Mintaprojekt lett a BorsodChem és Kazincbarcika együttműködése

Lezárult az első, tisztán magyar konzorcium együttműködésének keretében megvalósított LIFE projekt. A 2,9 millió eurós összköltségkeretű program célja az volt, hogy a város és vállalat közötti együttműködést segítve tegyen a klímaváltozás kihívásainak enyhítéséért. A projekt a Miskolci Egyetem koordinálásával valósult meg Kazincbarcika Város Önkormányzata és a BorsodChem Zrt. között.

Mintaprojekt lett a BorsodChem és Kazincbarcika együttműködése

Az 1992 óta működő LIFE Program az EU környezetvédelmi és éghajlatpolitikájának finanszírozási eszköze, és hozzájárul az európai Zöld Megállapodás célkitűzéseinek eléréséhez. A 2021 és 2027 közötti időszakra vonatkozó költségvetést 5,4 milliárd euróban határozták meg, amelyből a kazincbarcikai megvalósítási helyszínre koncentráló LIFE-CLIMCOOP projekt 1,6 millió eurós EU támogatást kapott. Az első, tisztán magyar LIFE konzorcium eredményeit szakmai konferencián mutatták be, amelynek védnöke Dr. Botos Barbara, az Energiaügyi Minisztérium Európai Uniós Ügyekért és Nemzetközi Kapcsolatokért Felelős Helyettes Államtitkárságának Klímaügyekért és Klímadiplomáciáért Felelős Utazó Nagykövete volt. 

A négyéves projekt első fázisában elkészült Kazincbarcika és a BorsodChem Zrt. közös, éghajlatváltozási sérülékenységvizsgálaton alapuló alkalmazkodási klímastratégiája. Emellett létrejött egy módszertani útmutató, valamint ehhez kötődően egy vízgazdálkodási modell, amit rövidesen egy online elérhető alkalmazkodási jógyakorlatok gyűjtemény követ. Mindezek célja – a helyi szintű klímakockázatok mérséklése mellett –, hogy példaként szolgáljanak és érdemben segítsék más települési önkormányzatok és helyben működő vállalatok közös klímaalkalmazkodási stratégiájának létrehozását, hazánkban és külföldön egyaránt. 

„A LIFE-CLIMCOOP projekt általános célja, hogy fejlessze a köz- és magánszféra, vagyis a települési önkormányzat és a helyben működő vállalat közötti együttműködést annak érdekében, hogy közösen és összehangoltan tudjanak fellépni a helyi szintű éghajlati kockázatok mérséklése érdekében” – mutatta be a konferencián Dr. Viskolcz Béla, a Miskolci Egyetem intézetigazgatója, egyben a projekt szakmai vezetője annak céljait. 

„Kazincbarcika és a BorsodChem Zrt. közös Klímaplatformot hozott létre, valamint a klímatudatosság és a tudásbázis növelését is célul tűztük ki, emellett egy egyedülálló klímaalapot is indítottunk a helyi intézkedések támogatására. Ezzel egyidejűleg elindítottuk az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás szempontjainak fokozatos integrálását Kazincbarcika és a BorsodChem Zrt. érintett szabályozásaiba és működési gyakorlatába. A projekt részeként a villámárvizek kialakulási lehetőségeinek csökkentésére két rönkgát is létesült, továbbá Kazincbarcika Város Önkormányzatának Képviselőtestülete mai ülésén határozatot fogadott el a város és az iparvállalat közös hőségriadó tervéről” – ismertette Klimon István, Kazincbarcika Város Önkormányzatának alpolgármestere a legfőbb eredményeket. 

„A legnagyobb hazai vegyipari cégként példát kívánunk mutatni abban, hogy az innovatív együttműködéssel és a közös klímaalkalmazkodást célzó kezdeményezésekkel valós gyakorlati előnyöket teremthetünk a város és a vállalat számára egyaránt. A Kazincbarcikán megvalósuló intézkedések többek között érintik az esővíz-gazdálkodást – ehhez Vállalatunk 120 egyköbméteres IBC tartályt osztott szét a pályázó helybeliek között –, a városi zöldfelületek bővítését, zöldtetők létesítését, a korábbi ipari területek többfunkciós, az alkalmazkodást elősegítő eszközökké alakítását, ökológiai folyosó létrehozását, valamint a városi öntözési terv klímaszempontú frissítését” – számolt be Varga Béla, a BorsodChem Zrt. PR igazgatója a projekt részleteiről. 

Emellett a különböző fajtájú szürkevizek (ipari szennyvíz, települési csapadékvíz, kezelt települési szennyvíz) újra hasznosítása és a BorsodChem Zrt. vízfelhasználásának optimalizálása érdekében létrehoztak egy vízkezelő berendezés prototípust. A különböző szennyezett vizek tisztítására kikísérletezett eljárások későbbi, nagyléptékű alkalmazásával hosszú távon elősegíthetik a Sajóból ipari célokra történő vízkivétel csökkentését. 

A projekt keretében intelligens eszközök kifejlesztésére és tesztelésére is sor került az alkalmazkodóképesség és a lakosság tudásbázisának növelése érdekében. Ennek részeként valósulhatott meg a városi faállomány és a helyi kis vízfolyások interaktív nyilvántartása. A közös tevékenységek magunkba foglalják továbbá az eredményeket széles körben ismertető oktatási és képzési programokat, valamint a folyamatos kommunikációt.

A projekt megvalósításában közreműködő cégek, a HungaroMet Zrt., a GeoGold Kárpátia Kft. és a KÖVET Egyesület, a konferencia keretében bemutatták megoldási javaslataikat a klímakockázatok felmérésére és a változásokra való felkészülésre, hogy kipróbált módszerekkel és gyakorlati eszközökkel segítsék a hazai klímaalkalmazkodás megvalósítását más települések és vállalatok számára is.

Forgalomkorlátozások lesznek a Hősök terén és az Andrássy úton

A Hősök terére tervezett péntek délutáni rendezvény miatt már csütörtök estétől lezárásokra kell számítani a téren és környékén - közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) az MTI-vel.
2026. 04. 09. 23:30
Megosztás:

Embercsempész-hálózatra csapott le az Europol

Embercsempész-hálózatra csapott le az Europol, az elkövetők Magyarországon keresztül juttattak el határsértőket az Egyesült Királyságba - közölte a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) csütörtökön a rendőrség honlapján. A három országban lezajlott, összehangolt akcióban nyolc embert fogtak el, egyet Magyarországon. A főszervezőt még keresik.
2026. 04. 09. 23:00
Megosztás:

Tavaszias, jellemzően napsütéses idő várható a hétvégén

Tavaszias, jellemzően napsütéses idő várható a hétvégén, bár pénteken még többfelé lehet felhős az ég. A hőmérséklet lassan emelkedik, vasárnap már 12 és 19 Celsius-fok között alakul, de a hajnalok fagyosak lesznek, szombatra virradóra akár mínusz 5 Celsius-fok is lehet - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-hez.
2026. 04. 09. 22:30
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 15. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 04. 09. 22:00
Megosztás:

Ötmilliárd euró befektetéssel támogatja az EBRD az iráni háborútól sújtott gazdaságokat

Ötmilliárd eurós befektetési csomaggal támogatja az idén az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) az iráni háború hatásait megszenvedő térségi gazdaságokat.
2026. 04. 09. 21:30
Megosztás:

Így lesznek nyitva a kormányablakok a választások hétvégéjén

Az ország csaknem valamennyi kormányablaka nyitva tart szombaton és vasárnap, hogy személyi okmányának hiánya miatt senki ne maradjon le az országgyűlési választásról - közölte a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium területi közigazgatásért felelős államtitkára a Facebookra feltöltött csütörtöki videójában.
2026. 04. 09. 21:00
Megosztás:

Spanyolország újra megnyitja a háború miatt bezárt teheráni nagykövetségét

Spanyolország újra megnyitja a háború miatt egy hónapja bezárt teheráni nagykövetségét - jelentette be a spanyol külügyminiszter csütörtökön Madridban.
2026. 04. 09. 20:30
Megosztás:

Átlépte a kétmillió forintos szintet az új lakások négyzetméterára Budapesten

Tovább emelkedett az új építésű lakások ára a fővárosban, 2026 első negyedévében az átlagos négyzetméterár elérte a 2,028 millió forintot, a prémium szegmensben pedig már 3,7 millió forint az irányadó - közölte az Otthon Centrum csütörtökön az MTI-vel.
2026. 04. 09. 20:00
Megosztás:

Orosz tengeralattjárók hajtottak végre "titkos műveleteket"

A brit védelmi miniszter szerint orosz tengeralattjárók hajtottak végre "titkos műveleteket" az Atlanti-óceán mélyén, Nagy-Britanniától északra a tenger alatti kábel- és csővezeték-hálózatok feltérképezésére.
2026. 04. 09. 19:30
Megosztás:

Székelyföldi üzemet vásárol fel az amerikai-kanadai CCL Avery

A címkegyártással foglalkozó amerikai-kanadai CCL Avery felvásárolja a Hargita megyében bejegyzett autóalkatrészeket gyártó ALT Technologies Transylvania SRL-t - írja a profit.ro a román versenyhivatal (CC) közleménye alapján.
2026. 04. 09. 19:00
Megosztás:

Mi a helyzet most a koronavírussal?

Az elmúlt héten országos szinten stagnált a koronavírus örökítőanyagának átlagkoncentrációja a szennyvízben - közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) a honlapján csütörtökön.
2026. 04. 09. 18:30
Megosztás:

Átadták a Pannon Egyetem nagykanizsai kampuszának felújított épületeit

A biokémiai és a mikroműanyagok kutatása mellett a megújuló energia kutatásait támogató egységek és modern technológiai laborok is helyet kaptak a Pannon Egyetem (PE) mintegy 2,7 milliárd forintból korszerűsített új nagykanizsai épületeiben, amelyet csütörtökön adtak át.
2026. 04. 09. 18:00
Megosztás:

Új üzemirányítás az MVM Démásznál

Éles üzemben elindult az MVM-csoport részeként működő MVM Démász Áramhálózati Kft. kisfeszültségű üzemirányítása márciusban - közölte az MVM csoport csütörtökön az MTI-vel.
2026. 04. 09. 17:30
Megosztás:

Közeleg az szja-bevallás határideje: módosuló szabályok, NAV-fókuszok 2025-re

Több lényeges szabály is módosult, ezért a Deloitte szakértői szerint annak, aki még nem tette meg, érdemes a május 20-ig hátralévő időben alaposan tanulmányozni a személyi jövedelemadó (szja) bevallás tervezetét. Bővült az adókedvezmények köre, változott azok érvényesítési sorrendje, szűkült egyes kedvezményekre jogosultak köre, miközben új előírások jelentek meg többek között a fizetővendéglátás és a kriptoeszközök adózása terén is.
2026. 04. 09. 17:00
Megosztás:

Pénteken és szombaton akár károkozó fagyok is várhatók

Az elmúlt években hatalmas károkat okoztak a tavaszi fagyok, és idén is komoly a probléma: a csütörtöki fagyos reggel után főleg pénteken és szombaton várhatók még akár károkozó fagyok is - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2026. 04. 09. 16:30
Megosztás:

A CERHA HEMPEL bejelentette, hogy 2026. április 1-jétől Márky Gábor és Rajkai Bence partnerré léptek elő

Márky Gábor (indexképünkön) társasági jogi és M&A szakértő, jelentős tapasztalattal rendelkezik hazai és határon átnyúló tranzakciók terén. A CERHA HEMPEL-hez 2024-ben csatlakozott, ezt megelőzően egy vezető nemzetközi ügyvédi iroda partnereként dolgozott Budapesten.
2026. 04. 09. 16:00
Megosztás:

Segítik az inzulinrezisztenciával élők és a tudatosan étkezők mindennapjait

Az inzulinrezisztencia, a cukorbetegség vagy egy szigorúbb diéta követése sokak számára egyet jelent az örökös tervezéssel, és a folyamatos szénhidrátszámolással. Erre a napi küzdelemre hozott megoldást két nagymúltú magyar piaci szereplő stratégiai együttműködése.
2026. 04. 09. 15:30
Megosztás:

A vállalati mobilitás a megvalósítható megoldások irányába tolódik

A vállalatok egyre pragmatikusabban közelítik meg a mobilitást, és az ambiciózus stratégiai célok helyett a ténylegesen működő, üzletileg is fenntartható megoldásokra helyezik a hangsúlyt – derül ki az Arval Mobility Observatory éves felméréséből. A négy kontinens 33 országában, több mint 10 ezer döntéshozó bevonásával készült kutatás alapján a mobilitási döntések ma már elsősorban a gyakorlati megvalósíthatóság mentén születnek.
2026. 04. 09. 15:00
Megosztás:

Az iráni háború várható hosszú távú hatásai

Az iráni konfliktus és a Hormuzi-szoros lezárása nemcsak az olaj- és gázárakra volt rendkívüli hatással, hanem egy új globális energiaválság küszöbét is megnyitotta, amely alapjaiban formálhatja át a világgazdaságot.
2026. 04. 09. 14:30
Megosztás:

Vigyázat, az AI útitervek félrevezethetik az utazókat

Egyre több utazó bízza mesterséges intelligenciára az útitervezést, különösen új, feltörekvő desztinációk esetében. A tapasztalatok szerint azonban ezek a javaslatok sokszor nem tükrözik a helyi viszonyokat és a gyakorlati realitásokat. Szakértők szerint ez különösen olyan országoknál jelent kockázatot, ahol az algoritmusok több ponton is hibázhatnak.
2026. 04. 09. 14:00
Megosztás: