Minuszban zártak az európai tőzsdék
A hatszáz legnagyobb európai vállalat árfolyamának változását követő Stoxx Europe 600-as index 0,38 százalékkal, 470,88 pontra csökkent, alig pár pontra a hónap közepén elért 476,16 pontos rekordszinttől. Augusztusban közel 2 százalékkal emelkedett a mutató értéke, és már a hetedik egymást követő hónapot zárta nyereséggel, ami legutóbb 2013-ban fordult elő.
A londoni FTSE-100 mutató 0,40 százalékos, a frankfurti DAX-index 0,33 százalékos, a párizsi CAC-40 index 0,11 százalékos, a madridi IBEX-35 0,24 százalékos, a milánói FTSE MIB pedig 0,06 százalékos mínuszban zárt. A páneurópai indexek közül az FTSE Eurofirst 300 index 0,39 százalékkal, az euróövezeti gyűjtőindexek közül pedig az EuroStoxx50 0,06 százalékkal esett.
Augusztusban támogatták a részvényárfolyamokat az erős vállalati gyorsjelentések és a koronavírus-járványt követő gazdasági fellendüléshez fűzött remények. Az infláció megugrása miatt azonban tovább erősödtek azok az aggodalmak, hogy az Európai Központi Bank kénytelen lesz szigorítani laza monetáris politikáját, az eddig vártnál előbb.
A kedden közölt előzetes adatok szerint közel egy évtizedes csúcsra, 3,0 százalékra emelkedett az infláció az euróövezetben, jócskán meghaladva a júliusi 2,2 százalékot és a piaci elemzők által várt 2,7 százalékot. A fogyasztói árak emelkedése részben a megnövekedett lakossági fogyasztási keresletnek tulajdonítható, részben pedig a tavalyi alacsony bázisnak.
Augusztusban a technológiai vállalatok teljesítettek a legjobban, a szektor alindexe 6 százalékkal nőtt a vártnál jobb negyedéves beszámolóknak köszönhetően. Ráadásul a járvány világszerte tapasztalt felerősödése arra késztette a befektetőket, hogy tőkéjük egy részét tereljék át a helyzetre legrugalmasabban reagáló szektorokba.
A hónap vesztesei a nyersanyagkapcsolt vállalatok voltak, az árfolyamuk változását tükröző mutató 4,2 százalékkal csökkent. A fémárak erős kilengései miatt a befektetők menekülőre fogták, jóllehet az év során amúgy jól teljesített a szektor.
Elemzők arra számítanak, hogy az európai részvényárfolyamok a jelenlegi rekordszintek körül maradnak az év hátralévő részében, köszönhetően a csillagászati nyereségeknek, miközben az amerikai monetáris politika szigorítása, a német választások és a kínai szabályozások körüli aggodalmak fékezik a kockázatvállalási kedvet.
Az európai tőzsdezárás idején a Dow Jones ipari átlag 0,11 százalékos, az S&P 500-as index pedig 0,03 százalékos pluszban, míg a Nasdaq-piac összetett mutatója 0,05 százalékos mínuszban állt.
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajféleség, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára csökken.
Este fél hat után a novemberi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 0,37 százalékos mínuszban, 71,96 dolláron, az októberi szállítású WTI pedig 0,48 százalékos veszteségben, 68,88 dolláron forgott.
Az azonnali jegyzésekben az arany unciánkénti ára 0,13 százalékkal, 1807,75 dollárra, a decemberi szállítású aranyé pedig 0,09 százalékkal, 1810,60 dollárra esett a New York-i árupiacon.
A nemzetközi bankközi devizapiacon egy euróért 1,1799 dollárt adtak, 0,03 százalékkal erősödött a közös európai fizetőeszköz.