Milyenek a magyar gazdaság kilátásai?

A magyar gazdaság kilátásai jók, a jelenlegi moderált gazdasági növekedés felgyorsul - mondta Varga Mihály pénzügyminiszter a 62. Közgazdász-vándorgyűlés záró plenáris ülésén pénteken Nyíregyházán.

Milyenek a magyar gazdaság kilátásai?

A tárcavezető a "Vihar után-vihar közben" címmel a magyar gazdaság lehetőségeiről megtartott előadásában hangsúlyozta, hogy az elmúlt négy év alatt olyan kihívások sorozatát kellett átélni, amire senki sem számított. Világjárványt követően háború következett, a háború pedig még tart.

Kiemelte: a magyar gazdaság kilátásai jók, 2010 óta a gazdaság hosszú távú kibocsátásának gyengülése mögött külső sokkok húzódnak meg, mint a Covid-járvány, vagy a háború. A potenciális GDP ugyanakkor 2010 óta folyamatosan erősödik, erősödnek a magyar gazdaság növekedési lehetőségei - mondta.

Varga Mihály emlékeztetett: a tavalyi év legfontosabb célkitűzése az infláció letörése volt, amit a kormány sikerrel teljesített, egy év alatt 26 százalék közeli szintről 4 százalék alá mérsékelték a pénzromlást

Az idei a háború és a szankciók által megbomlott egyensúly helyreállításának éve, amelynek során a kormány olyan lépéseket tesz, amelyekkel a költségvetési hiány és államadósság csökkentése mellett a fenntartható gazdasági növekedés is elérhető.
Az idén meghozott intézkedések több mint ezermilliárd forinttal növelték a költségvetés mozgásterét. A kormány tartja az idei évre kitűzött 4,5 százalékos hiánycélt, jövőre pedig 3,7 százalékra, 2026-ra 2,9 százalékra javítja a hiány mértékét - sorolta.

Kiemelte: a nehéz időkben a magyar államadósság finanszírozásával kapcsolatban egy pillanatra sem merült fel kérdőjel, szerkezete megváltozott a kormányzati intézkedésekkel. Mára az adósságfinanszírozás 20 százaléka közvetlenül a lakosság kezében van, és ezt 25 százalékra tervezik tovább növelni - ismertette.

Hozzátette, hogy az államadósság újra csökkenő pályán: a koronavírus-járvány hatására a GDP arányában 80 százalékra emelkedett, 2024 végére pedig 73 százalék körüli szintre süllyed.

Kitért arra, hogy a lakosság jövedelmi helyzete javul, a fogyasztása azonban továbbra is óvatos. A reálbérek emelkedése 10 hónapja tart, ugyanakkor a tartalékok visszatöltése megelőzi a fogyasztás élénkülését a válságok tapasztalatai alapján.

A külső gazdasági környezetről elmondta, pozitív elem, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) kamatcsökkentése után elindul az EKB kamatcsökkentése, aminek hatására újra fellendülhet a hitelezés, így segítve a gazdasági növekedést.

A pénzügyminiszter kifejtette: jelenleg minden prognózis azt mutatja, hogy a magyar gazdaság bővülése jövőre az uniós országok élmezőnyében lehet, 3,5 százalék körül alakulhat.

A stabilizált egyensúlyi mutatók mellett a növekedést segítheti az erősödő fogyasztás, a javuló külkereskedelem és a tartósan magas foglalkoztatottság is. A kormányzati oldalról a növekedést támogatja a fiskális egyensúly, a célzott gazdasági programok, és a humántőke fejlesztése.

A tárcavezető hozzátette: bizakodásra ad okot az a tény is, hogy hazánk változatlanul befektetésre ajánlott kategóriában van mindhárom nagy hitelminősítőnél. Kockázatot a háború következtében visszaesett ipari termelés, illetve az olyan külső tényezők hordozhatnak magukban, mint a német gazdaság gyengélkedése, vagy a nyersanyagárak kiszámíthatatlansága - fejtette ki Varga Mihály.

A pénzügyminiszter a következő időszak legfontosabb gazdaságpolitikai céljai között jelölte meg az egyensúlyi mutatók javítását, a fenntartható gazdasági növekedés elérését és a versenyképesség növelését a gazdaság széles körében.

"A következő másfél év derűre ad okot" - fogalmazott, azonban nem szabad elfelejteni, hogy a háború nem ért még véget, ezért indokolt az óvatosság - összegezte.

Összeomlott a Zcash: Lemondott a teljes fejlesztői csapat

2026 első hetében komoly megrázkódtatás érte a kriptovaluta piacot: a Zcash (ZEC) árfolyama brutálisan bezuhant, miután a teljes fejlesztői csapat lemondott. Egyetlen nap alatt 28%-os esés következett be, és ezzel a ZEC újra reflektorfénybe került – sajnos nem pozitív értelemben. De mi vezetett ehhez a fejleményhez, és mi várható a jövőben?
2026. 01. 08. 21:30
Megosztás:

Gyengült a forint csütörtök estére

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 01. 08. 21:00
Megosztás:

Könnyebben bányászható a Bitcoin: 1,2%-kal csökkent a bányászati nehézség

Január 8-án egy kulcsfontosságú változás történt a Bitcoin hálózatában: automatikus mechanizmusának köszönhetően 1,2%-kal csökkent a bányászati nehézség. Ez az apró, de jelentős módosítás ideiglenes fellélegzést jelent a világ bányászainak, akik napi szinten gondoskodnak a hálózat biztonságáról és működéséről. A kriptovaluta ökoszisztéma egy újabb fontos lépéséhez érkezett – nézzük a részleteket!
2026. 01. 08. 20:30
Megosztás:

A Solana ára elérte a 140 dollárt – Következik a 200 dollár? A Digitap ($TAP) lett január legjobb kriptós előértékesítése

Az, hogy a Solana árfolyama újra elérte a 140 dollárt, annak a jele, hogy a piac szerint visszatért a kripto, és újra a kockázatvállalás van nyeregben. A nagy kapitalizációjú coinok is jól teljesítenek: a BTC meghaladta a 94 000 dollárt, míg az ETH áttörte a 3 200 dolláros szintet. A 2025-ös év gyenge zárása után az idei év máris sokkal kedvezőbben indul, és elindult a verseny, hogy megtaláljuk a legjobb kriptovalutákat a következő bikafutam során.
2026. 01. 08. 20:00
Megosztás:

Tavaly 7,4 százalékkal nőtt az új személyautók értékesítése Csehországban

Tavaly 248 719 új személyautót adtak el Csehországban, 7,4 százalékkal többet, mint 2024-ben - közölte a cseh autóipari szövetség csütörtökön Prágában.
2026. 01. 08. 19:30
Megosztás:

Újra őrület a mémcoinok körül – 8 milliárd dolláros rali és növekvő ETF-láz mozgatja meg a piacot

Az év eleje ismét fellendítette a mémcoinokat: 2026 januárjában ismét a figyelem középpontjába kerültek a mémcoinok, miután a kiskereskedelmi kriptobefektetők visszatérésével látványos áremelkedést produkáltak a szektor legismertebb szereplői. Mindössze néhány nap leforgása alatt közel 8 milliárd dollárral nőtt a mémcoinok piaci értéke – ezzel a szektor komoly visszapattanást mutat a 2025-ös mélypontokról.
2026. 01. 08. 19:00
Megosztás:

A költségvetés 2025-ben minden szükséges forrást biztosított a családokat, nyugdíjasokat és hazai kkv-kat támogató kormányzati programokhoz

Magyarország pénzügyei rendezettek, így a Kormány 2025-ben is minden szükséges forrást előteremtett az olyan családokat, nyugdíjasokat, fiatalokat és vállalkozásokat támogató programokhoz, mint például: a fix 3%-os Otthon Start Program, a fix 3%-os kkv hitel, a családi adókedvezmény megemelése, a háromgyermekes anyák szja-mentessége, a nyugdíjasok 30 ezer forintos élelmiszer-utalványa, vagy a Demján Sándor Program.
2026. 01. 08. 18:30
Megosztás:

Tavaly csökkenő átlagdíjon tudtak biztosítást kötni az autósok

Az Insura.hu adatai szerint a személyautókra tavaly megkötött kötelező biztosítások átlagdíja 62 ezer forint volt, miközben a casco átlagdíja 206 200 forint körül alakult. Előbbi esetében 11, míg utóbbinál 5,8 százalékos díjcsökkenést tapasztalt a 2024-i adatokhoz képest a biztosításközvetítő cég.
2026. 01. 08. 18:00
Megosztás:

Az Ökumenikus Segélyszervezet felkészült a rászorulók befogadására

Az Ökumenikus Segélyszervezet országos intézményhálózatának összes központja felkészült a rászorulók befogadására - tudatta a szervezet az MTI-vel közleményben csütörtökön.
2026. 01. 08. 16:30
Megosztás:

Trumphoz köthető kriptós cég banki engedélyt kér az USA-ban – saját hatáskörbe vonnák a USD1 stabilcoint

Kezd beindulni a politikailag is fűtött stabilcoin-verseny: a World Liberty Financial, amely közismerten kapcsolatban áll a Trump családdal, komoly lépésre szánta el magát: amerikai nemzeti banki engedélyért folyamodott annak érdekében, hogy saját USD1 nevű stabilcoinját teljes mértékben házon belül kezelhesse. Az engedély birtokában a cég maga bocsáthatná ki, őrizhetné és válthatná vissza az USD1-et, kizárva a külső szolgáltatókat, mint például a BitGo.
2026. 01. 08. 15:30
Megosztás:

