Mire számíthatnak év elején a befektetők?
A mai napon elsősorban a német inflációs adatokra, az Eurózónára vonatkozó Sentix bizalmi indexre, illetve az Egyesült Államokbeli gyári rendelési adatokra lesz érdemes figyelni. A hét további részében érdekes lesz még a kedden esedékes Eurózónára vonatkozó inflációs adat, melyből megtudhatjuk, hogy az övezetben az árdrágulás milyen mértékű volt az év utolsó hónapjában.
Emlékeztetőül, novemberben 2,2%-ra gyorsult az árnövekedés üteme, az októberi 2,0%-ról, gyorsulást pedig egyértelműen az üzemanyag és háztartási energia tételek okozták. Decemberre a headline adat szintjén 2,4%-os éves inflációt várunk, maginfláció pedig 2,7%-on maradhat. Az inflációs adatok mellett a hét későbbi felében érkezik a novemberi kiskereskedelmi és munkanélküliségi statisztika és bizalmi indexek is publikálásra kerülnek.
A decemberi munkaerő-piaci riporttal kezdődik a legfontosabb adatközlések sora 2025-ben az Egyesült Államokban. A novemberi, több mint 200 ezer fős bővülés a nem mezőgazdasági foglalkoztatottak számában (NFP) részint ugyan az októberi, egyszeri tényezők miatti gyengélkedés utáni korrekció, de rendkívüli időjárás és a Boeing sztrájk hatásával korrigált adat is 100-150 ezer között van, ami alapvetően egy továbbra is stabil munkaerőpiacról árulkodik.
Jerome Powell a Fed elnöke a Nyíltpiaci Bizottság decemberi kamatdöntő ülését követő sajtótájékoztatón elmondta, hogy a jelenleginél lazább munkaerőpiacot nem szeretnének látni, így a pénteken érkező decemberi számok akkor hozhatnak nagyobb mozgást a piacokon, ha kedvezőtlenebbül alakulnak a várakozásoknál. Ha a vártnak megfelelően egy újabb 150 ezer fő körüli bővülést látunk az NFP-ben, 4,2%-on stagnáló munkanélküliségi ráta és lassuló hó/hó bérdinamika mellett az erősítené a jelenleg piac által beárazott kamatpályát, miszerint idén 50 bázisponttal csökken majd az alapkamat, ami egybecseng a Fed döntéshozóinak többsége által várt kamatpályával.
(Forrás: OTP Ébresztő)