez vagy fan coilokhoz csatlakoztathatók, de a korszerű, jó állapotban lévő, magas előremenő vízhőmérsékletű radiátoros központi fűtési rendszerekkel is hatékonyan működtethetők. Milyen hőszivattyú típusok léteznek? Melyiknek milyen előnyei vannak?
Hogyan működik a hőszivattyú?
A hőszivattyú rendkívül energiahatékony és környezetbarát módon biztosít az otthonokban kellemes hőmérsékletet télen-nyáron. Válaszd Te is a jövő fűtési rendszerét, a Zone Klíma korszerű hőszivattyúit, és élvezd a jó időt alacsony fűtési költségek mellett!
A hatékony működés alacsony energiafogyasztást, jó szabályozhatóságot jelent, továbbá azt, hogy a berendezés megújuló energiákat használ, a környezetből nyeri ki a hőenergiát, majd fűti/hűti a kívánt hőmérsékletre, és adja le a fűtéshez vagy klimatizáláshoz.
Az alacsony energiafogyasztás az alacsony hőmérsékletű fűtési rendszer révén valósul meg, melynek ideális fűtővíz-hőmérséklete 25-35 °C között van. Továbbá akkor biztosítható, ha az épület megfelelően szigetelt, és fontos tényező még a hőleadók típusa is. A felületfűtési rendszerek kevesebb energiával üzemeltethetők. A berendezés méretezése is lényeges tényező az energiafogyasztás szempontjából.
A hőszivattyúk típusai
Attól függően, hogy milyen környezetből származik az energia, a hőszivattyúknak 3 típusát különböztetjük meg:
- Levegő-víz hőszivattyú, amely a levegőből nyeri ki a hőt és vizet melegít vele.
- Víz-víz hőszivattyú, amely a talajvizet használja a meleg előállításához.
- Talajszondás vagy geotermikus hőszivattyú, amely a közel állandó hőmérsékletű földhőt hasznosítja.
De a léghőszivattyúkhoz sorolhatók még a fűtésre optimalizált klímaberendezések vagy más néven levegő-levegő hőszivattyúk is.
Hogyan működik a levegő-víz hőszivattyú?
Mind közül ez a típus a legelterjedtebb, ugyanis földrajzi adottságoktól függetlenül szinte bárhol telepíthető, és nem igényel költséges előkészületeket a telepítés helyszínén, illetve egyszerű felépítése miatt ennek a legalacsonyabb a 3 típus közül a bekerülési költsége. Emiatt megtérülési ideje is relatív alacsony.
A levegő-víz hőszivattyú a külső levegőből elvont hővel melegíti fel a fűtési rendszerben keringő vizet. Általában 1 beltéri és 1 kültéri egységből áll.
Energiahatékonyság szempontjából kedvezőtlenebb, mint a geotermikus berendezés, azonban a hazai klimatikus viszonyok között jó hatásfokkal működtethető - ezt a COP érték mutatja. Legnagyobb hátránya, hogy az általa előállított hő a külső hőmérséklet függvénye, így esetenként rásegítést igényelhet.
Csökkentsd otthonod fűtési költségét, dönts a hatékony és környezetbarát hőszivattyú mellett!