Belgium megszünteti a házastársi adókedvezmény inflációkövető kiigazítását

A belga szövetségi kormány azt tervezi, hogy a 2026-os adóévtől véglegesen megszünteti a házastársi adókedvezmény indexálását - derül ki a reformtervezetből, amelyet a L’Echo című belga napilap ismertetett csütörtökön, és amelyet Jan Jambon pénzügyminiszter hivatala is megerősített.
2026. 01. 08. 15:00
Megosztás:

Tovább növekedett az online platformokon foglalt vendégéjszakák száma az EU-ban

2025 nyári hónapjaiban, az előző év azonos időszakához képest folytatódott az uniós tagországok rövid távra kiadott szálláshelyein eltöltött vendégéjszakák számának növekedése - közölte az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön.
2026. 01. 08. 14:30
Megosztás:

A MoonPay is távozik a magyar piacról – újabb kriptós szereplő vonul vissza

Újabb szereplő hagyja el a magyarországi kriptovaluta piacot: a MoonPay bejelentette, hogy megszüntette szolgáltatásait hazánkban, így a magyar felhasználók számára már nem elérhetőek a korábban megszokott tranzakciós lehetőségek - számolt be a revb.hu portál.
2026. 01. 08. 14:00
Megosztás:

Vitalik Buterin új irányt mutat: Az Ethereum jövője nem a gyorsaságban, hanem a rétegzett kapacitásban rejlik

Kezdődik az új korszak az Ethereum számára: Vitalik Buterin, az Ethereum társalapítója ismét forradalmi gondolatokkal állt elő a blokklánc jövőjéről. Ahelyett, hogy tovább küzdene a tranzakciók gyorsaságának növeléséért, most új stratégiai irányt vázol fel: a hálózat adatkezelési kapacitásának fejlesztését tűzi zászlajára.
2026. 01. 08. 13:30
Megosztás:

Jobban aggódunk az állásvesztéstől, mint egy évvel ezelőtt

Jelentősen pesszimistábban ítélik meg a magyar munkavállalók a jelenlegi hazai munkaerőpiac mobilitási lehetőségeit az előző évhez képest, mivel emelkedett azok aránya, akik úgy vélik, hogy egy esetleges állásvesztés esetén nehezen, illetve nagyon nehezen találnának a képzettségüknek megfelelő új állást. Emellett az is kiderült a BNP Paribas Cardif Biztosító és a Medián legfrissebb közös kutatásából, hogy kis mértékben csökkent azok aránya is, akik a jelenlegi pozíciójukat biztosnak érzik az adott cégen belül.
2026. 01. 08. 13:00
Megosztás:

Duna House: 2025 végére átrendeződött a lakáskereslet Budapesten

A vásárlói fókusz ideiglenes eltolódása miatt 2025 végére átrendeződött a lakáskereslet Budapesten, így a II. kerület lett a legkeresettebb fővárosi kerület 2025 decemberében, míg korábban az egész évben a XIII. kerület állt az élen - közölte saját adatai alapján a Duna House csütörtökön az MTI-vel.
2026. 01. 08. 12:30
Megosztás:

A 6 legfontosabb fizetési trend 2026-ban

A fizetések a mindennapi élet szinte minden pontján jelen vannak – a reggeli kávé kifizetésétől a családtagok közötti pénzküldésen át a vállalkozások működéséig. A Mastercard előrejelzése szerint 2026-ban a fizetések intelligensebbé, személyesebbé és szorosabban összekapcsolttá válnak: AI-alapú megoldások jelennek meg a tranzakciók kezelésében, új együttműködések formálják a digitális pénzmozgást, a felhasználók pedig nagyobb kontrollt kapnak pénzügyeik felett.
2026. 01. 08. 12:00
Megosztás:

Erdélyben forgalomkorlátozásokat vezettek be, iskolákat zártak be

Erdélyben több megyében forgalomkorlátozásokat vezettek be egyes útszakaszokon a csütörtökre lehullt nagy mennyiségű hó miatt. A nem megfelelő útviszonyok vagy hiányos infrastruktúra miatt több településen iskolákat zártak be.
2026. 01. 08. 11:30
Megosztás:

Magyarország hitelt vett fel: sikeres 3 milliárd eurós devizakötvény-kibocsátás

Töretlen a bizalom Magyarország iránt, hazánk – az Államadósság Kezelő Központ 2026-os finanszírozási tervével összhangban – a mai napon ismét kiemelkedő kereslet mellett hajtott végre sikeres eurókötvény-kibocsátást, összesen 3 milliárd euró értékben.
2026. 01. 08. 11:00
Megosztás:

Novemberben is kirobbanó formát mutatott a hazai turizmus – 8%-kal több vendég érkezett hazánkba

Magyarország népszerűsége a hazai és a nemzetközi utazók körében is töretlenül növekszik. 2025 novemberében mintegy 1,4 millió vendég kapcsolódott ki hazánkban, közel 8%-kal több mint 2024 azonos időszakában. A vendégek összesen 3 millió vendégéjszakát töltöttek a szálláshelyeken, ami közel 6%-os növekedést jelentett a megelőző évhez képest.
2026. 01. 08. 10:30
Megosztás: