Mire elég a 6 millió forintos Otthonfelújítási Támogatás?
Amit eddig a pályázatról tudni lehet
Az Otthonfelújítási Támogatás pontos feltételein még várhatóan finomhangol a kormány. A főbb konkrétumok azonban már most ismertek. Egymillió forint önerő mellett – hatmillió forint értékben lehet energetikai felújítást végrehajtani 1990 előtt épült családi házak esetében. A támogatás egy része vissza nem térítendő, a fennmaradó rész pedig kamattámogatott - gyakorlatilag nullás – hitel, jövedelemtől függően. A futamidő 10 év. A támogatás összege régiós elhelyezkedéstől függően két és fél -három és fél millió forint között van és a hitel tőketartozását csökkenti. A kamatmentes hitel bankon keresztül vehető igénybe „A támogatás várhatóan júniustól lesz elérhető. Vélhetően még társadalmi egyeztetésre is bocsátja a kormány. Bízunk benne, hogy ezt követően kikerül az a feltétel, hogy csak olyan ingatlan pályázható, melyben van vezetékes gázszolgáltatás. Azok a kistérségi épülettulajdonosok jelenleg ugyanis kiszorulnak a pályázók köréből, akiknél ez a feltétel nem áll fent” – hangsúlyozza Juhász László.
A tetővel sok épületnél probléma lehet
Az ország jelenlegi lakásállományának 60 százaléka 1990 előtt épült. Sok épület azonban még palatetős vagy olyan régi héjazata van, hogy hiába valósul meg az Otthonfelújítási Támogatás keretén belül majd a homlokzat és födémszigetelés, nem jön létre a pályázatban előírt 30 százalékos energiahatékonysági megtérülés. „Ezekben az esetekben a komplex felújítás részét kell, hogy képezze a tetőcsere is. Erre a pályázati keretösszeg nem lesz elegendő, így más forrás bevonására is szükség lesz” – emeli ki a szakértő.
A gépészeti felújítás alapvetően két irányban indulhat meg
Juhász László elmondta: azokban az épületekben, melyekben régi típusú gázkazán van jelenleg, a készülék egy korszerűbb kondenzációs kazánra történő cseréjét követően már közel 30 százalékkal tudjuk csökkenteni a gázfogyasztást. Ez természetesen nem elegendő még a 30 százalékos energiahatékonyság növeléséhez. Ehhez szükség van a nyílászárók cseréjére és az épület szigetelésére is. A kazáncsere mellett a másik irányvonal a hibrid fűtési rendszerek kiépítése lesz. Ebben az esetben a meglévő rendszer mögé kiegészítőként hőszivattyús rendszert lehet telepíteni. Így nem kell hozzányúlni a meglévő radiátoros rendszerhez, azonban a kiépítéssel jelentős megtakarítás érhető el. Azokban az épületekben, ahol konvektoros – gázórás fűtés működik – tehát közvetlenül a hálózatról működik a fűtés, a hűtő-fűtő klímák és infrapanelek beszerelése lehet a megoldás. Erre H tarifa is igényelhető 26 Ft/kw áron. A nyílászárócsere és a szigetelés azonban ebben az esetben sem maradhat el a 30 százalékos hatékonyságnöveléshez. Mind a hőszivattyú, mind a klíma esetében komplett vezérléssel irányítható lesz a rendszer.
Az eredményt igazolni kell
Pályázati elvárás tehát a 30 százalékos megtakarítás, azaz igazolni kell, hogy ennyivel csökkent az épület energiaigénye. Amennyiben ez nem valósul meg vagy nem teljesül a feltétel, a kamattámogatott hitel piaci kamatozásúvá válik. „A projekt elején szükség lesz egy energetikai tanúsítványra. Ezt követően készítünk egy energetikai koncepciót arról, hogy a felújítás eredményeként milyen hatékonysági mutatókat hoz majd az épület. A beruházás lezárásaként pedig szintén készül majd egy energetikai tanúsítvány. Várhatóan mintegy 20 ezer lakás válhat a támogatás igényvbevételét követően G és F kategóriáról, C-B kategóriájú épületté. Sőt, napelem beépítésével, akár a B+ vagy A kategória is elérhető” – összegez a Landanatura szakértője.